ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

ירידות מחירי הנפט מעמידות בספק את התחייבויות הפד ל-2015

צחי ליבוביץ', מנהל השקעות ראשי באימפקט בית השקעות, על השפעות ירידת מחירי הנפט על פעולות הפד ב-2015
צחי ליבוביץ, צילום: יח"צ
צניחת מחירי הנפט המתחוללת בחודשים האחרונים חושפת מספר סיבות שהיו למעשה צפויות למדי. העיקרית שבהן היא הגעתה של ארה"ב לעצמאות במשק האנרגיה שלה, כתוצאה מפיתוח טכנולוגיות מתקדמות המפיקות נפט מפצלי השמן בעלויות לא גבוהות - דבר המאפשר כמעט הכפלה של תוצר האנרגיה האמריקאי החל משנת 2008.

מחירי הנפט, אשר כבר הגיעו במהלך השנה למחיר של כ-107 דולרים לחבית, ירדו עד חודש נובמבר לרמות של כ-90 דולר לחבית, בין השאר, כתוצאה מההערכה כי אותה טכנולוגיה מתקדמת, העושה שימוש יעיל בפצלי השמן, תגדיל את רזרבות הנפט בעולם. מתווספים להן תחליפי הנפט והאנרגיה הירוקה, המעודד ייצור ללא שימוש בנפט, שמקטינים עוד יותר את הביקושים לנפט.

בנובמבר השנה, התפרסמו הערכות כי מחירי הנפט ימשיכו לרדת מסיבות אלה ויגיעו לכדי 70 ד' לחבית עד סוף 2015. בפועל, בימינו - סוף שנת 2014, מחרי הנפט כבר מתחת ל-60 ד' לחבית. כאמור, הירידה במחירי הנפט אמנם הייתה צפויה, אך עוצמת וחדות הירידה הפתיעה מאוד את השווקים.

סיבה חשובה ונוספת לירידה הדרסטית היא כמובן אי התערבותו המפתיעה של אופ"ק, קרטל הנפט עולמי, במחירי הנפט דרך ויסות התפוקה - דבר הנעשה באופ"ק מאז הקמתו ב-1960. נבהיר כי ירידה במחירי הנפט טובה עד לרמה מסוימת, מעבר לאותה רמה היא מתחילה להיות מסוכנת לכלכלה העולמית, היות ויש לא מעט מדינות שכלכלתן מתבססות על הנפט.

בנוסף לכך, הירידה החדה מקטינה עוד יותר את האינפלציה החזויה בעולם המערבי, שגם ככה נמצאת מתחת ליעדי הבנקים המרכזיים בעולם. ניתן לראות בבירור את חשש המשקיעי דרך התנהגות התשואות של ממשלת ארה"ב לטווח ארוך. כתוצאה מנתוני מאקרו חזקים מאוד שהתפרסמו לאחרונה בכלכלה האמריקנית בנושא התעסוקה והצמיחה, המשקיעים העריכו כי הבנק המרכזי האמריקני יוכל לעמוד בהבטחותיו להעלות את הריבית המרכזית במהלך 2015, והתשואות לאג"ח ממשלת ארה"ב הגיעו לרמות של 2.3%.

הדרך למעלה נראתה בטוחה
העובדה כי למרות זאת, התשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ירדו בסוף השבוע האחרון חזרה לרמות של כמעט 2%, מלמדת כי בקרב המשקיעים התעוררו ספקות האם הבנק המרכזי יוכל, לאחר הקריסה המהירה כל כך במחירי הנפט, להתעלם מכך ולהמשיך בתוכניתו המקורית להעלאת כבר במהלך שנת 2015.

היות ואנו במצב חדש בו אופ"ק נמנע מלהתערב במחיר הנפט, קשה להעריך היכן תהיה התחתית. יש הערכות שמדברות על ירידה נוספת של 40% ואף למטה מכך. צריך לציין שבשיא המשבר ב-2008 מחיר הנפט צלל לכ-35 ד' והמריא בחזרה לרמות של 120 ד'.

ניצול מצב זה כהזדמנות השקעה טומן בחובו פוטנציאל רווח אדיר בטווח קצר, אך כמובן מלווה בסיכון לא מבוטל, שכן כיום אף אחד לא יכול לסמן את התחתית. השקעה כזו מיועדת למשקיע הספקולנט אוהב הסיכון.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אל תהיה בטוח. (ל"ת)
  ר 16/12/2014 23:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  בטוח שלא יוכלו להעלות ריבית (ל"ת)
  יויו 16/12/2014 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מתי נאגיש את זה בדלק ? (ל"ת)
  במבינו 15/12/2014 21:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור