21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

השמיים הם הגבול: הנהלה מחוננת יודעת כיצד לפרוץ נישות

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של Bizportal, על הדרך בה פייסבוק עתידה להשתלט על נישות נוספות בוול סטריט, וצופה כי התחרות הולכת להיות אינטנסיבית
 |  87
Share
לפי סיכומי חברת Thomson Reuters על תוצאות הרבעון האחרון של 2015 עד סוף ינואר, 73 חברות מתוך 500 החברות הכלולות במדד ה-S&P פרסמו את דוחות הרבעון האחרון של 2015 ו-73% מתוכן היכו את הקונצנזוס. זאת בהשוואה לממוצע ההיסטורי של 63%. כל זה לפני שרוב חברות הטכנולוגיה, התקשורת והרפואה פרסמו את תוצאותיהן, אלו העובדות וזה מצב דומה, אפילו טוב יותר, ממה שראינו ב-28 הרבעונים שעברו מאז 2009.


נכון, הציפיות הן עדיין שסך רווחי 500 החברות ברבעון האחרון של 2015 ירדו ב-4.3% לעומת הרווחים ברבעון האחרון של 2014, אבל זה בעיקר בשל הירידה החדה ברווחיות חברות האנרגיה, שמהוות 8% מהמדד, וביניהן כמה מהחברות המובילות ב-S&P. אבל הדבר החשוב בדוחות היא ההמשכיות ותגברות התופעה שהולכת ומתחזקת מרבעון לרבעון מאז 2008 - אפקט מהפכת הטכנולוגיה על רווחיות החברות. הדוגמא של חברות כמו אלפא-בית (GOOG) ופייסבוק (FB) בולטת.

השתיים אינן חברות של מנועי חיפוש וחיבור חברתי, אלא חברות שההנהלה שלהן הבינה שמהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה שינו את כללי המשחק העסקי, ומאפשרות התרחבות עסקית כמעט בלתי מוגבלת. מספר המינויים (תקראו לזה כפי שתרצו) הוא שקובע. מעטים שמו לב שאלפא הציגה בדוחות האחרונים שני מקורות הכנסה חדשים, הVerily health-care ואת ה-Nest smart devices, שתי חטיבות חדשות שכבר תורמות להכנסות ולרווח, עם פוטנציאל צמיחה עתידי אדיר. מחוסר מקום אני שולח אתכם לבדוק על אותן חטיבות, אבל מה שמתברר, שמהפכת הטכנולוגיה נותנת אפשרות להתרחב, לפרוץ לתחומים נוספים ולייצר נישות שקודם לכן לא היו קיימות כלל.אתם יודעים מה למשל הכי מדאיג היום את ענקיות התקשורת האלחוטית, AT&T וורייזון? GOOG ו-FB. על אלפא נדבר במאמר אחר, היום נתבונן שוב בפייסבוק, שגם הנהלתה, כך על פי הדוחות, מבינה שכאשר יש לך 1.6 מיליארד "משתמשים", ואתה מבין כיצד לנצל האפשרויות שנתנה לך מהפכת הטכנולוגיה - השמיים הם הגבול.פייסבוק vs. וורייזון וחברותיה
מניית FB נסחרת במחיר של 114 דולר, מכפיל היסטורי של 50 ומכפילי קונצנזוס ל-2016-2017 של 36 ו-27.5 בהתאמה. מכפילים אלה מחייבים להמתין לתיקון. אנחנו מציינים זאת כיוון שכמה מהקוראים שנגועים בגן היהודי של "התקפה בכל מקרה" יטענו, כמנהגם ומבלי לקרוא את הכתבה בעיון, ש"מאז ששלמה המליץ על FB המניה ירדה, בלה, בלה, בלה..".

עם זאת, לדעתנו (הדעה שלנו חברים - קובעת רק עבורנו) פייסבוק היא החברה המעניינת ביותר של התקופה. על פי מה שקרה עד כה בשילוב דבריו של צוקרברג לגבי תכניות העתיד היא עשויה להיות לא רק החברה המובילה ברשת החברתית, אלא גם חברת התקשורת והמדיה מהמובילות בעולם, מתחרה של AT&T, וורייזון ואחרות.

כשיש באמתחתך את הטכנולוגיות, יכולות הפיתוח והניהול ואת הבנת התחום - מספר המינויים הוא זה שקובע. ב-2012 כתבנו שהדעה כאילו צוקרברג יתקשה להראות הכנסות ורווחים - הנחה זו הייתה מוטעית, כיוון שבסופו של יום תציע פייסבוק למפרסמים פלטפורמת פרסום אלחוטית שמאפשרת להם להגיע לקהל היעד הגדול ביותר בצורה היעילה ביותר. במהלך השנים 2012-2015 עלו הכנסות החברה מ-5.1 מיליארד ורווח נקי של 32 מיליון. ל-17.9 ו-3.2 מיליארד בהתאמה.

מדובר בחברה בת 11 שבשנת 2008 התחילה למכור עם הכנסות של 272 מיליון והפסד של 56 מיליון. זו חברה שבסוף 2012 היו לה 618 מיליון משתמשים פעילים (מתוך 1.06 מיליארד משתמשים), 374 מיליון מתוכם פעילים באמצעות הטלפון החכם ואילו בסוף 2015 היו לחברה 1.04 מיליארד משתמשים פעילים (מתוך 1.591 מיליארד משתמשים), שמתוכם 934 מיליון באמצעות הטלפון החכם.

מחכים ליריית פתיחת התחרות
דרך רכישות חכמות ופיתוח פנימי יצרה החברה פלטפורמת פרסום שהפרסומאים מתקהלים אליה כדבורים לדבש. 95.6% מכל הכנסות החברה כרגע מגיעים מפרסום. פייסבוק מכינה, כאמור, את התשתיות לכניסה לתחום התקשורת האלחוטית היכן ש-AT&T וורייזון שולטות ביחד עם 168 מיליון לקוחות ו-250 מיליארד הכנסה שנתית. ההתקדמות הטכנולוגית המהירה מאפשרת השתלטות שכזו, ומאיימת על ההגמוניה של ענקיות התקשורת. השאלה היחידה היא מתי נראה את התחרות עצמה יוצאת לדרך.

בתחילת 2014 כאשר רכשה פייסבוק את אפליקציית WhatsApp ב-19 מיליארד דולרים. האנליסטים הסבירו בזמנו למארק צוקרברג את הטעות הנוראית שעשה. היו אלו אותם אנליסטים אגב שהסבירו לסטיב באלמר, מנכ"ל מייקרוסופט ב-2011, שלשלם 8.5 מיליארד עבור skype זה חוסר אחריות כלפי בעלי המניות של MSFT. רכישת WhatsApp נעשתה, על פי הודעת צוקרברג בזמנו, על מנת להיכנס לתחום המסרים, לאפשר למיליוני המינויים שמשתמשים בטלפון החכם עוד אופציה שימושית והכרחית וכמובן למשוך את המפרסמים.

"איך", שאלו האנליסטים. אלא שמאז רכישתה ב-2014 WhatsApp עוברת טרנספורמציה, שהתחילה עם הכנסת קול והמשיכה בפיתוח ה-SIM card, שמאפשר חדירה לתכנים ללא תשלום. כחצי שנה לאחר המיזוג עם WhatsApp, פייסבוק רכשה ב-20 מיליון דולר במזומן את יצרנית המזל"טים שמונעים באנרגיה סולרית, Ascenta. חברה בריטית שנוצרה על מנת לאפשר העברת שירותי אינטרנט למקומות נידחים ומנותקי תקשורת. פייסבוק כבר מפעילה את אותם מזל"טי"ם בהצלחה. ובעתיד, האינפורמציה מהחלל תתחבר גם למערכת ה-WhatsApp. בסופו של דבר, נוצרה כאן הדרך למכור מידע בזול יחסית למינויי חברת המסרים המיידים (990 מיליון כאלו, שההכנסה השנתית מהם היא 990 מיליון דולר, נכון ל-8.1.2016).

כלומר, לפייסבוק יש כרגע כמיליארד לקוחות פוטנציאליים לשירותי תקשורת - פי 6 מלקוחות AT&T וורייזון ביחד (לא פלא שמערכת השמועות של וול סטריט מדברת על התעניינות של AT&T וורייזון ב-YAHOO). אז כשפייסבוק תתקן, נעשה עליה כתבה מקיפה שתסביר לא רק את הפלא הזה, אלא גם את השפעת הטכנולוגיה על צמיחת הכלכלה הגלובלית. למה הזכרנו את מייקרוסופט בתמונה הזו? תבדקו לעומק לאן ענקית התוכנה מתקדמת.

שברון מהווה את הראי של מצב הנפט
חברת הנפט התשיעית בגודלה בעולם, שמייצרת 3.5 מיליון חביות ליום. לפניה, לפי גודל התפוקה, נמצאות אראמקו הסעודית (12.5 מיליון חביות ליום), גספרון הרוסית (9.7), נשיונאל אירניין (6.4), אקסון-מוביל (5.3), פטרו צ'יינה (4.4), בריטיש פטרוליום (4.1), רויאל דאטש ההולנדית (3.9) ופמקס המקסיקנית (3.6). מבחינת ההכנסות, עד לקיץ 2014, שברון היא השביעית בעולם במניותיה, למרות שמחירי הנפט הגולמי החלו להתדרדר מאז קיץ 2008, CVX הייתה אחת ההשקעות הטובות בוול סטריט, טובה מ-QQQ, XLV, SPY ואפילו בהשוואה למשפחת מניות הנפט / גז האחרות.

התחלנו לעקוב אחרי החברה עוד בשנות ה-80', כשהייתה בשמה הקודם ChevronTexaco, שנחשבה תמיד כאחת מהחברות המנוהלות בצורה הטובה ביותר. ביולי 2014 הגיעה המניה לשיא כל הזמנים, כ-135 דולרים, למרות שבעקבות הירידות במחירי הנפט הגולמי החלו המכירות והרווחיות להתדרדר כבר ב-2012.

שנת 2011 נחתמה עם מכירות ורווח נקי של 253.8 ו-27 מיליארד דולרים בהתאמה, ואילו 2015 הסתיימה עם מכירות ורווח נקי של 138.5 ו-6.35 מיליארד בהתאמה. הקונצנזוס הנוכחי מצביע על מכירות ורווח ב-2016 ברמה של 113.4 ו-3.36 מיליארד בהתאמה. מאז השיא של יולי 2014, המניה ירדה ב-40%. הקונצנזוס הנוכחי שהרווח למניה ב-2016 יעמוד על 1.78 דולר - כ-47% פחות משהיה ב-2015. אבל ל-2017 חוזים האנליסטים שהרווח למניה יעלה ל-4.67 דולרים למניה - וזאת בציפיות לעליית ההכנסות והרווח הנקי ל-142 ו-8.78 מיליארד דולרים בהתאמה. נכון, התחזיות נראות מוזרות, אם לא מופרכות, אבל יש להן הסבר שנגיע אליו.

שלוש שאלות עולות מהנתונים: למה המניה עלתה ביותר מ-30% בשנתיים וחצי, תוך התדרדרות רצינית במחירי הנפט הגולמי? היכן התחתית והאם המשך ההתדרדרות במחירי הנפט (כפי שאנחנו ורבים אחרים מאמינים) עלולה "לשבור" את חברת הפאר הזו? ומה הסיבה לאופטימיות הקונצנזוס ל-2017?

נתחיל מהסוף, 27 אנליסטים מכסים את החברה, כרגע 17 מתוכם ממליצים לקנות, 10 ב-HOLD ואחד, גולדמן זאקס יצא, בשבוע שעבר, בהמלצת מכירה, כשהוא מסמן מחיר יעד של 78 דולרים למניה. מחיר היעד של הקונצנזוס הוא 96 דולר. מאז תחילת השנה 11 אנליסטים הוציאו מחקר על החברה, 5 מהם, ברקליס, דויטשה בנק וג'י פי מורגן, יצאו בהמלצת קניה, והיתר, להוציא גולדמן, ב-HOLD.

הסיבה לחלק האופטימי, שרוב בתי ההשקעה, האירופים בעיקר, מאמינים שהירידה במחיר הנפט הגולמי זמנית, ומחירו יחזור לרמות של 50 דולר ומעלה. הם סקפטיים לגבי 2016 אבל משוכנעים שעד 2017 המשבר יחלוף. מזה כמה שנים שגולדמן טוען שהנפט יגיע לסביבות ה-20 דולרים לחבית, ואנחנו כותבים זאת מאז 2009. התשובה לשאלה הראשונה בפסיכולוגיה של וול סטריט, שלעיתים, בגלל מערכות אינטרסים לצד "התאהבות" של אנליסטים בחברה, קורית התופעה הבלתי ניתנת להסבר שראינו ב-CVX באותן שנתיים וחצי (במהלך 2013 וגם בתחילת 2014, כאשר היה ברור שהתדרדרות מחירי הנפט משפיעה לרעה על חברות הנפט. המשיכו רוב האנליסטים להמליץ בקניה על CVX). אבל השאלה השנייה היא המעניינת ביותר, כי בסופו של יום היא זו שתקבע היכן התחתית למניה.

ב-15.1 עלתה כמות המניות בשורט ל-27.23 מיליון, כמות קטנה יחסית להון הנפרע, כ-1.5% בלבד. אבל הכמות גדלה, מה שמצביע על יותר משקיעים שמצטרפים לגולדמן. אנחנו מאמינים שבין ההאטה הכלכלית הגלובלית, לאלטרנטיבות (שלמרות ירידת מחיר הנפט הגולמי ממשיכות לצמוח), המצב בארה"ב (שבסופו של יום ולבטח אם יעלו הרפובליקאים, "תפתח" את מקורות הנפט שלה ותיישם את פרויקט קינגסטון), ההתייעלות הטכנולוגית המהירה ומה שהכי חשוב, הבעיות הכלכליות במדינות המייצרות המובילות, רוסיה, אירן, סעודיה וניגריה, שימשיכו לשפוך נפט גולמי, במקביל לנפט שמגיע מדאע"ש, מחיר הנפט הגולמי ימשיך לרדת. אין לדעתנו סכנה לחברה, היא מתייעלת ורווחית, אבל הזמן להיכנס ל-CVX וחברותיה, למרות הירידות החדות, עדיין לא הגיע.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

87 תגובות ב-35 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
35 ארי 10/02/2016 23:22 SCTY
יש סיבה מיוחדת לכך שנחתכה היום שליש?
בחיאתק 11/02/2016 08:32 אתה אמיתי ? אתה חי על מאדים ? לא קורא אנגלית ?
SolarCity's Stock Craters on Missed Guidance, Slower Growth by Katie Fehrenbacher @katiefehren FEBRUARY 9, 2016, 8:18 PM EST
34 עפר אספורמס 10/02/2016 12:03 SAN
שלמה שלום רב, לפני מספר שבועות התייחסת למניית הבנק הספרדי SAN . מאז, מניית הבנק ירדה בכ 10%. האם לדעתך המנייה נמצאת במחיר כלכלי מבחינת סיכון סיכוי?
שלמה גרינברג 10/02/2016 14:15 סנטנדר
הבנק, מהעשירייה המובילה בעולם אגב, נמצא במהלך של רה אורגניזציה שלפי כול הסימנים מצליח. הירידות ונסחר כרגע, 3.8 דולר, במכפיל הנמוך מכול מתחריו. הנפילות, שהתחילו בשל הקיצוץ בדיבידנד והתעצמו בשל התיקון תחילה וההפחדה על DB לאחרונה. המחיר, ללא ספק, כלכלי אבל לטווח הקצר הכול תלוי באווירה.
רונן 10/02/2016 13:04 מפנה אותך לכתבה מפורטת של שלמה על הבנק מ 6/2015
פודינג ספרדי לאמיצים בלבד: זה הזמן להשקיע באירופה שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, על כדאיות ההשקעה בבנק הספרדי באנקו, דווקא בימים של אי וודאות 25/06/2015
33 ארז 09/02/2016 21:29 Mislav Matejka מ JPM שוב מזהיר מנסיון לתפוס תחתית
כאן ניתן לקרוא את האזהרה שלו מתחילת ינואר (גגלו על הכותרת): 'יי.פי מורגן: "אסטרטגיית ההשקעות של לקנות בירידות ולמכור בעליות הגיעה לסוף דרכה" ואתמול (בשיא הנפילות) Resist the urge to buy this stock-market pullback, says J.P. Morgan
32 רונן 09/02/2016 20:58 מיסוי לחבית נפט בארה"ב
מצרף כתבה ביאהו. http://finance.yahoo.com/news/obamas-319-billion-oil-tax-160837417.html רוצים למסות חבית נפט בתוספת 10.25$ לחבית. מה המשמעות על WTI?
שלמה גרינברג 10/02/2016 10:11 רוצים
אכן זו הצעה במסגרת התקציב ל 2017, אבל עד ואם תעבור יש זמן. ההשפעה על W&T Offshore? אותה השפעה שתהיה על חברות רציניות יותר בתחום.
אבי 10/02/2016 11:10 אני הבנתי שזה לא משפיע על מחיר חבית נפט
זה ישפיע רק על מחיר הדלק כשמתדלקים את הרכב. חבית מכילה 42 גלון. מדובר על תוספת מיסוי של כ 25 סנט לגלון.
שלמה גרינברג 10/02/2016 14:16 חבל על זמנך, כשהדברים יתבררו תשאל שוב. (ל"ת)
31 ארי 08/02/2016 21:40 BCRX
היום היה התור שלה להתרסק אחרי כישלון בתרופה. וכן כמו שאתה תמיד אומר שההערכה של החברות מטפסת לגבהים מוגזמים ואז כשיש תוצאות לא טובות הם פשוט מתרסקות. כל כמה ימים חברה אחרת.
שלמה גרינברג 09/02/2016 11:17 ביוקרסט
אכן צודק. בBCRX "הועלתה לחלל אך ורק ע"י אנליסטים ששכנעו משקיעים תמימים שתרופת ה OPuS-2 של החברה, תרופה שאמורה לעצור פעילות אנזימית שגורמת לסוגים שונים של מחלות נדירות. המבחן האחרון נערך על 38 אנשים לא עמד בציפיות. ההבדל היחיד בין הנפילה הפעם וב 5-6 הנפילות מאז 2000, אז הגיעה המניה ל 35 דולר, הוא בעוצמה שזה סימפטום של ריבוי האינדיאנים והתעצמות הבורות בתחום החלומות. האמת היא שב 2000 ניסינו להסביר שהחלום שבנו אז האנליסטים על חברת סטארט אפ חלומית אבל שמתחרה בחברות כמו רוש, גלקסגוי ועוד כאלו, הוא פשוט מטורף והסיכוי למימושו הוא 1:100. אין לי ספק שהתנודתיות תימשך ובעוצמות גדולות יותר בעתיד ומה שכתבת תוכל להעתיק עוד מספר פעמים.
30 דוד 08/02/2016 07:13 לינקדין
מה דעתך? הזדמנות במחיר הנוכחי או סכין נופלת?
שלמה גרינברג 08/02/2016 08:40 השאלה צריכה להיות מופנית ליועץ נ"ע שלך, אבל
מה שקרה למניה לאחר הדיווחים זו דוגמה קלסית לטענותיי בשנים האחרונות. ראשית, המניה צריכה הייתה לתקן ללא קשר כיוון שהוערכה כפי שהוערכה ובטעות הבורות בהשראתן של חברות כמו FB או AMZN . התיקון, שנראה נוראי לא הביא המניה לרמה כלכלית מעניינת עדיין וזאת למרות שבהחלט היא יכולה לחזור ולעלות בקרוב. לבסוף, העובדה שירידת LNKD השפיעה כפי שהשפיעה על FB מראה עד כמה המחשבה בשוק מעוותת. כעת, גש ליועץ
29 ICPA 07/02/2016 19:15 ATTU
שלמה ערב טוב מה דעתך על הדוח ועל התחזית שנתנו לטווח הקצר(2016 ) והארוך ( תוך שנתיים שלוש מכירות 100 )?
שלמה גרינברג 08/02/2016 08:35 דעתי על אוטוניטי ידועה וברורה (ל"ת)
28 יריב 07/02/2016 09:35 שלמה,עוד שאלה NZYM
ראשית תודה על ההסבר לגבי נוקיה,לגבי החברה הדנית דובר על צפי לחולשה בעתיד,כמי שעוקב אשמח לקבל את התובנה שלך.
שלמה גרינברג 07/02/2016 12:02 Novozymes
מכיר, עוקב ודעתי על החברה חיובית לטווח הארוך ותמיד הייתה. ה"חולשה" מתבססת בעיקר על אכזבת אנליסטים מהדוחות האחרונים ומההנחיות אבל המניה גם הגיעה לערכים מגוחכים. לאחר הירידות לאחרונה היא נמצאת במצב שמחייב בדיקה והערכה חדשה. הקונצנזוס, בשל האמונה הכללית בהאטה הכלכלית הגלובלית, מאמין שהחברה תדרוך במקום ב 2016. מכפיל הרווח עדיין גבוה לטעמי אבל למי שמעוניין בהשקעה טובה צריך לעקוב ובמחיר כלכלי יחסית ההשקעה אכן תהיה טובה.
יריב 07/02/2016 13:09 Novozymes
תודה רבה על ההסבר המקצועי.
27 אדם 07/02/2016 08:51 DAL
שינוי בהנהלה. הבנתי שהCEO החדש הוא מישהו מבפנים. האם אתה מכיר? עוקב? דעתך על המנהל החדש?
שלמה גרינברג 07/02/2016 11:47 אד באסטיאן
איני עוקב מקרוב אבל באיש ידוע כמנהל מצויין ואיש ביצוע.
אדם 09/02/2016 19:46 תודה (ל"ת)
26 אפי 06/02/2016 17:37 דו"ח התעסוקה
נהנה מאוד לקרוא את סקירותיך. הייתי שמח להתייחסותך לדוח התעסוקה האחרון.בשים לב למדדי ,ISM הן בתחום הייצור והן בתחום השירותים המצביעים על האטה בכלכלת ארה"ב.מגמה הנמשכת כ 6חודשים.האם למגמה זו יש קשר לירידות בשוקי העולם.ולא מדובר רק בתיקון.
שלמה גרינברג 07/02/2016 11:43 כלכלת ארה"ב
נתחיל באינפורמציה המדויקת. דו"ח ה ISM (שזה ה Institute of Supply Management ) של הסקטור התעשייתי לינואר ירד מ 48.2 בדצמבר ל 48.0 בינואר, חודש רביעי של ירידה ברציפות אבל מדד ה ISM לכלכלה האמריקאית כולה (overall economy ) עלה בינואר החודש ה 80 ברציפות. חשוב להבדיל בין ולהבין את סדרות המדדים שאמורים לבדוק עד כמה הכלכלה "בריאה" או "חולה. המדד "הנכון" לבדיקה זו הוא מדד ה ( PMI ('Purchasing Managers' Index שעלה בינואר ב % 2.7 ל 51.2 נקודות. בכול מקרה וכפי שאני כותב מאז 2009, הכלכלה האמריקאית עוברת שינוי אדיר שמשפיע כמובן גם על המדדים המסורתיים. התעסוקה של ינואר אכזבה את התקשורת בגלל אי התאמתה לקונצנזוס אבל מאז 2009 הקונצנזוס טועה בקביעות (בדצמבר טעו ב % 50 ). ברור שיש קשר לנעשה בעולם ובסין אבל הכלכלה האמריקאית מתאוששת וכול "החריקות", לדעתי, הן חלק מתהליך הרה ארגון שהכלכלה עוברת תוך תהליך המיזוג הטכנולוגי לתוכה. זה נושא שמצריך ניתוח עמוק ורציני שאנסה לעשות שוב באחת הכתבות הבאות
אבי 07/02/2016 14:18 דוח התעסוקה
כשהאבטלה עומדת על 4.9 אחוז, שזו אבטלה חיכוכית, הסכוי לדוח תעסוקה "טוב" כלומר 200 אלף משרות חדשות הולך ופוחת
25 יריב 06/02/2016 11:18 נוקיה
אני עוקב לאחר המאמר שלך,לאחרונה ירדה חזק ללא קשר לשוק אשמח לקבל ממך הסבר,תודה.
שלמה גרינברג 06/02/2016 13:55 נוקיה
ראשית על איזו כתבה אתה מדבר? אני "מכסה" את NOK מאז המשבר הגדול ועשיתי לפחות 5 כתבות. לגבי הירידה של השבוע שעבר זה קשור בהתדיינות עם סמסונג על שימוש בפטנטים של נוקיה שפסק הדין של הבוררות אכזב את האנליסטים. למה? כי בבוררות סוכם שנוקיה תקבל "רק" 1.02 מיליארד אירו לעומת ה 578 מיליון שקבלה ב 2014 ו 800 מיליון אירו עבור 2016, סכום שהיה נמוך מה 900 מיליון שציפו האנליסטים. "האכזבה" היא שהורידה המניה ב % 12. "המשקיעים", הסביר אנליסט , "מודדים את ההכנסות מתיק ה IP ומשווים אותו לזה של אריקסון ונראה להם שאריקסון תפיק מהתיק שלה יותר מנוקיה וכך בטאו אכזבתם". זה מה יש!!
24 חזי 05/02/2016 18:03 מנית ואלרו vlo
לאחרונה פורסם שבאפט מגדיל אחזקה בpsx מתחרה של vlo. מבחינת הbalance sheet שלשתי החברות נראה לי כי vlo גם מציגה נתונים חזקים יותר וגם מתומחרת בזול יותר. מדוע לדעתך באפט בחר בפ.ס.אקס?
שלמה גרינברג 05/02/2016 19:02 באפט
אכן, VLO נראית, על פניו, "מעניינת יותר אבל לבאפט יש סיבות משלו כנראה אולי בגלל הגודל, התאמה לעסקי האנרגיה האחרים שלו, נכסים מעניינים. כדאי שתכנס לעובי הקורה ותבדוק
23 ארמגדון 05/02/2016 17:15 שלום אני כאן...ולמעשה מזה זמן ארוך. הודע לחברים. תודה. (ל"ת)
שלמה גרינברג 06/02/2016 10:06 ארמגדון
ההגדרה של "ארמגדון" היא, "על-פי הברית החדשה, יהיה אירוע שיביא לסופו של העולם בצורה דרסטית, ואחריו רק מאמיניו של ישו יישארו בחיים וימשיכו את מנהגיו ואת דרכו". כלומר, אתה מאמין שטד קרוז יהיה הנשיא הבא של ארה"ב כיוון שהוא מייצג הכי טוב את "מאמיניו של ישו ". מה שחשוב באמיתות הנבואה הוא שעל מנת שהיא תקוים יתקבצו כול יהודי התבל תחילה לציון וזה התנאי ש"מאמיניו של ישו יישארו בחיים וימשיכו את מנהגיו ואת דרכו". ואלו, ברובם המכריע, "שחקני בורסה. אז נקווה שאתה צודק
וויס אפי 06/02/2016 17:30 לא הבנתי את נושא שחקני הבורסה בהקשר. תודה. (ל"ת)
שלמה גרינברג 07/02/2016 14:56 ניסיתי להתאים את התשובה לרוח השאלה
זה הכול בהומור!! אבל ידוע שקהילת מאמיניו של ישו ב"חגורת התנ"ך של ארה"ב דוגלים בכלכלה חופשית ובמה שמכונה בטעות "קפיטליזם חזירי" וכמובן בבורסה.
ארמגדון 05/02/2016 23:41 שלום לך אופטימיות אהלן עצבות
מה? אכלנו אותה? אבל כל הסופר מומחים מגיל 25 ועד 100 עמדו בשורות לספר לנו שהכל דבש. אז מה . זה לא היה נכון? וגברת אפל השילה שליש בערך? יא ראבי. איך טחנו אותנו. יאללא. להתחיל לנסות להרוויח מחדש כל מה שלקחו לנו.
רז 08/02/2016 12:09 "ארמגדון". כמה פופוליזם במילה אחת.
תיקונים היו ויהיו. את הלונגיסטים זה מעניין כקליפת השום.
ארמגדון שהפך לכאוס 08/02/2016 13:17 תן לשלמה יד(הוא איש נהדר על אמת)
ולכו אנגז'ה לעבר השקיעה. שם תיפגשו את פראו אפל ב50>40>30 וגם פחות. ולשלויימה היקר. שהיינו צעירים ויפים וחכמים כמוך בזמנו. גם היבטנו על העולם בצבעים ורודים. היום אנו מבינים שהורוד שייך לקהילות השונות שחיות ביינינו.
שלמה גרינברג 09/02/2016 10:59 אני חושב שאני מזהה את מי שעוצד מאחורי הארמגדון אלא
שהייתי שמח יותר ואולי אפילו יכול להגיב אם יכתוב ברור על מה הוא מדבר
22 יובל 05/02/2016 15:40 מנית סינגנטה ועסקת כימציינה
שלמה תודה על מאמריך המענינים מאוד! כאחד שעוקב אחרי syt יש לך תובנות לגבי העסקה המתבשלת? סהכ ההודעה לא העלתה את המניה יותר מידי.. מדוע? תודה
שלמה גרינברג 05/02/2016 16:34 סינג'נטה
ההודעה לא העלתה משתי סיבות. הראשונה כיוון שההצעה דומה להצעה של מונסנטו מהשנה שעברה שהביאה המניה לשיא כול הזמנים. המניה, שהחלה להתדרדר לאחר דחיית ההצעה של מונסנטו חזרה. הסיבה השניה המצב בשוק, מונסנטו, אם תבדוק תגלה שמונסנטו ירדה בשנה האחרונה בכ % 22 ואילו SYT עלתה בכ % 27.. אני ממתין לראות אם הסינים ירכשו את החברה ויוציאו אותה מהבורסה או שיקנו וישאירו, ההבדל, לבעלי המניו הנוכחיים מהותי. בשורה תחתונה ללא הצעת הרכש SYT יקרה יחסית
יובל 05/02/2016 17:57 תודה רבה נתת הסבר מצויין. (ל"ת)
21 ורדי 05/02/2016 15:17 מנית פייזר מול xlv
שלום שלמה אשמח לברר איתך לאור הירידות האחרונות (הלא מוצדקות לטעמי) גם במנית פייזר וגם בסל הבריאות xlv האם פייזר יכולה להוות חשיפה טובה למגזר הבריאות (מניה יציבה דיבידנד קבוע צמיחה צינור תרופות מרשים)או שיש עדיפות לסל הכולל? תודה שלמה .
שלמה גרינברג 05/02/2016 16:35 דעתי האישית היא בעד הסל (ל"ת)
20 ירדן מן 05/02/2016 15:11 סל מיים pho
שלמה תודה על המאמר. אשמח דעתך על סל מיים pho (אין לי אפשרות בבנק שלי לקנות את פיקטאט)אחרי התיקון האחרון. תודה רבה רבה
שלמה גרינברג 05/02/2016 16:41 דעתי על סלי המים ברורה ונאמרה מספר פעמים
אישית אני מעדיף את CGW של גוגנהיים על PHO בגלל המגוון הגלובלי
ירדן מן 05/02/2016 18:00 האם cgw הוא סל חדש? הנתונים רק מ15 (ל"ת)
שלמה גרינברג 05/02/2016 19:03 לא, הוא מ 2007 אבל למה שלא תכנס לאתר הסל ותבדוק (ל"ת)
19 יניב 05/02/2016 15:06 סל hack
שלמה שלום. אני יודע שאתה מחבב את תעשיית הסייבר - סל האק שכתבת עליו בעבר נמצא במחיר הנמוך מאז היווסדו (למעט היום המשוגע ב24 באוגוסט שהפיל את הסטופים של כולם)לדעתך מחיר כלכלי לטווח בינוני ארוך? תודה
שלמה גרינברג 05/02/2016 16:42 אתה צודק אבל כפי שכתבתי
הסל היה (ועדיין לטעמי) מתומחר בחלל בגלל הרכבו אבל בתחום זה, כמו בביו רפואה, הערכים יחסיים למצב הרוח לא לכלכלה.
יניב 05/02/2016 18:04 תודה רבה שלמה (ל"ת)
18 חיים 05/02/2016 12:31 yhoo
האם לדעתך yhoo תעמוד לרכישה עי וריזון או t ,נראה שמצבה של יאהו לא משהו לאחרונה.??
שלמה גרינברג 05/02/2016 15:04 אתה כנראה מדבר על המניה להבדיל מהחברה
לגבי סיכויי רכישה, מנה שכתבתי הן השמועות
17 יוסי 05/02/2016 12:04 שנתיים שוחטים מניות
כל המניות הקטנות והבנוניות מהנסדק בריצפה,ואתם מדברים על פייס וגוגל ,בשביל זה לא צריך המלצות,
שלמה גרינברג 05/02/2016 13:57 זה קרה הרבה פעמים בעבר
ויקרה הרבה פעמים בעתיד ואגב, שתי החברות שהזכרת "נשחטו" פעמים לא מעט בעבר והראה לי היכן ראית המלצות?
16 קמי 05/02/2016 12:00 שלמה שלום מה דעתך על RACE? (ל"ת)
שלמה גרינברג 05/02/2016 13:52 איני עוקב אחרי פרארי (ל"ת)
15 אדר 05/02/2016 10:40 כתבה של שלמה
שלמה תסביר בבקשה למשקיעים מתחילים מה המשמעות של הביטוי ״חברה תתקן״. האם מדובר בירידות או בעליות כשאומרים שהחברת פלוני אלמוני תתקן jQuery203046056407899595797_1454661001020?
שלמה גרינברג 05/02/2016 13:55 הקישור לא מביא לשום מקום אבל
במונח "החברה תתקן" או "המניה תתקן", בד"כ מתכוונים למניה שירדה חזק ואלו שאומרים כך מאמינים שתתקן כלפי מעלה ואין צורך לחזור על השאלה 3 פעמים
14 אדר 05/02/2016 10:40 כתבה של שלמה
שלמה תסביר בבקשה למשקיעים מתחילים מה המשמעות של הביטוי ״חברה תתקן״. האם מדובר בירידות או בעליות כשאומרים שהחברת פלוני אלמוני תתקן jQuery203046056407899595797_1454661001020?
13 אדר 05/02/2016 10:40 כתבה של שלמה
שלמה תסביר בבקשה למשקיעים מתחילים מה המשמעות של הביטוי ״חברה תתקן״. האם מדובר בירידות או בעליות כשאומרים שהחברת פלוני אלמוני תתקן jQuery203046056407899595797_1454661001020?
12 גלעד 05/02/2016 10:29 תודה
שלמה, תודה תודה תודה. שנים שאני קורא כל שבוע את הטור שלך , זה הטור מספר אחד בארץ למניות אמריקאיות. איזה נסיון, איזה ידע, איזו זהירות בסיכונים. ממש כל הכבוד . הנאה צרופה.
11 אהרון 05/02/2016 07:13 מה דעתך על קניית ETF GDX ? (ל"ת)
שלמה גרינברג 05/02/2016 09:19 זו שאלה ליועץ ההשקעות שלך
דעתי האישית על הזהב ידועה
10 המודאג 04/02/2016 22:46 facebook
שלמה שלום רב. האם לדעתך יש למניית FB עוד אפשרות לעלות? תודה מראש
שלמה גרינברג 05/02/2016 09:24 יש אפשרות לעלות הרבה ולרדת הרבה
שאלה ליועץ ההשקעות שלך. אם תקרא את הכתבה תדע בדיוק מה אני חושב
9 דניאל 04/02/2016 20:25 FB
שלמה שלום, כשאתה מציין שבמכפיל 50 כדאי להמתין לתיקון האם תוכל להאיר את עיניי לאחוז התיקון או למחיר המניה?
שלמה גרינברג 05/02/2016 09:24 אתה צוחק? (ל"ת)
דניאל 05/02/2016 13:33 FB
זהו שממש לא! מה כבר ביקשתי.? בסהכ רמז קטנטנן, נהנה לקרוא אותך ומעריך את ההסברים המקצועיים...
שלמה גרינברג 05/02/2016 15:05 ואתה מאמין שאני יודע? (ל"ת)
8 טמיר 04/02/2016 19:01 צק פוינט.
שלמה תודה על המאמר.ב2015 כתבת שצק פוינט היא אחת המניות הכלכליות לטעמך. מה דעתך על צק פוינט ל2016 יש שינוי כלשהו?תודה
שלמה גרינברג 04/02/2016 20:24 גם ב 2009 וב 2012 כתבתי כך
לדעתי צ'קפוינט עדיין החברה הישראלית המעניינת והכלכלית ביותר
טמיר 04/02/2016 21:33 תודה רבה. מחזיק צק פוינט שוקל להוסיף (ל"ת)
שלמה גרינברג 05/02/2016 09:25 כול עוד אתה ממתין לתיקונים ומשחרר חלק בעליות
הרעיון מקובל עלי וכך גם אני נוהג
7 אבי 04/02/2016 18:01 פייסבוק וחוסמי הפרסומות
כתבה מהנה לקריאה, והפעם גם "אזהרה" לגבי קניה פזיזה. אני תמה עד כמה חוסמי הפרסומות, שהולכים ומתרחבים, ישפיעו על ההכנסות של חברות כדוגמת פייסבוק וגוגל והאם הסיכון הזה נלקח בחשבון
סמי 04/02/2016 19:08 חוסמי פרסומות לא כול כך קיימים במובייל
כשאתה נכנס דרך אפליקציה חוספי הפירסומות לא ממש עובדים. והרוב במוביייל נכנסים דרך אפליקציות יותר ויותר. לדוגמה - מי שרוצה לראות תוכנית או כתבה של ערוץ 10 משתמש באפליקציה שלהם - זה הכי פשוט ונוח.
שלמה גרינברג 04/02/2016 18:31 בהחלט
מדובר בנושא שאינו קשור לכמות הפרסומות ולשאיפת הפרסומאים להגיע לקהלי יעד
6 ארי 04/02/2016 15:49 תודה! (ל"ת)
5 נדי 04/02/2016 14:22 בקצרה על FB, GOOG לעומת אפל
AAPL בירידה בין היתר בגלל "צמיחה" חלשה ברבעונים הקרובים, ואחת הטענות המהותיות היא ששפל היא חברה של מוצר אחד בעיקר אייפון 60-70 אחוז מהכנסות החברה. גם FB וגם GOOG הן חברות שלמעלה מ 90 אחוז מכנסותיהן הן גם ממוצר אחד-פרסום. למעשה המודל העסקי של FB וגם GOOG זהה, המוצר שלהן הוא אני ואתה ועוד מיליארד "משתמשים", הם אורזים אותנו בחבילות נאות שנקראות גימייל, או דפי פייסבוק, או ווטסאפ, ומוכרים את המוצר הזה ללקוחות שלהם- המפרסמים. בניגוד לאפל שמוכרת למאות מליוני משתמשים באופן ישיר. מה עדיף? לא יודע אבל חשוב להבין שגם FB וגוגל הן חברות של מוצר אחד (אנחנו המשתמשים) בשלב זה. ביום ש FB וגוגל יחליטו על מעבר למודל של מכירת מוצרים למשתמשים שלהם, תהיה להם תחרות קשה יותר מהיום. אחרי הכל המשתמשים רגילים לקבל הכל בחינם מ FB ו GOOG. אבל מאפל, כולם התרגלו לשלם - והרבה.
שלמה גרינברג 04/02/2016 15:02 חבל שלפני שאתה מגיב אינך קורא בעיון (ל"ת)
4 אורי 04/02/2016 13:04 שלמנה ידידי שלום
מה קוקה עם חב התרופות חודשים נופלות ואין מעצור
שלמה גרינברג 04/02/2016 15:04 מדוע לא שחררת קצת כשהיו בשיאים מטורפים? (ל"ת)
אורי 04/02/2016 15:25 אוי כמה שאתה צודק
אבל מי היה מאמין חב כגולד ובייגן ועוד חב שלא היית מאמין זה מחיר של לא יודע את התשובה מקווה לטוב מזלי שלא חייב כסף לבנק יום טוב
3 ארז 04/02/2016 12:48 CCL RCL NCLH מניות חברות השייט לא מפסיקות לרדת השנה
כאשר RCL NCLH מתקרבות ל 30 אחוז ירידה מתחילת השנה (השלישית ירדה כ 15 אחוז). הם אמורות להרוויח ממחירי דלק זולים. מה יקרה למניות האלה אם מחירי הדלקים יתחילו לטפס ? הקריצו סיבות להוריד את המניות - רמות חוב גבוהות, חשש לעונת תיירות חלשה יותר (בחלקים מהעולם - כמו אגן הים התיכון), נגיף הזיקה ועוד סיפורי אלף לילה ולילה. בקיצור אל תחפשו היגיון. מכול הבלגן מתחילת השנה -הכי בטוח היה (בדיעבד) להיות באחזקה ענקית על מניית אקסון מובייל (עלתה חצי אחוז מתחילת השנה - הדוחות כבר פורסמו השבוע) - עוד היגיון צרוף.
שלמה גרינברג 04/02/2016 18:45 לא מעט חברות עלו השנה ובשנה שעברה
הבעיה הנצחית היא לבחור בהן
2 אבי 04/02/2016 10:55 CEVA
שלום שלמה.2 שאלות ברשותך. 1.איך סיוה מתרסקת כך אחרי דוחות מצויינים? 2.מהיכרותך ארוכת השנים את IBMמה קורה שהחברה איבדה כ-40% משווי המניה בשנתיים האחרונות?
שלמה גרינברג 04/02/2016 18:43 IBM ו CEVA
על השאלה בנוגע ל IBM עניתי ובאריכות. החברה עוברת את אותו תהליך בדיוק שעברה בתחילת שנות ה 90 ואת אותו תהליך שעדיין עוברות חברות כמו פייזר ו GE ושהתחיל בתחילת המאה. אצל חברות מהסוג הזה התהליך ארוך ובעיקר תלוי במבצעיו, נצטרך להמתין. לגבי סיווה: האמת שללא קשר לשאלתך דברתי אתמול עם עושה שוק במניה בניו יורק. מה שקורה במניות מהסוג של סיווה (מניות "קטנות" בעיקר) הוא שמשקיעים רציניים ומוסדיים כמעט ואינם פעילים בהן בשנים האחרונות בניו יורק. מי שפועל במניות כאלו הן סחרני יום ומנהלים זוטרים בקרנות הדג' שמקבלים סכומי כסף ממנהליהם לספקולציות. חלקם משתמשים בפלטפורמות אלגוריתמיות שמחפשות "הזדמנויות". אין שום ספק שהתוצאות מצוינות ואני מקווה שמסמנות מהפך אמתי. אפשר להסביר את הירידה בכך שהחברים הללו קיוו ל "וואו" ואינם חושבים שזה כך או שההנחיות לא מצאו חן בעיניהם או שהאלגוריתמים "אומרים" להם לנצל התוצאות ולברוח כי התחום כולו מאוס כרגע (סינופסיס וקוואלקום). רק שהאלגוריתמים לא לוקחים בחשבון שהציבור לא משתתף במשחקי הסחרנים ולכן אין מי שיקנה.
1 DDR4 04/02/2016 08:48 שלמה שלום - מה דעתך על מייקרון ברמת המחיר הנוכחית ?
מתומכרת בחסר ? או שעדיין יש בשר לירידות ?
שלמה גרינברג 04/02/2016 11:25 עניתי באריכות אבל
בשורה התחתונה אם תשווי למתחרות, טושיבה, סמסונג והיניקס וגם לסטנדיסק תראי שהמגמה, מאז סוף 2014, דומה כי הסקטור "מוכה" כולו. באשר ליתר החלקים בשאלה תצטרכי לפנות ליועץ נ"ע
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.