האם אפיק החסכון הפנסיוני ההוני כבר כאן? דרך נוספת לשמור על העתיד

ירון שמיר, מומחה פנסיה של אתר Bizportal, מפרט על שינויים הרגולטורים האחרונים בחיסכון הפנסיוני. האם הדבר מטיב עם הציבור?
 |  (1)
קופות הגמל ההוניות קיבלו מכה אנושה בשנת 2008 עם יציאתו של תיקון 3, שקבע כי ההפקדות לחסכון פנסיוני, פרט לקרנות ההשתלמות, יהיו למטרת קיצבה. מאז עסוקות קופות הגמל בנסיון החזרת האפיק ההוני, ובינתיים, ללא הצלחה, לכאורה. אבל האם האפיק ההוני באמת נעלם? או שאולי הוחזר בדלת האחורית מבלי שהרגשנו?

לדעתי התשובה לכך היא חיובית ונובעת מ-3 גורמים. הראשון, ואולי החשוב מכולם, נובע כתוצאה מההבנה כי במידה ונסתפק בחסכון הפנסיוני ממקום העבודה כנראה שלא נגיע לפנסיה וחסכון פנסיוני ראוי. השני והשלישי הינם גורמים רגולטורים ונובעים כתוצאה מתיקון 190 לפקודה ומלשון תיקון 3.

נעבור על הגורמים
בהנחה כי לחוסכים בגיל 30 מקדם הקיצבה לגיל 67 יהיה גבוה מהקיים היום בכ-20%, אנו מדברים על חסכון של כ-2.4 מיליון שקלים בכדי לקבל 10,000 ש' לחודש. מובן כי בכדי להגיע לחסכון כזה נצטרך להוסיף על הפקדת המעסיק הפקדה עצמאית לקופת גמל. ההנחה היא כי החוסכים הצעירים יותר ויותר מודעים לבעיה זו, ועל כן הם מחפשים אפיק לחסוך באופן פרטי. לאור הריביות השוררות היום, והיתרונות הגלומים בקופת הגמל כמו פטור ממס רווח הון בביצוע פעולות, פטור ממס רווח הון במשיכה (כקיצבה ) ועוד - אפיק חסכון זה יכול להיות אטרקטיבי מאד.

אבל אנחנו מדברים על אפיק לקיצבה, ולעומת זאת החוסך הממוצע מחפש אפיק שיוכל לממש, גם אם בטווח ארוך, בתור משיכה חד פעמית, וכאן נכנסת הרגולציה. תיקון 3 קבע כי רק עד קיצבה מיזערית שעומדת היום על 4,400 ש' תחוייב משיכה כקיצבה, ומעבר לכך יכול החוסך להחליט אם ברצונו לקבל קיצבה או לבצע קיצבה, שמשמעותה הינה קבלת סכום חד פעמי.

האם היוון קיצבה חייב במס?
באופן עקרוני היוון קיצבה כמוהו כקיצבה והוא ממוסה. אבל בגיל פרישה כחוק הקיצבה נהנית מפטורים. החל משנת 2025, השנה הרלונטית לחוסכים היום, תהנה הקיצבה מפטור של 67% מקיצבה מזכה (שעומדת היום על 8,470 ש') כלומר פטור של כ-5,675 ש' לחודש. אם נניח כי קיצבה עד 5,000 ש' פטורה ממס לחלוטין, אזי אנו מדברים על קיצבה של כ-10,650 ש' שבשנת 2025 תהנה מפטור, או לחילופין קיצבה של 4,400 ש' וסכום מהוון של כ-1.4 מיליון ש'.

למעשה ניתן לראות כי עקב שלושת גורמים אלו קופת הגמל ההונית בהחלט יכולה להוות מכשיר חסכון לטווח ארוך, אשר בסוף הדרך יוכל החוסך לקבל החלטה האם למשוך אותו כסכום חד פעמי (היוון) או כקיצבה. חשוב לציין, הפטור הגבוה ממס הכנסה על קיצבה מותנה באי קבלת פטורים אחרים, כך שחשוב שתכנון כזה יעשה על ידי איש מקצוע ובבקרה על מנת שהחוסך יוכל למצות את הפוטנציאל.

יחד עם זאת, בהחלט ניתן לומר שעקב יתרונות קופת הגמל ניתן לראות בה אפיק חסכון טוב להגדלת רכיב הפנסיה או ההון בגיל פרישה - תיקון 190 פתח בפנינו אפשרות נוספת לחסכון הוני, ועל כך בטור הבא.

***הפטור על הפנסיה מתקזז עם פטורים הניתנים על פיצויי פיטורים.
התיאור הינו בהתאם למצב המיסויי והעובדתי הקיים היום ואין בטחון כי מצב זה יהיה קיים גם בעתיד.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.**
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נהנתי לקרא את הכתבה
  שמעון זקן 01/07/2014 15:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מומחה פנסיוני יקר .. אשמח אם תיצור קשר zaken1@gmail.com
  סגור