18:02 הנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור עזריה

16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

15:00 זימבבואה: הנשיא רוברט מוגאבה ואשתו הודחו ממפלגת השלטון

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

אל תקנו תשואות עבר: איך עובדים עלינו בהשקעה בבורסה

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר בטאלנט בית השקעות, דן בשיטת השיווק של קרנות הנאמנות בבורסה המקומית - כיצד עובדים על הציבור בהחלטות ההשקעה?
 |  11
Share
וודאי נתקלתם לא אחת בפרסומות המקדמות רכישת
קרן נאמנות
קרן נאמנות
קרן נאמנות הינה השקעה משותפת של קבוצת יחידים וחברות בניירות ערך. לקבוצה מאפיינים דומים, כלומר, בעלי יעדי השקעה וסיכון זהים. המשקיעים בקרן נאמנות שוכרים למעשה מנהל מקצועי שישקיע בעבורם, ותמורת זאת נגבית מהם עמלת ניהול שנתית. קרן הנאמנות מורכבת מיחידות השתתפות וכל בעל יחידות משתתף ברווחים או בהפסדים על פי חלקו היחסי בקרן. מנהל הקרן משקיע בני"ע מסוגי שונים על פי הגדרה מראש הכתובה בתשקיף הקרן.
כזו או אחרת, אולי אפילו יש אחת כזו ברגע זה מעל התמונה שלי. פרסומות אלו נועדו לקדם רכישת קרנות נאמנות ע"י הציבור, כאשר ערוץ ההפצה המרכזי שלהן הוא מערך הייעוץ בבנקים. אני מניח שלא נתקלתם מעולם בפרסומת לקרן נאמנות שהשיגה
תשואה
תשואה
הרווח על השקעה, נמדד בדרך כלל באחוזים
שלילית או אפילו נמוכה. תמיד הקרנות המפרסמות הינן קרנות מוצלחות אשר משיגות לחוסכים בהן תשואה מדהימה.


על אף שביצועי העבר של מנהל השקעות אינם מעידים בהכרח על יכולתו להציג ביצועים דומים בעתיד, זוהי עדיין הדרך הכי טריוויאלית, מקובלת ופשוטה לבחור מנהל השקעות. ביצועי העבר ניתנים לבחינה רק במידה והם מוצגים בצורה פשוטה, ברורה ושקופה וללא מניפולציות. כך לדוגמא ניתן לבחון את ביצועי מנהלי קופות הגמל על פי ביצועי הקופות הכלליות המתפרסמים בצורה ברורה ושקופה באתר "גמל נט".

גם את ביצועי מנהלי התיקים ניתן לבחון, אם כי רק בפגישה "פנים מול פנים" - מנהלי תיקים רשאים להציג ביצועי עבר בתיקי לקוחותיהם, ובלבד שהם מראים זאת בצורה מסויימת על פי תקנות הרשות לני"ע (אם מנהל תיקים לא מציג לכם תשואות בפגישה, נראה כי אינו מעוניין בכך).

האם ביצועי העבר רלוונטיים במקרה של קרנות הנאמנות?
במידה ובתי ההשקעות היו מנהלים קרן אחת בלבד בכל קטגוריה והיו מציגים את ביצועי אותה קרן תמיד, היה ניתן לבחון את ביצעויו של מנהל הקרן. מכיוון שבתי ההשקעות מנהלים מספר רב של קרנות ונוהגים לשנות מדיניות מידי פעם - ממזגים, פותחים סוגרים - בחינת ביצועי העבר של הקרנות איננה אפקטיבית.

ערוץ ההפצה העיקרי של קרנות הנאמנות הוא מערך הייעוץ של הבנקים. לאלה מערכות דירוג המשקללות את ביצועי העבר של הקרנות ומדרגות את בעלות הביצועים הטובים ביותר בדירוג גבוה. קרנות אלה הן המומלצות על ידי היועצים בבנק, ולכן הן יגייסו את רוב הכסף המושקע על ידי לקוחות אותו בנק.נכון להיום ישנן 1,271 קרנות נאמנות. 5 גופים המנהלים כל אחד מעל 100 קרנות נאמנות, עוד כ-10 גופים המנהלים כמה עשרות וכ-30 גופים קטנים המנהלים מספר קרנות בודדות. הקטגוריות המובילות מבחינת כמות הקרנות הן
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
בארץ כללי - 277 קרנות, אג"ח בארץ חברות והמרה - 210, חברות והמרה אחר - 129, אג"ח מדינה כללי - 105 ואג"ח שקליות כללי - 95 קרנות נאמנות. להלן דוגמא לקרן נאמנות מסויימת בקטגורית אג"ח מדינה כללי, עד 10% מניות, הנהנית מגיוסים גדולים בעת האחרונה. הנתונים לקוחים מאתר הבורסה ומתארים את תשואת הקרן (ציר ימין) והיקף נכסיה (ציר שמאל):

שימו לב איך קרן, שניהלה כמה מיליוני שקלים בודדים עד לפני שנה, מגייסת בתוך מספר חודשים מאות מיליוני שקלים מכספי המשקיעים ומגיעה במהרה להיקף נכסים מנוהל של מעל 1.5 מיליארד שקלים. זוהי כמובן רק דוגמא אחת מיני רבות כמותה.

האם הקרן תציג ביצועים דומים בעתיד? ברור שלא. גם היקף הנכסים גדל בה בצורה קיצונית, וכעת לא ניתן להשקיע את כספי הלקוחות באותם נכסים כפי שהושקעו אשתקד. גם התשואות שניתן לקבל על אג"ח כיום נמוכות משמעותית מלפני שנה. סביר מאוד שאותם משקיעים שרכשו את הקרן בחודשים האחרונים ירוויחו מעט במקרה הטוב ואף יפסידו במקרה הרע.

עם זאת, להלן דוגמא הפוכה
בגרף מטה מתוארים התשואה (ציר ימין) והיקף הנכסים (ציר שמאל) בקרן מקטגורית אג"ח חו"ל. בתקופה שהחלה ביולי 2011 ועד יולי 2012 התחזק הדולר מרמה של 3.40 למעל 4 שקלים לדולר. העלייה הביאה לפופולריות גדולה של קרנות מט"ח, וקרן זו הגיעה להיקף נכסים מנוהל של יותר ממיליארד שקלים. החלשות הדולר בשנתיים האחרונות (עד לפני חודשיים - שלושה) הביאה לבריחת משקיעים מהקרן ולפדיונות ממושכים עד שהיקף הנכסים המנוהל בה ירד מ-200 מיליון שקלים. ניתן לראות בגרף שרוב המשקיעים בקרן יצאו ממנה מופסדים ולא נהנו מהתחזקות הדולר בחודשיים האחרונים.

אז מדוע בכל זאת נהנית קרן אחת מגיוסים כה רבים ואחרת מפדיונות גדולים?
פשוט כי זו השיטה. היא מדרבנת את בתי ההשקעות לפתוח עוד ועוד קרנות, למזג אותן, לשנות מדיניות חדשות לבקרים ולעשות מניפולציות שונות ומשונות על מנת שתמיד תהיה קרן כלשהי מדורגת גבוה במערכות הדירוג של הבנקים. זוהי גם השיטה שמאפשרת לבנקים לנתב את כספי הלקוחות לקרנות ולהצדיק זאת בתשואות העבר הנפלאות, תוך שהם לא באמת לוקחים אחריות על ניהול הכסף (כי הם בעצם לא ממש מנהלים אותו), אבל נהנים מעמלות ההפצה שמשלמים להם מנהלי הקרנות. זוהי השיטה שגורמת לציבור שוב ושוב להפסיד (או להרוויח פחות) בהשקעותיו בבורסה, כיוון שמוכרים לו את תשואות העבר במקום את תשואות העתיד.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

11 תגובות ב-10 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
10 בכיר בשוק 10/11/2014 11:05 קשקשן
וכיצד אתם משווקים את עצמכם ?
9 מאיר פ 10/11/2014 09:02 קל להעביר ביקורת
אם השיטה לא טובה מה אתה מציע, או רק מבקר כמו עיתונאי ישראל...
8 sam 10/11/2014 08:42 שכחת את העיקר!
1. גמי ניהול בקרנות נאמנות אקטיביות גבוהים פי 10 ויותר מקרנות מחקות מדד.2. קרנות 10/90 וכו לא הגיוניות כי תיק השקעות צריך שיהיו בו נכסים שונים בנפרד כדי שיהיה ניתן לאזן את התיק ל asset allocation מקורי. עדיף נכסים שהסיכוי שתהיה בינהם קורלציה נמוכה גבוה.
7 22 10/11/2014 07:56 קרנות הנאמנות גובות עמלות ללא הצדקה .....
משקעים שלא מבנים באים לקבל יעוץ בבנק והיועץ משרת את האינטרסים של הבנק ולא את האינטרסים של הלקוח . מה שעצוב שהלקוח אפילו לא יודע את זה . קרנת נאמנות לא נותנות שום ערך מוסף להשקיע בהם ביחס לתעודות סל חוץ מזה שהן גובים מהלקוח עמלות רצחניות והיועץ בבנק גוזר את הקופון של עמלת ההפצה .
6 עמיחי 09/11/2014 22:03 כשל רגולטורי חמור. מבלבלים את הציבור. (ל"ת)
5 לרון 09/11/2014 19:00 נ.ב
מה שכתבתי חל גם לגבי אלטשולר וילין-לפידות אך הם פחות ותיקים בשוק ההון=גם לגביהם אין לי קשר כנל
4 לרון 09/11/2014 18:51 אנליסט
מנהל ההשקעות הראשון בבורסה שאינו בנק וזה שמעולם לא שינה מדיניות באף קרן לא מיזג קרנות ובקלות ניתן לעקוב אחר התשואות המינוס היחידי שבמפולת 2008 איבדו קרנות הנאמנות המנייתיות וזו הגמישה 60% מערכן אך היות ובאנליסט מאמינים בלונג [אין הימורים בקרנות כגון אופציות או קניות בשורט] הוחזר הכסף ברובו למתמידים-גילוי נאות אין לי כל קשר לאנליסט למעט החזקה בקרנות שלהם
3 בארץ המניפולציה 09/11/2014 16:58 תמיד עם ישראל משלם .יאללה לברלין (ל"ת)
2 אחד שמבין 09/11/2014 13:27 לאורך זמן כולם מרויחים בבורסה, זה מה שאומרים (ל"ת)
22 17/11/2014 13:20 בניהול סיכון נכון והקצאת נכסים מבוזרת .....
זאת אומר הפחתת עמלות כמה שיותר בתיק שכולל כמובן להימנע מהשקעה בקרנות נאמנות ולעדיף השקעה במדדים וקרנות סל ,לבצעה מעט פעולות . לבזר את התיק בצורה סקטוריאלית וגאוגרפית ,לאזן את התיק מידי פעם ולהשאיר לפחות 10 אחוז מהתיק בהשקעה סולידית כל אלה ועוד כמה כללים קטנים יעניק לכם הסתברות גבוה מאוד להגדיל את ההון שלכם
1 איתן 09/11/2014 12:45 מצוין. עוד שיטת ישראבלוף מצויה. (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.