"נמאס מהויכוח בין לפיד לפלוג - שיבטלו הטבות מס ויקצצו בפנסיה התקציבית"

נשיא איגוד לשכות המסחר: "הנגידה ושר האוצר איבדו את המקוריות וכוח היצירה שלהם" - מה הם צריכים לעשות כדי לעודד צמיחה?
 |  (18)
קצת נמאס לקרוא על הוויכוח, בין האוצר ובין , באילו דרכים עלינו לפעול על מנת לפתור את בעיית הגירעון התקציבי המסתמן לשנים 2014 ו-2015. גם האוצר וגם בנק ישראל מציעים שורת צעדים נעדרי מקוריות, המתמקדים בעיקר בהעלאות מסים אפשריות, ביטולי פטורים ממס, העלאת הגירעון התקציבי מעבר ל3% וקיצוצים בתקציב.

ואני שואל, בכל הצניעות האפשרית ועל בסיס לא מעט ניסיון גם בשירות הציבורי וגם במגזר העסקי, האם כלה כוח היצירה בישראל? האם בנק ישראל, על כל משאביו וצוות הכלכלנים שברשותו, והאוצר, עם כל ניסיונו, לא יכולים להציע לנו רעיונות מקוריים יותר לפתרון הבעיה, שיהוו אף תיקון במבנה המשק?

אבהיר את עמדתי: אינני תומך תמיכה אוטומטית בעמדת האוצר. אני סבור שאין צורך לחרוג משיעור גירעון של 3%, וכי ביטול הטבות במס, ככל שהדבר אכן מתאפשר, זהו מהלך נכון. פריצת יעד הגירעון יכולה להיות נכונה רק אם אינה הופכת להיות לפריצת יעד מבנית. יעד גירעון של 3% הוא נורמטיבי. רצוי לשנותו רק לתקופה מוגבלת על מנת לפתור בעיות שלא היו בתחום הציפיות התקציביות, כמו הלוחמה בדרום שארכה 50 ימים.

ביטול הטבות מס, על אף שהוא מעלה את נטל המס, הינו מהלך חשוב וערכי, אשר אינו חייב להיעשות בצורה דרסטית אלא יכול גם להיעשות בצורה מתונה, כמו למשל, שיעור נמוך של מע"מ על מכירת ירקות ופירות או קביעת שיעור ערך מוסף נמוך לשירותי תיירות. במדינות רבות בעולם אין פטור ממע"מ על שירותי תיירות.

לצמצם הטבות מס
צמצום הטבות מס גם מייעל את מערכת המס ויוצר שוויון בחלוקת הנטל. ללא ספק יש לצמצם את הטבות המס הניתנות לחברות תעשיה המייצאות למעלה מ-25% מתוצרתן. יצוא השירותים בישראל מגיע כבר להיקף של 32 מיליארד דולר בשנה, ואין הוא זוכה להטבות מס כלשהן. אלא שהתמודדות עם ביטול הטבות מס צריכה להיעשות בדרך של הסכמה רחבה עם ארגוני העובדים כולם ועם ארגוני המעסיקים כולם. ניתן לגבש הסכמה כזו, אם היא מובלת בתבונה. בהיעדר הסכמה, נוליד רק ניסיונות נפל שיגרמו לנזקים ללא כל תוצאות של ממש.

גם בקיצוץ ההוצאה ניתן להגיע לתוצאות חיוביות, מבלי לפגוע בשירותים החברתיים. אנו יכולים, למשל, להוריד את רמות הפנסיה התקציבית, לכל רוחב קבוצת העילית הנהנית מפנסיה תקציבית גבוהה. אפשר לעשות זאת באופן מדורג על פי רמות ההכנסה. מהלך כאמור יהווה דוגמה אישית תורמת.
אך השאלה החשובה מכל היא מדוע משרד האוצר ובנק ישראל אינם מגבשים ביחד צעדים מחוללי צמיחה, שיחזירו למשק את תנופת הצמיחה, כפי שהיה באמצע שנות ה-2000? ההירתמות למסלול מוגבל בעל ארבעה מוקדים: קיצוץ תקציבי, העלאת מסים, ביטול הטבות מס וגידול בגירעון התקציבי; מסיט אותנו מקו החשיבה שהיה צריך להתגבש היום.

יש צורך לגבש, תחת מנהיגותו של ראש הממשלה או שר האוצר, בתוקף תפקידו כיו"ר ועדת השרים לחברה וכלכלה, הסכמות רחבות במשק שיעניקו תנופה חדשה לצמיחה. התשתית התבססה: יזמות עסקית רבה, שיעור אבטלה נמוך, שיעור נמוך, שיעור בנקאית נמוך, שער חליפין המתחיל להתאזן ברמות סבירות, יחס חוב תוצר משביע רצון, גרעון תקציבי נמוך, כל אלה הם תנאי יסוד היוצרים תשתית לצמיחה מחודשת.

ניתן היה, לאחר דיונים, לגבש תוכנית המבוססת על העיקרים הבאים:

א. העלאה מתונה ומדורגת של שכר המינימום עד רמה של 5,000 שקל.
ב. איסור סכסוכי עבודה לתקופה של שנה.
ג. הורדת תביעות השכר במגזר הציבורי לתקופה של שנה.
ד. צמצום המגזר הציבורי, ללא פיטורים.
ה. חזרה למתווה מתון ומדורג של הפחתת מסים.
ו. הגדלת התחרות במשק בדרך של המשך הצמצום של חסמי יבוא.

ולא בהכרח דווקא בקווים אלה. ניתן ליזום הצעות נוספות, טובות יותר, אך לשם כך חייבים לעזוב את הוויכוח העקר ולהיכנס אל מרחב החשיבה של הנעת המשק, במשותף, לצמיחה. זוהי החובה המוטלת היום על ממשלת ישראל ועל בנק ישראל כיועץ כלכלי עתיר משאבים לממשלה.
תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  מיסוי השכרת דירות מהדירה הראשונה וחסל
  יובל שגיא 06/09/2014 22:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בום, חצי מהאנשים יפסיקו לקנות דירה שלא למגורים, וביקורות פתע של כל האנשים שטוענים שהם משאירים דירות ריקות תמנע מהם לנסות להסתיר דיירים.
  סגור
 • 13.
  הסכמה עם ההסתדרות לביטול תוספות שכר במגזר הציבורי
  יעקב 05/09/2014 17:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברי מועדון חבר הם הרוכשים הגדולים ביותר של דירות להשקעה השכר והתנאים שלהם גורמים לעליית מחירי הדירות . המדינה בחוק מעמ אפס, תשקיע על חשבון כלל הציבור כ3.0 מיליארד להורדת מחירי הדירות. חייבים בתאום עם ההסתדרות להפחית שכר של עובדי הציבור שמשכורתם לא נפגעה בתקופת המלחמה ובכך לממן חלק מעלות המלחמה.
  סגור
 • 12.
  פנסיה תקציבית לעשירים=פשעים נגד האנושות
  קליפ 05/09/2014 09:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מאות אלפים מהמגזר היהודי מקבלים פנסיה 30 אלף ש"ח!!!(חלקם מגיל 40)......מי ממן את הפשעים? ח"כ .גם ערבי.מכהן יום 1 זכאי לפנסיה ענקית עד מותו=פשעים נגד האנושות
  סגור
 • 11.
  לפיד הוא אפס
  דודו 04/09/2014 12:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תכנית האפס אחוז מע"מ, עוד תדרדר את המדינה, כך שדירה קנויה תתרחק עוד יותר מאפשרויותיו של האזרח הביינמי. לא כל מי שיודע לעשות פוזות בטלוויזיה מתאים להיות שר אוצר!
  סגור
 • 10.
  לך יש פנסיה מהכנסת.תהיה לך עוד אחת מעיסוקך הנוכחי. תספר
  רן 03/09/2014 16:24
  הגב לתגובה זו
  3 3
  לנו כמה פנסיות יהיו לך? אתה ממש גיבור על חלשים. לקצץ הטבות לאם חד הורית? לנכים? לקשישים?..... רק אתה תתרווח עם כל הפנסיות שלך?
  סגור
 • יש לו גם דירה להשקעה בנוסף לפנסיה
  הומלס 04/09/2014 07:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כל בעלי הבתים להשקעה כותבים תור דיעה ומתעלמים מערוץ המס על הנדל"ן
  סגור
 • 9.
  כנראה שגם אוריאל לין מושקע בנדל"ן
  עבד לקירות 03/09/2014 15:33
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מס הכנסה החל מן השקל הראשון על רווחי דירה להשקעה מס שבח על רווחי מכירתה של אותה הדירה מס על דירות רפאים כבד ככל הניתן ארנונה כבדה על שטחים לבניה שמוחזקים לצורך ויסות מלאי ואז תראו איך הגרעון נסגר בו זמנית עם סגירת מקלט המס והכסף זורם לשוק ומניע את גלגלי המשק.
  סגור
 • 8.
  יושרה מול הכותב
  בידי 03/09/2014 15:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הינכם מתבקשים לקרוא את הצעות הכותב שבנושא קיצוץ פנסיה תקציבית מתייחס לקיצוץ בפנסיות הגבוהות בלבד ולא לכל מקבלי הפנסיות התקציביות. בהתייחס לכותב, הצעותיך למנועי צמיחה ידועים גם לכלכלני האוצר, אז מה הסיבות שהם לא פועלים גם לפיהן?
  סגור
 • 7.
  תספר לנו כמה הפנסיה שלך תהיה ונשווה אותה לפנסיה של מורה
  דני 03/09/2014 14:49
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אז נחליט ממי לקצץ.יש לי קרוב משפחה שעבד כמורה.כשקיבל פנסיה תקציבית נתנו לו 70% ממשכורתו.נשאר לו 4200 ש"ח.מזה אתה רוצה לקצץ?
  סגור
 • צריך לקצץ מכל המגזר הציבורי מלבד המורים שלהם דווקא הפוך
  כלכלן 03/09/2014 15:00
  הגב לתגובה זו
  4 0
  צריך להעלות את השכר ומהר כדי למשוך לשם את הטובים ביותר
  סגור
 • אם אתה חושב שהמגזר הציבורי מיותר אז תפטר! למה לקצץ
  אלי 04/09/2014 09:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  רק להם? שיקצצו לכולם! ללא המגזר הציבורי אתה לא תשרוד אפילו לא יום אחד.
  סגור
 • 6.
  אתם רוצים לקצץ רק לחלשים.תשמשו דוגמה ותקצצו לעצמכם.
  שי 03/09/2014 14:30
  הגב לתגובה זו
  7 1
  צריך לקצץ למי שיש הרבה כסף ולא יודע מה לעשות אתם.
  סגור
 • 5.
  במגזר הציבורי: תספורת לפנסיות, ביטול קביעות!
  לתקן דיני עבודה! 03/09/2014 14:02
  הגב לתגובה זו
  9 0
  יש לאסור על עובדי המגזר הצבורי לסחוט את הציבור. במדינות רבות אסור להם לשבות - רצוי שגם כאן!
  סגור
 • 4.
  גיבוש תוכנית כלכלית
  zvco 03/09/2014 13:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מר לין, מדוע אינך מזכיר את מקבלי הפנסיה מהקופה הציבורית,וגם שכר מאותה קופה,חברי כנסת שרים עובדי מערכת הבטחון ועוד.יכול להיות שאתה נמנה עם אותה הקבוצה?
  סגור
 • 3.
  מדוע שלא תצמצם את המשכורות של התעשיינים ואנשי המסחר? (ל"ת)
  שי 03/09/2014 13:40
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 2.
  חוש הומור יש לכותב
  ג 03/09/2014 13:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין לאף אחד ממקבלי ההחלטות ובעיקר חברי הכנסת אינטרס להוריד פנסיה תקציבית. עשרות שנים שלא מצליחים לבטל הטבות מס כמו קרן השתלמות , שכר דירה במיסוי מצחיק והטבות למקבלי שכר בדרך של אופציות, פטור ממע"מ על ירקות ופירות, פטור ממע"מ לאילת והנחות במס לתושבי ההתנחלויות. דוקא קואליציה רעועה עם שר אוצר הדיוט שנשען על יועצי אחיתופל יוכלו לעשות את זה? הכותב יודע שזה המצב ואין כל יכולת לעשות את מה שהוא כותב אלא אם תקום קואליציה ששמה את טובת המדינה למול עיניה ולא טובת הסקטורים שבחרו בה וכן צריכה לקום מנהיגות כלכלית שמבינה ולא מורכבת מבורים והדיוטות וחבורת אומרי הן בתור פקידי האוצר. לפיד אסף סביבו חבורה בעייתית שתוביל אותנו למשבר כלכלי שניצניו כבר מורגשים, כאשר הוא ממוטט את ענף הבניה שיגרור אחריו את כל המשק.
  סגור
 • התנחלויות=ציונים אמיתיים!!
  קליפ 05/09/2014 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המגזר היהודי שחוסם התפשטות סרטן מילפצתי של החמאס זה רק המתנחלים הצדיקים!!!
  סגור
 • 1.
  תזכירו לי מי היו המומחים שגרמו לשר האוצר המתחיל, להעלות
  tch 03/09/2014 13:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מסים בתחילת הקדנציה שלו. ותוך זמן קצר התברר שמישהו הגזים וטעו בגדול בהערכות שלהם. האם אלו אותם מומחים שעכשיו דורשים ממנו לבצע עוד פעם פעולות לא פופוליות ולא בהכרח נחוצות. כמובן שהפעם המומחים יודעים ולא טועים. רק שהם מאיימים ומהלכים אימים על הציבור. העלאת הגרעון בצורה חד פעמית אחרי אירוע של מלחמה , אינה מאורע דרמטי כמו שמנסים לצייר אותו הקלקלנים.
  סגור