הרפובליקנים כובשים את הקונגרס - ומה עכשיו?

אדם פוסלבסקי, מנהל חדר מסחר במיטב דש, על תוצאות בחירות חצי נדט בארה"ב והשפעתן על הכלכלה הגדולה בפרט ושאר העולם בכלל
 | 
לראשונה מאז 2006 ה"גראנד אולד פארטי" שולטים בקונגרס, הן בבית הנבחרים והן בסנאט. לכשעצמו, מאורע צפוי זה אינו מכה גלים במיוחד אם ניקח בחשבון שמדובר ברוב של 52 בעוד שעד כה שלט רוב של 55 דמוקרטים בסנאט. לדעתי, מדובר בנקודת תפנית הממחישה את רפיון האחיזה של ממשל אובמה ואת רצון העם בשינוי, אך לאו דווקא בשינוי מפלגתי. ייתכן שדווקא המרוויחה מהשתלשלות האירועים היא הילרי קלינטון, שיש להניח שעוד נשמע עליה עד 2016.

מנגד, הרפובליקנים מזוהים בין היתר עם חברות הנפט והגז, קידום מדיניות מיסוי המטיבה עם ראש הפירמידה והרצון להשיב לארה"ב את רווחי החברות שמעדיפות להטות כספים למקלטי מס כאלה ואחרים. אני סבור שנושא המיסוי יהיה העניין אותו יוכלו לקדם מהר יותר ובפחות התנגדויות בתוך ומחוץ למפלגה. במקביל, יהיה ניתן לזרוע זרעי דה-רגולציה על מנת להטיב עם המשק לפי ראייתם.

בנוסף, תכנית הבריאות של אובמה תעמוד בסיכון' היות וחלק גדול מהרפובליקנים התנגד לה באופן נחרץ, מה גם שעקרונות התוכנית הסוציאליסטית יחסית מנוגדים באופיים לרוח המפלגה. בעקבות כל אלה, סקטורי הפיננסים, האנרגיה והתשתיות עשויים לקבל דחיפה ב-2015. סקטור הבריאות מאידך עומד בסימן שאלה אל נוכח שינוי ביחסי הכוחות ודוחף לעבר בחירת מניות ספציפית מאשר השקעה רוחבית בסקטור שעד כה אחד מהפרפורמרים המובילים בשוק.

בשקלול נושאים אלה ונקודות נוספות, ההסתברות להתחזקות האינפלציה גדלה, ובהתאם לכך מדיניות הפד עלולה להשתנות במהלך 2015 באופן שיכול להפתיע את המשק. ההיסטוריה מצביעה על כך ששילוב של נשיא דמוקרט וקונגרס רפובליקני מניב חיובית במיוחד בשוק המניות. אם לא די בכך, ב-17 מתוך 17 מידטרמס התשואה מסוף אוקטובר של אותה שנה לסוף אוקטובר לשנה שאחרי תמיד היה חיובי ללא יוצא מן הכלל. האם הרצף הזה יימשך או שמה הפעם ה-18 תביא לסיומו?

כרגע, אין טריגר והצדקה לגל ירידות רוחבי, מעבר לתיקונים טכניים ומימושי רווחים נקודתיים. שילוב המדיניות המוניטרית הפזרנית בעולם ועידוד הקונגרס להקלות ברוחו מעפיל בזמן זה גם על נתונים אשר מניחים את הדעת במקרה הטוב. לדעתי האישית העניין רק מעיב על האופק שניצב מספר רבעונים אחרי סיום ההזרקות והניפוח העודף.

מומלץ לעקוב אחר המאבקים הפוליטיים בבית הלבן והשינויים העתידים להתרחש בעקבותיהם, שכן הם, יותר מדברים אחרים בעת הזו, ישפיעו על המשך הדרך, כפי שהפד הפך את פני השווקים בעולם כולו באמצעות מהלכים בודדים בלבד.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה