תורת האיתותים של שוק ההון מצריכה איזון בין הציבורי לעסקי

אלדד אברהם, מנכ"ל E.A Investment banking ומומחה ליעוץ וליווי עסקי לחברות ולמשקיעים בתחום המיזוגים והרכישות, על הצורך באיזון וכללים ברורים במעברים בין הציבורי לעסקי
 |  (6)
את החובה לאותת לפני כל סטייה מנתיב הנסיעה אנו מכירים היטב מלימודי התאוריה ובנהיגה המעשית והיומיומית שלנו. כל הרעיון באיתות הוא לסמן לסובבים אותנו שאנו מתכננים לבצע שינוי בנתיב שלנו ויש להיזהר. זה מסוג האיתותים שאנחנו עושים בגלוי - אנו רוצים שהנהגים מסביבנו יראו את האור המהבהב המודיע לכל על השינוי.

אני רוצה לספר לכם על איתות שקיים כל הזמן ללא הפסקה עם אור חלש שלא מפסיק להבהב, אבל כזה שאתם לא יכולים ולא צריכים להבחין בו. אני מדבר על איתותים דו צדדיים שעוברים בין המגזר הציבורי לעסקי ללא הפסקה.

המגזר העסקי אוהב לקלוט אל חיקו פקידים בכירים מהשירות הציבורי שהיו בעמדות בכירות ובעלות השפעה עסקית ורגולטורית. אותם בכירים, שרובם מאוד מוכשרים, משתלבים בתפקידים במגזר העסקי.

המגזר העסקי מאותת לרגולטור - הזהר! אתה עומד לסטות מן הדרך שתוציא אותך מהמסדרון שיוביל אותך לכסף הגדול. אני לא חושב חס ושלום שאותם פקידים בכירים או חברות במגזר העסקי הם מושחתים, אלא השיטה שמאפשרת מעבר חד, בוטה ומכוער היא המושחתת. כל נער באוצר - פקיד, רגולטור , וכל מי שיש לו כוח סמכות והשפעה על העולם העסקי, מסתכל כל היום היכן הצליח עמיתו למגזר הציבורי להשתלב ולהתחבר לכסף הגדול ואז הוא מבין את האיתות.

לא יכול להיות שיום אחד מישהו הוא המפקח על הבנקים ולמחרת מתפקד כיו"ר בנק או למשל אחראי על יוקר המחייה ולמחרת בכיר ברשת קמעונאית גדולה. אני לא רוצה לפרט את שמותיהם של כל הפקידים שעברו מהציבורי לפרטי - מדובר באנשים איכותיים ומקצועיים שמתחבאים מאחורי שיטה שמאותתת להם כל הזמן כי כדאי להיזהר מלסטות מהנתיב.

הבעיה העיקרית היא השיטה שמאפשרת לאותת כל הזמן, ולא האנשים. צריך לקבוע כללים ברורים לגבי תקופות צינון באופן כזה, שנצליח להחזיר את האמון ברגולטור - שכל החלטה שלו היא משמעותית עבור כל אזרח במדינה.
מצד שני, יש להיזהר מלייצר כללים נוקשים מדי, שימנעו מבחורינו המוכשרים לרצות להגיע למגזר הציבורי. יש למצוא את האיזון הנכון בין הרצון שהפקידות הבכירה במגזר הציבורי תהיה הטובה והמקצועית ביותר, בו בזמן שיהיו כללים ברורים שיאפשרו מעבר שקוף של פקידים לאותו מגזר.

אני רואה חשיבות רבה שתהיה תנועה דו צדדית מהעסקי לציבורי. הרי מדובר בעולמות תוכן שיונקים זה מזה ומושפעים ותלויים אחד בשני. לסיום, תמשיכו לאותת.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  נותנים לכל יועץ מטעם עצמו במה עכשיו?
  חירטוט 16/12/2014 08:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כתב מלל רדוד, שלא חידש בשיט, ואפילו ברמה נמוכה. מה הערך במה שהיועץ הזה ניסה לחדש לנו? הכל ידוע וברור, לא מבין למה מעלים כתבות נחותות כאלו.
  סגור
 • 3.
  חייבים צינון של שנה לפחות (ל"ת)
  יוסי 15/12/2014 21:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • איתותים
  סמי 16/12/2014 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מינימום. 3 שנים קבלת תפקיד מהציבורי לעסקי.
  סגור
 • ובמה הם יעבדו בתקופת הצינון? בקיוסק? (ל"ת)
  צביקה 16/12/2014 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ועוד היית שמרן בניסוח ,, מסכימה ב100% (ל"ת)
  ליאת 15/12/2014 20:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  איזה תמים עדין וילדותי אתה... (ל"ת)
  אחד 15/12/2014 16:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור