כשהמים סוערים: 3 עובדות על בחירה נכונה של מניות - ודוגמה אחת להמחשה

פרשן וול סטריט של Bizportal מתייחס לאווירת הפחד בשווקים, ודרך הפעולה הנכונה עבור המשקיע כעת
 |  (71)

יכול מאוד להיות שבגלל הפרש הגילאים שביני לבין חלק מהקוראים, קיים פער בין המסר שאנחנו רוצים להעביר לבין הבנתו על ידי חלק מהקוראים. ננסה, שוב ובפעם האחרונה, לסכם את הדעה שלנו לגבי המצב בשוק ההון הגלובלי. נתחיל בעובדה שאיני חולק על כך שחלק גדול מהמניות המובילות "יקרות", לכן בכל מאמר אני חוזר על האזהרה שאסור לרדוף אחרי מניות. יחד עם זאת, יש 3 עובדות שאי אפשר להתעלם מהן.

<
האמונה בכלכלה תישאב עוד "מאמינים"
הראשונה, לאורך זמן אין שום מכשיר השקעה שיכול להתחרות במניות המובילות והעובדה במדדים. השנייה, נכון להיום מעולם לא היה מצבן של החברות המובילות טוב יותר - הן מוכרות יותר, מרוויחות יותר ומגדילות את הדיבידנד, כאשר מהפכות הטכנולוגיה והגלובליזציה תומכות בהן כל הזמן. העובדה השלישית, שהעולם נמצא רק בתחילתה של המהפכה התעשייתית/חברתית, שמשנה סדרי עולם וגורמת לגידול מסיבי של הצריכה הגלובלית - מה שעוזר אפילו יותר לחברות המובילות. נכון, התהליכים הכלכליים החיוביים מתבצעים ב"סביבה עוינת" של תסיסה חברתית גדלה, התפתחות "קפיטליזם חזירי", קונפליקטים פוליטיים, שטפון מידע שמקשה על זיהוי עובדות ותחרות התקשורת על הרייטינג גורמת להשתלטות "תרבות הכותרות", ממנה ניזונים ועל פיה חיים יותר ויותר משקיעים.

בכתבות שלנו אנחנו פונים לקהל שמאמין, שלמרות כל הבעיות, הכלכלה הגלובלית תמשיך להתקדם ולצמוח בהובלת ארה"ב, ועם הזמן תשאב לתוכה יותר ויותר "מאמינים". בקיצור, אנחנו מאמינים במה שנקרא Reaganomics, עם כמה שינויי התאמה. אנחנו מכנים זאת "כלכלת שוק חופשי מבוקרת". זו האמונה שלנו, נקודה. מי שלא מסכים, זו בהחלט זכותו, יש מספיק דעות אחרות.

<
אווירת הפחד והמלחמה על הרייטינג
מאז החלה המהפכה התעשייתית השנייה להשפיע על הכלכלה המסורתית באמצע שנות ה-90', הכלכלה הגלובלית צמחה במונחים ריאליים מ-33.6 טריליון דולרים אל למעלה 80 טריליון השנה, כאשר מהפכת הטכנולוגיה מזרזת ומוזילה את התהליך. קצב כזה לא נראה מאז המהפכה התעשייתית הראשונה. ולכן אנחנו אופטימיים. "הרעשים" שבדרך, שהתבטאו במשברים בבורסה בשנים 1997 (משבר הנמרים), 1998 (משבר LTCM), משבר הבועה ב-2000-2, המשבר ב-2008-9 והמשבר של רוביני שהבטיח דאבל-דיפ באביב 2011 הם תיקונים שנוצרים מסיבות שונות, מלובים בפאניקה ומהווים חלק מתהליך התמזגות המהפכה הטכנולוגית לתוך הכלכלה המסורתית. בשורה התחתונה הם רק "תיקונים", כי את המהפכה קשה מאוד לעצור.

גם החששות הנוכחיים, אם בגלל רמות השיא במניות, המשברים ביוון וסין, פחדים ש"מגובים" בבעיות פוליטיות שמצטברות (אירן ודאע"ש), ובמנהיגים חסרי יכולות החלטה וחוט שדרה. כל אלה יוצרים אווירה של פחד שעלולה להפוך, בעזרת תחרות הרייטינג בתקשורת, לפאניקה ותיקון משמעותי. עם זאת, למשקיע הממוצע ממילא אין מקלטים אמיתיים להסתתר בתוכם נגד מצבים אלו, אפילו "המזומן הוא מלך" אינו כזה יותר. כיוון שגם תיקון זה, אם יגיע, לא יעצור את התקדמות המהפכה הגלובלית / טכנולוגית, האם משבר 2008 עצר את מכירות הטלפוניה החכמה בדיוק באותה שנה? כשאפל (AAPL) החלה למכור את האייפון בקיץ 2008 מחיר המניה צנח מ-25 ל-12 דולרים בסוף השנה. גם התיקון הנוכחי, אם יהיה, יהפוך בסופו של דבר להזדמנות קנייה נוספת.

אנחנו כותבים כל הזמן שהשקעה במניות המובילות היא התשובה. צריך סבלנות. צריך לדעת איך ומתי לקנות. "המניות המובילות" הן כאלו שכלולות במדד ה-500 S&P, שכולל גם את 30 מניות הדאו, גם את 100 המניות המובילות בנאסד"ק ואת הגלובליות הגדולות. אלו המניות שמייצגות את החברות שירוויחו ויעזרו להוביל את התהליך. אלו החברות, שלצד צמיחתן, תמשכנה להעלות דיבידנד ולרכוש מניותיהן. התחרות היחידה הריאלית מול מניות הן אגרות החוב "החזקות", הממשלתיות של ארה"ב בראשן. אגרות החוב, למי שמאמין בתרחיש המשך הצמיחה הגלובלית, תלחצנה מטה בגלל הסיכויים להעלאת הריבית. נכון, ככל שתגדל הפאניקה יברחו רבים לאג"חים ואלו יעלו זמנית. אבל הכדאיות הכלכלית באה בדמות רמות התשואה הנוכחיות. גם הכדאיות להשקיע באלטרנטיבות הגדולות האחרות כמו נפט, מתכות ונדל"ן ריאלי, נמוכה בהשוואה (עדיף ונוח יותר להשקיע היום בנדל"ן באמצעות סלי הריט).

בואו ניקח דוגמא להמחשה
נניח שלאחר בדיקת התחומים החלטנו להתמקד בתחום הגנריקה, וכמניה מובילה בתחום בחרנו במניית TEVA. הדוגמא הזו מתאימה לכל תחום וחברה שאתם בוחרים להכניס לתיק ההשקעות לטווח הארוך, בין אם החלטתם להיכנס לתחום הביו באמצעות AMGN או לתחום התמיכה בחקלאות באמצעות SYT או MON. טבע מזוהה ומתמקדת בתחום הגנרי. נכון, היא הגיחה לפארמה עם הקופקסון והצליחה מעל ומעבר, אבל ההתמקדות והידע הם בגנריקה - וזו נחשבת כאחד מתחומי הצמיחה המעניינים ביותר. התחום גלגל 350 מיליארד דולר גלובלית ב-2015, שמתוכם כ-160 מיליארד בארה"ב. הוא ימשיך לצמוח בקצב שנתי (2015-2030) של 11%-12%, וזה לפני כניסת הביו סימילאריים.

כאשר משקיע מחליט להיכנס לתחום הגנרי, יש לבחירתו 10 חברות מובילות בולטות, TEVA ,Novartis ,Allergan ,Mylan ,Sun Pharmaceutical  ,Aspen Pharmacare, Hospira, Sanofi  ,Fresenius SE & Co. KGaA ,LUPIN ההודית ו-Perrigo.

מניית TEVA נמצאת היום קרוב לשיא כל הזמנים שלה, אליו הגיעה באפריל השנה - 68.75 דולרים. הקוראים הוותיקים שלנו יודעים שנכנסנו לטבע, בלוויית קבוצה גדולה של משקיעים, לאחר הנפקתה בניו יורק ברמות מחירים של 3-4 דולר דאז או כ-20 סנט בהתאמה להיום. חלק מהמשקיעים עדיין מחזיקים במניה, הרוב נטשו עם עזיבתו של אלי הורוביץ ז"ל במארס 2010, כ-13 שנים לאחר הרכישה.

הקבוצה כולה החזיקה בעת המכירה את חבילות ה-TEVA בחינם, ולאורך הדרך מכרו חלקים כשהמניה שברה שיאים לבקרים. היה לנו משקיע אחד למשל שרכש בסוף 1987 20 אלף מניות TEVA ב-4 ד' דאז. במהלך השנים המניה שברה שיאים. למרות שכיועצים הצענו לו לשחרר חלק, "לסגור רווח", סירב וכל פעם מאותה הסיבה - "שום דבר בסיסי לא השתנה מלבד המחיר, ובשביל מחיר בלבד לא מוכרים".

במהלך 1999 המניה שילשה את מחירה ל-20 ד'. צלצלנו לאיש והצענו לו למכור חלק, אחרי הכל הוא היה מורווח פי 100 על השקעתו. ומה הייתה התשובה? "למה?" שאל, "משהו לא בסדר בחברה? הורוביץ עוזב? הדוחות מצוינים, לא?". "אכן", ענינו, "שום דבר לא קרה, אבל למה שלא תיקח רווח?". האיש פשוט לא הבין, "התחום הגנרי רק מתחיל", אמר, "וטבע מתבססת בהובלה. אם אני מוכר חלק מההחזקה, מה אני עושה עם הכסף - 35% הולך למס, והשאר? אני מאמין בתחום הגנרי, אז מה אעשה? אקנה MYL? אם וכאשר הורוביץ יעזוב תן לי צלצול שוב".

ב-2010 צלצלנו שוב, "הורוביץ עוזב? נמכור חצי", אמר. "למה חצי? ומה תעשה עם הכסף?" שאלנו, "חצי כי אני עדיין מאמין שהתחום הגנרי רק בתחילת דרכו. תסתכל על העלויות של התרופות, וטבע היא המובילה. מה אעשה עם הכסף? אחפש משהו אחר. יש לי זמן, אעשה מחקר באינטרנט ונראה, אולי סל שמייצג תחום מעניין. אולי, אם המניה תרד ויתברר שמי שמחליף את הורוביץ טוב כמוהו, אחזור". עד העשור האחרון זה היה דפוס ההתנהגות האופייני למשקיע האמריקני הסולידי, כאשר זה בחר בהשקעה לטווח הארוך, הוא עקב מקרוב אחרי 2 פרמטרים: ההתפתחויות בתחום והתפתחויות בחברה, עם עין בוחנת בעיקר על ההנהלה. כל יתר הפרמטרים הם פונקציה של יכולת ההנהלה להוביל את החברה.

בשנים האחרונות, בגלל התנודתיות הגדלה, הם מנצלים תקופות שיא לשחרור חלק מהמניות ותקופות שפל לאיסוף מחדש. אבל כל עוד האמונה בתחום ובחברה נשארים, אין טעם לחפש הרפתקאות אחרות. באים משקיעים צעירים ואומרים, "אבל היום TEVA יקרה להשקעה, היא כמעט בשיא והקופקסון בירידה". "אכן, אמנם הקופקסון בירידה,אך זו מגולמת במחיר. אם טבע תמשיך להתמקד בגנריקה, ומפעם לפעם תגיח לפיתוח תרופות אתיות, היא תמשיך לשגשג ובמקביל תלמד לשפר את מרווחי הרווח בגנריקה.

האם כדאי למהר ולקנות כעת? ב-60 דולר המניה? לדעתנו לא. למרות שבתוך הקבוצה המובילה בתחום הגנרי, TEVA נסחרת במחיר כלכלי טוב יותר יחסית לקבוצה (מכפיל קונצנזוס של כ-11.8 ל-2015 וכ-12 ל-2016), כדאי להמתין ובעיקר בגלל אווירת התיקון שמתחזקת. יש סיכוי סביר שבין הפרופסור שילר לגורואים לעת מצוא, כמו פייבר, ופרשנים שמנסים להתבלט בעזרת חדשות שליליות ומבטיחים התרסקויות, פירוק האירו והמשבר בסין - משאלת התיקון תממש עצמה. גם אם טבע תצליח לרכוש את מיילן (אנחנו מאוד מקווים), עלולה להיווצר אווירה שלילית עקב בעיית חוב גדולה ובעיה ניהולית (ויגודמן עדיין תחת זכוכית המגדלת). אם תיכשל יגידו שזה רע. הקופקסון, בין אם נלקח בחשבון או לא, ימשיך ללחוץ. מספר אנליסטים העלו לאחרונה את המלצותיהם על החברה.

ניצול תיקונים לבניית פוזיציה
מה שכתבנו על טבע נכון לגבי כל בחירה אחרת. אבל התנאי להצלחה - לימוד מעמיק של התחום והחברה. דוגמאות לסקטורים מעניינים היום? אנחנו מאמינים שתעשיית הטיפול במים, תעשיית ההגנה על הרשת והאינפורמציה, הביטחון החכם (אלביט), כל תחומי הרפואה, התמיכה בחקלאות (סינג'נטה, ADM או מונסנטו), התמיכה הטכנולוגית בהעברת מידע, חברות שמובילות חדשנות טכנולוגית צרכנית וחברות של חדשנות בפיתוח הטכנולוגי (כמו TMO ו-A). רוב החברות המובילות בתחומים אלו, כמו TEVA בגנריקה, נמצאות ברמות שיא. לכן כדאי לנצל תיקונים לבניית פוזיציות. אם למשקיע אין חשק להרטיב רגליו במחקר, עדיף שמלכתחילה יחפש את הסלים או הקרנות שמייצגים את התחומים בהם הוא מעוניין להשקיע. בשבוע הבא נכתוב על תחום התמיכה בחקלאות שנכנס לטריטוריית הקניה.

תגובות לכתבה(71):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 34.
  yadart@hotmail.co.il
  aki 15/07/2015 18:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום , ראשית תודה על הכתבות, אני מעריך שאתה כותב ומרחיב דעה. הרשה לי גם מדי פעם להעריך כי יתכן ואתה כותב מתוך פוזיציה, הפעם אני פונה לכל הקוראים וממליץ לא להתפתות ולהשקיע במניה אחת טובה ככל שתהיה אם אפשר ללמוד להשקיע לבד בתעודות סל , אני בטוח שכל אחד היה שואף להיות בעל הידע להשקיע, אז זה לא מסובך בכלל, אפשר ללמוד לדעתי ב4 שיעורים ולהפוך למשקיע ללא כל ניסיון כלכלי ובלי ידע קודם, תבינו תעודות סל בארהב היא כמו מניה , רק במקום שאתה רוכש מניה אחת אתה רוכש לפחות 5 מניות עד 25 במקום אחד, למשל תחשבו על פייסבוק, איביי,מיקרוסופט,גוגל,אפל ואינטל ועוד במקום אחד, לא תאמינו אבל דמי הניהול הם 0.2 אחוז שנתי, לא מאמינים , הכל אמיתי, גם השיעורים הפרטיים פשוטים ובשיטה יחודית, בהצלחה
  סגור
 • 33.
  yadart@hotmail.co.il
  yadart@hotmail.co.il 15/07/2015 17:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קודם כל תודה רבה על כתבות שמראות על ניסיון וחכמה ומרחיבות את הדעת.מבחינתי זו בהחלט שמיעת דיעה.מה שאהקורא צריך לעשות עם זה אחר כך זה עיניינו. כך צריך להסתכל על הדברים ולא כמו חסידים של רב .ראני מבקש להוסיף. ביבי שאני לא מחסידיו ,ענה פעם לכתב ששאל אותו לגבי סקרים לפני הבחירות, ביבי ענה ואני אוהב את מה שהוא ענה, "לא חשוב עליות לא חשוב ירידות העיקר המגמה". זה לדעתי מסכם את על מה שאמרת .תקן אותי אם אני טועה, עוד משהו שלמדתי ממשבר 2008, רכוש רק תעודות סל, למרות הפיתוי הגדול לרכוש מניות שהן במירוץ, ועוד משפט חכם, קנה בירידות מכור בעליות, למשל על מדד סין cnxt עשיתי רווחים גדולים במנות של 5 אחוז נטו,בהנחה שנקודת ההתייחסות היא כמו לתעודת סל ETF, אגב אני מזמין את הקוראים ללמוד אצלי. בהדגישי את העובדה שאין לי השכלה פיננסית רק ניסיון בשוק המניות משנת 1968 ,לא טעות
  סגור
 • 32.
  מה המילים הללו: ננסה שוב בפעם האחרונה
  לגרינברג 12/07/2015 20:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לסכם את דעתנו על שווקי ההון. מה קורה כאן? איבדת ביטחון? מה האיום הזה? אם יש שלא מסכימים איתך זה זכותם.
  סגור
 • אכן, בפעם האחרונה
  שלמה גרינברג 13/07/2015 09:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אלא אם יחולו שינויים שמחייבים התייחסות שונה. מאז 2008 אני דבק בתחזית מסוימת שהסברתי את המניעים לכך כ 50 פעם לפחות וזו הייתה האחרונה. ההפך, בטחוני גדל במשך השנים מאז. מה הקשר למי שמסכים או לא??
  סגור
 • הבאת 2008 והשוואתו להיום..
  לגרינברג 13/07/2015 13:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתמול שוחחתי אם אביב בני הקטן..גם הוא שעוד לא גמר אפילו ח כיתות..היה חכם לפחות במקרה הזה והזכיר לי את הערכותיו לאותם 7 שנים ארורות שעשו אותנו עשירים מדי. אבל באותה נשימה אומר לי הילד: תגיד לאדון גרינברג שמעכשיו יהיה אחרת..ואני מבוהל שאלתי למה אביבי? הקטנצ'יק סתם ולא פרש ורק ביקש למסור ד"ש ממנו ומחבריו כאן ברישפון שעכשיו יהיה אחרת. ומסור לסבא שישמור על כספו הרב.(הוא מקווה)
  סגור
 • במחקר אמפירי שנערך
  שלמה גרינברג 13/07/2015 15:08
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בארה"ב בשנת 2004 הוכח שאורנג אוטנג חזה את מדד הדאו ג'ונס בעשור האחרון טוב מכול המומחים, אז בנך צודק
  סגור
 • 31.
  שאלה לשלמה - Varonis Systems
  רז 12/07/2015 16:29
  הגב לתגובה זו
  5 2
  היי שלמה. יש תחושה כללית (המגובה בלא מעט מאמרים) שזו היא שעתן של חברות הסייבר\אבטחת מידע\אחסון - האם לדעתך וורוניס נמצאת בנקודה טובה להשקעה ? אני מסתכל עליה ורואה דג קטן שמחכה שיבוא דג גדול ויאכל אותו. תודה מראש, כיף לקרוא.
  סגור
 • 30.
  שלמה ידוע לך האם בנק SAN הוריד דיב' ל0.22 למניה ?
  שרון 12/07/2015 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 3
  היה דיב' 0.67 למניה, פתאום ראיתי היום ביאהו פיננס שהוריד ל0.22 למניה תשואה של 3.30% במקום 9.30% ?? תודה
  סגור
 • דיווידנד
  שלמה גרינברג 12/07/2015 11:51
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הרבעוני, שישולם באוגוסט, אכן הורד ל 0.055 $ בחישוב הזה השנתי הוא אכן 0.22 אלא שהבנק משנה דיבידנד בכול רבעון. ההורדה אגב נלקחה בחשבון.
  סגור
 • תודה רבה שלמה אז התשואה השנתית עדיין סביב 9% .. ? תודה (ל"ת)
  שרון 12/07/2015 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • כנראה שלא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/07/2015 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  666
  666 11/07/2015 23:49
  הגב לתגובה זו
  4 1
  666 מגיע
  סגור
 • 28.
  כתבה איכותית של משקיע אמיתי
  משקיע ערך 11/07/2015 21:48
  הגב לתגובה זו
  2 2
  תודה שלמה על חשיפת דעותייך.רציתי לשאול האם יש לך דעה בנוגע להודעה האחרונה על IBM אודות פיתוח שבבים חזקים בעלי צריכת אנרגיה נמוכה יותר אשר עשויים מסיליקון גרמניום ולא סיליקון טהור כנהוג היום ?
