עוד היום מתחילים לחסוך לפנסיה: שינוי התנהלות המדינה מול אזרחיה

רוני הלמן, יו"ר איגוד הפנסיה הישראלי באיגוד לשכות המסחר, מתייחס להתנהלות המדינה כיום בכל הקשור לחיסכון הפנסיוני של הציבור במשק, וממליץ כיצד ראוי לנהוג על מנת לעלות את גובה הקצבה החודשית בגיל פרישה
 |  (4)
אין צורך להכביר במילים על חשיבות ההפרשה לחיסכון פנסיוני כבר בגיל צעיר. אז למה שלא נתחיל להפריש לחיסכון פנסיוני כבר בגיל 18, לחיילים בשירות חובה?

לאזרחים רבים במדינת ישראל אין כיום הסדר פנסיוני כלשהו. גם לרבים מאלו שיש להם הסדר פנסיוני, הרי שיתרת הצבירה שלהם נמוכה משמעותית, והם מקבלים קצבה שבקושי מאפשרת קיום בכבוד בגיל השלישי. מה שמאלץ את הדור שלנו לתת חשיבות עליונה לנושא הפנסיה מגיל מאוד צעיר.

חיילות וחיילי צה"ל מקדישים את מיטב שנותיהם ומרצם למען המדינה, ולכן חשוב להבטיח את עתידם בהגעתם לגיל הפרישה. החיילים משרתים בצה"ל עבור סכומים זעומים, אולם אין משמעות הדבר שתקופה זו לא צריכה להיחשב לצבירת ותק בקרן הפנסיה. מאידך, צעירים רבים, שאינן משתלבים בשירות צבאי סדיר, מוצאים עצמם בשוק העבודה בו הם מתוגמלים בשכר גבוה יותר, ואף זוכים לתנאים פנסיוניים - דבר היוצר פערי פתיחה משמעותיים בין צעירים בגילאי השחרור.

ברור כי ישנן מגבלות תקציביות המונעות הפרשה פנסיונית לחיילים. אולם, נוצר מצב אבסורדי בו חיילים משוחררים, אשר לרוב משתלבים לראשונה במעגל העבודה, נאצלים 'לספוג' חצי שנה של אי הפרשה פנסיונית, בעוד חבריהם, שלא שירתו ועבדו במקום עבודה אחר, כן זוכים לרצף הפרשות פנסיוניות. ההסבר לכך הוא צו ההרחבה לפנסיית חובה במשק קובע שכיום שבמשך ששת החודשים הראשונים במקום העבודה, לא יפרישו לעובד להפרשות פנסיוניות, זולת אם העובד כבר היה מבוטח בביטוח פנסיוני במקום עבודה קודם, אז יופרש לו מהיום הראשון לעבודתו.

הקרן לקליטת חיילים משוחררים במשרד הביטחון יכולה וצריכה לסייע בתהליך, ולהפריש לקרן פנסיה של כל חייל סכום שיחושב לפי אחוז ממשכורתו כפי שקבוע בחוק. הפרשות לחיסכון פנסיוני כבר בשלב השירות הצבאי, יבטיחו לאותם חיילים רצף חיסכון פנסיוני לכשישתחררו מצה"ל וישתלבו בשוק העבודה, מאחר והמעסיק החדש יהיה חייב להפריש לחיסכון פנסיוני כבר מהיום הראשון לעבודה.
התגייסו להגנת המדינה; צילום: דובר צה"ל
התגייסו להגנת המדינה; צילום: דובר צה"ל

היום, בתקופה של מצב ביטחוני רעוע, זה הזמן האולטימטיבי לחשוב על חיילי מדינת ישראל. חיילי מילואים, אשר במקום להיות עם המשפחה או לנהל עסקים כרגיל, התגייסו לפעילות מבצעית בשטח כדי להגן על המולדת. במקביל נרתמים למבצע גם חיילי סדיר המשרתים בשירות חובה, ועושים את כל שביכולתם כדי להחזיר את השקט לאזורנו. אלו "יענשו" על ידי המדינה פעם נוספת ביום השחרור, כאשר יתחילו לעבוד בעבודה אזרחית, אך לא יהיו להפרשות פנסיוניות מהיום הראשון, מהנימוק, כן זו לא בדיחה, שהם הסכימו להתגייס לטובת המדינה ולא הלכו לעבוד כמו עמיתיהם שהתחמקו מגיוס - אם זה לא אבסורד, מה כן?

בנוסף, על המדינה לקדם מערך הדרכות לחיילים משוחררים, במסגרת היחידה להכוונת חיילים משוחררים (או במסגרת אחרת) לקראת החיים האזרחיים, ובכללם היערכות להתנהלות פיננסית נכונה, וחשיבות החיסכון ארוך הטווח עוד בגיל צעיר. על המדינה לקחת אחריות על קיום אזרחיה, וכן להעצים את המשמעות של שירות צבאי בישראל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  זה נכון אבל עם פנסיה ממלכתית כדי שלא נישחט בדמי הניהול (ל"ת)
  בנצי 27/08/2014 14:18
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  אל תחסכו לפנסיה. ממילה לא תהינו ממנה
  יוסי 27/08/2014 09:55
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הכתבה משרתת את קרנות הפנסיה. הם המרוויחים מכל השקר הזה. ע"י עמלות ומשכורות גבוהות. ועד שתגיעו לגיל פרישה המדינה תשנה אותו בעוד מספר שנים ועד אז מקורבים בעלי הון למנהלי הקרנות יבצעו תספורות . מסקנה: אם יש לכם אפשרות אל תחסכו לפנסיה בדרך הזאת כנ"ל אל תשאירו פיצויים לצרך פנסיה עתידית. שוב היא תאכל ע"י הקרנות . הדרך היחידה להבטיח עתיד בישראל היא ע"י שתצברו נכסים והון כך שלא תהיו תלויים ב"פנסיה" .
  סגור
 • 1.
  ניהול השקעות לא מוצלח לקרנות שלך (ל"ת)
  ודמי ניהול שוחטים 27/08/2014 09:30
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • אתה כנראה לא עוקב ...
  נתן 28/08/2014 10:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מאז המיזוג עם הדס ארזים בשנה שעברה התשואות של הלמן אלדובי דווקא מוצבות בשליש העליון.
  סגור