עוד מדד נולד - תל בונד בריבית משתנה

תומר ורסנו, אנליסט מדדים בפסגות, מפרט כיצד יראה המדד הקונצרני החדש שעליו הכריזה הבורסה אתמול, והאם יטיב עם המסחר באג"ח הקונצרניות
 |  (2)
הבורסה המקומית הודיעה אתמול על השקת מדד קונצרני חדש: תל בונד , בתחילת החודש הבא (2 בנובמבר). מדד זה מהווה נדבך נוסף לסדרת מדדי תל-בונד הפופולרית, שהחלה בתחילת 2007, עת הושק מדד הדגל של השוק הקונצרני: תל-בונד 20.

האבולוציה של מדדי התל-בונד
בחלוף השנים הושקו מדדי תל-בונד נוספים: 40, 60, שקלי, צמודות וצמודות יתר, בנקים ותשואות. בחודש מארס השנה הושק הבנצ'מרק הכללי לשוק הקונצרני המדורג בישראל: תל-בונד מאגר. בעקבות השקה זו פרסמנו פה סקירה בנושא, והערכנו כי מדד התל-בונד הבא יבוסס על סדרות בריבית משתנה.

חשוב לציין, כי הודות לפיתוחם של מדדי התל-בונד, גברו בשנים האחרונות באופן משמעותי מחזורי המסחר של אגרות החוב הקונצרניות הנכללות במדדים. רוב המסחר כיום באג"ח הקונצרניות בבורסה המקומית מתבצע בסדרות הנמנות על מדדי תל-בונד, אם באופן ישיר או באמצעות השקעה עקיפה דרך תעודות סל וקרנות נאמנות.

השקת מדד תל-בונד משתנה הינה צעד טבעי לאור קיום מאגר האג"ח של הבורסה, אשר כולל, בין השאר, סדרות שמשלמות קופון תקופתי אינו קבוע, אשר עד להחלטה האחרונה, נותרו יתומות ממדד ייעודי עבורן. כעת יזכו המשקיעים בתל-אביב במדד שיכיל את כל איגרות החוב הקונצרניות שעומדות בתנאי המאגר, אינן צמודות, שנושאות ריבית משתנה במועדי התשלום. בכך, נוצר סוף סוף בנצ'מרק אמיתי גם לשוק הקונצרני השקלי בריבית משתנה בישראל.

על פי בחינה שערכנו לאחר הודעת הבורסה, בחינה אשר כוללת את הצפי שלנו לעדכון התל-בונד הקרוב (יחול בעוד שבועיים - 14 באוקטובר), עולה כי המדד החדש צפוי לכלול 19 סדרות אגרות חוב המאופיינות בדירוג אשראי מינימלי של (-A) בדירוג מעלות או (A3) בדירוג מדרוג.

בנוסף, מצאנו כי סדרות האג"ח מסקטור הבנקים יהוו כ-60% מהמדד, חברות התקשורת יקבלו משקל של 11% וסדרות הנמנות על ענף הנדל"ן יזכו בייצוג של 10%. כללי המדד קובעים מגבלת משקל של 8% לסדרה בודדת ומגבלת 3 סדרות למנפיק (כולל חברות בנות לבנקים וביטוח). נכון להיום, הדירוג הממוצע במדד החדש עומד על -AA והתקופה הממוצעת לפידיון הינה כ-5 שנים.

להערכתנו, המדד החדש אמור לתרום לשיפור הנזילות והסחירות של אגרות החוב הכלולות בו, ואף עשוי לגרום לחברות להנפיק בעתיד סדרות אג"ח בריבית משתנה, בדומה להתפתחות המואצת של השוק הקונצרני השקלי בריבית קבועה, אשר כלל 19 סדרות בלבד שעמדו בקריטריונים של הבורסה בדצמבר 2009 (עת הושק מדד תל-בונד שקלי), וכיום מכיל למעלה מ-60 סדרות שקליות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שאלה לכותב או לכל אחד
  אוהד 02/10/2014 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם הריבית במשק עולה-אני המדד הנ"ל עולה ?
  סגור
 • כן
  משה 04/10/2014 18:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשמו הוא
  סגור