חכו רגע לפני שתספידו: כלכלת סין לא אמרה את המילה האחרונה

גיא בית אור, כלכלן שווקים גלובליים בפסגות, על המדיניות החדשה של ממשלת סין הנבחרת - האם הכלכלה השנייה בגודלה תחזור לאיתנה?
 | 
בשבוע שעבר פורסמה שורה של נתונים כלכליים בסין שהפתיעו לחיוב. לכלכלת סין ישנה השפעה מהותית על הכלכלה העולמית, שכן מדובר בכלכלה השנייה בגודלה בעולם, המציגה שיעורי צמיחה גבוהים (אם כי בקצב יורד) ביחס למדינות המפותחות. בשל השפעתה הגדולה על הסחר העולמי בכלל ושוק הסחורות בפרט, הנתונים המאקרו כלכליים המפורסמים בה זוכים לתשומת לב רבה מצד המשקיעים. זאת ועוד, גם כאן אצלנו בישראל חשוב להתבונן מזרחה, שכן לשוק הסחורות העולמי ישנה השפעה רבה על סביבת המחירים המקומית.

במהלך 2014, הלכו והתרבו הסימנים כי כלכלת סין מאטה באופן חריף, סימנים אשר העלו את החששות כי הכלכלה תחטיא את יעדי הצמיחה הרשמיים שלה עצמה. נזכיר כי בתחילת 2013 נכנסה ממשלה חדשה לתפקידה, והחליטה להתניע מהלך משמעותי לשינוי מודל הצמיחה של המשק הסיני במהלך העשור הקרוב - ממשק מונע השקעות ויצוא למשק בו הביקוש המקומי הוא קטר הצמיחה.

השינויים באסטרטגיה החדשה נוגעים לכל ההיבטים של הכלכלה והחברה הסינית, החל מהקלה במדיניות הילד ועד לליברליזציה של שוק המטבע הסיני. בו בעת, החליטה הממשלה להילחם בבועת הנדל"ן והאשראי אשר נוצרו במדינה במהלך השנים האחרונות. שינוי מודל הצמיחה הכלכלי, ביחד עם המלחמה בבועת הנדל"ן, פעלו בעבר וצפויים לפעול גם בעתיד בתנועת מלחציים על הצמיחה הכלכלית, תוך גרימה להאטה בפעילות הכלכלית שתמשיך ללוות אותנו בשנים הקרובות, בשל השינוי המבני הגדול שהממשלה מנסה לעשות במשק הסיני.

בעוד שהערכה זו כבר מתומחרת בשווקים, עיקר המיקוד בשנים הקרובות יהיה על היעדים אותם הממשלה מגדירה. להערכתנו, זו צפויה להציב יעד צמיחה של 6.5%-7.0% לשנת 2015, ובכך תקבע את הציפיות לשנה הבאה. המשמעות, שאין להיות מופתעים מהמשך ההאטה, אלא רק איך זו עומדת ביחס ליעדים. נתונים חלשים מדי ילוו בהגדלת התמריצים. צמיחה מהירה מדי תלווה בצעדים מצמצמים.

כאמור, הנתונים הכלכליים שפורסמו במהלך השנה היו ברובם חלשים, וגרמו לממשלה לנקוט בגישה של "תמריצים נקודתיים" לעידוד הפעילות הכלכלית, הן פיסקאליים והן מוניטאריים. חולשה זו התקבעה בציפיות המשקיעים, אשר מצידם הניחו כי שיטת התמריצים תלווה אותנו גם בחודשים הקרובים. עם זאת, נתוני הצמיחה שפורסמו בשבוע שעבר טרפו במידה מסוימת את הקלפים, לפחות לעת עתה. כלומר, ירד הצפי להרחבות נוספות בזמן הקרוב מצד הממשלה הסינית.

הצמיחה ברבעון השלישי עמדה על 7.3%, לעומת צפי ל-7.2% ולאחר צמיחה של 7.5% ברבעון השני. מדובר בקצב הצמיחה הנמוך ביותר מאז 2009, אך ביחס לציפיות, הוא בהחלט היה נתון מאוד חיובי. זאת ועוד, הייצור התעשייתי עלה ב-8.0% בחודש ספטמבר לאחר שעלה ב-6.9% בלבד בחודש אוגוסט, מה שהצית כזכור, חששות רבים בנוגע לכלכלה הסינית. גם היצוא הסיני התאושש בחודשים האחרונים ועזר לתמוך בתעשייה, בעוד שהתקררות שוק הנדל"ן הכבידה על יצרני המתכות וחומרי הבנייה. נכון לחודש ספטמבר, קצב הייצור התעשייתי נמצא מתחת ליעד שהוגדר על ידי הממשלה בתחילת השנה (9.0%), אשר משקף את ההאטה המבנית שעוברת על המשק הסיני.

במקביל, נרשמה האטה בהשקעה במשק בחודש ספטמבר, אשר ממשיכה את המגמה הכללית של ירידה בהשקעות בסין. עיקר ההאטה במהלך השנה האחרונה נרשמה בשוק הנדל"ן, על רקע פעולות הממשלה לקירורו, תוך הטלת מגבלות רכישה חריפות על האזרחים. ההאטה החריפה מהצפוי הביאה את הממשלה לשחרר מעט את הרסן בחודשים האחרונים, אך השינוי צפוי לבוא רק בחודשים הבאים. כיום, עיקר השיפור בהשקעות מגיע מסקטור החקלאות והכרייה. ההשקעה הציבורית ממשיכה להיות חזקה וצפויה לתמוך בהשקעות בחודשים הבאים.

כאמור, נתוני הצמיחה החיוביים (ביחס לציפיות המוקדמות) וההאצה המחודשת בייצור התעשייתי יגרמו לממשלה לעצור נכון לעכשיו בכל הנוגע לצעדי הרחבה מוניטארית נוספים. נזכיר כי במהלך השבועות האחרונים, הבנק המרכזי ביצע שתי הזרמות הון לבנקים הגדולים במדינה בסכום כולל של 80 מיליארד דולר.

בהתאם להערכות אלו, ניתן להבין מדוע השווקים קיבלו את החדשות ברגשות מעורבים. עם פרסום הנתונים שוקי המניות עלו בחדות אך לאחר מכן תיקנו כלפי מטה, שכן הציפייה להרחבה מוניטארית בהיקפים גדולים יותר נדחתה, ככל הנראה, למועד מאוחר יותר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה