קרנית פלוג יודעת, צדיקים מלאכתם נעשית על ידי אחרים

אלעד סלומון, אנליסט בבית ההשקעות יוטרייד, שומע את החלטות בנק ישראל באשר לגובה הריבית במשק, וקורא לבנק ישראל לשחרר ולצמצם בהדרגתיות את יתרות המט"ח
 |  (3)
אומרים כי צדיקים, מלאכתם נעשית בידי אחרים, ובתקופה האחרונה אין כמו נגידת , קרנית פלוג, שיכולה להעיד על כך. בשבועות האחרונים זכתה פלוג לשקט בזירת המטבעות, ולא בשל פעולה כלשהי של בנק ישראל - אלא כי שוק המט"ח המקומי הגיב להתחזקות הדולר בעולם ומשקיעים זרים הגיבו באיחור להשלכות הלחימה בדרום על המשק הישראלי, לאחר שנוכחו לראות שאין מדובר בסבב לחימה זמני.

פלוג מתמודדת עם ירושה לא פשוטה שקיבלה מהנגיד היוצא, סטנלי פישר - המדיניות המוצהרת של בנק ישראל לבלום את היחלשותו של הדולר באמצעות רכישת מט"ח. הר המט"ח שמצטבר מחוץ לדלתה של פלוג עומד כיום על שווי עצום של כ-87 מיליארד דולר. מדובר בסכום כמעט דמיוני, שנוצר ברובו בתקופת פישר, שחשש מהתרסקות הדולר מול השקל, בהנחה שהמשק הישראלי עלול לסבול מה"מחלה ההולנדית", שחיזקה מאוד את המטבע המקומי של הולנד בזמן שהמדינה מכרה גז משטחה למדינות אחרות.

הר המט"ח צריך להיות מנוהל באופן אקטיבי, ולשם כך כ-8% מיתרות המט"ח של ישראל מופנות לאפיקים ספקולטיביים, כמו מניות ואג"ח קונצרניות. במקרה זה, בנק ישראל מתנהל כבית השקעות שמנהל חשבון בלתי מבוטל, כשבפועל מדובר בחריגה מהמטרות המוצהרות שלשמן הוקם בנק ישראל.

בבחינת נתונים היסטורית, נראה כי בנק ישראל הצליח למתן במעט את היחלשותו של הדולר מול השקל בעזרת ברכישות המט"ח, אך לא הצליח לשנות את המגמה שהשתנתה כאמור בהתאם לרוחות הנושבות בזירת המט"ח העולמית. נראה כי בנק ישראל צריך להתאים עצמו יותר למצב של שוק משוכלל, שאינו מושפע באופן מהותי מרכישת כמה עשרות או מאות מיליוני דולרים ביום או משינוי מינורי של 0.25% בשער בנק ישראל.

בנוסף, הורדת הריבית האחרונה ל-0.25% תומכת בהיחלשות נוספת של השקל. הורדת הריבית באה בעקבות ההשלכות של צוק איתן, שהשפיע באופן דרמטי על ביצועי הכלכלה הישראלית. הפגיעה במשק מורגשת בכל הרבדים, כאשר צפוי שהתוצר והצמיחה ברבעונים הבאים יפגעו באופן דרמטי.
פלוג. צריכה לצמצם חשיפה; Getty images Israel
פלוג. צריכה לצמצם חשיפה; Getty images Israel

לאור התחזקות הדולר בעולם והמשך חולשת המשק הישראלי, שמלקק את פצעי המלחמה, היעד הראשוני כעת בצמד המטבעות דולר-שקל נמצא באזור שבטווח 3.75-3.90 שקלים לדולר.לכן, בעת בה חשיפת המט"ח של בנק ישראל היא חריגה לכל הדעות, טוב תעשה פלוג אם תשחרר מעט את החגורה ותקטין בהדרגה את יתרות המט"ח של בנק בישראל. כך תקטן רמת הסיכון באופן משמעותי בתיק המט"ח של בנק ישראל, שנכון לעכשיו כבר חורגת באופן משמעותי.

מימוש של חלק קטן מיתרות המט"ח של ישראל יאפשרו לבנק להקטין את החשיפה לדולר באופן מהותי. לבנק ישראל היתה בעבר מגבלה לגובה יתרות המט"ח. מגבלה זו הוסרה על מנת לאפשר חופש פעולה, לבנק ישראל ישנה מגבלה לגבי תמהיל ההשקעות, ואין צדיק בסדום שיצמצם את גובה החשיפה של בנק ישראל לדולר האמריקני.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אין הבדל בריבית - אין הפסדי הון (ג.נ: לא מחזיק מטח)
  עובד היטק בצפוןהרחוק 26/08/2014 19:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הצעד של קרנית גאוני: ריבית בנק ישראל = ריבית הפד. בנק ישראל מנפיק אג"ח לשנה (מק"מ) בתשואה נמוכה מאג"ח שהוא מחזיק בשלל מטבעות בשלל מח"מ. חלק מהתיק 8% מושקע בבורסה ולכן לאורך זמן מניב יותר מאג"ח ממשלתי. למעשה בפעולתה זו אין עלות לתחזוקת הר הדולרים - נהפוכו, 87G$ מייצרים יותר ריבית מאשר ה- 0.25% שמניב מק"מ לשנה. הבנק המרכזי יכול להתערב בשער לרכוש עוד 20-30G$ ללא כל עלות תחזוקה כל עוד האג"ח מושקע בדירוג גבוה מ- A+ (דיורג מק"מ ישראלי) בשלל מטבעות. קרנית, פועלת להערכתי להביא את ה-$ אל אזור ה- 3.9 ש"ח על מנת לתמוך בתעשייה המייצאת - 10% עליה בשער המט"ח מקבעת את התקבולים המט"חים של תעשיית ההיטק ומורידה את מחירו של המהנדס\ת והפועל\ת הישאלי ב- 10% + הפחתה בתשומות שיקליות. בועת הנדלן שיצר קודמה בתפקיד שאבה את תזרים המזומנים הקיים והעתידי ל- 30 שנים - הפתרון הוא יצוא לאסיה שלא מאוד נפגע מהמיתון העולמי. להערכתי, להאחר הפסקת הלוחמה, הספקולנטים ינסו את קרנית ויהיה עליה להראות שכבעל הקזינו אומר לא פחות מ- 3.9 אף אחד לא בוחן אותו כי הוא מגיע בימי שישי עם כמות אינסופית של שקלים.
  סגור
 • 2.
  בקיצור
  י 26/08/2014 17:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תצילי אותי אני בשורט היסטרי...
  סגור
 • 1.
  למה לממש עכשיו? כשהשער יגיע ל3.8 אפשר להתחיל לשחרר
  דודו 26/08/2014 13:09
  הגב לתגובה זו
  2 1
  עכשיו זה מוקדם מדי.
  סגור