בין השורות - הדבר הכי מהותי בהודעה של דראגי

 |  (2)
למרות שהשווקים כבר התרגלו להתאכזב בתקופה האחרונה מדראגי, נראה כי הפעם השתיקה המוחלטת של הבכירים ב-ECB  הייתה בשל סיבה טובה. ה-ECB הצליח להפתיע באופן משמעותי את השווקים. בעוד שהצפי המוקדם היה להפחתת הריבית על הפקדונות ל0.4%- ולהגדלה של 10-20 מיליארד בהרחבה הכמותית, בפועל ה-ECB  פרס היום סט שלם ומקיף של כלים משמעותיים.
בנוסף למה שהיה צפוי שיקרה, כלומר הפחתת ריבית והגדלה של ההרחבה הכמותית, ה-ECB  גם הפחית את הריבית המוניטארית מ-0.05% ל-0.0%. ההפתעה האמיתי הגיעה מכיוון גיוון הרכישות כאשר מעתה ה-ECB יוכל לרכוש אג"ח קונצרניות (ללא בנקים) בדירוג השקעה במסגרת ההרחבה הכמותית. בנוסף, הכריז הבנק המרכזי על תכנית הלוואות חדשה לבנקים במסגרתה יוכלו הבנקים לקבל הלוואות בריבית הנמוכה כריבית על הפיקדונות שלהם בבנק המרכזי. כלומר, לכל דבר ועניין מעתה הבנק המרכזי משלם לבנקים כסף כדי שייקחו הלוואות.
סט הכלים שהוצגו הוא בעל משמעות רבה שכן עד כה, המגבלה העיקרית של ההרחבה הכמותית באירופה הייתה תמסורת לוקה של המדיניות המוניטארית למגזר העסקי. כלומר, עד כה הפירמות באירופה לא באמת נהנו כמו במקרה של ארה"ב מהכסף הזול שהציף את השווקים. כעת, שה-ECB  יחל לרכוש אג"ח קונצרניות, הוא צפוי לתמוך באופן משמעותי ברווחיות המגזר הרווחי באירופה מה שכמובן צפוי לתמוך באופן בסיסי באפיק המנייתי באירופה לאורך זמן.
נקודה חיובית שנייה שנוגעת לרכישות האג"ח הקונצרני היא שפעולה זו תאפשר לבנקים לנקות את המאזנים שלהם ולהציג רווחיות משופרת בעתיד. איך זה הולך לקרות? הפירמות יגייסו חוב בזול דרך ה-ECB, וישתמשו בחוב זה כדי למחזר את ההלוואות הבעייתיות שלהם מהבנקים. הבנקים מצידם ייהנו משיפור באיכות תיק האשראי, יצטרכו לרתק פחות הון לטובת החובות הרעים ויוכלו להוציא יותר אשראי החוצה.
אמנם עדיין לא ראינו את כל הפרטים הטכניים, אך אם אכן פעולות אלו יבוצעו כהלכה, סביר להניח שתהיה להן השפעה אמיתית על הכלכלה האירופית שתיטיב בעיקר עם נכסי הסיכון ביבשת.

*אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  משוב מהבוּרים
  רות 11/03/2016 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה הפתוחה לציבור הרחב מן הראוי שתביא בחשבון את הקורא הבוּר, הרוצה להתעניין ולהתמצא. רצוי לפתוח ב: ״למרות שהשווקים כבר התרגלו להתאכזב בתקופה האחרונה מנשיא הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, נראה כי הפעם השתיקה המוחלטת של הבכירים בבנק המרכזי האירופי (ECB)...״ וגו׳.
  סגור
 • 1.
  יפה מאוד
  רן 11/03/2016 02:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתרגל אקונומטריקה היית פחות מוצלח , אחלה טורים
  סגור