ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

ציפיות אינפלציוניות: כיצד בנק ישראל צריך לנהוג?

רון הקיני, ראש צוות אג"ח, אקסלנס, דן בפעולות בנק ישראל בהמשך להחלטות הממשלה, וכיצד תושפע הכלכלה?
 |  2
Share
לציפיות האינפלציוניות הנגזרות משוק ההון יש משקל חשוב במדיניות המוניטרית של
בנק ישראל
בנק ישראל
הבנק המרכזי של מדינת ישראל. בנק זה אחראי על הפעילות המוניטרית כגון: הנפקת המטבע הישראלי, פיקוח על המערכת הבנקאית, פיקוח על השימוש במטבע חוץ, וביצוע פעולות בנקאיות של הממשלה
. לזה מוגדר יעד
אינפלציה
אינפלציה
מצב בו מתרחשות עליות מחירים של מוצרים ושרותים. תופעת האינלפציה מחלישה את ערכו של המטבע ואת כח הקנייה של האזרחים. מצב הפוך ממצב של דיפלציה.
בטווח של 1%-3%. סטייה מייעד זה גורמת למדיניות מוניטרית נחושה ואקטיבית יותר מצידו. בחודשים האחרונים הציפיות האינפלציוניות בשוק האג"ח המשיכו לרדת, כאשר האפיק השקלי הניב
תשואה
תשואה
הרווח על השקעה, נמדד בדרך כלל באחוזים
עודפת על פני האפיק הצמוד. ירידה זו נובעת, בין היתר, הן בשל חולשה בנתוני המשק והן בשל שינויים מבניים במשק בתקופה הנוכחית.


הסיבות לירידה בציפיות כוללות כמובן את החולשה בצריכה המקומית והמחאה החדשה כנגד יוקר המחיה, אשר כבר התחילה לתת את אותותיה בשינויים אסטרטגיים ברשתות המזון, ועשוייה להשפיע בעתיד על ספקי המזון. בניגוד לעבר, המחאה פרצה בתקופה שאכן נעשים צעדים אופרטיביים, מצד שרי הממשלה, למען הורדת יוקר המחיה (הכנסת מחירי מוצרים לפיקוח, חוק המזון ופתיחת שווקים לתחרות יבואנים).

מעבר לכך הציפיות אינפלציוניות נמוכות נתמכות גם מהחולשה העולמית ומהירידות החדות במחירי הסחורות והנפט, מהירידות הצפויות במחירי החשמל, המים, שוק התקשורת (תחרות צפוייה בטלוויזיה הרב ערוצית וביטול האגרה) ורכישות ישראלים של מוצרים במחירים זולים יותר דרך האינטרנט. הקיפאון המתמשך בשכר ואפשרות של חולשה עתידית בשוק העבודה תורמים אף הם לציפיות האינפלציוניות הנמוכות.

מנגד, ישנה אפשרות של אינפלציה עתידית גבוהה יותר, שיכולה להערכתי להיתמך משני נושאים עיקריים: השפעת רכיב הדיור במדד והשפעת השינוי הצפוי במדד כתוצאה מהפיחות בשער השקל אל מול הדולר בחודשים האחרונים.

רכיב הדיור מהווה כרבע מהמדד ונמדד באמצעות מחירי השכירויות. לאורך השנים האחרונות עלו מחירי הדירות להשכרה, אך כמובן לא בחדות כמו מחירי הדירות בבעלות (לרכישה). בחודשים האחרונים נראה כי נבלמו העליות במחירים, הן בשוק הדירות והן בשוק השכירויות. הבלימה בשוק הדירות בבעלות מיוחסת, בחלקה לפחות, לחוק מע"מ 0%. קיימת מחלוקת האם כניסתו של חוק זה לתוקף תוביל לירידות מחירים, כפי שהחוק מתיימר לגרום על פי יוזמיו, או שמא יגרום דווקא לשחרור הביקוש הכבוש לדירות ולעליות מחירים מחודשות. לדעתי קיים סיכוי גדול יותר שתסריט עליות המחירים יתממש, אך גם במצב כזה, ההשפעה על השינוי במחירי השכירויות הנמדדים תהיה מועטה, אם בכלל מהסיבות הבאות:
1. עם כניסתו של חוק מע"מ 0%, הביקוש לרכישת דירות צפוי לגדול בכל מקרה, ולכן יש לצפות לכך שהביקוש לדירות להשכרה ירד.2. השוכרים יתקשו לעמוד בפני עליית מחירים משמעותית נוספת. שכר הדירה עלה בשנים האחרונות הרבה מעבר לשיעור העלייה בשכר העבודה. קשה לראות כיצד שוכרים יוכלו לעמוד בפני עליית מחירים נוספת, במיוחד על רקע האווירה הציבורית הנוכחית והרגישות ליוקר המחיה.

3. ברמות שכר הדירה הנוכחיות, משכירי הדירות מקבלים תשואה ראויה לעומת השקעות אלטרנטיביות. זאת בשל רמות הריבית והתשואות במשק שירדו בשנים האחרונות לרמות נמוכות. כתוצאה מכך, לא צפויות העלאות מחירים משמעותיות מצד המשכירים.

מידת ההשפעה של
פיחות
פיחות
ירידת ערכו של מטבע לעומת מטבע של מדינה אחרת. לדוגמא: היחלשות ערכו של השקל לעומת הדולר
בשער השקל אל מול הדולר על המדד היא סימן שאלה גדול יותר. עברו שנים לא מעטות מאז שהתמסורת בין שער הדולר לאינפלציה הייתה גבוהה (שכר דירה והוצאות אחרות צמודות לדולר).

בשנים האחרונות לא היה פיחות חד כמו זה שהיה בחודשים האחרונים, ולכן קשה מאוד להעריך את התמסורת הנוכחית. אך בכל מקרה התנהגות השווקים בשנים האחרונות מלמדת שפיחות חד בערך המטבעות כנגד הדולר מלווה לרוב בירידות במחירי הסחורות והנפט - דבר שמקזז מאוד את השפעת הדולר על המדד (מחירי הדלק לחודש נובמבר אפילו ירדו כתוצאה מכך, כלומר ירידת מחירי הנפט השפיעה יותר מאשר עליית שערו של הדולר).

לאור כל זאת, הציפיות האינפלציוניות בשוק ההון עשויות להמשיך ולהישאר נמוכות בתקופה הקרובה. מעבר לכך, קשה שלא להצביע על האבסורד בכך שממשלת ישראל הגדירה לבנק ישראל יעד אינפלציה בטווח של 1%-3% בתקופת זמן בה האינפלציה נמצאת מתחת ליעד זה. שרי הממשלה פועלים בנחישות להמשך ירידה באינפלציה בעוד שבנק ישראל פועל בכיוון ההפוך לחלוטין - להחזיר את האינפלציה ליעד שכאמור הוגדר ע"י ממשלת ישראל.

לעניות דעתי אין על בנק ישראל לפעול באופן אוטומטי, ואין עליו לפעול באגרסיביות להחזרת האינפלציה ליעדה בכל מחיר. יש צורך להבין כי חלק מהאינפלציה הנמוכה, מקורה לא רק מחולשת המשק, אלא גם מתקופה נוכחית זמנית של שינויים מבניים מחוייבי מציאות בענפים שאינם מספיק תחרותיים, שינויים שבסופו של דבר אמורים לחזק את הצרכן לאורך זמן.***הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושא הכתבה. קרנות נאמנות בניהול אקסלנס ו/או חברות מקובצת אקסלנס מחזיקות ו/או עשויות להחזיק ני"ע ונכסים פיננסים המוזכרים בכתבה.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

2 תגובות ב-2 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
2 דני 12/11/2014 07:28 כרגיל , כתבה מקצועית ומעניינת (ל"ת)
1 דודו 10/11/2014 12:47 הממשלה רוצה אינפלציה, אבל הציבור זועק לדפלציה
הממשלה רוצה לעודד אינפלציה? שתתכבד ותעלה משכורות לכל המגזר הציבורי ותעלה את שכר המינימום. זה יעודד אינפלציה בריאה מתוך צמיחה של המשק. אי אפשר לכפות על הציבור עוד אינפלציה מבלי להעלות את השכר שלו.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.