אוקטובר הגדול: חודש של החלטות חשובות ותנודתיות רבה

אדם פוסלבסקי, מנהל חדר מסחר במיטב דש, על חודש ההחלטות שצפוי בשוק ההון - כיצד ישפיעו על התנהלות הרגולטורים בעולם?
 |  (1)
בעוד אנחנו מתקרבים לערוב ימיה של שנת 2014, ה"אקשן" האמיתי דווקא מתחיל כעת, בחודש אוקטובר. החודש שבו מגיע לקיצו חלק משמעותי בהרחבה הכמותית הגדולה בעשורים האחרונים, ובמקביל נתונים מאוד מאכזבים (שלא במפתיע) מאירופה שנותנים אותות להרחבה כמותית בגוש האירו, צפוי להיות חודש תנודתי במיוחד בהמשך לכמות הנתונים הגבוהה אשר יביאו למהלכים לניהול השנה הבאה ואף השנים שלאחר מכן.

במסיבת התה של הכובען האמריקני הגענו לשלב בו נגמר הכיבוד ונשאר רק אלכוהול בדמות מדיניות יונית (DOVISH), הממעיטה באפקט ההרסני של האינפלציה הריאלית ומעודדת מקלה במיוחד. הנתונים בסה"כ פושרים, ולמרות שיעד האבטלה בדמות 6% הושג ואף שופר, הטורחים לבדוק את שיני הסוס יגלו שמדובר בתוספת של משרות שאינן מאפשרות ברובן למשפחה לשפר את מצבה, אלא לתת לילד הזדמנות לעבוד ולממן לעצמו ג'ינס חדש ונוצץ.

הלכה למעשה, הכסף לא זלג להמונים כפי שציפו - דבר שניכר בעיקר בנתונים המאכזבים של מדינות אירופה ואמון הציבור ברוב חלקי העולם. חלק מהמשקיעים מסונוור באופן מתמיד במשחק של 'הכה את הצפי', ושוכח להסתכל על התמונה המלאה ולהתחשב בנתונים באינטרוול זמן רחב יותר מהמשחק הנקודתי הזה. מצב דומה ניתן לראות בהצצה שדוח המאזן נותן לנו לרגע בודד בלבד ברצף של אירועים בחייה של חברה, כפי שיעיד כל רואה חשבון.

מאידך, חשוב לציין שמצבם של חלקים מהאוכלוסיה השתפר בהחלט, אף על פי שהאלפיון שבראש הפירמידה הוא הנהנה העיקרי. יש הרואים בשיפור שכזה חלק גדול בהתאוששות כלכלית ובאמידת המצב באופן כללי, שכן ככל שהקטר גדול יותר כך הוא יכול להניע מספר רב של קרונות ביעילות ובמהירות.

לעניות דעתי, יותר חשוב שיהיה בסיס מוצק לפירמידה, שכן היא אינה יכולה לעמוד על ראשה בעולם הנוכחי, בו קטר גדול ונוצץ לא מפצה על קרונות דחוסים באנשים ובטח שאינו משנה את היעד אליו אנו נוסעים. אני סבור שבעקבות אוסף התחושות המעורבות של המשקיעים לגבי הנתונים שהיו, האופק שעומד בפנינו, השונות במחירי החברות השונות, שחלקן מוצע במחיר מופקע וחלקן במחיר סביר ואף זול.

אנו צפויים לנוע בתנודתיות שמאפיינת ספינת פיראטים - בין שוקולד של מימוש רווחים רווי מתח ודאגה מפני התדרדרות כלכלית בעקבות הדלק (המוניטרי) שהולך ואוזל, והקצפת של אופטימיות וחיפוש הזדמנויות קניה בשוק, שעתיד לקבל לפחות זריקה אחת של כסף ומונשם היטב בגז צחוק בדמות סביבת נמוכה ואף שלילית ע"י הממשל עד להודעה חדשה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נו? כן? אז? (ל"ת)
  Z 12/10/2014 13:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור