ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

שימו לב - נייר גדול שהשוק בת"א פשוט מעניש כעת

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, על תגובות השוק למניות ש"איכזבו", וכדאיות ההשקעה לאחר המהלך
 |  19
Share
שנת 2016 התחילה בסערה. התנודות בשוק מוכיחות כי ציבור המשקיעים מאוד עצבני. תנודות חריפות הינן מתכון בטוח לבריחת משקיעים, במיוחד בתחום כמו שוק אגרות החוב, אשר אמור להוות מפלט מתנודות וסוג של השקעה בטוחה עבור המשקיעים המחפשים וודאות בניהול הכספים שלהם. 


בואו נבחן את מדד התל בונד 20
בכל שנת 2015 המדד ירד ב-1%. לעומת זאת, השנה, בפרק זמן של כחודש וחצי בלבד, המדד הסולידי צנח ב-2.3% בשבועיים הראשונים, מיד לאחר מכן במהלך 10 ימים (המהווים שישה ימי מסחר בלבד) המדד זינק ב-1.6% ואחר כך ב-10 הימים הבאים המדד ביצע פניית פרסה ונפל שוב ב-2.4%. כול זה כאמור בחודש וחצי הראשונים של השנה בלבד.

שימו לב שאני מדבר על מדד האג"ח הקונצרניות המובילות בשוק - אין ספק כי מדובר במצב שאינו בריא עבור המשקיעים. לכן במידה ולא תירשם רגיעה (כפי שאכן קורה בימים האחרונים) תנודות כאלו עלולות לגרום לבריחה נוספת של משקיעים.כאשר רמת התנודות בשוק אגרות החוב הקונצרניות כה חריגה, ברור לכל אחד כי המדד עצמו מייצג את הממוצע. לכן אם מדד התל בונד נע במהלך ימים ספורים כ-2% מעלה ומטה, המשמעות שבתוך המדד ישנן אגרות חוב בעלות תנודות נמוכות יותר מהמדד ואילו אחרות בעלות תנודות הגבוהות יותר מתנודת המדד. כאשר חברה מסויימת עושה פעולה ששוק ההון תופס אותה כשלילית, הוא נוטה "להעניש" את החברה. "הענישה" מקבלת ביטוי בניירות הערך של החברה ובין היתר באגרות החוב שלה.בתחילת שנת 2016, ב-13/1/2016, הודיעה חברת גזית גלוב כי בעקבות כישלון הצעת הרכש שלה למניות דורי, היא מכרה את כל החזקותיה בקבוצה תמורת כ-10 מיליון שקלים ובכך הביאה לסיומה של הרפתקה אשר עלתה לגזית מאות מיליוני שקלים. מכירת מניות דורי, ובעצם נטישת דורי "הגוססת", היוותה סוג של נקמה למהלך בו מכרה פסגות מניות דורי לצד שלישי שהכשיל את מחיקת דורי מהמסחר על ידי גזית.

הפעילים בשוק לא אהבו את המהלך של גזית גלוב שהותיר אותם עם החזקות באגרות חוב של דורי ללא הגב החזק והתומך של גזית, וכתוצאה מכך צנחו אגרות החוב של דורי חדות. בעקבות הפעולה ותגובת השוק, נפגעו ניירות הערך של חברת גזית גלוב כאשר מניות החברה ירדו חזק וכמוהן גם אגרות החוב של החברה. הפגיעה לא פסחה על ניירות הערך של חברת האם - נורסטאר.

רקע
נורסטאר הינה חברת החזקות, אשר החזקתה העיקרית היא במניות המהוות את גרעין השליטה בגזית גלוב (כ-50% מהון המניות של החברה). בנוסף החברה מחזיקה ב-4.8% מחברת אורמת טכנולוגיות (שווי שוק של כ-320 מיליון שקלים). בגלל אופייה הפשוט של נורסטאר, המהווה בעצם צינור באמצעותו שולטים בחברת גזית גלוב, שוויה של החברה ויכולתה לפרוע את אגרות החוב שלה נשענים בלעדית על מצבה ופעילותה של גזית גלוב.

גזית גלוב מחלקת כל רבעון דיבידנדים, שכרגע נאמדים בכ-80 מיליון ש' ברבעון, וכך חברת נורסטאר נהנית מתזרים רבעוני בסך של כ-41 מיליון שקלים, המשמשים אותה לפעילותה ולצרכיה.

מאזן סולו - ספטמבר 2015
המאזן היחיד הרלוונטי מבחינת המשקיעים הינו המאזן סולו של החברה. אין טעם לבדוק את המאזן המאוחד אשר בעצם כולל את המאזן של גזית גלוב. היקף המאזן סולו של נורסטאר ל-30/9/2015 הינו 4.6 מיליארד שקלים, כאשר ההון העצמי מסתכם ב-2.4 מיליארד שקלים, כלומר יחס הון / מאזן של כ-52% - יחס מינוף סביר עבור מחזיקי אגרות החוב.

לחברה חוב למחזיקי האג"ח בהיקף של כ-1.92 מיליארד שקלים (מתוכם 230 מיליון חלויות שוטפות והיתרה חוב לזמן ארוך). כמו כן, בעקבות הנפקת המניות האחרונה של גזית גלוב והרכישות שביצעה חברת נורסטאר של מניות גזית גלוב במהלך המסחר בשוק, גדל בחודש האחרון היקף החוב של נורסטאר בכ-300 מיליון שקלים נוספים. בסך כל החוב המצטבר הינו כ-2.22 מיליון שקלים.

לחברה נכסים "פשוטים" והם מניות גזית גלוב ואורמת טכנולוגיות. שווי השוק הנוכחי של מניות גזית גלוב, המוחזקות על ידי נורסטאר, הינו כ-2.8 מיליארד ש' (לאחר ירידה של כ-20% במחיר מניית גזית גלוב מתחילת השנה), ומניות אורמת טכנולוגיות בשווי של כ-320 מיליון שקלים. סה"כ שווי השוק של המניות המוחזקות על ידי גזית גלוב הינו כ-3.12 מיליארד שקלים. בנוסף, חברת נורסטאר העניקה הלוואות בהיקף נטו לחברות הבנות בסך של כ-1.6 מיליארד שקלים. סך כל הנכסים "מגבים" של כ-4.7 מיליארד שקלים.

כפי שניתן לראות גזית גלוב הינה המקור הכמעט בלעדי לטובת שירות החוב למחזיקי אג"ח נורסטאר. כאשר מחיר מניית גזית גלוב עולה - עולה גם שווי הנכסים המגבים את אגרות החוב של החברה. בתקופות בהן נרשמות ירידות במחיר מניית גזית גלוב (כמו שאירע השנה) נפגע היחס בין שווי הביטחונות להיקף החוב למחזיקי האג"ח של נורסטאר.

אגרות החוב של נורסטאר
אג"ח החברה מדורגים על ידי חברת מעלות בדירוג A . בגלל הדירוג היחסית גבוה אגרות החוב נסחרות במסגרת מדדי התל בונד השונים. מתחילת השנה ירדו אגרות החוב של החברה בצורה חזקה יחסית (הן בגלל גל הירידות הכללי באגרות החוב הקונצרניות והן בגלל אותה אכזבה שהזכרתי מהחברה על ידי המשקיעים).

אגרות החוב של נורסטאר מהוות דוגמה לאגרות חוב אשר ירדו יותר מה"ממוצע". מדד התל בונד 60 ותל בונד צמודות ירדו נכון להיום בכ-1%, ואילו אגרות החוב של נורסטאר ירדו לפי הפירוט הבא:

 

כפי שניתן ללמוד מהטבלה, אגרות החוב של חברת נורסטאר ירדו יחסית חזק מתחילת שנת 2016. שיעור הירידה נע בטווח של 4%-5% במחיר אגרות החוב. מדובר בירידה בשיעור גבוה משמעותית משיעור הירידה במדדי התל בונד השונים. אפשר לראות כי השוק החליט להעניש את הקבוצה בעקבות מה שקרה עם חברת דורי.

כיום, למרות שאגרות החוב של חברת נורסטאר מדורגות על ידי חברת מעלות בדירוג גבוה יחסית, בפועל התשואה בהן נסחרות אגרות החוב של החברה בשוק מגלמת דירוג הנמוך ב-2-3 דרגות. מבחינת המשקיעים באגרות החוב של החברה, הם צריכים לשים את יהבם על מצבה של מניית גזית גלוב. התאוששות במחיר הנכס המגבה העיקרי -  מניית גזית גלוב, לאחר הנפילות החדות מתחילת השנה, תהווה אות להתאוששות גם במחיר אגרות החוב של חברת האם - נורסטאר.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

19 תגובות ב-11 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
11 המומחה 20/02/2016 11:57 לא מקצועי ולא רציני
אם אגרות החוב של גזית יורדות בשיעור של כ5%,זה אומר שהאגרות של נורסטאר שהן הנגזרת חייבות לרדת בשיעור דימה.זה הבסיס להבנת הירידות.בלא קשר למצבה הרעוע של גזית
10 מש 19/02/2016 16:49 אדמה אגח
מיכה שלום-האגח של אדמה ירד והתשואה כעת היא 4.5 אחוז באיזו תשואה לדעתך כדאי יהיה להתחיל לקנות. או- מהי התשואה הראויה לאגח זה עתה
9 שאול 19/02/2016 09:58 מה קורה עם סקיילקס ד? יש צפי למועד פרעון וכמה יוחזר? (ל"ת)
מיכה צ'רניאק 19/02/2016 16:28 סקיילקס ד
היו כבר מספר מכרזים להמרת אג"ח ד של סקיילקס הלא סחיר במניות פרטנר סחירות. כעת לאחר כול ההמרות נשארו 1,395,966 מניות פרטנר משועבדות לטובת סדרה ד כאשר היקף האג"ח ד שנותרו במחזור הוא 34,374,253 .במחיר הנוכחי של מנית פרטנר זה יוצא בערך 73 אגורות לאג"ח. מימושים נוספים תלויים בדרישה לכך מצד המחזיקים שנותרו באג"ח כיוון שמי שרמה למממש כבר עשה זאת.
בטח שוות יותר כבלוק 20/02/2016 13:27 לא יותר הגיוני שימכרו את כל המניות שנשארו לגורם אחד? (ל"ת)
8 שאול 18/02/2016 23:46 סקיילקס ד - האם ידוע לך מתי המחזיקים יקבלו כספם וכמה? (ל"ת)
7 ירושלמי 18/02/2016 18:11 נורסטאר-פריסת חובות
מיכה הפעם עשית עבודה שיטחית ....תכנס קצת לעומק תבדוק כמה החזרי אגח יש לחברה בשנים הקרובות והאם הדווידנדים שהיא מקבלת מגזית גלוב יספיקו לה להחזרים...או שיש בעיה...נשמח אם תעשה את המאמץ עבור קוראיך הקבועים....
מיכה צ'רניאק 18/02/2016 19:44 נורסטאר
לחברות מהסוג של נורסטאר נדיר שיש את התזרים שיאפשר תשלומי קרן וריבית ללא ביצוע פעולות נוספות כמו מחזור חוב ומימוש השקעות. כפי שציינתי בכתבה התזרים של נורסטאר מהדיבידנדים שהיא מקבלת מגזית גלוב הוא כ 160 מיליון ₪ בשנה. נורסטאר זקוקה לכ 300 מיליון ₪ רק לתשלומי הקרן והריבית ,את הפער היא אמורה לגשר ממחזור חוב לדוגמה גיוסי אג"ח ואו קו אשראי מהבנקים ( יש לחברה קו אשראי של כמה מאות מיליוני ₪ ) וכמובן אותן ההלוואות שציינתי שניתנו לחברות הבנות ונורסטאר משתמשת בהן על ידי כך שהיא מושכת החזרי הלוואות כול שנה. אם תבדוק במאזן סולו מופיע חלויות שוטפות לקבל בגין אותן ההלוואות בסך של 230 מיליון ₪ כלומר נורסטאר צפוה לקבל 230 מיליון ₪ החזר הלוואות בשנה הקרובה. אם לא היה לה את המקורות איך הייתה נורסטאר יכולה לרכוש מניות גזית תמורת 300 מיליון ₪ תוך חודשיים ? כפי שהיא ביצעה לאחרונה.
6 וגם שואל 18/02/2016 13:34 אלון רבוע ג', מה דעתך?
אם המכירה לבן משה תתקיים האם מקבלים הכל בפירעון מוקדם כולל פיצוי? ואם לא תתקיים המכירה לאור התנגדות סדרה א' של אלון וילכו על פירעון מוקדם מה יתקבל להערכתך?
מיכה צ'רניאק 18/02/2016 15:00 אלון רבוע ג
אני לא בקי "בהלכי הרוח" של מחזיקי האג"ח. ההצעה של מוטי בן משה אינה מדברת על פירעון מלוא החוב מיד אלא מדברת על הזרמה של כסף לחברה ( 600 מיליון ₪ ) ופירעון של 300 מיליון ₪ באופן מידי למי שירצה מתוך סך בעלי החוב ( בנקים ואג"ח בסך כולל של כ 900 מיליון ₪ חוב), כאשר בעלי חוב שיעדיפו להישאר עם החוב יהיו זכאים לריבית מוגדלת לפי לוח הסילוקים שנקבע בהצעת גינדי. לגבי מה יקרה אם המוסדיים ילכו להעמדה לפירעון מוקדם של החוב אליהם בגלל העימות עם בנק הפועלים , בטווח הארוך אני לא חושב שזה אמור לפגוע באג"ח ג....
5 שרון 18/02/2016 13:31 אם כדי לקנות את לאומי 400 (ל"ת)
מיכה צ'רניאק 18/02/2016 14:59 תגובה
זו שאלה בעייתית , במוצר שהוא על פניו אג"ח אבל עלול להפוך להון במצבים קשים התמחור צריך להיות בהתאם. דעתי האישית היא שכול המוצרים מסוג ה COCO מתומחרים נמוך מדי בארץ. אומנם התנאים להמרה של האג"ח מאוד,מאוד רחוקים אבל כרגע תשואת האג"ח הינה 3.35% שקלית , מח"מ 4.6 שנים. אישית הייתי מצפה שתשואת האג"ח תהיה מעל 4% , בכול מקרה השוק מתמחר את כול המוצרים דוגמת אג"ח לאומי 400 לפי תשואות נמוכות ממה שהייתי מצפה וממה שמקובל בחו"ל כך שאני כנראה לא הכתובת לשאלה זו.
4 אני שואל 18/02/2016 13:21 אפריקה כ"ו כ"ז
המתווה שבו מקדימים תשלומים לסדרות כ"ו, כ"ז. האפשרות להקדמה נוספת כשאפריקה נכסים תחלק דיבידנד (ולדעתי היא תחלק כמתחייב ובמיוחד לאור גיוס מוצלח של אג"ח בהיקף 200 מיליון ש,ח), יוצרים כדאיות לאג"ח כ"ו כ"ז שמחירו נמוך מדי. כמובן שהתאוששות מחירי הנפט (שמתחילה לאור ההסכמות הנראות בין אופק לרוסיה כולל האירנים על הקפאת כמויות ההפקה), מה שיגרום להתאוששות הכלכלה הרוסית ועליית שווי אפי תקפיץ את כ"ו כ"ז לכיוון הפארי. מה דעתך מיכה?
מיכה צ'רניאק 18/02/2016 14:59 אפריקה כו+כז
לפני כחודש וחצי כתבתי טור שעסק באג"ח אפריקה. הטור התמקד בבעיה שעשויה לצוץ במיוחד בגלל מאבקים בין מחזיקי האג"ח. כפי שאתה רואה הבעיה צפה מהר מאוד , אבל עושה רושם שהחברה מצליחה להרגיע את הרוחות לפחות בשנה הקרובה. בטור התייחסתי לכך, כי לדעתי ,שמצבם של מחזיקי האג"ח טוב יותר ממה שמשתקף בשוק בגלל הנכסים האחרים שבבעלות אפריקה השקעות ואשר אינם קשורים לרוסיה, בין היתר אפריקה נכסים. הפתרון המוצע משפר את מצבם של כול המחזיקים בגלל הקדמת תשלומים ובגלל שימוש צפוי בדיבידנדים מצד אפריקה נכסים לטובת תשלומים והקדמת פירעונות למחזיקי כו,כז ( כידוע אפריקה נכסים משועבדת למחזיקי כו,כז). לגבי להיסחר בפארי כרגע זה נראה כמו חלום שאינו מציאותי. אולי בעתיד בעוד מספר שנים ....
מיכה צ'רניאק 18/02/2016 13:39 אפריקה כו,כז
לפני כחודש וחצי כתבתי טור שעסק באג"ח אפריקה. הטור התמקד בבעיה שעשויה לצוץ במיוחד בגלל מאבקים בין מחזיקי האג"ח. כפי שאתה רואה הבעיה צפה מהר מאוד , אבל עושה רושם שהחברה מצליחה להרגיע את הרוחות לפחות בשנה הקרובה. בטור התייחסתי לכך, כי לדעתי ,שמצבם של מחזיקי האג"ח טוב יותר ממה שמשתקף בשוק בגלל הנכסים האחרים שבבעלות אפריקה השקעות ואשר אינם קשורים לרוסיה, בין היתר אפריקה נכסים. הפתרון המוצע משפר את מצבם של כול המחזיקים בגלל הקדמת תשלומים ובגלל שימוש צפוי בדיבידנדים מצד אפריקה נכסים לטובת תשלומים והקדמת פירעונות למחזיקי כו,כז ( כידוע אפריקה נכסים משועבדת למחזיקי כו,כז). לגבי להיסחר בפארי כרגע זה נראה כמו חלום שאינו מציאותי. אולי בעתיד בעוד מספר שנים ....
3 יריב 18/02/2016 13:14 כלכלית אג"ח
מיכה, מה הסיכוי ש 200 מיליון ש"ח הזרמה לכלכלית מצד נחמה יספיקו לייצב את החברה? האם הוא בטוח ידרש להזרמות נוספות? האם לדעתך הקבוצה בשליטתו תהיה יציבה יותר (מה הסבירות שהתשואות על האג"ח ירדו והחברה תוכל לצאת בגיוס חוב למחזור בתשואות סבירות?).
מיכה צ'רניאק 18/02/2016 13:38 כלכלית אג"ח
1-אין סיכוי שהזרמה של 200 מיליון ₪ בלבד תספיק. החברה זקוקה לסדר גודל של 700 מיליון ₪ לצורך תשלומי קרן וריבית לשנה הקרובה כך ש 200 מיליון זו התחלה רק שזה לא מספיק. 2- בעל בית ברור וידוע משפר את המצב כי חברה שזקוקה לאשראי ונצבת בפני אתגרים אינה יכולה לאפשר לעצמה אי וודאות במיוחד בנושא רגיש כמו מי בעל הבית . 3- שיפור במצב ברוסיה ( או יותר נכון עלייה במחיר הנפט ואז שיפור במצב ברוסיה ) יחד עם פעולות לייצוב המצב של כלכלית שניהם יחדיו יכולים בעתיד לשפר את יכולת החברה למחזר חוב. כרגע זה קשה מאוד. אבל כמו שראינו בעבר שיפור יכול להגיע יחסית מהר כשלא מצפים לו....
2 אבי מ 18/02/2016 13:13 מה זאת אומרת השוק מעניש? חברות דומות לה
בחול נסחרות בחול עם פי שתיים תשואה ,וכבר הוכח שהשוק יותר חכם מכולם! לפי התוצאות של הקרנות שלך כנראה יש לך בעיה בתמחור אגח
1 דורי 18/02/2016 12:41 רעיון מענין. קונה אגח לא סחיר של אמפל ודוראה.(מגן מס)
קונה מחוץ לבורסה במחירים הגבוהים בשוק אגחים שהפסיקו להיסחר כמו אמפל (כולל ח"ש), חבס, דוראה,אולימפיה,סינרג'י, סיאלו,סיביל ג'רמני,מטיס קפיטל,רילון,טאו,חפציבה חופים,פסיפיקה,לידקום,אייס דיפו,אפסק ואחרים. במכירת האג"ח ניתן להתקזז מול רווחי הון במהלך השנה ולנצל את מגן המס. לפרטים והצעות מוזמנים לפנות בצירוף פירוט כמות ענ למייל : DOR123DORI@WALLA.COM ולקבל הצעה הוגנת.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.