הפיתרון לבועת הנדל"ן יגיע מהמקום ממנו הכל התחיל

אסף אנגל, מנכ"ל משותף ב"אנגל-שביט" המייעצת ומלווה קבוצות בתהליך רכישה מיזמים, על הצעת החוק שהולכת, מתממשת וצפויה לשנות את כל מה שהכרנו
 |  (26)
השבוע הוצג חוק השכירות והשאילה החדש ע"י שר האוצר ושרת המשפטים. לראשונה מדובר בעשייה רגולטורית חיובית שתשפיע גם על מחירי הדירות.
כבר בשנה שעברה כתבתי כאן ודבר לא השתנה. כשאני נפגש עם רוכשי דירות צעירים ושואל אותם, "מדוע החלטתם לרכוש דירה?", בד"כ השיחה גולשת מיד לסיטואציית השכירות הבלתי אפשרית במשק הישראלי. באופן שלא מפתיע אותי, עיקר הטענה בהקשר של שכירות לא נוגעת למחיר, אלא לחוסר הודאות.

זוגות צעירים בעלי משפחות והורים לילדים חווים את השלכות חוסר הוודאות בצורה קשה יותר, כאשר אחת לשנה הם לא יודעים היכן יגורו, והאם יצטרכו להעביר את הילדים (שוב) גנים ובתי ספר. כולם מכירים את האנרגיות האדירות שמושקעות ע"י ההורים בשלבי ההתאקלמות של הילדים, כל מעבר כזה כרוך בהרבה מפכי נפש והרבה ימי חופש.

זה הגורם שדוחף את רובם לרצון עז, כמעט בלתי ראציונלי, לרכוש דירה משלהם וע"י כך מרבית רוכשי דירות בפעם הראשונה עושים זאת כתוצאה מפגמים רבים בשוק השכירות הפרוץ והברוטלי שמתנהל במחוזותינו. אלו פונים לרכישת דירה, מתפשרים על הרבה בדרך, מוכנים לשלם יותר, העיקר לא לחזור לטלטלת החיים בשכירות, ובכך מגדילים באופן ניכר את הביקושים כשכולנו יודעים שמצב ההיצע בכי רע, המשמעות היא אחת: עליית מחירי הדירות .

זו גם הסיבה שבקרב המדינות המתקדמות בעולם, אזרחי ישראלי מחזיקים במספר חסר תקדים של נכסים בבעלותם - 72% לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הנם בעלי דירה אחת או יותר. בזמן שנציגינו במשכן עסוקים בהעברת חוקים ותקנות, ראויים יותר או פחות ובעיקר, פופוליסטים וכלום לא קורה למחירי הדיור הממשיכים להאמיר, ישבו בשנה וחצי האחרונות במזא"ה 9 - בית הצעירים של עיריית תל אביב-יפו, המוביל את המהלך העירוני בנושא השכירות, בראשותו של מיכאל וולה ונעם בר לוי האחראי על פרויקט שכירות הוגנת.

הם עבדו ולמדו את שוק השכירות הישראלי (מסקר שביצעו 92% ממשכירי הדירות בישראל חותמים על חוזי שכירות לשנה אחת בלבד), חקרו שווקים מקבילים במדיניות בעלי מאפיינים קפיטליסטים כשלנו, וגילו למשל כי לפחות 30 מדינות ברחבי העולם מקיימות הסדרים המפקחים על גובה שכר הדירה, ובהן ארה"ב, בריטניה, קנדה, אוסטרליה, גרמניה, צרפת, הולנד.

נוסף על כך ה-oecd מדרג את ישראל במקום הלפני אחרון בין מדינות הארגון בפיקוח על יחסי השוכר והמשכיר. הארגון המליץ ליצור מדיניות מאוזנת, שמצד אחד מייצבת את עליות המחירים התלולות ותומכת תחיקתית בהתפתחות שוק השכירות, ומצד שני מאפשרת לשוק החופשי להמשיך להתנהל - נתון לא מפתיע בהתחשב בעובדה שחוק השכירות נחקק בשנת 1971, ומאז לא תוקן או עודכן אפילו פעם אחת.

אמנם במאז"ה 9 עסקו בהסדרת היחסים בין שוכר ומשכיר גם מהיבטים של הגדרת דירה ראויה וקביעת סטנדרטים, הסדרת היחסים המשפטיים ועל גובה שכר הדירה שאינו יכול, על פי הגדרת הצעת החוק, לעלות ביותר מ-2% מדי שנה. העבודה שנעשתה על ידי גוף זה, שעיקריו אושרו ע"י קבינט הדיור וראש עיריית תל אביב במארס 2014, הגיעו לכדי הצגת החוק ביום חמישי האחרון ע"י שר האוצר ושרת המשפטים כאמור.

היתרון הבולט ביותר בחוק, לטעמי, ביחס לכלל אזרחי המדינה ובדגש על ההשפעה על מחירי הדיור, הינו יצירת וודאות לשוכרים ע"י הגבלת העלאת המחירים ובכך לייצר אלטרנטיבה אמיתית לרכישת דירה. באופיו, החוק מגדיר ונותן תוקף למגורים בדירה כאחד הצרכים הבסיסיים והיסודיים ביותר להם מחויב המחוקק כלפיו אזרחיו. קורת גג ראויה היא בראש ובראשונה באחריותה של המדינה.

לראייתי, תולדותיו ובסיסו של החוק בבית הצעירים של עיריית תל אביב הוא הבשורה היחידה לשנים הקרובות מבין שלל החוקים והתקנות המקודמים בימים אלו.

ובכל זאת, יש היבט שמעיב על הכל
רק תמיהה אחת המתבקשת בקידום החוק ומקשה על הצעד החיובי - אם מדינת ישראל רואה צורך דחוף לפקח על שוק השכירות ולעצור את עליית המחירים, גם היא ככל הנראה, לא מאמינה שמחירי הדירות לרכישה ירדו בשנים הקרובות. כי אילו המחירים היו יורדים כפי שמבטיחים לנו במשרדי האוצר והבינוי, גם מחירי השכירות היו יורדים באופן טבעי ומכוח השוק עצמו.

לסיכום, מדובר בתהליך חשוב מאד שהחל לפני שנה ויותר, הוצג לציבור בשבוע שעבר ובתקווה יעבור בחקיקה במהירות וללא עיכובים, כי בשוק הנדל"ן הישראלי יש רק 2 דרכים להוריד את מחירי הדירות לרכישה: הגדלת היצע הדירות הנבנות או הקטנת ביקושים אמיתית. האחרון, חוק השכירות והשאילה, באם ייושם במלואו, ישיג תוך מספר שנים. עד אז, אנו, רוכשי הדירות, נמשיך להמתין בציפייה לתכנית גרנדיוזיות, פרסומות וקידום אישי של נבחרי הציבור ובעיקר להבטחות שלהם להוריד את מחירי הדיור. נמתין ונשלם יותר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(26):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  יוקר המ בשמיים
  חיה 05/12/2014 00:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יוקר המחיה בשמיים, המינוס חונק, שעות העבודה מטורפות, והמשפחה מצטופפת בדירת שלושה חדרים. הפתרון המתבקש: שינוי.
  סגור
 • 19.
  אני אופטימי למרות המצב הגרוע כל כך
  מאיר 03/12/2014 06:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדברי הכותב שלנו אסף אנגל: "הוצג לציבור בשבוע שעבר ובתקווה יעבור בחקיקה במהירות וללא עיכובים, כי בשוק הנדל"ן הישראלי יש רק 2 דרכים להוריד את מחירי הדירות לרכישה: הגדלת היצע הדירות הנבנות או הקטנת ביקושים אמיתית."-לאור כל זאת אני אופטימי
  סגור
 • 18.
  בבוטות ובחוסר טקט מעמידים את מע"מ0
  טל פילוסוף 02/12/2014 06:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מול כל המצב הפוליטי והבטחוני והכלכלי וה... איפה החשיבה הנקיה והבהירה רק על מצב הדיור לציבור בישראל - ללא נגיעה בבחירות המתקרבות.
  סגור
 • 17.
  לא כדאי לאבד סבלנות
  יחיעם גלעד 01/12/2014 03:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא כדאי לאבד סבלנות כדאי להיות אופטימיים. ונראה שאפילו שר האוצר לפיד בסופו של דבר פועל לטובת הכלל,לטובת הזוגות הצעירים
  סגור
 • 16.
  אין לנו סבלנות
  תמי 30/11/2014 03:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו מאבדים סבלנות וממול מתחדשות עליות המחירים!!!
  סגור
 • 15.
  אין לנו סבלנות
  תמי 29/11/2014 22:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו מאבדים סבלנות וממול מתחדשות עליות המחירים!!!
  סגור
 • 14.
  לדורית-14 כאן מתחת: "על מה אנחנו מדברים"
  יוסי כהן 29/11/2014 11:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני אגיד לך על מה אנחנו מדברים,ולא רק היום או אתמול:על הדירה העתידית שלנו...
  סגור
 • 13.
  ועדיין:מחירי הדירות
  צוריאל גבאי 29/11/2014 06:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הסיבה שהמחירים גבוהים בישראל היא כי יש מי שישלם בסופו של דבר:רוכשי הדירות. הם משלמים למעלה מעל ומעבר על כל קניית דירה - זו הסיבה האמיתית שהמחירים כל כך גבוהים. מדינת ישראל עושה כל שביכולתה רק לא לגעת בתחום הקרוי: דירה. רוכשי הדירות משלמים למעלה מ-50% מס על כל דירה.
  סגור
 • 12.
  רוצים לגור בתל אביב.
  יוחאי בן גור 27/11/2014 22:58
  הגב לתגובה זו
  1 1
  צריך לנפץ סוף סוף את האגדה שאין דירות ואין דיור בר השגה. זה נכון אך ורק במרכז. יש בלי סוף דירות בפתח תקווה ובחיפה ובכל מקום אחר בארץ ברבע מחיר מתל אביב. כל הסיפור של מחסור זה שקר אחד גדול!!!
  סגור
 • 11.
  על מה דברנו כאן?
  דורית 27/11/2014 06:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירידת המחירים נדחתה לאחרי החגים...ואנחנו מחכים ומקווים ומצפים לשינוי בכל מה שקשור למחירי הדירות , זאת אומרת למצבנו כאן.והמחירים של הדירות בעליה - לא מה תוכנן עבורנו עם שר האוצר
  סגור
 • טען עוד
 • למה את מתכוונת אחרי החגים - האם זה לא עכשיו? (ל"ת)
  שלומי 27/11/2014 22:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  רק עליות של מחירים
  אביתר 27/11/2014 00:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שקורה שהמדינה בעצם מעלה את המחיר של הדיור ע"י אי הגבלה של המיסים (הגבוהים ביותר).
  סגור
 • 9.
  רק עוד היצע מספיק עם פופוליזם זול (ל"ת)
  מיכה 26/11/2014 09:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  כל משפחה זכאית לדירת מגורי אדם!
  קליפ 25/11/2014 20:43
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מעדיף לתת 100% משכנתא, עזרה בתשלומים ובלבד שלכל משפחה תהיה לפחות דירה אחת......לכל 120 פושעי הכנסת יש עשרות רבות של דירות שרכשו בשוחד,בגנבה כשרה,רמאות ובזזו את המדינה,את הקרקעות מדובר במעשים שגובלים בפשעים נגד המגזר היהודי!!! אגב,לערבים הישראלים מותר ע"פ חוק בנייה בלתי חוקית בחסות השמאל המטורף והתקשורת היהודית והאנטישמית...
  סגור
 • 7.
  מחירי הדירות יכולים לרדת ללא ירידה במחיר השכירות. למשל
  הערה 25/11/2014 17:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בתרחיש של עלייה משמעותית בריבית. הדבר הזה כבר התרחש בארה"ב
  סגור
 • 6.
  הכותב טועה ובגדול
  אילן 25/11/2014 16:56
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הכל התחיל מהמפולת ב-2008 , ובעקבותיה הורדות הריבית בעולם. הנגיד פישר מיהר להוריד את הריבית, ולא הטיל במקביל הגבלות על רוכשי דירות להשקעה ולא על המינופים. משקיעים שראו את התשואה העלובה בפקדונות עטו על הדירות, והמחירים נסקו בהתאם. הרי ב- 6 שנים האחרונות לא עלו מיליון עולים, ולא פינו ישובים לתוך הקו הירוק, ולכן היה רק גידול טבעי באוכלוסיה, שלא מצדיק את רמת המחירים. לכן בטווח הארוך של 5 שנים קדימה אולי יצליחו להגדיל את ההיצע ובכך להוריד מחירים, אבל השפעה מיידית על המחסור תהיה רק בעת העלאת ריבית באופן משמעותי בארה"ב ובאירופה, אז לא תהיה ברירה וגם הריבית בארץ תעלה. אם זה יקרה באופן חד, אני לא רוצה לחשוב לאיזה תהו ובהו כלכלי תקלע המדינה.
  סגור
 • מדבר על פינוי ישובים או גרוש והשמדת יהודים?
  קליפ 25/11/2014 21:58
  הגב לתגובה זו
  0 3
  אגב,באירופה גרשו בשלב ראשון יהודים לגטאות,גם בברלין המתוקה היה גז מוות חביב על הנרצחים...הלוואי ויגרשו ויפנו את משפחתך וכל זרעך לדורי דורות לאירופה או דעאש...ותיפתר בעיית הנדל"ן היהודית...נמצא פתרון סופי לעליית המחירים
  סגור
 • שמע מיצי, אתה אויל אכול שנאת חינם (ל"ת)
  פליק 29/11/2014 21:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • את ההודעה הזאת לא אקרא - ולא אפתח
  אלמוני 27/11/2014 06:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את ההודעה הזאת לא אקרא - ולא אפתח לא נראה לי שההודעה הזאת שייכת לעניין
  סגור
 • 5.
  כרגיל - אוסף דברים בלי הצעות אמיתיות לשיפור אבל קידום
  מתווך 25/11/2014 14:59
  הגב לתגובה זו
  17 0
  מכירות יש גם יש...אגב, תקן את הנתונים שלך, במדינת ישראל יש ל 66% דירה בבעלותו והנתון נמצא בירידה ממושכת בשנים האחרונות (אפשר להבין גם למה..). אהבתי גם את הסיפורים על הזוגות שנמאס להם מ"סיטואציית השכירות הבלתי אפשרית במשק הישראלי" - שטויות, ישנם סיפורים לכאן ולכאן אבל בסך הכל שוק השכירות הוא סביל בהחלט (אפילו היו ירידות שנה האחרונה בדמי השכירות). כיום במדינת ישראל, קניית דירה למי שאין ברשותו הון עצמי גבוהה מאוד (ולרובנו אין) היא אינה כלכלית על גבול הלא אפשרית. גם זוג צעיר מקבל משכנתא של מיליון שקל הוא פשוט מבין שהמשמעות הכלכלית הינה חיי עצירת ההתפתחות הכלכלית שלהם. בבקשה לא לצנזר גם אם לא נעים לקרוא.
  סגור
 • 4.
  מכיר את תולדות החוק
  זוהר 25/11/2014 14:11
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מכיר אותו טוב מבפנים, חבל שהחברה בעיריית תל אביב ויתרו בדרך על כל כך הרבה דברים. החוק לא שווה כלום כי אין בו סנקציות מוגדרות. חוק חסר שיניים
  סגור
 • 3.
  פעם ראשונה שאני מסכים עם אסף (ל"ת)
  יחיאל 25/11/2014 14:04
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 2.
  מתה כבר שהחוק יעבור ויעזור
  סיגלה 25/11/2014 14:01
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אנחנו זוג צעיר שכבר מחכה כמה שנים לחוק הזה. אני פסימית, אבל גם ככה אין לי ממש מה לעשות חוץ מלחכות, הרי כסף לדירה אין לי. למה לא עושים איזה פרויקט מיוחד בדרום העיר?
  סגור
 • לסיגל היפה! יש עתיד בפריפרייה
  קליפ 25/11/2014 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 3
  נגבי את הדמעות,הקשיבי רגע....בשדרות הדירות כמעט בחינם. יש רכבת עד הבית שלך (השכור או ההורים...) יש חיים בשדרות! יש ממש בני אדם בשדרות!....הרכבת תיקח אותך חינם לאן שתרצי....רק תבקשי
  סגור
 • אהבתי (ל"ת)
  אלמוני 29/11/2014 06:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מפכי נפש צ"ל מפחי (ל"ת)
  שימי אפללו 25/11/2014 13:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור