המשבר הרוסי, האם הסיוע הכלכלי יגיע מכיוון לא צפוי?

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, מזרחי טפחות, על האפשרות שהכלכלה הגדולה בעולם, סין, תבוא לעזרתה של זו שבמשבר - רוסיה
 |  (2)
סין היא הכלכלה הגדולה בעולם, אם מודדים את התוצר שלה במונחי שוויון כוח הקנייה. כמו כן, על אף האטה בזמן האחרון, קצב גידול התוצר הסיני הוא בין המהירים בעולם ועומד על 7%.

לכלכלת סין אין בעיות מיוחדות של חוב ציבורי או גירעון ממשלתי גדולים. חשוב לה להפגין מעת לעת את יתרונה ומובילות ברחבי העולם. לפני מספר שנים, עלה הרעיון כי סין תרכוש של ממשלות איטליה וספרד, על מנת לבלום את צלילתן ולסייע בכך למניעת חדלות פירעון של שתי המדינות ופירוק של גוש האירו כולו. לכן, ברור כי סין יכולה להגיש סיוע כמעט לכל מדינה בעולם, לרבות רוסיה.

השאלה היא האם כדאי לה? סין הינה צרכנית הנפט הגולמי השנייה בגודלה בעולם, לאחר ארה"ב. הירידה החדה במחיר הנפט משחקת כמובן לטובתה, והגורמים לה - מאבקי כוח בין סעודיה לחברותיה באופ"ק, בין אופ"ק לבין יצרניות נפט מחוץ לאופ"ק ובין כולן לבין ארה"ב, המייצרת נפט מפצלי שמן מתחרים - אינם מעניינה.

מנגד, רוסיה סובלת מאוד מאותן ירידות, שכן אם מחיר הנפט הגולמי יישאר נמוך משמעותית מ-70 דולר החבית, היא לא תוכל לאזן את הגירעון התקציבי שלה ותתקשה לגייס השקעות בינלאומיות. אמנם, בניגוד לעבר, חלק גדול יותר מהחוב הרוסי מקומי היום, אך עדיין - האינטרסים של שתי המדינות מתנגשים כאן.

נראה כי סין מהצד, כל עוד ירידת מחירי הנפט לא מערערת את היציבות הכלכלית והפיננסית העולמית. סין לא רוצה שהמדינות המייבאות ממנה מוצרים ושירותים תיקלענה לסחרור בגלל התפשטות המשבר ברוסיה למקומות נוספים, ובראש ובראשונה ליבשת אירופה, המתמודדת גם כך עם קשיים כלכליים גדולים משלה. אחרי הכל, מדינות אירופה הן בין לקוחותיה החשובים. כמו כן, סין תבקש למנוע מצב בו המשבר ברוסיה מוליך להתדרדרות צבאית עולמית, שהיא תיאלץ להיגרר אליה בעל כורחה דווקא בגלל מובילותה הגלובלית.

לכן, אם יסתמן כי המשבר ברוסיה מחריף, המדינה על סף קריסה וכוחות בדלנים שונים כבר בוחשים בקדרה - סין תתערב בסיוע כספי וכלכלי וקשירת הסכמים בילטרליים עם הממשל ברוסיה. ייתכן גם כי הסיוע הסיני יהיה במסגרת סיוע בינלאומי, אך בסבירות נמוכה יותר כרגע, היות וארה"ב והאיחוד האירופי מחרימות ונוקטות עיצומים נגד כלכלת רוסיה ובכיריה על רקע סיפוח חצי האי קרים.

האם הדוב הרוסי יסכים להודות בכך שהוא זקוק לעזרה? ימים יגידו. בכל מקרה, לא מדובר בתרחיש לשנתיים הקרובות, שכן נשיא רוסיה אמר כי המדינה ערוכה כלכלית להתמודד עם המצב בפרק זמן זה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אצל הרוסים לעולם אי אפשר לדעת. הם יכולים להפתיע (ל"ת)
  מרילו 24/12/2014 10:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  הכל מזל
  הבורר 23/12/2014 18:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל החיים האלה הם בלוף !!! אחד יכול להיות מאוד מוכשר בתפקידו ולא יזכה להערכה לה הוא ראוי , ואילו השני בכל דרך שילך יצליח ( כמו גורדש או תשובה) יש לשניהם סיפור דומה למה שציינתי שהכל מזל בחיים הכל כתוב אל תילחמו במה שאתם לא יכולים... אל תנסו להיות מי שאתם לא!!! רונן תודה על הכתבה המעניינת ...
  סגור