האם המשק הישראלי נמצא בצרות עד כדי כך גדולות?

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, מזרחי טפחות, מסתכל על נתוני המאקרו המקומיים ובודק, האם הכלכלה הישראלית הולכת לפני משבר?
 |  (2)
הכותרות הכלכליות לא מותירות כל מקום לספק - המשק בצרה, בהאטה של ממש, על סף התכווצות. ברבעון השני גדל התוצר ב-1.7% בלבד, וצוק איתן, שהחל ברבעון השלישי, עלול לכווץ אותו אף יותר. הדיבורים על מלחמת התשה מרחיקים את האפשרות שברבעון הבא תהיה התאוששות מהירה, כפי שקרה בתום עמוד ענן ועופרת יצוקה. בטור זה אנסה לאזן מעט את התמונה - בחינת הנתונים עד כה מראה כי המצב לא כזה קשה.

כאמור, נתוני הלמ"ס מצביעים על האטה במשק: לפי העדכון הראשון, התמ"ג גדל 1.7% בלבד ברבעון השני, לאחר שגדל 2.8% ברבעון הקודם ו-5.3% ברבעון המקביל אשתקד. הירידה נבעה רובה ככולה מירידה בת 17.7% בייצוא הסחורות והשירותים, לאחר שגדל 0.1% ברבעון הקודם ו-5.9% ברבעון המקביל אשתקד. אז ממה אני שואב אופטימיות זהירה?

ראשית, נתוני סחר החוץ החודשיים משרטטים תמונה מעט פחות שלילית על ייצוא הסחורות והשירותים, וייתכן כי ירידתו החדה תתוקן כלפי מעלה בעדכונים הבאים.

שנית, בשאר הרכיבים היה שיפור, או שהם נסוגו פחות: בפרט, הצריכה הפרטית גדלה 3.1%, פי 2 מגידולה ברבע הקודם, וההשקעה בענפי המשק אמנם קטנה 4.5%, אך זאת בהשוואה לירידה בת 9.5% ברבע הקודם.

שלישית, התמ"ג למעט מיסים נטו על ייבוא, נתון הכולל מע"מ לא מחוזר, אך לא כולל מיסים נטו על הייבוא, גדל 2.1% ברבע השני ו-2.9% במחצית הראשונה, בהשוואה לגידול נמוך יותר של 2.7% במחצית הקודמת - נתון זה משקף טוב יותר את ההתפתחויות הכלכליות, מאשר התמ"ג הכולל, ועל פיו מוקדם לומר בביטחון כי נרשמה האטה במשק במחצית הראשונה של השנה.

רביעית, השוואה לנעשה בחו"ל מצביעה על ביצועים יחסיים סבירים של המשק הישראלי. בגוש האירו, לדוגמא, קפא התמ"ג ברבעון השני בהשוואה לראשון, וגדל ב-0.7% בלבד בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. לא ניתן לבחון את המשק הישראלי עתיר סחר החוץ במנותק מהקורה בעולם.
פרט לכך, ניתן להצביע על גורמים נוספים, המקהים את הרושם השלילי הראשוני שמעורר נתון התמ"ג:

- ההוצאה של משקי הבית על מוצרים בני קיימא קפצה 10.1%, נתון מקדים מעודד מבחינת ההוצאה הכוללת לצריכה פרטית (לפני השלכות צוק איתן).
- התמ"ג העסקי גדל 2.3%, מהר יותר מעלייתו ברבעון הקודם - 1.7%. אמנם ברבעון המקביל אשתקד גדל תמ"ג זה 6.3%, אך אז זה היה נתון חריג, ובשאר הרבעים הוא גדל בטווח של 1.2%-2.0%. התמ"ג העסקי לא מאותת, בשלב זה, על האטה בפעילות הכלכלית העסקית.
- שיעור הגידול בתמ"ג העסקי גבוה משיעור הגידול בתמ"ג הכללי, נתון המעיד על עלייה בחלקו של המגזר העסקי בפעילות המשק.
- ייבוא הסחורות והשירותים ירד 5.5%, כך שיותר ביקושים מקומיים הופנו לתוצר המקומי.

לבסוף, נזכור, אין להסתמך יתר על המידה על נתונים רבעוניים - הם יכולים להשתנות לחלוטין בעדכון השני והשלישי. בשורה התחתונה, נתוני הלמ"ס אכן מותירים רושם של האטה, אך לא ניתן לקבוע זאת בביטחון. ראוי גם לזכור כי שיעור הבלתי מועסקים עדיין נמוך. המדד המשולב של לחודש יוני עלה 0.1% והצביע על צמיחה מתונה, אך דומה לזו שאפיינה את המשק בחודשים הקודמים, ללא האטה נוספת.

מטבע הדברים, צוק איתן, שהחל ברבעון השלישי ועלול להתפתח למלחמת התשה, גרע את המצב, אך אם בכל זאת יסתיים בקרוב, יוכל הרבעון האחרון של השנה לפצות על כך.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מר מנחם היקר
  פרופ. אבירם 22/08/2014 13:05
  הגב לתגובה זו
  16 1
  בדוק נתונים בהיקף רחב יותר ואף לעומק יותר. נא אל תשכח לקחת בחשבון הקפים ענקיים ואכזריים של חובות וכספים, שלצערי, מצטברים לפיתחנו בצורה מדאיגה! ועוד לא הזכרנו במילה את ההתרחקות של "חברותינו" מאיתנו(ארה"ב ואירופה..)וההשלכות על המשק. ובכל זאת. נעמוד בזה ונצא מחוזקים! (אין לנו ברירה אחרת) שבת טובה.
  סגור
 • 1.
  הבחור אינטרסנט שמנסה לפמפם משכנתאות של מזרחי...
  ירושלמי 21/08/2014 14:32
  הגב לתגובה זו
  12 4
  אנחנו במיתון קשה שרק יעמיק, ולפני פיצוץ בועת הנדל"ן. שימרו נפשותיכם מכל השקעה פזיזה בתקופה זו - בעיקר לא להתפתות למשכנתא! ראו הוזהרתם!
  סגור