השלכות 'צוק איתן' בתרחיש של הארכת המבצע

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, בודק האם ייתכן והשווקים המקומיים צפויים להיפגע מהמשך הלחימה בדרום
 |  (1)
כמו באירועים הביטחוניים בעבר, גם במבצע "צוק איתן" התברר שוב כי לאחר שהאבק שוקע והבהלה שוככת - נכנסים האירועים לדפי ההיסטוריה ומפנים את מקומם לכלכלה. לכן, גם הפעם התיקון בשוקי ההון היה מהיר, לא פחות מהירידות עצמן - נקודה המחזקת את המלצתינו שלא להיחפז בקבלת החלטות אמוציונאליות לאחר אירועים ביטחוניים ופוליטיים ולבצע שינויים מהותיים בתיקים.

המשך השפעת המצב הבטחוני על השווקים תלויה בלא מעט שאלות, כמו משך המבצע, מידת הפגיעה בעורף וכו'. לרוב השאלות אין לנו תשובות, ולכן אנו נאלצים להניח הנחות. באופן ברור, כל אחד יכול לשנות הנחות אלו לפי ראות עיניו והבנתו בענייני ביטחון.

הנחת הבסיס היא שהלחימה תמשך עוד שבוע וחצי. הנחה זו לא נובעת מהמומחיות הפוליטית שלנו (גם על היותנו מומחים כלכליים אפשר להתווכח), לא מכך שיש ברשותנו כדור בדולח ולא מקשרים עם הרמטכ"ל. הנחה זו נועדה רק כדי שנוכל להשוות בין המצב הנוכחי לבין מלחמת לבנון השנייה (נמשכה 33 יום). במידה והמבצע יהיה ארוך יותר, ההשפעות על המשק יהיו חזקות יותר. ההשוואה ללבנון השנייה נובעת מהמאפיינים הדומים בין האירועים (התרחשו בחודשי יולי - אוגוסט, מבצע קרקעי, ירי טילים, פגיעה בפעילות הכלכלית של עיר גדולה בישראל), ולהערכתנו היא נכונה יותר מהשוואה למבצעים הקודמים בדרום (עופרת יצוקה / עמוד ענן).

יחד עם זאת, חשוב לשים לב להבדל באזורים שסבלו מפגיעה בפעילות הכלכלית ובעוצמתה בשני המקרים. בעוד שבמלחמת לבנון השנייה העיר חיפה הפכה לעיר רפאים, במבצע הנוכחי ההשפעה על הפעילות היא רחבה יותר (כל דרום ומרכז הארץ) אך ברוב המקומות בעוצמות חלשות יותר. בשורה התחתונה (ותחת ההנחה המובאת מעלה), ההשפעה צפויה להסתכם בפגיעה של כ-0.25 נ"א בצמיחה בשנת 2014. בהתאם, אנו מעדכנים את תחזית הצמיחה ל-2.9%-2.5%.

השפעות על השווקים
- שוק האג"ח . ההשפעה תלויה בעיקר בשאלה כמה זמן תימשך הלחימה וכמה תעלה לנו? עלות המבצע הנוכחי מוערכת כיום בכ-5 מיליארד שקלים והיא תגדל כמובן ככל שהוא יימשך. סכום זה אינו מהווה איום לשוק האג"ח, מכיוון שאת רובו ככולו ניתן לממן מבלי לחרוג מיעד הגירעון של 2014. מעבר לכך, גם אם העלות תתברר כגבוהה יותר ותרשם חריגה מהיעד, לא צפויה להרשם השפעה ניכרת על שוק האג"ח, שנהנה היום גם כך מעודף ביקוש.

גם על חברות הדירוג לא תהיה לחריגה כזו השפעה, כיוון שהן נוטות לקבל את שיטת הממשלה להסתכל על הוצאות אלו כחד-פעמיות (ספרו זאת לתושבי הדרום שמחזיקים באופן קבע סט פיג'מות בממ"דים), ולכן ניתן להכניסן ל"קופסאות" חוץ תקציביות.

- שוק המניות . מדד ת"א 125 +0.14% מדד ת"א 125 1,371.58 +0.14% מדד ת"א 125 בסיס:1,369.73 פתיחה:1,367.45 גבוה:1,373.49 נמוך:1,364.2 תמורה:401,108,843 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: איבד מתחילת המבצע 0.5%, בעוד שמדד ה- S&P 500 0% S&P 500 2,632.9 0% S&P 500 סגירה:2,632.9 פתיחה:2,657.88 גבוה:2,657.88 נמוך:2,617.27 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: האמריקני איבד 0.3% ומדד היורוסטוקס 600 האירופי איבד 1.9%. במילים אחרות, שוק המניות בישראל הוא ללא ספק שוק איתן.

ההשפעה ארוכת הטווח של המצב הביטחוני על שוקי המניות תלויה כמובן במידת ההסלמה של האירועים ובפגיעה ארוכת הטווח במשק. כפי שציינו מעלה וכפי שאנו למדים מהעבר, מכיוון שהשפעת המבצע על הפעילות במשק זניחה וקצרת טווח באופן יחסי - לא צפויה פגיעה מהותית בשוקי המניות. כמובן, בתרחיש בו הלחימה בדרום נגררת לכדי אינתיפאדה שלישית ופיגועים במרכז הארץ, ההשפעה על המשק ועל שוקי המניות תהיה הרבה יותר משמעותית, אבל זו לא הנחת העבודה שלנו.

בנוסף, חשוב לזכור כי השיפור הכלכלי והצפי להיוותרות רמת הריבית בעולם נמוכה מאוד לתקופה ארוכה, ימשיכו לתמוך בשוקי המניות בטווח הבינוני והארוך, ולכן אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה גבוהה (לפחות 50%) ברכיב המנייתי בחו"ל.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תאבי בצע
  מגן הציבור 30/07/2014 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חבורה של לובשי חליפות ועניבות שמהמרים על הכסף של הפנסיה של כולנו. תאבי בצע שרלטנים. אין קשר בכלל בין שוק המניות למצב הכלכלי בישראל וכך גם בחו"ל.
  סגור