אפקט הביתיות - לא מה שהיה פעם: כדאיות ההשקעות הזרות

רונן קפלוטו, מנהל השקעות קרנות אג״ח במגדל שוקי הון, על איפה יותר כדאי להשקיע, בבית או בחו"ל? עדיפות המשקיעים למסחר מקומי לא רלוונטית לעולם המודרני
 |  (1)
אפקט הביתיות (home bias), מוגדר כנטייתם של משקיעים להשקיע סכומים ניכרים מכספם בהשקעות "מקומיות", חרף יתרונות מובהקים המוצגים להם בשווקים "זרים" ובניגוד למשקלם היחסי של אותם שווקים ביחס לשאר שווקי העולם. בין היתרונות הקיימים, נציין את רמת הסחירות (פרמיית הסחירות הנמוכה), פיזור סיכון פוליטי וכלכלי, גיוון במכשירי ההשקעה, פיזור סיכון המטבע ועוד.

לאורך עשרות השנים האחרונות נערכו מחקרים רבים בנושא. חלק מהתובנות בהם קשורות לפן ההתנהגותי / פסיכולוגי וחלק לפן העסקי / מסחרי. להלן מספר מסקנות עיקריות מתחום ההתנהגותי שעלו מהמחקרים:

- המשקיעים חשים שיש בידיהם מידע עודף מול המשקיעים הזרים, ולהיפך (מידע חסר) בהשקעה בשוקי חו"ל. כמובן שבעידן האינטרנט תחושה זו היא בעיקר סובייקטיבית. הנגישות של כל משקיע מכל מקום כמעט זהה, וכמו כן מגבלת השפה גם היא כמעט חסרת משמעות לאור יכולות התרגום של מאמרים ומידע שנתונה כיום לכל גולש בלחיצת כפתור.

- המשקיעים מתרגמים קירבה גאוגרפית לתחושת שליטה. חלק מהמחקרים אף מראים כי אנשים מעדיפים השקעות קרובות פיזית לעיר מגוריהם.

- למשקיעים ישנה תחושת ביטחון עודף בהשקעה מקומית. הם מייחסים לעצמם יכולת לצפות את ביצועי ההשקעות המקומיות, הן מול השקעות זרות והן מול משקיעים זרים בהשקעות המקומיות.

בהיבט הכלכלי ניתן למנות סיבות טכניות כמו עלויות מסחר ועמלות, סיכוני שער חליפין, הפרשי שעות וכו'. רוב הסיבות מוצדקות, אולם רק באופן חלקי, שכן בניגוד לשנים עברו יש למשקיעים יכולת להתגונן מול סיכוני שער חליפין בקלות יחסית. בהיבט העלויות, ניתן לומר שהפרש העלויות בין השקעה בשווקים המקומיים לשוקי חו"ל הצטמצם משמעותית בשנים האחרונות.

כפי שכבר צוין, ההתפתחויות הטכנולוגיות של השנים האחרונות מצמצמות משמעותית את רוב היתרונות של השקעה "ביתית". האינטרנט, ערוצי הטלוויזיה הכלכלית, מערכות המסחר המהירות, ושפע המידע המצוי תחת ידו של המשקיע הממוצע, מקרבים אותו לשוק היעד - מרחק נגיעה. אמנם הגופים המוסדיים הישראליים מרחיבים את מינון ההשקעות בחו"ל בשנים האחרונות בתחומי המניות, האג"ח והנדל"ן, אולם טוב יעשו לו יגבירו את המגמה גם בשנים הקרובות.

טוב יעשו גם המשקיעים הפרטיים לו יתגברו על נטיית הלב הטבעית וימשיכו להעמיק את ההשקעה בשווקים "זרים", ובעיקר במכשירי השקעה שונים שאינם מגבילים את מנהלי ההשקעות שלהם בחשיפה לשוקי חו"ל. בצורה זו ייהנו מהשקעות מגוונות וסחירות יותר מהקיימות בשוק המקומי, יקטינו את הסיכון בתיק ההשקעות וייהנו מפוטנציאל לתשואה עודפת.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  קפילוטו תעשה לי ילד!! (ל"ת)
  פרברית 17/12/2014 12:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור