ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

שנת שיא במיזוגים: על הגורמים שמאיצים את הרכישות בשוק ההון

רועי שגיב, מנהל השקעות קרנות חו"ל במגדל שוקי הון, מתייחס לכמות העולה וגוברת של מיזוגים בתוך החברות של שוק ההון העולמי - מהם הגורמים להאצה?
רועי שגיב, צילום: Bizportal
תחום המיזוגים והרכישות בעולם לוהט מתחילת השנה - עסקאות בסך 1.75 טריליון דולר נעשו במחצית הראשונה של השנה, ובשנת 2014 צפוי להישבר שיא הרכישות משנת 2007, שנה לפני המשבר הכלכלי של שנת 2008. מתחילת השנה נעשו פחות עסקאות מהשנה שעברה, אך סכום העסקאות גבוה ב-44%.

מספר סיבות עיקריות התומכות בהמשך העסקאות והמיזוגים בעולם, ראשית שיפור משמעותי בשוקי ההון העולמיים ועליות במחירי המניות דוחפים את מנהלי החברות לבצע רכישות, להגדיל את ההכנסות והרווחיות של החברות ולהמשיך לספק רוח גבית למחיר המניה.

גורם נוסף הוא הנזילות הגבוהה של החברות - רמת הנזילות של החברות במדד ה-500 P&S נוסקת בשנים האחרונות ונמצאת ברמה הגבוהה אי פעם. גורם נוסף הוא עלות המימון הנמוכה של החברות שנמצאת ברמת שפל הודות לריבית האפסית בחלק גדול ממדינות העולם ורמת השפל של תשואות האג"ח הארוכות המאפשרות לחברות לגייס סכומי כסף אדירים בריביות נמוכות תוך זמן קצר.

כמו כן קיימת מעורבותם של משקיעים אקטיביים הרוכשים נתחים מחברות. במטרת מיקסום רווחיהם פועלים אלה הראשונים בצורה אגרסיבית כדי שאותה חברה תעמוד למכירה במחיר הגבוה ממחיר הרכישה. דבר נוסף הוא התייעלות בעת מיזוגים והקיצוץ בהוצאות התפעוליות הגורמות לשיפור ברווחיות החברות.

ישנן גם הטבות מס, כאשר חברות מנסות להקטין את שיעור המס הן מבצעות רכישות במדינות עם מדיניות מס מקלה על מנת להקטין את שיעור המס. הדוגמא הטובה ביותר היא חברת ABBVIE האמריקנית שהשלימה את רכישת SHIRE הבריטית בשבוע שעבר עבור סכום של 54.7 מיליארד דולר - עניין שיפחית את המס האפקטיבי של החברה מ-22% לרמה של 13% בנוסף להרחבת בסיס התרופות.

ענף הפארמה מוביל את המגמה. במחצית הראשונה של השנה סך העסקאות בענף נאמד במעל ל-220 מיליארד דולר ועסקאות ענק נוספות, כגון רכישת החברה האירית COVIDIEN על ידי המתחרה MEDTRONIC בסכום של 42.9 מיליארד דולר, על מנת ליהנות משיעורי מס מופחתים. עסקת ענק נוספת בה ענקית התרופות PFIZER ניסתה לרכוש את חברת התרופות הבריטית ASTRAZENECA בסכום הנאמד ב-100 מיליארד דולר טורפדה זמנית, הודות להתנגדות של ממשלות שוודיה ואנגליה מחשש לפיטורים המוניים בחברה הנרכשת.

גם סקטורים נוספים נהנו מהגאות בעסקאות, בתחום התקשורת התבצעו שתי עסקאות ענק: AT&T רכשה את חברת הכבלים DIRECTV תמורת 48.5 מיליארד דולר וחברת TIME WARNER נרכשה על ידי COMCAST תמורת 45.2 מיליארד דולר. במקביל, תחום הטכנולוגיה עתיר עסקאות מתחילת השנה, בין העסקאות הבולטות ניתן לציין את רכישת האפליקציה WHATSAPP על ידי פייסבוק בסכום העולה על 18 מיליארד דולר.

לסיכום שנת 2014 צפויה לשבור את שיא עסקאות הרכישה הודות לנזילות הגבוהה בשווקים, הקלות הרבה בגיוס הון ולחץ על מנהלי החברות להגדיל את הרווחיות והתשואה על ההון. חברות רבות צפויות להיות פעילות במהלך המחצית השניה של השנה, הן מבחינת החברות הרוכשות והן מבחינת הנרכשות.

הגורמים שעלולים להאט את המגמה הן המדינות ורשויות המס השונות שמנסות להימנע מפיטורי ענק ומבריחת כספים למקלטי מס, גם התנאים האופטימליים בשוקי ההון עלולים להשתנות ולהאט את הרכישות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה