22:30 סגירה יציבה בוול סטריט: אפל איבדה עוד 1%, טסלה צללה >>

22:42 ג'ון מקיין הודיע כי החליט להצביע נגד ההצעה הנוכחית לביטול "אובמהקר" >>

20:26 העליות בזהב נחלשות לאחר סיום המסחר באירופה

18:26 טסלה השלימה ירידה בזק של 9% מהשיא, הזדמנות או סכין נופלת? >>

16:48 מדד הפחד (הויקס) קופץ 3.5% עם פתיחת המסחר בוול סטריט

16:00 תיק המניות של הקרן הגדולה בעולם - הנה ההחזקות המרכזיות >>

11:11 סגירה שלילית בבורסות אסיה: האנג סנג איבד 0.8%, ניקיי ירד 0.25% >>

08:46 היורו מטפס 0.3% מול הדולר ל 1.19 דולר ליורו

08:22 בורסות אסיה: מדד ההאנג סנג מאבד 0.8%

20:56 ענקית החיפוש רוכשת את חטיבת הפיתוח של HTC תמורת 1.1 מיליארד דולר >>

18:26 בורסות אירופה: הקאק מטפס 0.6%

15:39 רשות ניירות הערך האמריקאית: האקרים פרצו למאגר וגנבו מידע פנים >>

09:54 הזהב נופל מתחת ל-1300 דולר ברקע לזינוק בתשואות

08:51 ביל גרוס: "אם הפד' ימשיך לדבוק במדיניותו, ארה"ב בדרך למיתון" >>

08:22 מגמה חיובית הבוקר בבורסות המזרח: הניקיי מטפס 0.3%

23:05 סגירה מעורבת לאחר הצהרת הפד': מניות הטכנולוגיה משכו למטה, הבנקים עלו >>

17:57 אפל מאבדת 2.7% ברקע לביקורות מאכזבות על מוצר הדגל >>

11:48 אחד הסקטורים הבולטים של השנה האחרונה ממשיך להיחתך, הזדמנות קניה? >>

15:47 הערב ב-21:00: הנה התחזיות לקראת האירוע המרכזי של החודש בשווקים >>

11:54 הפאונד הבריטי קופץ 0.5% מול הדולר ל 1.35 דולר לפאונד

10:21 בורסות אירופה: המסחר נפתח בירידות שערים קלות, הקאק מאבד עד 0.1%

08:19 בורסות אסיה: מדד הונג קונג מטפס 0.3%

08:07 האירו עולה 0.1% מול הדולר ונסחר ברמה של 1.2 דולר לאירו

19:46 מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם - "ביטקוין זו בועה" >>

16:09 מנכ"ל חלל תקשורת דוד פולק נחקר במסגרת פרשת בזק >>

15:41 בולטות בת"א: טבע נופלת 3%, פלוריסטם יורדת 4%

13:51 פרשת בזק: הותר לפרסום - גם מנכ"ל חלל תקשורת נחקר >>

13:00 כחלון חתם על צו שיאפשר נסיעה חינם בקו כרמיאל - אחיהוד >>

12:45 בולטות בת"א: טבע נופלת ביותר מ-4%, ארית מזנקת 7%

10:53 יציבות בבורסות אירופה - הדאקס משיל 0.15%

08:19 הניקיי היפני משלים פערים - מזנק הבוקר 1.7%

08:18 טאואר חוזרת עם פער שלילי של כ-0.5%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

ממשיכים להוריד את הריבית: מהו הפתרון הטוב ביותר להשקעות סולידיות?

יוני ברעם, מנהל חדר מסחר מיטב דש טרייד, מחפש איפה ניתן למצוא, למרות סביבת הריבית הנמוכה, השקעות סולידית עם סיכון נמוך
 |  11
Share
השבוע הודיע
בנק ישראל
בנק ישראל
הבנק המרכזי של מדינת ישראל. בנק זה אחראי על הפעילות המוניטרית כגון: הנפקת המטבע הישראלי, פיקוח על המערכת הבנקאית, פיקוח על השימוש במטבע חוץ, וביצוע פעולות בנקאיות של הממשלה
על הפחתת הריבית לחודש אוגוסט ב-0.25% לרמה של 0.5%. מדובר ברמת שפל שלא נראתה מאז אוגוסט 2009, כשהיינו בעיצומו של המשבר הכלכלי הגדול ביותר בעשורים האחרונים. מה קרה שבנק ישראל החליט להחזיר אותנו 5 שנים אחורה, למרות העליות הרבות בשוקי ההון והירידה ברמת האבטלה בתקופה הזו? למה היא כל כך נמוכה ומה הקשר של הריבית הזו לחיינו היומיומיים?


לאחרונה התבקשתי לעזור לקרובת משפחה אשר מכרה את דירתה לאחר שנים רבות ועוברת לדיור מוגן. היא ביקשה שאייעץ לה כיצד להשקיע את כל הכספים שלה שעמדו על כמיליון שקלים בצורה הסולידית ביותר, כדי שהיא תוכל מהרווחים, לשלם את ההוצאות השוטפות שלה ושל המוסד שעומדות על 4,000 שקלים לחודש וכ-40 אלף בשנה.

הסברתי לה שבימים אלו, כאשר הריבית השנתית של בנק ישראל מאוד נמוכה,
תשואה
תשואה
הרווח על השקעה, נמדד בדרך כלל באחוזים
של 4% שנתי על הכסף מחייבת לקיחת סיכונים והשקעה באפיקים שלא הייתה שוקלת במקור. היא לא הצליחה להבין כיצד אינני יכול לתת לה אפיק סולידי ונזיל שייתן לה תשואה "צנועה" של 4% שנתית.

כל מי שקצת עוקב אחר הסביבה הכלכלית יודע שבשנים האחרונות אנחנו כולנו חיים בסביבה של
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
אפסית על הכסף במונחים נומינלים, ולא רק עבור שקלים. מהלך הורדה חדה של ריבית על ידי נגידי הבנקים המובילים ברחבי העולם החל במשבר הכלכלי בניסיון לעצור את ההתדרדות בשווקים הפיננסים במה שזכה מאז לכינוי הניסוי המוניטארי הגדול בהיסטוריה.

הרציונל מאחוריו הוא כפול. מצד אחד, עבור הלווים הורדת הריבית במשק מורידה את עלויות המימון שלהם בגין אשראי והלוואות. כך למשל חברות יכולות לקחת אשראי גם בזמנים קשים ולנצלו להשקעות והרחבת פעילות. מצד שני, עבור החוסכים או משקי הבית, הורדת הריבית פוגעת באטרקטיביות של האפיקים הסולידים ובעצם דוחפת אותם להשקיע את הכסף באפיקים מסוכנים יותר, כמו נדל"ן או שוק ההון.

יש הטוענים שהורדת הריבית והנ"ל והרדיפה אחר תשואה הובילה ליצירת בועות בארץ באפיקים כמו
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה. לצפיה בנתוני אג"ח
קונצרניות ונדל"ן. אבל מה שכולם יסכימו שבפועל אנחנו חיים מזה כמה שנים בסביבה של ריבית ריאלית שלילית (הריבית על הכסף נמוכה משיעור האינפלציה השנתית).

הרבה לקוחות שואלים אותי מדוע לא מעלים בחזרה את הריבית אם עברו כל כך הרבה שנים מאז פרוץ המשבר ובמהלכן נרשמו שיפורים כלכלים רבים. הסיבה המרכזית היא החשש של נגידי הבנקים מהעלאת ריבית מוקדמת מדי, כאשר ההתאוששות הכלכלית עדיין לא מספיק חזקה. בתרחיש כזה העלאת הריבית למעשה תחבל בהתאוששות הכלכלית שמקורה ברמת ריבית נמוכה ותמריצים ממשלתיים מבלי שזו הספיקה להתבסס. מצב זה יביא למשבר כלכלי מחודש, רק שהפעם רמות הריבית עדיין יהיו נמוכות כך שלא יהיו לבנקים המרכזיים כלים נוספים לתמרוץ הכלכלה - דבר שעלול להוביל למשבר אמון של השווקים. מצב כזה קרה בתחילת שנות ה-90' ביפן ויש שאומרים שהיווה אחד מהגורמים המרכזיים לעשורים האחרונים של צמיחה אבודה באחת מהכלכלות החזקות בעולם. מתי יעלו בחזרה את הריבית בארץ?
אני מאמין שכל עוד הריביות במדינות כמו ארה"ב או אנגליה (לונדון היא המרכז הפיננסי השני בגודלו בעולם) נשארות אפסיות, גם בארץ יתקשו להעלות את הריבית, מחשש שכל העלאת ריבית תוביל לייסוף של השקל ופגיעה בייצוא. כרגע התחזיות בשוק מדברות על העלאת הריבית בארה"ב במהלך החצי השני של 2015 ובאנגליה הציפיות שיעלו את הריבית כבר במהלך הרבעון הראשון של 2015. עד אז צריך להפנים שברמת ריבית של 0.5% לשנה התשואות הנומינליות שניתן לקבל באפיקים סולידים יהיו נמוכות ביותר.

ממה אלה בעצם אותם אפיקים סולידים?
לרוב כשאומרים אפיקים סולידים, מדברים על פקדונות או אג"ח ממשלתיות או קונצרניות בדירוג גבוה.
מק"מ
מק"מ
מלווה קצר מועד המונפק על ידי בנק ישראל לתקופות של עד שנה.איגרת חוב זו אינה נושאת ריבית ואינה צמודה.האיגרת מנופקת בנכיון, כלומר, שער הקניה נמוך מהערך לפרעון. ההפרש בינהם מהווה את שעור התשואה של המק''מ.המק''מ משמש את בנק ישראל ככלי לביצוע המדיניות המוניטרית כגון קביעת שער הריבית לטווח הקצר והגדלת והקטנת כמות הכסף בידי הציבור. לצפיה בנתוני מק"מים
615, אג"ח שקלית ממשלתית לשנה, נותן למשקיעים בו תשואה ברוטו של 0.54% (לא כולל עמלות ומיסים). לעומתה,
אג"ח ממשלתית
אג"ח ממשלתית
איגרת חוב המונפקת על ידי בנק ישראל באמצעות מכרזים. אגרות חוב ממשלתיות נבדלות זו מזו בסוג הריבית המשולמת, באופן ההצמדה (מט''ח, מדד או לא צמודה כלל) ובאורך חיי האיגרת. איגרות חוב אלו הן בעלות רמת הסיכון הנמוכה ביותר. לצפיה בנתוני אג"ח
כמו ממשלתית שקלית 142 אמנם נותנת תשואה ברוטו של כ-3.98%, אבל זו
תשואה לפדיון
תשואה לפדיון
התשואה השנתית המצטברת שתתקבל על איגרת חוב במקרה שהאגרת תוחזק עד למועד פרעונה. לצפיה בנתוני אג"ח
באג"ח שתפדה ב-2042.

למרות שאג"ח נתפשת כאפיק סולידי, חשוב לזכור שהתשואה שהיא מבטיחה היא תשואה ממוצעת לשנה רק במידה ונשארים עד הפדיון. כלומר, על אף שהאג"ח נזילה וניתן למכור אותה מדי יום, אם מוכרים בדרך את חלק או כל ההחזקה באג"ח - התשואה בפועל יכולה להיות גבוהה או נמוכה משמעותית מ-4% - פרט חשוב כשמשקיעים את הכסף ל-18 שנים.

נזילות זה דבר חשוב
בדומה לביטוח על האוטו, גם עבור נזילות משלמים. מי שרוצה אפיק סולידי אך נזיל צריך להבין שככל שיסגור לטווחים קצרים יותר - יקבל ריבית נמוכה יותר. מצד שני, גם אלו שלא זקוקים לכסף בזמן הקרוב צריכים להיזהר לא להתפתות לוותר יותר מדי על הנזילות שלהם. לדוגמא, רק לפני שבוע לקוחה פנתה אלי עם הצעה מהבנק לפיקדון אטרקטיבי של 2% שנתי. המלכוד נמצא בפקדון לעשר שנים בלי נקודות יציאה, וגם על זה יש 15% מס.

אף על פי שבשנים האחרונות הן צברו פופולריות רבה, הרבה משקיעים לא שמעו על תעודת פקדון או קרנות כספיות. לכן לא שוקלים אותן כאפיק סולידי לגיטימי להשקעה. קרן כספית היא
קרן נאמנות
קרן נאמנות
קרן נאמנות הינה השקעה משותפת של קבוצת יחידים וחברות בניירות ערך. לקבוצה מאפיינים דומים, כלומר, בעלי יעדי השקעה וסיכון זהים. המשקיעים בקרן נאמנות שוכרים למעשה מנהל מקצועי שישקיע בעבורם, ותמורת זאת נגבית מהם עמלת ניהול שנתית. קרן הנאמנות מורכבת מיחידות השתתפות וכל בעל יחידות משתתף ברווחים או בהפסדים על פי חלקו היחסי בקרן. מנהל הקרן משקיע בני"ע מסוגי שונים על פי הגדרה מראש הכתובה בתשקיף הקרן. לצפיה בעמוד קרנות הנאמנות
המשקיעה באפיקים סולידיים לטווח קצר (בעיקר בפקדונות בבנקים ומקמים לטווחים של עד 3 חודשים). הן נחשבות לבעלות רמת הסיכון הנמוכה ביותר מבין כל קרנות הנאמנות. קרן כספית או שקלית יכולה להיות פתרון מעניין לחלק מהלקוחות שרוצים לשמור על נזילות יומיומית ועדיין ליהנות מריביות הקרובות לריבית בנק ישראל.

רוב חברי הבורסה מחוץ לבנקים לא מחייבים בעמלות קנייה, מכירה או שמירה בגין קרנות אלו, אשר אמנם לא בטוחות כמו אג"ח מדינה, אבל מציעות יתרון מיסוי חשוב מאוד לעומת השקעה בפקדון או במק"מ. בקרנות כספיות המיסוי הוא אמנם הוא 25%, אבל רק על החלק הריאלי. זאת בניגוד ל-15% הנומינלי אשר יש על פקדונות.

נניח לדוגמא שיש לי 100 אלף שקלים שהשקעתי בפקדון, בו הרווחתי 1% תשואה, משמע רווח של 1,000 שקלים בגינם אחוייב ב-150 ש' מס. לעומת זאת, נניח שאת אותו סכום ורווח אקבל מהשקעה בקרן כספית, באותה תקופה כשהאינפלציה היתה 0.7% - אני אמנם אשלם 25% על הרווח, אבל זה יהיה רק על הרווח הריאלי שלי, משמע 300 כפול25% שווים 75 שקלים.

אז מה עושים עד אז?
לאלו שמחפשים השקעות סולידיות כל אחד מהמסלולים הנ"ל בעל יתרונות וחסרונות. שילוב של חלק מהם יכול לתת תיק סולידי מאוזן ונזיל. למרות זאת, ולאור התשואות שראינו, חשוב להפנים שבמציאות הנוכחית של השוק אין דבר כזה אפיק סולידי של 5% לשנה. במיוחד חשוב להיזהר מאותם "מומחים" שמבטיחים לכם תשואה שנתית של 8% ללא סיכונים. בין אם אתם נהנים מליווי של בעל רישיון או משקיעים את כספכם לבד, חשוב להגדיר בדיוק ובכנות מה הצרכים האישיים, רמת סיכון ואופק השקעה שלכם, ולא להתפתות להגדיל חשיפה לאפיקים שמנוגדים לאופי שלכם רק בגלל רדיפה אחר תשואות.

אני חושב שלא ניתן לתזמן את השוק, ומכאן למרות הפיתוי לעיתים עדיף לא להפסיד מאשר לנסות ולהרוויח. בשלב זה של מחזור העסקים כאשר מחירי האג"ח הקוצנרניות והממשלתיות בארץ כ"כ גבוהים והריביות כ"כ נמוכות יכול להיות שהפתרון הכי טוב הוא לחכות על הגדר ולא להתחייב לטווח ארוך להשקעה "סולידית".***בית ההשקעות מיטב דש מנהל כ-133 מיליארד שקל בקרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות פנסיה, תיקים מנוהלים ותעודות סל. בית ההשקעות פועל באמצעות חברות בנות גם בתחומי הברוקראז', ניהול סיכונים, ניהול תוכניות אופציות לעובדים, מכללה ללימודי שוק ההון, ייעוץ משכנתאות ועוד. החברה מנוהלת על ידי אילן רביב ובעלי השליטה בה הינם קבוצת BRM ומר צבי סטפק.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

11 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 אלי 04/08/2014 08:30 כל הכבוד על היושר
יועץ שלא מנסה למכור משהוא זה נדיר. הבעיה שאין השקעות סולידיות כבר שש שנים.
6 raazz 03/08/2014 23:24 מיטב תתעוררו
תשואות הקרנות שלכם במגזר האגח הקונצרני ברצפה די מאכזב לא ברור מי מנהל אצלכם את הקרנות מיטב (!) קונצרני + אסטרטגיה חכמה היום עלה 0.01% מול תל בונד שעלה 0.33 כנל תשואה שנתית בקרן שאמורה להכות את התל בונד [מחזיקה אגחים בדירוגים מנמוכים] נתנה השנה 2.65 די מאכזב !!! אם תמשיכו כך עם ה "בטן גב" לא ישארו לכם לקוחות ....
5 יגאל 03/08/2014 13:43 קרנות כספיות
כרגע הן טובות למי שלא מבין בשוק ההון ורוצה לישון בשקט בלילה אבל התשואות עלובות והמשקיעים עלולים להפסיד כסף (ראלית) הקרנות האלה היו טובות הרבה יותר לפני שנתיים שלוש כאשר הן נתנו (המובילות שבהן) כשלושה אחוז רווח נומינלי שנתי.
יוני 04/08/2014 20:22 קרנות כספיות זה כלי לא מטרה
יגאל אתה צודק, קרנות כספיות מציעות למשקיע תשואה הקרובה לריבית בנק ישראל, ב2011 הריבית עמדה על 3% היום על 0.5%. בכסף השאלה האמיתית היא מה האלטרנטיבה שלך? והאמת היא שלחלק מהמשקיעים (גם אלו שבקיאים בעניינים) השקעה בקרנות כספיות תיתן תשואה גובהה ונזילות רבה יותר משאר האלטרנטיבות (ואף מילה על המיסוי) אחת כמה וכמה אם אתה זקוק לכסף ולא רוצה להיכנס להשקעות לטווח קצר באפיקים בשוק ההון כמו מניות ואג"ח.
4 רן 03/08/2014 09:32 שאלת :מה עושים עד אז?לא נתת תשובה. (ל"ת)
יוני 04/08/2014 20:13 אין פתרון קסמים
רן ושלי מטרת הכתבה הייתה לשים דברים בהקשר שלהם ולתאר את האפשרויות המוגבלות באפיק הסולידי בשלב זה של מחזור העסקים 5 שנים אחרי שיא המשבר. בניגוד לפרסומות המבטיחים לך תשואה של 10% שנתית ללא סיכון או להרוויח 1000$ בזמן שאתה רואה את הדרבי אין כאן פתרונות קסמים. הרי כל בר דעת מבין שכאשר הריבית במשק עומדת על 0.5 היכולת שלך להרכיב תיק השקעות שיתן 4-5 % שנתי בלי להחשף לאג"ח קונצרני (שמאוד יקר כרגע) או מניות ברוב התיק שלך הוא בלתי אפשרי. אם ידעתם את זה כבר אז מצויין ואני מקווה גם שאתם יודעים להמנע מאותם מלכודת דבש שפזורות בשוק ההון כיום.
3 שלי 31/07/2014 21:32 לא הוספת שום מידע.. (ל"ת)
2 מוקי 31/07/2014 15:53 קרנות מחקות
תודה על הכתבה מאירת העיניים. האם קרנות מחקות אינן פתרון טוב יותר מאשר קרנות כספיות?
נדב 01/08/2014 21:27 מלבד התשובה שכבר קיבלת מיוני ישנו נושא העמלות
בקרנות מחקות יש עמלות קניה ומכירה, מה שאין בקרנות כספיות. כשכל התשואה היא בסדר גודל של חצי אחוז לשנה לצערנו, העמלות האלה יכולות לקחת חלק ניכר מהתשואה שתשיג.
יוני 01/08/2014 00:42 קרנות מחקות או קרנות סל מהוות יותר כלי השקעה פאסיבי מאפ
קרנות מחקות או קרנות סל מהוות יותר כלי השקעה פאסיבי מאפיק השקעה. בדומה לתעודות סל שמהווה גם כן כלי השקעה פאסיבי ניתן להחשף דרך קנות מחקות לכל מיני מדדים מאג"ח ממשלתי בארץ ועד מדדי מניות בחול. בהשוואה לקרנות נאמנות קלאסיות קרנות כספיות אמנם יותר בעלות אופי השקעה פאסיבי אבל הן לא נחשבות כקרנות מחקות.
1 רוני 31/07/2014 11:20 מעולה ! (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.