  סגור
 • IBM חלוצה בתחום
  שלמה גרינברג 12/07/2015 10:52
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מאז ומעולם IBM מנסה ומצליחה לפתח מוצרים מתקדמים, אחת החברות בעלות המו"פ המוצלח ביותר. דעתי? נקווה שיצליחו זה רק יהיה טוב לכולנו.
  סגור
 • 27.
  שלמה, מומלץ להפעיל גם שיקול מוסרי בבחירת מניות
  סוחר ומשקיע 11/07/2015 19:49
  הגב לתגובה זו
  19 1
  חברת מונסנטו היא השטן בהתגלמותו. תקרא קצת על איך היא מנסה לרשום פטנטים על הטבע, על איך היא רודפת חקלאים קטנים בארה"ב, על הרעל שהיא מייצרת גלייפוסט לריסוס חקלאי, על הנסיונות שלה למנוע סימון מוצרים מהונדסים גנטית , ושרשימת העוולות עוד ארוכה. לאמר על מונסטו שהיא תומכת בחקלאות זה כמו לאמר שחברת בז"ן תומכת בבריאות.
  סגור
 • 26.
  שכח לציין שבמשך 3 השנים לפני העליה
  אחד העם 11/07/2015 17:47
  הגב לתגובה זו
  2 4
  המניה ירדה משער 20 אלף ל 13 עם תנודתיוצ גבוהה וחוסר וודאות לגבי הקופקסון . ולפתע שנה שעברה פרצה .כאשר מ2010 עד היום השוק עלה ה3בה יותר ממנה
  סגור
 • 25.
  תגובה שניה (היום)מאיתנו לידידנו המלומד גרינברג.
  פרופ' איציק 11/07/2015 17:24
  הגב לתגובה זו
  587 12
  הוכח ומוכח בעליל על ידי טובי המוחות והמומחים בעול ממייטב האוניברסיטאות בתבל..ואני גאה לכלול בתוכם את אבירם שלנו היקר..שכלכלת העולם במקרו ומיקרו ובעוד כל צורה שרק תחפוץ..היא במצב הרע ביותר שהיה אי פעם בזמן החדש..אני יודע ש99 אחוז ממשקיעי העולם ואנשים טובים וחכמים מחזיקים בדעה כמו שלך. אך יש כאן טעות פטאלית. איני מתייחס ליוון האקטואלית..ליאלן ריבית כן או לא ועוד..ולא בהכרח בורסות שאתה מכוון בסופו של יום אליהן..אני כן מתייחס למצב הגלובלי הקטסטרופלי ולצערנו לא רק בכלכלה. החברים הניפלאים שלי 16/100 מהמחלקה הכלכלית שלנו..עושים נפשות לדעתם זאת ולשימחתנו מצליחים לעשות לשיטתם ומחשבתם בכל מקום בגלובוס שהם מלמדים/ מתדיינים/ מרצים/ מסבירים....ואגב: כתבתי כבר כאן על סידרי גודל ותשואות..והנסיון המשותף בעסקים והשקעות יחדיו מ1979 מוכיחים זאת בעליל. החברות המשותפת של ה100 מתחילה אי שם בפתח הפנמיות הצבאיות ב 1975. אני מאחל לך בריאות ואושר ואריכות ימים כמו שכתב לך אבירם..וכן...אני מבין קצת במדיצינה..שלום ושבוע טוב לאיש היקר. נ.ב: מקווה שהדברים היו מסודרים ברגע זה אנו בגובה 42000 מעל הפסיפיק.והאוויר דליל.
  סגור
 • ועדיין
  שלמה גרינברג 12/07/2015 11:13
  הגב לתגובה זו
  4 11
  לא ברור לי איך עונים על התגובות שלך. יכול מאוד להיות שהמשפט שכתבת, "הוכח ומוכח בעליל על ידי טובי המוחות והמומחים בעול ממייטב האוניברסיטאות בתבל..ואני גאה לכלול בתוכם את אבירם שלנו היקר..שכלכלת העולם במקרו ומיקרו ובעוד כל צורה שרק תחפוץ. היא במצב הרע ביותר שהיה אי פעם בזמן החדש", מדויק וזאת למרות שאני חולק על נכונותו (גם הסטטיסטית וגם הכלכלית). גם איני יודע על איזה פרופסור אתה מדבר (שיכול מאוד להיות שהוא הגדול מכולם ואני אומר זאת ללא ציניות). גם מעולם לא הייתי בפנימייה צבאית כך שאיני שייך למועדון ה 100 ובאמת אין לי ויכוח אתך. לבסוף, המשפט, "אתה ממשיך לטעות ולהטעות" נכון לכול מאמר דעה בכול תחום אלא שבינתיים ועל פי העובדות בינתיים לא הטעיתי איש, בטח לא מאז משבר 2008.
  סגור
 • למכובד גרינברג.
  איציק 12/07/2015 12:42
  הגב לתגובה זו
  420 3
  אתה באמת איש טוב וישר(מהזמן הקצר שאני מבקר בכתיבותיך)ואני...ואפילו אם אתבסס על ותק בעולמנו ..רוצה להגיד..מפאת גילך..חייב אני לכבדך ואני/ואנו אכן עושים זאת. לדעתי לא נגיב בהמשך בטורים שלך..למרות שאולי כן נעיין בהם. לעניין הפנימיה או ה100..היו כאלו שהלכו בדרך הזאת והיו שהסתופפו אצל מוריץ וטוכלר וסביבותיהם... נ.ב:בקרוב תחווה יחד עם כולנו דברים שיתרחשו במספר מימדים ובעוצמות אדירות בעולמנו ..ולצורך העניין אציין רק..רק..את הפן הכלכלי. מאחלים לך בשלישית בריאות ואריכות ימים.
  סגור
 • 24.
  ברוקר רציני
  אורי 11/07/2015 17:22
  הגב לתגובה זו
  2 3
  מי שהוא יכול להמליץ על ברוקר רציני
  סגור
 • 23.
  למר גרינברג היקר שלומות.
  פרופ' איציק 11/07/2015 16:56
  הגב לתגובה זו
  843 16
  במאמרך הקודם:"סבירות למפולת" מיום 04.07.15 הגיב לך חברי פרופ' אבירם בשתי תגובות ונשאר עם תשובה: איני יודע מה לענות". שזה בסדר מבחינתו וזאת גם תשובה בפני עצמה. אנו קוראים בביזפורטל. למען האמת במאמרך ההוא לראשונה ירדנו מעט לעומקם של דברים. זאת הפעם השניה שאנו מגיבים אליך. אז.. : די לתימהוני עברת ללשון רבים ואף הבאת הסברים להפרשי גיל וכדומה. כל הנ"ל זכותך. אבל..לפני היכנסי מעט לתוכן..קלטתי שאתה משדר תוקפנות מסויימת ואף זילזול פה ושם. ולראייה בקטנה: תגובתך ל 7..ל 13"לא לכעוס זה גורם להתקפי לב" ועוד רבות שאתה זורק כמו לידידי בפעם הקודמת..למה לא עיינת/ לא בדקת..ועוד שלעיתים קרובות כלל לא רלוונטיות ומתאימות לשאלה..אגב..יש לך הסמכה גם ברפואה? ראה ידידי..אני בטוח שאתה משכיל ומלומד וחכם ובעל נסיון..ואף איני מכיר את צעירותך ..כך שלא אגיד..זקנתך מביישת את נעוריך. וקצת לעניין(איילי חביבי תגובתך איכזבה אותי הפעם) בתחילת דבריך אתה מציין 3 עובדות ואבקשך לבדקן שנית..אתה ממשיך לטעות ולהטעות(פרופ' אבירם לכלכלה ומתמטיקה עידכן אותי דעתו) וממשיך לדבוק בהכל זהב..הכל נפלא.הכל דבש.
  סגור
 • לגרינברג
  א100 11/07/2015 20:06
  הגב לתגובה זו
  7 6
  הכוונה ל 2 ולא 7..ועוד.
  סגור
 • 22.
  בהיזדמנות זאת אני רוצה להזכיר אתVBLT
  רמי 11/07/2015 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 6
  ישראלית נסחרת בנסדק שער נמוך נגעה בשער גבוה פי 2 חברה קטנה אם המון פוטנציאל מתעסקת בכלי דם לפני ניסוי כאשר הקודם היצליח והיזניק אותה 70 אחוז מחכה לתוצאות ויכולה לעלות מאות אחוזים שימו לב
  סגור
 • הבעיה היא שהקודם לא הצליח
  שלמה גרינברג 11/07/2015 17:44
  הגב לתגובה זו
  0 2
  והמניה, במהלך פברואר, נפלה ב % 82. הפעם, נקווה שהניסוי יצליח.
  סגור
 • 21.
  מבט עומק
  מירה נייברג 11/07/2015 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לשלמה גרינברג, מאמר מעניין מאד. האם יש דרך לקבל באופן קבוע סקירות שלך על וול סטריט - השוק האמריקאי? למייל שלי- mirra48@walla.com. או האם יש לך אתר שניתן להיכנס ולהרשם בו?
  סגור
 • תודה, תבררי במערכת (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/07/2015 17:45
  הגב לתגובה זו
  1 15
  סגור
 • 20.
  FOMX
  דמי 11/07/2015 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה!כמה מילים על FOMX בבקשה.
  סגור
 • חלום מעניין (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/07/2015 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 4
  סגור
 • 19.
  מנית טבע
  צחי 11/07/2015 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 3
  אתה מציג את הדברים בדרך שגורמת לי להרהר מה או מי בדיוק עומד מאחוריהם מניית טבע הייתה בשנת 2001 2002 בסביבות 60 $ בערך וטיפסה עד 74$ מאז ירדה חדות במשך כמה שנים עד אזור ה40$ ושוב חזרה לכוון 60$ מהלך של יותר מ12 שנה.... גם מדד הנסדק שב2001 היהב5000 נקודות עדיין לא היגיע לשם בשנית
  סגור
 • תבדוק שוה הנתונים, הפעם ברצינות בבקשה
  שלמה גרינברג 11/07/2015 17:55
  הגב לתגובה זו
  0 6
  טבע התחילה את 2000 על 8 וסיימה את 2002 על כ 18 . אתה צריך לתאם. הנאסד"ק עבר זה מכבר את רמת השיא של ה 5048 אליה הגיע ב 10.3.2000
  סגור
 • 18.
  Urib@rashi.org.il
  אורי 11/07/2015 08:55
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שלום לכל הצינים שלא מבינים כלום אני קורא את שלמה משנת 1997 עד במהדורה המודפסת בגלובס כל מה שכתב על טבע ועל עצותיו על טבע הוא נכון אולי פשוט תגשו לארכיון ותקראו !!!!!הוא גם כתב ספר נהדר על וולסטריט מומלץ בחוםאני המלצתי שנכניס את כל המלצותיו בחמש השנים האחרונות לאקסל ונראה את התוצאות שלמה אם תתן לי גישה לפרסום המאמרים אני מוכן לעשות זאת ( באינטרנט שמור החצי שנה האחרונות) בכבוד רב ובהערכה גדולה אורי
  סגור
 • מסכים איתך. גם אני מעריך ומכבד את שלמה גרינברג
  אלי 11/07/2015 13:09
  הגב לתגובה זו
  2 1
  וברמה המעשית: היום הכל יקר ואין מה לקנות. הבנתי נכון? כמו כן אני מעריך ומוקיר את שלמה שטורח מזמנו היקר ומגיב ומשיב לקוראים
  סגור
 • 17.
  ראשית תודה על הכתבות המחכימות. שאלה בבקשה: מה
  לשלמה 11/07/2015 07:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  דעתך על LXRX? תודה רבה.
  סגור
 • lxrx
  שמואל 11/07/2015 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האם אתה מניות על בסיס כלכלי או לפי ניתוח טכני
  סגור
 • Lexicon
  שלמה גרינברג 11/07/2015 09:53
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מזכיר לי נשכחות כיוון שבהנפקתה השתתפתי, בדיוק בשיא הבועה של 2000. כמו כול מנייה בתחום החלומות הרפואי גם זו מעלה, מפעם לפעם, תקוות אבל חשוב לזכור שאין לה עדיין הצלה למרות שהתרופה שלה נגד מזכיר לי נשכחות כיוון שבהנפקתה השתתפתי, בדיוק בשיא הבועה של 2000. כמו כול מנייה בתחום החלומות הרפואי גם זו מעלה, מפעם לפעם, תקוות אבל חשוב לזכור שאין לה עדיין תרופה למרות שהיא בשלב מתקדם לטיפול מולקולרי בתסמונת קרצינואיד ולמרות ההסכמים שלה עם בריסטול מאייר הגדולה. החברה תצטרך עוד כסף
  סגור
 • 16.
  שלמה, מה דעתך על panw , המחיר לא מנופח? (ל"ת)
  בני 10/07/2015 22:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • עיין בתשובתי ל 12 (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/07/2015 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 15.
  קבלתי עצתך וקניתי שלשום את בנק NORDEA השוודי וסנטנדר הס
  יוסי 10/07/2015 18:15
  הגב לתגובה זו
  2 2
  הספרדי.....השוודי (NDA-SE)...ובנקו סנטאנדר הספרדי (SAN)....אחלה דיבידנדים באופק.
  סגור
 • חבל, כי לא הצעתי
  שלמה גרינברג 10/07/2015 18:50
  הגב לתגובה זו
  2 3
  את הבנק השבדי אגב איני מכיר כלל
  סגור
 • בנק סנטנדר הס
  גרשון 11/07/2015 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעם ראשונה מזה שנים שהדיוידנד שהבנק מחלק קטן. 0.04 למניה לעומת 0.13 עד עכשיו
  סגור
 • 14.
  PTGCY הודה לכל מי שיכתוב לי למה כן למה לא לקנות חברה ז
  בעז שנקר 10/07/2015 16:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  PTGCY שלומה חברת פורטוגל טלקום נקנתה ע"י דרהי לפי 7 מיליארד הודה לך אם תגיד לי למה לא לקנות אותה אם נסחרת בניו יורק לפי 500 מיליון דולר תודה shenkarboaz@yahoo.com
  סגור
 • כבר עניתי לשאלה בשבוע שעבר
  שלמה גרינברג 10/07/2015 18:22
  הגב לתגובה זו
  0 3
  PTGCY או Pharol, SGPS S.A הייתה בעבר פורטוגל טלקום אלא שב 2015 נמכרו כול נכסי החברה לענקית התקשורת מלוקסמבורג Altice (סימול:ATC:NA בבלומברג) שבבעלות המיליארד היהודי/מרוקאי פטריק דרהי (בעל המניות ב HOT ובמירס). על הדברים הללו אני מדבר במאמרים רבים. משקיע צריך לעשות מחקר לפני שהוא קונה. ה 7 מיליארד שולמו עבור הנכסים ולא ל Pharol, SGPS S.A אלא לחברת האם שלה, Oi SA, כנגד חובות. ל PTGCY אין כלום, רק חובות.
  סגור
 • 13.
  תודה לשלמה גרינברג. מבקש דעתך
  אלי 10/07/2015 11:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי תהייה כמו טבע הבא.....או כל חברה שהיום אתה ממליץ לחברים לקנות ב-20 סנט ויש לה סיכוי להגיע בעתיד (50 עד 100 שנה) לעשרות עד מאות דולרים של ארה"ב. נ.ב אליי אף אחד לא מתקשר לממש רווחים. החבר שלך בר מזל!!!
  סגור
 • TARO
  מע 10/07/2015 15:04
  הגב לתגובה זו
  0 2
  קנו אותה במכפיל מצחיק היום, ולכו לישון.
  סגור
 • ביל מילר נתן מניה ל10 שנים, כמו קניית אפל ב 1999
  חיים 10/07/2015 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתן לראות את הוידאו באינטרנט תחום הביולוגיה הסינטטית, כמו כתיבה מחדש של דנא, ישומים ברפואה, איכות סביבה, אנרגיה, צריכה. הבעלים מחזיק 60 אחוז. אשרי המאמין כמו שאומרים. Bill Miller Identifies What Could Be The Stock Of The Decade February 10, 2015 Miller also explains why he thinks Intrexon (XON) could be the stock to own for the next decade.
  סגור
 • קצת אחרת
  שלמה גרינברג 10/07/2015 14:05
  הגב לתגובה זו
  4 4
  הפסקתי לעסוק בייעוץ ובבנקאות השקעות בשנת 2005.. אם אתה לקוח של ברוקר רציני אז דווקא כן יועצים לך, תחפש ברוקר רציני.
  סגור
 • שלמה,תודה על ההתייחסות
  אלי 10/07/2015 17:13
  הגב לתגובה זו
  1 5
  צודק. הכי בטוח לראות מה עלה ולהסביר...למה לקחת סיכון ולהעריך מה יעלה בעתיד? נמתין לעתיד,ונסביר למה עלה. אתה ממליץ על ניירות מתוך s&p 500 אבל משנת 2005 אסור לך להמליץ! (אולי רק מפחד להביע דעה...) אולי פשוט לא יודע. כמו כולם. ממתין לעתיד
  סגור
 • שלמה,תודה על ההתייחסות
  אלי 10/07/2015 16:46
  הגב לתגובה זו
  0 3
  בעצם אתה אומר בוא נמתין ונראה מה יעלה..... אח"כ נספר שהנייר עלה מ-1 סנט ל-100$...אח"כ נספר שעכשיו הנייר יקר אך "נסביר" למה הנייר עלה....אגב נייר APPL עשה מהלך מדהים לחברים שלך שהחזיקו מס' מאות שנים!!! צלצל עכשיו שימכור הכל.....!
  סגור
 • לא לכעוס מותק
  שלמה גרינברג 11/07/2015 08:57
  הגב לתגובה זו
  5 13
  זה גורם להתקפי לב. לא שאני מפחד להמליץ, זה פשוט לא תפקידי. הגיע הזמן שתתבגר ידידי. תקרא (עוד הערכות), תלמד בעצמך, תתייעץ עם היועץ שלך ואו אז תחליט לבד, כך עושים משקיעים חכמים. לרוב, אגב, אנח מסביר לא בדיעבד אבל משהו כנראה מרגיז אותך אז תרגע
  סגור
 • 12.
  משוואה חדשה בשוק ההון 2015
  השד יודע-דייויד 10/07/2015 09:13
  הגב לתגובה זו
  5 2
  צ'ק פוינט = פאלו אלטו. או חלום שמרוויח שנים = חלום מקביל שעדיין מופסד בשורה התחתונה. הההנהלה המצויינת של צ'ק פוינט לא השתנתה התחום החדשנות הרווח והתחזיות כולם בכיוון הנכון. וכמאמר המשקיע האמריקני "שום דבר לא השתנה בבסיס". אז איך חלום מקביל עם אותם אנשים בעבר מוכר יותר על חשבון העתיד. וכי העתיד של בוגר צ'ק פוינט נראה מבטיח לאין שיעור מצק פוינט עצמה? מה שמגביר את התמיהה אלו שווים של החברות, אין להעלות על הדעת שרק אינדיאנים השתלטו על הסיפור. לי אישית יש תובנה עמוקה מן העניין, אך אשמח לשמוע את דעתך החשובה שלמה קודם לכל תובנה. בכבוד רב דייויד
  סגור
 • צודק
  שלמה גרינברג 10/07/2015 14:24
  הגב לתגובה זו
  5 6
  ראשית צ'קפוינט , מאז 2009, היא, אצלנו, המניה הישראלית המובילה להשקעה וכרגע היא עדיין במעמד הזה. אין שום חברה מתוך ה 500 S&P או הנאסד"ק 100 באיכות כלכלית כמוה, ראה הכתבה שלי מדצמבר 2014, http://wallstreet.bizportal.co.il/articles.php?id=219024 על התחום. CHKP יכולה הייתה להפוך לטבע מס. 2 . ההנהלה אכן מצוינת אבל מתנהגת כהנהלת חברה פרטית ולא ציבורית ואת זה האנליסטים הצעירים בוול סטריט לא אוהבים. לשווייד חסר המעוף שהיה לאלי ז"ל וגם חסר לו אחד כמו דויד זיסקינד שיחמם את קהילת המשקיעים בארה"ב. צ'קפוינט נמצאת כרגע בפוזיציה שהיא עדיין יכולה לעלות למעמד מוביל בתחום אם תגביר ה M&A ותתחיל לחלק דיווידנד. זה לא אינדיאנים שדוחפים את פאלו אלטו, זו "אהבת" האנליסטים הצעירים בוול סטריט שעושה זאת. זה לא ייתכן ש CHKP ו PANW ייסחרו באותו ערך שוק אבל זה גם לא חריג בוול סטריט
  סגור
 • תודה
  השד יודע-דייויד 12/07/2015 20:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן ההבנה בהתרחבות דרך רכישה מה שמצמצם את השליטה של בעלי המניות כנראה ל מאפיינת כל מנהל טוב.
  סגור
 • 11.
  שלמה, כל שבוע כתבה מעניינת ומרתקת!!
  חן 10/07/2015 08:41
  הגב לתגובה זו
  9 6
  תודה רבה!!
  סגור
 • 10.
  שלמה רק שתדע לא נבהלתי ואיפלו קניתי עוד
  אורי 09/07/2015 16:43
  הגב לתגובה זו
  5 4
  כן לסלים שכתבת לפני חודש נכון חטפיתי סטירה אבל מאד מקווה שהכל יחזור למקומו
  סגור
 • 9.
  פחד אינו אסטרטגיה, ניהול פחד זו אסטרטגיה. (ל"ת)
  נדי 09/07/2015 16:26
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 8.
  שלמה, יש אנשים שיבינו את המסר מיד ויש כאלה שלעולם לא
  נדי 09/07/2015 16:24
  הגב לתגובה זו
  11 4
  כנראה וצריך פרספקטיבה של גיל, ונסיון רב שנים כדי להבין את המסר. מי שיבין ויפנים את הרעיון שאתה מנסה להעביר בגיל צעיר יותר, ירויח יותר. אבל לפי התגובות פה, אני מסופק שזה הרבה אנשים, כנראה מיעוט. בכל אופן, דברים נכונים והדוגמאות מאלפות. אין שוק הון ללא משברים, אין חיה כזו בטבע. למרות המשברים, כדור הארץ ממשיך להסתובב, האנושות גדלה והאמצעים העומדים לרשותה גדלים. ואיכות החיים על הפלנטה במגמת שיפור (למרות שמרגיש שלא...) הכל ביחס ל50 שנה או מאה שנה או אלף שנה אחורה.
  סגור
 • נאה דרשת (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/07/2015 14:25
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 7.
  מאמר יפה ומעניין (ל"ת)
  איילי 09/07/2015 16:05
  הגב לתגובה זו
  8 10
  סגור
 • 6.
  שלמה, מה דעתך על LAKE ? (ל"ת)
  איילת 09/07/2015 14:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • למה? מה בדיוק מעניין שם? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 09/07/2015 18:49
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 5.
  אין שום צמיחה. החברות שומרות מזומן וקונות מניות של עצמן
  עירני 09/07/2015 14:26
  הגב לתגובה זו
  2 3
  במקום להשקיע במחקר ופיתוח או הקמת מפעלים, אז חברות שומרות מזומנים בקופה, או נוקטות בתעלול פיננסי של רכישת מניות עצמית.
  סגור
 • חבל שאינך טורח לבדוק
  שלמה גרינברג 09/07/2015 18:34
  הגב לתגובה זו
  8 9
  "במקום להשקיע במחקר ופיתוח או הקמת מפעלים" אתה כותב. תבדוק ותגלה שהשקעות בהקמת מפעלים ובמו"פ נמצאות בשיא כול הזמנים, במיוחד בחברות המובילות.
  סגור
 • 4.
  נו באמת. ידוע לכל שהדרך הטובה ביותר היא השקעה במדד
  משה 09/07/2015 14:23
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ולא בחברות ספציפיות כמו טבע ואחרות שמחר יכולות לפשוט רגל. הגיע הזמן להפסיק להזכיר פה חברות ולהמליץ לקוראים להשקיע במדד. אפילו בתי ההשקעות הגדולים לא ממכים את המדד לאורך זמן אז למה שהקורא הפשוט יסתכן?
  סגור
 • 3.
  עם כל הכבוד מכשירי אפל זה לא מהפכה ולא צמיחה
  גולש 09/07/2015 14:19
  הגב לתגובה זו
  1 4
  אייפון זה רק מכשיר תקשורת. רוצה צמיחה אמיתית? בנה מפעלים. תשתיות. אבל היום כל הכסף זורם לאג"ח בגלל ריבית 0 ואף אחד לא רוצה להשקיע בשטח כי השקעה זה סיכון.
  סגור
 • ראה תשובתי ל 5 ואגב,
  שלמה גרינברג 09/07/2015 18:41
  הגב לתגובה זו
  5 5
  הטלפוניה החכמה שלדבריך אינה מהפכה ואינה תורמת לצמיחה תרמה לכלכלה הגלובלית למעלה מ 1ץ5 טריליון דולר חדשים מאז 2008 ולבסוף תקרא שוב את מה שכתבת ותנסה להבין ההיגיון במשפט שלך על הכסף שזורם לאגחי"ם בגלל ריבית 0.
  סגור
 • התכוונתי שהכסף זורם לנדל"ן ומניות במקום לתעשיה (ל"ת)
  גולש 10/07/2015 09:24
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 2.
  לשלמה
  סולי 09/07/2015 13:25
  הגב לתגובה זו
  1 3
  שלום שלמה היקר, למרות המלצותיך זכור שכשיורד גשם הוא מרטיב את כולם. שנית - השאלה שכולם שואלים.סין היא הזדמנות או מפולת לדעתך?
  סגור
 • בשבילי, סין לא קיימת בתיק ולא תכנס לתיק
  בטלן 13/07/2015 20:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וגם לא יודע ולא רוצה לדעת דבר על המניות הסיניות. לא המלצה אלא החלפת דעות... כמובן שאתה רשאי לפעול כרצונך,
  סגור
 • מהן "המלצותיך"? לגבי סין תשאלי את יועצייך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 09/07/2015 18:43
  הגב לתגובה זו
  1 11
  סגור
 • 1.
  שוב על מיקרון
  אגם 09/07/2015 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 2
  שלמה שלום סקטור המובילים למחצה והזיכרונות חוטף יפה (MU+SNDK) לי זה טוב כי אני בחוץ וממתין להכנס ... לגבי מיקרון (כתבת לאחרונה) האם התחזית הלא טובה של ה DRUM יכולה לדעתך להכביד מעבר לסוף 2015 או שהיה (יש) תגובת יתר והתחום צפוי (ומיקרון איתו) להתאושש בטווח היותר רחוק ?? תודה
  סגור
 • תחזיות על ירידת ה DRAM
  שלמה גרינברג 09/07/2015 18:47
  הגב לתגובה זו
  0 1
  החלו להופיע ב 2010 ביחד עם תחזיות לירידת מכירות המעגלים
  סגור