האם שוק האג"ח גמר את הסוס? מסע לחיפוש ההשקעה הנכונה

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר בטאלנט בית השקעות, תר אחר משמעות ההצהרות בקשר שוק איגרות החוב, ובדק האם הן נכונות
 |  (10)
לאחרונה אני שומע לעיתים תכופות את המשפט "האג"ח גמר את הסוס", לכן החלטתי לצאת למסע אחר משמעות המשפט. חיפוש קצר בגוגל הביא אותי למציאת פתגם באנגלית ממנו כנראה נלקח הביטוי: End of Its tether.

Tether - חבל המשמש לקשירת בהמות. הכוונה היא למי שמיצה את קצה יכולותיו וכוחותיו, כפי שסוס קשור יכול להגיע רק עד קצה החבל.

מהי איגרת חוב?
איגרת חוב היא המהווה תעודת התחייבות לתשלום חוב. זהו מכשיר פיננסי בעזרתו לווים גופים שונים כסף. במכירת איגרת חוב, מקבל מנפיק האיגרת סכום כסף מרוכש האיגרת מראש, ומתחייב בתמורה, ברוב במקרים, להחזיר את הסכום הנקוב בתוספת במועדים עתידיים הנקובים בנייר.
התשואות הניתנות כיום לקבל בעת השקעה באג"ח הן מהנמוכות ביותר שהיו במשק מאז ומעולם. יחד עם זאת, התשואות על השכרת דירות, פיקדונות ותכניות חיסכון, גם הן מהנמוכות ביותר שהיו במשק מאז ומעולם.

כמו כן, מחירי המניות גבוהים (שווקי המניות בארץ ובעולם נמצאים ברובם בשיא או קרוב מאוד אליו) ונראה כי בעתיד הקרוב גם כאן התשואות יהיו נמוכות מבעבר. כלומר, סביבת הריבית הנמוכה הביאה לעליית מחיריהם של כל מוצרי ההשקעה: דירות, מניות ואג"ח.

טענה נוספת הנשמעת בהקשר של איגרות החוב היא שהמרווחים (תוספת התשואה) בין מדינה לאג"ח קונצרניות נמוכים מדי ואינם משקפים את רמת הסיכון באופן נכון. גם כאן לשיעורה הנמוך של הריבית תפקיד חשוב. לדוגמא, בנובמבר 2012 - עת הריבית במשק עמדה על 2%, המרווח בין אג"ח מדינה לתל בונד שקלי עמד על 1.5% (75% תוספת). כיום, כאשר שיעור הריבית הינו 0.75% בלבד והתשואות נמוכות מבעבר, מובן שגם תוספת התשואה האבסולוטית תהיה נמוכה יותר, אך באחוזים היא גבוהה בהרבה. כך המרווח בין אג"ח מדינה לתל בונד שקלי עומד כיום על כ-1.20% (תוספת של 160%! ביחס לגובה הריבית).

דוגמא נוספת קיימת באיגרות החוב של הבנקים הגדולים ל-6 שנים, שנסחרות כיום בתוספת של כ-0.9% לעומת אג"ח ממשלתיות. פער זה, לא רק שאיננו מצומצם, אלא נמצא ברמה גבוהה וצפוי לדעתי לרדת! יש לציין כי הריבית הנמוכה יוצרת ביקוש גבוה לאג"ח, ומאפשרת גם לחברות המצויות במצב פיננסי לא טוב לגייס כסף בזול מדי (בעיקר דרך קרנות הנאמנות). לכן חשובה בחירה סלקטיבית תוך בדיקה קפדנית של מצב החברות.

לריבית נמוכה השפעות נוספות:
- ירידה ברמת התנודתיות - רמת התנודתיות הינה נמוכה יותר כשהתשואה מהשקעה באג"ח נמוכה - כל ירידה של 1%-2% במחיר האג"ח הינה משמעותית ומהווה הזדמנות קניה.
- ירידה ברמת הסיכון של החברות - הריבית הנמוכה מאפשרת לחברות גיוס ומחזור חוב בשיעורי ריבית נמוכים יותר, ובכך תורמת להקטנה בהוצאות המימון, לגידול ברווחיות ולשיפור במצבן הפיננסי של החברות.

אם כן, התשואה בתיקי אג"ח נמוכה כיום מבעבר, אך האם האג"ח באמת גמר את הסוס?
לדעתי לא. אפשר לומר ברמת ביטחון גבוהה כי תיק אג"ח יניב בשנה הקרובה תשואה גבוהה מכל אלטרנטיבה ברמת סיכון דומה (, תוכנית חיסכון וכדומה). כיום, ניתן להרכיב תיק מאג"ח בדירוג גבוה (A+ ומעלה) ל-5 שנים שהתשואה הגלומה בו היא 3.5%-4% לשנה.

מלבד העובדה שבתיק זה מובטחת תשואה מצטברת (בהנחה כי לא תהיינה "תספורות") של כ-20% בחמש שנים, התשואה הצפויה בו בשנה הקרובה הינה גבוהה מזו שתניב ההשקעה בפק"מ או בתוכנית החיסכון. בנוסף לאמור לעיל, ניתן לשפר את התשואה בהשקעה באג"ח על ידי ניצול התנודתיות ושימוש בשיטות מסחר שונות.

נקודה אחרונה לסיום, האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 0.5% בלבד - עמוק מתחת לגבול היעד התחתון של . המדד ללא דיור ירד בשנה האחרונה ב-0.2% ומצביע על האטה חמורה בפעילות הכלכלית. שערי המטבעות הזרים, הדולר והאירו בראשם, יורדים עוד ועוד ופוגעים פגיעה קשה בייצוא ובייצואנים.

בנק ישראל צופה בתחזיותיו עלייה בריבית בתחילת השנה הבאה, אך תחזיותיו תתנפצנה אל מול עיניו. לאור ההתפתחויות המוזכרות לעיל הוא ייאלץ להוריד את הריבית לרמה נמוכה עוד יותר מרמתה כיום - אז כמובן יתברר שלא רק שהאג"ח לא גמר את הסוס, אלא יש לו עוד דרך ארוכה לפניו.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  תשואה פנימית של 3.5-4% בתיק? תצטרך 3 סימני קריאה ולא 1
  הפוסל במומו פוסל 22/07/2014 15:34
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עדיף לשבת על נזילות עד סוף השנה ולחכות למימושים של 5-8% בשווקים
  סגור
 • 7.
  קונה מחוץ לבורסה אגח של טאו,חבס,אמפל,אולימפיה ולידקום
  קונה אגח 22/07/2014 14:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם דוראה,מלרג,לנדמארק וגמול. עסקה מחוץ לבורסה תמורת מזומן. מוכר כמגן מס. פרטים נוספים: DOR123DORI@WALLA.COM
  סגור
 • חכם גדול - ישר לרשויות המס.
  שלום, כאן מס הכנסה 22/07/2014 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עסקאות במזומן אהה? אין ספק שאתה לא חכם גדול לפרסם את המייל שלך. צפה לטלפון ממס הכנסה בימים הקרובים.
  סגור
 • כל עסקה בבורסה או מחוץ לבורסה היא תמורת מזומן מהחשבון. (ל"ת)
  עונה לטפשים 22/07/2014 15:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  קונה מחוץ לבורסה אגח של טאו,חבס,אמפל,אולימפיה ולידקום
  קונה אגח 22/07/2014 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם דוראה,מלרג,לנדמארק וגמול. עסקה מחוץ לבורסה תמורת מזומן. מוכר כמגן מס. פרטים נוספים: DOR123DORI@WALLA.COM
  סגור
 • 5.
  הסוס גמר את האג"ח
  כריש אדום 22/07/2014 13:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  והסוס במקרה הזה, היא בנק ישראל!
  סגור
 • 4.
  עצה נוראית להשקיע באג"ח ארוכות כיום
  יריב 22/07/2014 13:19
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ייתכן שבחודשים הקרובים התשואה תהיה חיובית, אבל בשביל תשואה של 3-4% לפידיון, שווה לחכות בחוץ כמה חודשים או להשקיע במח"מ קצר יותר - אם לא בארץ אז בחו"ל.
  סגור
 • 3.
  פניה לכותב המאמר
  גולשת 22/07/2014 12:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם תוכל להמליץ על הרכב תיק השקעות נכון לעכשיו על פ י הדברים שכתבת? תודה מראש!
  סגור
 • 2.
  סוף סוף ניתוח מקצועי ולא פופוליסטי
  אמיר 22/07/2014 12:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קרנית הפופוליסטית לידיעתך אלי ציפורי לידיעתך סטפק שפשוט לא מסוגל לחשוב מחוץ לקופסא-לידיעתך
  סגור
 • 1.
  סוס
  מורפי 22/07/2014 11:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האגח לא גמר את הסוס אבל הסוס כבר לא צוהל הוא בקושי מקרטע.
  סגור