שנת 2015 בשער: לאן יובילו אתגרי הריבית הנמוכה של בנק ישראל?

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, בנק מזרחי טפחות, על המקומות אליהן תוביל אותנו אסטרטגיית הריבית הנמוכה של בנק ישראל
 |  (1)
ביום שני הודיע על הותרת הריבית במשק ללא שינוי ברמה של 0.25%. להערכתי, לשון ההודעה סותמת את הגולל על הורדת נוספת.
בנק ישראל יתמודד עתה עם מספר חודשים שיצריכו המשך מדיניות מרחיבה מצדו, אם כי במינון הנוכחי, וללא צורך בהפעלת כלים נוספים, כגון רכישה ישירה של איגרות חוב ממשלתיות שתפעל לירידה של תשואות הפדיון ועלות האשראי.

בנק ישראל יתקשה להרחיב את מעגל הרכישות לאג"ח שהנפיקו חברות, היות וגם כך הוא סבור כי תשואות הפדיון עליהן נמוכות זה זמן. מדדי מחירים יהיו כנראה נמוכים מאוד ברבעון הקרוב (לרבות מדד ינואר 2014, שיכלול הורדה של תעריפי מים וחשמל) ונקודת הפתיחה נוחה לתקציב 2015 - שיעור הגירעון של 2.5% מהתוצר ב-12 החודשים האחרונים. הדבר יאפשר לו להחזיק את הריבית הנמוכה בתקופה הקרובה.

בנוסף, בארה"ב תשואות הפדיון אינן עולות, כפי שחששו עם תום מסע הרכישות של הבנק המרכזי שם, והן אף יורדות, בעקבות העליות בשערי איגרות החוב בגוש האירו. כך התשואה לפדיון על ממשלת ארה"ב עומדת היום על 2.25% בלבד. בנק ישראל יכול, ואף להרשות לעצמו עליית ריבית מדודה, בלי שהדבר יגרום בהכרח לעלייה של ממש בתשואות הפדיון על איגרות החוב במח"מ בינוני וארוך, וייסב הפסד הון של ממש למחזיקים בהן.

בהמשך, כנראה לקראת אביב 2015, הנסיבות עשויות להשתנות :
- המשך השקל כנגד הדולר (2.3% מתחילת החודש ו-11.5% מתחילת השנה) ייתן לבסוף את אותותיו על קצב האינפלציה במשק. אמנם הדולר בעולם נבלם ביומיים האחרונים, אך בנק ישראל שב כנראה לרכוש מט"ח ולהערכתי ישאף לנצל את התנופה שהייתה, ולא ייתן לשער השקל לשוב לרמות הגבוהות והמטרידות שאפיינו אותו עד לא מזמן.

- לפי ההערכות הנוכחיות, עשוי לעלות 1.5%-2% בקצב שנתי בחודשים פברואר-אוקטובר 2015 - קצב שנמצא בתוך יעד האינפלציה ולא ידור בכפיפה אחת עם ריבית בנק ישראל נמוכה כל כך (ריבית משברית).

- התפוגגות השלכות צוק איתן ומעבר לקצב התרחבות כלכלית מהיר יותר ברבעונים הבאים, תוך שיפור בייצוא הסחורות והשירותים ובהשקעות בענפי המשק. בד בבד, ירד שיעור הבלתי מועסקים ל-5.7% בלבד בחודש האחרון ושיעור התעסוקה עלה. משקי הבית הראו חוסן מרשים וההוצאה לצריכה פרטית גדלה 3% ויותר על אף המערכה הצבאית. ארגון ה-OECD מעריך כי התוצר הישראלי יגדל 3% השנה ו-3.5% בשנה הבאה - מספרים מרשימים, בהינתן ההאטה בכלכלה העולמית.

- המשך המתיחות הביטחונית במדינה וסביבה.

- היתרבות סימני השאלה לגבי המשך דרכה של הממשלה הנוכחית, לרבות ובדגש על ההשלכות התקציביות המרחיבות וגם אלה המדיניות, שעשויות להיות לחלופות שתקומנה.

- המשך עלייה במחיר הדירות (4.7% ב-12 החודשים האחרונים). יש אפשרות שיישום הצעות הממשלה בנושא תבאנה דווקא להאצה בקצב עליית המחירים בשלבי היישום הראשונים - דבר שעשוי להשליך בתורו על גובה שכר הדירה, המהווה 25% ממדד המחירים לצרכן.

- תרחיש סביר בואך 2015 הינו עלייה של 1% במדד המחירים לצרכן, ריבית ברמה של 0.25% בחודשים הראשונים של השנה, שתעלה קלות (ל-0.5%) בהמשך ושער חליפין שקל / דולר של 3.80 או 3.90. יצוין, עם זאת, כי היכולת לאמוד את השינויים בשער החליפין מוגבלת מאוד, לנוכח השינויים והתפניות החדות הנרשמות בו. גורמי הסיכון למדד ולריבית מאוזנים כעת, ואילו גורם הסיכון לשער השקל / דולר מוטה כלפי מטה (פיחות נוסף).

אותן הנחות מתייחסות למשתנים הסביבתיים הלא כלכליים ובראשם, הסביבה הביטחונית, המדינית והפוליטית, בהם לא יהיה שינוי של ממש - זו הנחה רגילה ומתחייבת, אך דומה כי בימים אלו היא חיונית מבעבר. בשלב זה אני מעריך, כי יעד גירעון בר השגה של 3.4% לשנת 2015 ותשואות פדיון נמוכות על Treasurie (אג"ח של ממשלת ארה"ב) ל-10 שנים יוסיפו לתמוך בתקופה הקרובה באפיק הלא צמוד סביב המח"מ הבינוני. הריבית הנמוכה תמשיך לפעול לטובת שוק המניות, אם כי גורמים רבים נוספים פועלים עליו. המח"מ הארוך עדיין יכול לספק הזדמנויות גדולות יותר, אך הוא כרוך, לדעתי, בסיכון גדל והולך.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שכר הדירה יתן קפיצה לקראת ישום חוק שכירות הוגנת
  דני 27/11/2014 15:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ואילו מצד שני, סיום הקיפאון בנדלן יגרום לקבלנים לשחרר לשוק מיידית חלק מהמלאי הבלתי מכור שהצטבר אצלם לאחרונה, ובכך להקל את מצוקת הדיור ולהוריד את מחירי השכירות.
  סגור