ירידת מחיר הנפט צפויה לפגוע קשות במנוע הצמיחה העיקרי בארה"ב

ברק גרשונ, מנכ"ל אלומות ניהול קרנות נאמנות, מתייחס להשפעת הירידה במחיר הנפט להאטה בצמיחה של כלכלת ארה"ב
 |  (3)
שנה טובה עברה על שוק העבודה האמריקני, כשלמשק נוספו 2.9 מיליון משרות (ממוצע חודשי גבוה של 246 אלף משרות) ושיעור האבטלה ירד משמעותית ל-5.6%. אך האם נתוני דוח התעסוקה האחרונים הם סנונית ראשונה לחלחול ירידת מחירי הנפט לשוק העבודה האמריקני? האם ירידת השכר הממוצע היא סימן לבאות מענף הפקת האנרגיה והענפים התומכים בו?

שיעור אבטלה של 5.6%, כאמור, עומד על סף ההגדרה של "תעסוקה מלאה" בארה"ב. אך נוכח שיעור ההשתתפות הנמוך, מבנה השוק ושכר העבודה שלא מתרומם משמעותית עולות תהיות רבות לגבי הימצאות השוק בקרבת "תעסוקה מלאה", ולגבי המשך דרכו בשנים הקרובות.

המשבר הגדול של 2008 הוביל לאובדן חמור של משרות. המשק האמריקני איבד 8.7 מיליון משרות מתחילת 2008 עד לנקודת השפל ב-פברואר 2010. כמות המועסקים שבה לרמות של טרום המשבר רק לפני חודשים ספורים. ובינתיים נוספו לאוכלוסייה האזרחית בארה"ב 16 מיליון בני אדם, כך שהחזרה לרמת משרות במשק של טרום המשבר היא נאה, למרות שעל רקע צמיחה כה גדולה של סך האוכלוסייה, ניכר כי עדיין חסרות משרות רבות למשק.

חוסר ההתאמה בין שיעור האבטלה הנמוך והאופטימי לחסך העצום של המשרות במשק האמריקני ניתן להסבר באמצעות בחינת שיעור ההשתתפות של המועסקים בשוק העבודה מתוך סך האוכלוסייה האזרחית. שיעור זה שמר על יציבות יותר משני עשורים, והחל להידרדר מהותית בתחילת 2008 ל-62.7% כיום. ירידה של 3.3% בשיעור ההשתתפות מבטאת בתרגום למשרות אבדן של 8.2 מיליון משרות או אי ייצור משרות כזה.

האם ירידת מחירי הנפט תפגע בצמיחת שוק העבודה?
בירידת מחירי הנפט באופן כה חד וקיצוני, עולה השאלה עד כמה תושפע מכך הצמיחה בענף. ניתן לומר בביטחון שרמת הרווחיות שתכננו חברות האנרגיה לפני ירידת מחירי הנפט כבר אינה רלוונטית - עובדה שתעיב במיוחד על ההתפתחות של שחקנים קטנים ובינוניים בענף, ותקשה על כניסת פעילות חדשה לשוק. חשוב לומר שענף הפקת האנרגיה נמצא במסלול של צמיחה מואצת מזה מספר שנים, ומכוח האינרציה ימשיך לצמוח בשנים הקרובות אלא שקצב הצמיחה לבטח יואט עם ירידת הכדאיות הפוטנציאלית של הפקת גז ונפט בשדות חדשים.

הכניסה הפוטנציאלית של ענף האנרגיה להאטה בקצב הצמיחה עלולה להעיב על שוק התעסוקה האמריקני. הצמיחה בענף זה הגיעה בעיקר מעסקים קטנים ובינוניים שהם מנוע צמיחה יעיל ביותר לשוק העבודה. שינוי לרעה ברווחיות יתורגם במהרה להתאמות בפעילות העסקית ובמצבת כוח האדם. השפעה זו יכולה לקבל ביטוי גם בירידה של השכר הממוצע בענף ולחלחל אל השכר הממוצע במשק.

זהו מנגנון תמסורת נוסף בו הנובע מהשפעת ירידת מחירי הנפט על השווקים. הנתון האחרון של השכר בארה"ב אכן הראה על ירידת שכר בממוצע. אינני יודע עדיין אם הירידה היא אכן עקב השפעה שולית של המשרות בשוק האנרגיה, אך אם כך הדבר, המגמה הזו תוכל להמשך עד שהחברות בענף יתאימו עצמן לרמת המחירים החדשה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ירידת מחירי אנרגיה
  להפך 14/01/2015 10:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תעלה את הצמיחה אכן ענף אחד יתכווץ שני יתרחב נתוני המקרו ישתפרו
  סגור
 • 2.
  לפגוע במנוע הצמיחה ולתרום המון לצמיחה..
  אנונימי 14/01/2015 09:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כי כל השאר הענפים יזנקו על כנפי מחירי האנרגיה הנמוכים..
  סגור
 • 1.
  רגע זה לא ההוא שהמליץ אפריקה כו לפני חודשיים?
  אנאל יסט 13/01/2015 15:11
  הגב לתגובה זו
  2 1
  פאדיחה
  סגור