הקדמת הבחירות בישראל: פגיעה ארוכת טווח באמון המשקיעים

רון הקיני, ראש צוות אג"ח, אקסלנס, מתייחס לסערה הפוליטית בישראל והשפעותיה על הכלכלה המקומית
 |  (1)
מספר ימים עברו מאז ההחלטה על הקדמת הבחירות, ונראה שעוד מוקדם להעריך את מלוא ההשפעה של הקדמת הבחירות על הכלכלה הישראלית ושוק ההון המקומי. ההשפעות המיידיות על הכלכלה המקומית הן:
- תקציב 2015 יורד לטמיון , ומתחילת השנה הקרבה, כלכלת ישראל תתוקצב לפי תקציב של 1/12 מתקציב 2014, כאשר הממשלה לא יכולה להגדיל את הוצאותיה. רפורמות חשובות שונות הוקפאו, כמו אלו של קק"ל והרפורמה במערכת הבריאות של הגבלת השר"פ (רפואה פרטית) ותיירות המרפא.

- רפורמות ממשלתיות להוזלת יוקר המחייה עלולות להתעכב (בעיקר בכל מה שקשור למכסים).

- בוטל חוק מע"מ 0% על דירות . חוק מע"מ 0% לא יעבור ומי שהמתין על הגדר להטבת המע"מ עשוי לשוב ולחזור לשוק הנדל"ן - דבר זה עשוי להוביל לעליית מחירים מחודשת בשוק הנדל"ן. בתקופת הבחירות צפויות להיות מוקפאות גם תוכניות ומיזמים שיתבטאו בפגיעה במשק בשנים הבאות.

- עלות הבחירות צפוייה להסתכם ב 1-2 מיליארד ש"ח.

נראה כי ההשפעות של הקדמת הבחירות השפיעו בשבוע האחרון באופן מיידי על העלאת ציפיות האינפלציה בשוק ההון, בין היתר, מהסיבות הבאות:
יצירת אי הוודאות תורמת להמשך השקל . היחלשות המטבע המקומי צפויה לגרום לעלייה בציפיות האינפלציוניות מעבר להתחזקות הדולר כנגד שער המטבעות בעולם, ורכישות מט"ח מצד והגופים המוסדיים שמסיטים לחו"ל השקעות לא מגודרות מטבע.

הקפאת הרפורמות שהיו צפויות להוריד את יוקר המחיה .

השפעת אינפלציוניות על רכיב הדיור במדד כתוצאה מביטול חוק מע"מ 0% והקפאת חוק השכירויות.

על פי נסיון העבר לממשלה חדשה בתחילת כהונתה, קל יותר להעלות מסים עקיפים .

כל אלו מצטרפים להמשך מרחיבה של בנק ישראל בטווח הנראה לעין, אשר מטרתה הוא עידוד הצמיחה וחזרה ליעד האינפלציה. מצד שני, קיימים כוחות מנוגדים. הציפיות האינפלציוניות והאינפלציה עשויים להיות בטווח הנמוך של היעד, עקב חולשה בביקושים העולמיים וירידה במחירי הסחורות וחומרי גלם. גם ההוזלות הצפויות במחירי החשמל, מים ודלק וכניסה לתוקף של חוק המזון עשויים להשפיע על מדדים שליליים בתחילת השנה.

מעבר לכך, שינויים מבניים ועיסוק מחודש ב"יוקר המחיה" לאחר הבחירות, יכולים לשוב ולמתן את האינפלציה במהלך שנת 2015. בהסתכלות קצת יותר ארוכת טווח, ניתן להעריך על פי הרוחות המנשבות בציבור, כי יוקר המחיה לא ירד מסדר היום וימשיך להיות נושא מרכזי של כל ממשלה שתקום אחרי הבחירות. כל שר אוצר שייכנס לתפקיד אמור לזכור את ההחלטה בדבר העלאת המסים של יאיר לפיד עם כניסתו לתפקיד ב-2013.

