ראו הוזהרתם: 3 הצעות חוק הנדל"ן צפויות להוביל לקריסת השוק

עו"ד אבישי מלכא, בכיר לשעבר ברשות המיסים, על הסכנה החבויה שבהצעות החוק האחרונות - מחיר מטרה, מע"מ 0% ו-90% אחוזי משכנתא
 |  (2)
שלוש הצעות חוק, משלוש סיעות שונות, המקודמות על ידי חברי כנסת שונים, מיועדות להקל לכאורה על זוגות צעירים לרכוש דירה. בנוסף לחוק מע"מ 0% ויוזמת מחיר מטרה של משרד השיכון, אושרה לאחרונה הצעת חוק המאפשרת רכישת דירה ראשונה עם של 10% בלבד לעומת הון עצמי של כ-25% כיום. במילים אחרות, זוגות צעירים יוכלו להשתעבד למשכנתא של 900 אלף שקל בכדי לרכוש דירה בעלות של מיליון שקל.

החוק מאפשר לזוגות צעירים לקחת סיכון מיותר שמתגלגל גם לפתחם של הבנקים שיתנו את המשכנתאות האלה. מעבר לעניין של הסיכון המיותר לבנקים ולזוגות הצעירים, החוק האחרון שמצטרף לחוק מחיר מטרה ומע"מ 0% יוצר רצף של חוקים שכולם מובילים להגברת הביקוש לנדל"ן בישראל, ובמיוחד לנדל"ן של דירות חדשות.

על פי חוק מע"מ 0%, דירה ששווה היום 1.18 מיליון שקל, תהיה שווה מחר לזוג צעיר מיליון שקל. במחיר זה, יותר זוגות צעירים יוכלו לרכוש את הדירה, ולכן יגדל הביקוש ומחיר הדירה יעלה במהרה. קבלנים מנוסים, כמו כל בעל עסק גדול, ייהנו באופן טבעי מעלייה בביקושים בעקבות אותו חוק, ולממשלה, גם אם היא אומרת אחרת, לא תהיה את יכולת הפיקוח על העלאות המחירים.

שוק הנדל"ן, כמו כל שוק כלכלי משוכלל, יתנהל בהתאם לחוקים של היצע וביקוש. לא ברור למה כל חברי הכנסת משוכנעים שהעלאת הביקושים והוזלה זמנית של מחירי הדיור תוכל להוות גורם שיוביל לשינוי ארוך טווח.
השינוי המיוחל במחירי הנדל"ן, אם יגיע, יהיה רק באמצעות מתן האפשרות להגברת ההיצע, הקלות במתן אישורים לתוכניות תמ"א 38, פינוי-בינוי, הפשרת קרקעות, מיסוי נכסים וקרקעות שאינם בשימוש ועוד.

חברי הכנסת מתנהלים כיום בהתאם לתקופה בחירות. קידום חוק שיקדם ח"כ או שר בפריימריז או בקלפי, לא צריך להיות בראש מעייניהם של ההנהגה בישראל. אך רבים וטובים ממני אמרו כי פוליטיקאים דואגים למקום שלהם בשלטון בעוד מנהיגים דואגים לעתיד.

תנועת המלקחיים של שלושת החוקים האלה תיצור לחץ מצד קונים לרכוש דירות כמעט בכל מחיר, העיקר לנצל את ההטבה, שיכולה להתבטל בהתאם לשינוי בתקציב השנתי הבא או בהרכב היושבים בממשלה. הלחץ הזה יוביל לעליית מחירים, שכבר החלה בשוק הנדל"ן ישראלי, ותוביל שוב לשיתוק של חלק מהשוק והדור הצעיר שלא יכול להרשות לעצמו בפועל בעלות על דירה - לא ב-90% וגם לא ב-110% משכנתא. מחירי הנדל"ן בישראל לא מקשיבים לוועדות הכנסת ולמשרדי הממשלה, השוק כמו תמיד, עם מאסה של רוכשים, מיעוט התחלות בנייה ומחסור בדירות באזורי הביקוש, ימשיך להיות שוק של מוכרים, למרות שבחלק ממשרדי הממשלה חושבים שעוד מעט נראה כאן שינוי ומגמה העשור האחרון של עליות מחירים תתהפך יש מאין.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בחרתם לפיד - קבלתם יהיר חחחחחח
  משה ראשל"צ 19/11/2014 07:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טפשים תבינו אין כמו ביבי - אבל עכשיו הוא מסונדל קשות על ידי לפיד היהיר בנט המנופתל וככה הממשלה נראת לביבי יש רק 19 מנדטים מה הוא יכול לעשות שיש לו מטומטמת כמו ציפי
  סגור
 • 1.
  ג'נט ילן תצילי אותנו תעלי ריבית ותייבשי את ישראל מכסף (ל"ת)
  לתת 0% משכנתא 18/11/2014 10:32
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור