המהלכים בשוק הנדל"ן צפויים לשחרר המחנק בשוק ההון

בועז צליח, מנכ"ל בית ההשקעות "טופ אלפא", על הדרך להגברת האטרקטיביות של שוק ההון על חשבון העלאת מס הרכישה בדירות להשקעה

 |  (3)

הירידה המשמעותית שנרשמה במחזורי המסחר בבורסה המקומית בשנים האחרונות, הובילה להעלאת אינספור רעיונות להחזרת העניין של המשקיעים בשוק ההון. רובם לא הביאו להתעוררות המיוחלת, אבל ייתכן שהרוח הגבית לשוק תגיע דווקא מכיוון אחר - צינון שוק הנדל"ן. זאת בעקבות התוכנית של שר האוצר החדש, משה כחלון, שמתכוון להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה.

בניגוד לשוק ההון, בשוק הדיור יש שני מיסים עיקריים: מס רכישה בקניה ומס שבח במכירה. שניהם נכנסים למערכת השיקולים של המשקיע. אם יעלה מס הרכישה, רוכשים רבים עלולים לנתב את כספם למקומות אחרים, כמו למשל לשוק ההון. כיום המדינה אינה גובה מס רכישה על דירה ראשונה בעלות הנמוכה מ-1.5 מיליון שקלים, או על דירות נוספות בעלות הנמוכה מכ-1.1 מיליון שקלים. גם בדירות יקרות יותר, שיעור המס נמוך יחסית ומגיע עד ל-10% על דירות שמחירן גבוה מ-16 מיליון שקלים.

בשוק ההון, כידוע, המס על השקעה בניירות ערך מגיע לכדי 25% מהרווחים - גבוה הרבה יותר, וזאת אחת הסיבות שהמשקיעים העדיפו להשקיע ברכישת דירות מאשר ברכישת ניירות ערך. כעת, מסתמן כי מס הרכישה יוטל גם על דירות שמחירן נמוך מ-1.5 מיליון שקלים. לפי נתוני הלמ"ס, המשקיעים מהווים פלח משמעותי מאוד של 30%-40% בקרב רוכשי דירות אלו, כך שהטלת המס משנה את חוקי המשחק.


העלאת המס מגיעה בעיקר במטרה לצנן את שוק הדיור, ומחירי הדירות שנסקו לשמיים בשנים האחרונות צפויים להקטין את הנהירה של המשקיעים אל שוק הנדל"ן ולהגדיל על חשבונו את האטרקטיביות של שוק ההון.


בנוסף, צעדים אחרים שבוחן שר האוצר החדש, כגון הטלת מס על הכנסות משכר דירה למשקיעים, הנמכת תקרת הפטור ממס שבח, תכנית חירום להבאת עשרות אלפי פועלי בניין סיניים שתאיץ את הבניה, הטלת מגבלות בהסבת דירות למשרדים, ייעול פעילות מינהל התכנון ועוד, צפויים להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את מחירן. זה יפגע בתשואות העתידיות בשוק הנדל"ן וידחוף משקיעי נדל"ן נוספים לעבר שוק ההון. כתוצאה מכך כולי תקווה שנתחיל לראות גידול במחזורי המסחר בבורסה המקומית, שתתן רוח גבית נוספת למדדי המניות המקומיים.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
 

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  וחלק מהם ירכשו בחו"ל וזה טוב - יסייע להחלשת השקל (ל"ת)
  דני 07/07/2015 14:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מעניין
  רונן 05/07/2015 18:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתוח מעניין
  סגור
 • 1.
  טעות בידך, המחזורים לא יחזרו לעולם לרמות שהיו
  נדי 05/07/2015 17:12
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מרגע שנקבע מס על רווחי הון בסך 25% בבורסה המקומית, אין לה שום יתרון על השקעה בבורסה זרה למשל ארה"ב. שם נשלם אותו אחוז מס אבל אפשרויות ההשקעה הן כמעט אינסופיות, אטרקטיביות יותר ואין השפעה של רגולציה ישראלית חונקת לעסקים. הבורסה הקטנה והפרובינציאלית בסמטה בתל אביב בעידן הגלובלי איבדה את חשיבותה ואת יעודה למשקיעים ישראלים. גם חברות כבר אינן מנפיקות פה יותר בשוק הראשוני כך שגם ההיצע של חברות טובות למסחר יורד. בארה"ב מחכות לנו, אפל וFB, וTSLA, ועוד אלפי חברות מתחומים פורצי דרך. בישראל אותה הסחורה הישנה ועבשה בניחוח פשיטות רגל ומניפולציות של מוסדיים. בשורה תחתונה, כל כסף שהיה הולך לנדלן, יתכן וילך לנדלן בחול או להשקעות שוק הון בעולם הגדול. בבורסה המקומית תמשך הבצורת עד למוות קליני.
  סגור