גם ההשפעה של ביטול חוק מע"מ 0% על רכיב הדיור במדד אינה כה חד משמעית, כיוון שרכיב זה נמדד על פי שוק השכירויות. עליית מחירי הנדל"ן הינה בעלת מתאם חיובי עם שוק השכירויות, אך מצד שני חזרה של רוכשים לשוק הנדל"ן צפוייה דווקא למתן את הביקוש לשכירות. כמו כן, קיימת אפשרות שבעתיד הרפורמות בשוק הנדל"ן יהיו אפקטיביות יותר מחוק מע"מ 0%.

לעניות דעתי, כל עוד הריבית נשארת נמוכה, והמצב התקציבי יחסית טוב (גם בזכות הקדמת הבחירות), המגמה השלילית באפיק השיקלי לא צפויה להימשך לאורך זמן. לכאורה, הנזקים מהקדמת הבחירות ידועים ומדידים, אך השפעות ארוכות הטווח על הכלכלה המקומית צפויות להיות קשות יותר, גם אם קשה לכמת אותן כעת - מדובר בנזק של אובדן האמון במערכת הפוליטית והכלכלית כאחד.

הנזק של רפורמות שתוכננו במשך שנתיים, ולא יבוצעו בשל הקדמת הבחירות, גדול יותר ממה שניתן לראות בעין. מערכת שאינה משדרת אמינות, לא כלפי אזרחיה ולא כלפי משקיעיה, צפויה לשלם מחיר גדול הרבה יותר. שנתיים של עבודה שהושקעה במשרדי האוצר והכלכלה בנושאים חשובים שנבחנו וגובשו במשך תקופה ארוכה - לא ייצאו לפועל. עד שתוקם ממשלה חדשה ושרים חדשים ילמדו את החומר, תעבור תקופה ארוכה. מדובר בזמן ארוך שהולך לאיבוד עם נזק משמעותי לכלכלה ולתעשייה. להערכתי מעבר לכך, אמון הציבור ביכולת הממשלה לשנות את המגמות במחירי הנדל"ן נפגע שוב.

הנזק המיידי הוא אכן זמני ובר תיקון, אך הפגיעה באמון במערכת הן ע"י משקיעים זרים והן ע"י האזרחים והיזמים הינו הרבה יותר משמעותי וארוך טווח לכלכלת ישראל. האשמות הדדיות בין המפלגות על כשלון הניהול הכלכלי והצמיחה השלילית ברבעון השלישי יוצרות את המצב בו הכלכלה משמשת בעיקר ככר דשא להתנגחויות פוליטיות שטחיות ופופוליסטיות. כל זאת כאשר הכלכלה הישראלית זקוקה יותר מתמיד למנהיגות כלכלית מבוגרת ואחראית בפני האתגרים העומדים בפניה. לדעתי, יהיו אשר יהיו תוצאות הבחירות הבאות, על שר האוצר וראש הממשלה הבאים לעבוד יחדיו באמון הדדי ושיתוף פעולה מלא.***הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושא הכתבה. קרנות נאמנות בניהול אקסלנס ו/או חברות מקובצת אקסלנס מחזיקות ו/או עשויות להחזיק ני"ע ונכסים פיננסים המוזכרים בכתבה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא רציני מצוטט אמירות פוליטיות כמו תוכי"רפורמות חשובות"
  אינטלגנט 07/12/2014 15:03
  הגב לתגובה זו
  2 2
  פשוט מבזה ולא אינטלגנטי, אם היה מבין היה יודע שספין החשובות הוא תיירות מרפא שמכניסה מאות מליונים ובמתכונת של לפיד הייתה מכניסה הרבה פחות. והקקל מוכנים לתת מרצונם מליארד ושלש מאות מליון ובכיפוף ידיים של לפיד האגו מניאק תקבל המדינה רק 250 מליון. אז איזה מאמר לא מלומד מבזבז את זמננו המשקיעים. ?ביזפורטל.. .תשקיעו קצת יותר בלקוחות האיכותיים שלכם ופחות במאמרי יחצנות..שכל מטרתם פרסום של כותבם ולא חשוב מה הבלה בלה שהוא כותב.
  סגור