רגע לפני שנסחף לסערת בחירות: יזמים, קחו אחריות!

אסף אנגל, מנכ"ל משותף ב"אנגל-שביט" המייעצת ומלווה קבוצות בתהליך רכישה מיזמים, קורא ליזמי הנדל"ן שלא להיסחף לסערה הפוליטית של ממשלת ישראל
 |  (12)
התחושה כאילו ענף הנדל"ן לבש חג - חג לחלק ומועד לאחר. מצד אחד, קבוצות של יזמים, בכירים בענף, אנשי מכירות, שמאים, עורכי דין ועוד - כולם העבירו אלפי מסרונים, רובם נושמים לרווחה, חלקם שמחים לאיד (סה"כ החוק הוצג כאילו הוא נגדם ואותם צריך לרסן) והמון פעמים צמד המילים בווריאציות שונות "אמרתי לכם".

מהצד השני, היו אלו רוכשי הדירות שחלקם זועמים, מאוכזבים, מרגישים מרומים. כמעט עשרה חודשים שמשדרים להם תקווה וצ'ק פתוח של 200 אלף שקלים. ועכשיו רבים מהם מתפוצצים מזעם.

אלא שלדעתי, האמת לא מייצגת את הפערים, כפי שהוצגו על ידי בעלי אינטרסים במסדרונות הממשלה, בין שני הצדדים לאותו המטבע. מחד, ניצול מצב קשה מאד של הרוכשים בשוק הדיור הישראלי, ומאידך, הטלת האשמה על היזמים כאילו הם האחראים המרכזיים למצב.

חוק כחטא פוליטי
כל אנשי המקצוע, כולל אנוכי, ביקרו קשות את ההיבט המקצועי שבחוק מע"מ 0%, ואתמול הוא נקבר כחטא פוליטי. ראש הממשלה בחר לזרוק לפח את תקוותם של אלפי זוגות צעירים משיקולים פוליטים טהורים. לאחרונה שמעתי הרבה רוכשים שנכנסו למשרדי מכירות, מספרים על חוויה לא נעימה של חוסר רצון לתת להם שירות או מידע - "הרי ממילא אתם לא קונים עכשיו".

אותם אנשי מכירות שעומדים בפרץ, עברו תהליך ארוך של שחיקה ותסכול בחודשי ההמתנה, זאת בניגוד לחברות אותן הם מייצגים - להן כיסים עמוקים יותר, ולכן יכלו להמתין בסבלנות להתפתחויות. אם לנסות ולסכם את התקופה האחרונה מנקודת מבט של "השטח", הרי שהיה רווי אמוציות משני הצדדים - צד מקצועי שלא מאמין בתועלת וצד של רוכשים שמצפים, בצדק, לתקווה שהוצגה להם.

יזמים - קחו אחריות חברתית!
ידוע כי ישנם עשרות אלפי "ביקושים כבושים" שרצו ורוצים לרכוש דירה, אך המתינו. רובם חשים היום כי אם לא ימהרו לבצע עסקה, הם עשויים למצוא את עצמם במשרדי מכירות עמוסי אדם ולשלם בשיטת כל המרבה במחיר - מציאות לא בלתי אפשרית.

אסור לשכוח כי תכנית מע"מ 0% אינה היחידה שירדה לטמיון, גם חוק השכירות, שכבר הוצג ע"י שר האוצר ושרת המשפטים, וכמובן תכנית מחיר מטרה. כל התכניות לבלימת עליית המחירים נעצרו - הרכבת איבדה את הבלמים.

נכון, בחודשים האחרונים חברות יזמיות רבות נאלצות להתמודד עם סיטואציה כלכלית מורכבת, ואני מניח שהאינסטינקט הוא למלא במהירות את החסר. יחד עם זאת, הייתי רוצה להזכיר כי אפשר, ואף רצוי, אחרת:
זו ההזדמנות של היזמים להראות מנהיגות ארוכת טווח בכל הקשור לענף הדיור, להוכיח כי הטענה שלהם כי מחירי הדירות הגבוהים לא נובעים מחזירות אלא ממיסוי גבוה - נכונה.

במשך כל התקופה האחרונה זעקתם כי משרד האוצר, בקריאותיו לא לקנות, שמו מקל בגלגלי הקטר של משק. אם כן, זה הזמן שלכם באמת להתיישב בכס הקטר, לשאת באחריות, ואולי אף לנצל את ההזדמנות כדי לבנות קשר בלתי אמצעי בינכם לבין הרוכשים - קשר המבוסס על אמון ולא על ניצול הדדי. קשר המבוסס על ההבנה כי אנחנו שני צדדים לאותו המטבע ובסך הכל פוליטיקאים רכבו על הגב של כולנו בדרך לעוד מיקרופון.

הציעו שירותי יעוץ לרוכשי הדירות המבולבלים מתמיד באתרי המכירות, הימנעו מהפיכת המצב הנפיץ למכירה פומבית. גם אם בטווח הקצר קוסם לכם לקצור את הרווחים מהמצב שנוצר, זכרו - לא ירחק היום ויקום עוד איש או גוף פוליטי שיתקע טריז בין הצדדים. חברה יזמית אשר תנצל את המצב לבנות אמון ישיר בינה לבין לקוחותיה הפוטנציאלים תהיה המרוויחה הגדולה בסופו של תהליך ארוך יותר. קחו עליכם את תפקיד האחראי ותנו מענה מכובד, הולם, מקצועי ובעיקר הוגן לבאי משרדי המכירות שלכם.

מקננת בי התחושה כי לא יחלפו ימים רבים ותכנית מע"מ 0% תחזור לכותרות כ"ticket" לבחירות הבאות של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד ומפלגתו - "תנו לי את קולכם ותקבלו תכנית מע"מ 0% מאושרת", "3 מיליארד למטוסים או 3 מיליארד להוזלת מחירי הדירות" יהיו חלק מסיסמאות הבחירות שנשמע בקרוב. אם לא ננצל את ההזדמנות ליצור אמון בין המוכרים לרוכשים, כולנו עתידים למצוא את עצמנו שוב, בדיוק באותו המצב.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  אסף שכחת שכאן לא משק סוציאליסטי
  יואל 11/12/2014 21:37
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כתבת במאמרך המעניין והמעמיק: "קשר המבוסס על אמון ולא על ניצול הדדי. קשר המבוסס על ההבנה כי אנחנו שני צדדים לאותו המטבע " שכחת כנראה שכאן לא משק סוציאליסטי...
  סגור
 • 11.
  תביעה יצוגית נגד יאיר לפיד
  אבי אהרוני 10/12/2014 23:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תביעה יצוגית נגד יאיר לפיד על שהבטיח ולא קיים:הורדת המחירים לרוכשים דירות החל מהחלת חוק מע"מ 0%
  סגור
 • 10.
  בהקפאה עמוקה עד הבחירות
  יוסי 10/12/2014 20:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נראה שהבחירות הקפיאו את כל המדינה - ושוב נשאל איפה הכסף?
  סגור
 • 9.
  שאלות לראשי המדינה
  תמי 08/12/2014 23:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתי תחול תפנית?שאלה למנהיגנו.התחלות הבניה בירידה ושוק הדירות מצוי באי וודאות מוחלטת - איך כל זה יגמר, מתי נראה תפנית לטובה? השאלות לראשי המדינה ובראש כולם לשר האוצר שעסוק עכשיו בהישרדות פוליטית.
  סגור
 • 8.
  בחירות או דירות
  גיא בן בסט 07/12/2014 23:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם ראש הממשלה יתערב בכל מה שקורה במשרד האוצר ושיקח שאחריות כמצופה ממנהיגים . נראה שההקפאה במשק נובעת משיקול דעת מוטעה. ושבכלל ראש הממשלה בענייני בחירות ואולי אפילו מלחמה(סוריה)שגם תועיל לו בדרך אל הקלפי.ואיפה אנחנו? בטח לא בראש של ראש הממשלה.
  סגור
 • 7.
  בכל זאת מחיר מטרה יוצא לדרך
  אמנון 07/12/2014 23:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה זה אומר עלינו.האם לצחוק או לבכות?
  סגור
 • 6.
  לאור המצב היום האם...
  רותה מושבניקית 05/12/2014 07:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם להיות פסימיים או אופטימים
  סגור
 • 5.
  0 מע"מ - 0 לעם
  שחר 03/12/2014 15:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבטיחו לנו משהו ונגמר. כאן הייתה תקווה, חשבנו שאולי מביאים משהו טוב, אבל גם אם הממשלה הזאת הייתה ממשיכה בצורתה הקודמת, לא היינו זוכים לראות משהו, כי אם אנחנו לא עושים כלום, איך אנחנו מצפים מהם לעשות?
  סגור
 • 4.
  פחחח אם הקבלנים היו יודעים לקרוא מה שכתוב..אולי (ל"ת)
  משה 03/12/2014 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  העיקר שהפארסה הזו נגמרה
  רני 03/12/2014 14:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התשובה היחידה: עוד דירות.
  סגור
 • 2.
  בכל מדינה שבה הורידו מיסוי, המחירים השתוללו ויצרו בועה
  רמי 03/12/2014 09:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  למשל ארה"ב ואירלנד, עם הטבות מס למי שקונה בית נופש (בשביל מה לעזאזל) ויכולת לקבל החזרי מס על הוצאות הריבית במשכנתא. מיסוי שאינו חובה יכול להוריד מחירים כי הוא מנגנון של תמריצים. התמריץ של הבנאדם זה לא לרצות לשלם מס, ולכן לא לקנות דירה להשקעה אם יטילו עליה מס גבוה במיוחד. גם מס על קרקעות שלא בונים עליהם יתמרץ את היזם לבנות מייד כדי לא לשלם.
  סגור
 • 1.
  איש שיווק מתוסכל כותב כל יום "איזה אתר מעפן" בבועת נדלן
  בועת נדלן חמורה 03/12/2014 09:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זיכרו- אתר "בועת נדלן חמורה בישראל" הוא האתר המוביל למי שרוצה לשמוע גם דעות של אנשים שלא מתפרנסים מנדלן ולא תלויים במכירת דירות ועליית הערך שלהם לפרנסתם.
  סגור