ארה"ב ואירופה בצל הריביות הנמוכות: האם השנים הרעות עוד לפנינו?

אדם פוסלבסקי, מנהל חדר מסחר במיטב דש, דן בהשפעות הפעולות האחרונות הן בארה"ב והן באירופה - האם פנינו למשבר גדול מזה האחרון?
 |  (6)
במהלך חודש יוני התבשרנו כי אירופה הולכת בעקבות ארה"ב ויפן בפילוסופיה המוניטארית שלה עם הרחבה כמותית, אומנם בגוונים אחרים, אך משימה זהה ב'הגדלת כמות הכסף וההעברות של הכסף מיד ליד במטרה לעודד צמיחה כלכלית'. במקביל, ארה"ב ממשיכה בצמצום הרכישות, אולם משאירה את הריבית בשאיפה לאפס עד להודעה חדשה.

שתי הפעולות יחדיו עלולות להוביל למשבר כלכלי בהיקף שטרם נראה, שכן, ההיסטוריה כבר הוכיחה שכל ניסיון להרחיב את כמות הכסף בשוק באופן מלאכותי מסתיים, ברוב המקרים, במשבר כזה או אחר.

ניתן להתייחס להתנהלות הממשלות המרחיבות כאל ילד בזבזן ומפונק, שבכל פעם שהגזים - הוריו מכסים לו את יתרת החובה בבנק בתקווה שיום אחד הבן הבזבזן שלהם ילמד לקח, ידע להשתמש בכסף בחוכמה ויוכל לעמוד על רגליו בזכות עצמו.

ההיגיון הבריא אומר לנו שכסף חינם בדרך כלל מביא להשקעות לא נבונות שמביאות להרס הכסף ולא ליצירה לגיטימית שלו. באופן דומה, תנאים מלאכותיים המייצרים כסף יש מאין מביאים להמשך הסטת הכסף לעבר השקעות אינן כדאיות בהגדרה, ומונעים מהגלגל העסקי להמשיך במסלול תקין - באופן טבעי עסקים וחברות שאינם רווחיים אינם מקבלים מימון עודף כיוון שאינם מצדיקים אותו ובמקומם קמים עסקים חדשים והכסף מנווט בצורה נכונה לפי כוחות הביקוש וההיצע הטבעיים.

לכן, במקרה קיצוני אחד תיתכן היפר- שתכלה את הכלכלה ותעמיק את הפערים פי כמה וכמה. במקרה אחד, היות ועשירי העולם צברו כמות נכסים גבוהה באופן יחסי לאוכלוסיה (למיטב ידיעתנו זהו מצב שלא היה קיים בעבר). ובמקרה השני, תתפוצץ בועת העסקים שאינם כדאיים עם תום ההרחבות, ורווחי העסקים הלגיטימיים ירדו אף הם. הדבר עלול להוביל להתמוטטות הכלכלה כפי שהיה אמור לקרות ערב המשבר האחרון.

ציניקנים אומרים כי חברות פארמה גדולות לא באמת מעוניינות שבני האדם יהיו בריאים ומאושרים, אזי לא תהיה הצדקה לקיומן. אני מאמין שהשיטה בה הממשל וההון מחושקים יותר מתמיד והעובדה שהחופש הכלכלי והעסקי אינו אמיתי כפי שמציגים לנו, נובעות ממקום דומה - עד שהשיטה לא תשתנה אנו צפויים לראות את ההיסטוריה חוזרת על עצמה עם שינויים קוסמטיים בלבד.

יוסף המקראי פירש חלום משמעותי עבור פרעה, בחלום שבע פרות רזות ודקיקות בלעו שבע פרות בריאות ודשנות, ובחלום נוסף שבע שיבולים שדופות בלעו שבע שיבולים בריאות וטובות. הפרשנות של יוסף אומרת ששבע שנים טובות באו לקיצן ובמקומן שבע שנים רעות עולות ובאות ופרעה סירב להתייחס. ההמשך ידוע.

בעידן המודרני אני בוחר להמשיל את הפרות והשיבולים הרעות לאנשי עסקים המתעשרים באופן מיידי, מהיר ולא טבעי, בולעים עסקים לגיטימיים ואיכותיים המתפוררים בעקבות מדיניות שאינה תקינה. מכך ניתן אולי לצפות ששנים רעות אורבות לפתחנו, ועד שלא נגיע לפי התהום ההמון ימשיך לחשוב שהכל בסדר. יהיה בסדר?


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לגזור ולשמור. האופטימיות בשווקים מסנוורת ומטעה. (ל"ת)
  משה 23/06/2014 18:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  מאמר תחת (ל"ת)
  גון שלג 22/06/2014 17:06
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • נכון,ריבית נמוכה מרחיבה עסקים ומסיטה כסף מחיסכון לעסקים (ל"ת)
  אנונימי 22/06/2014 23:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • you know nothing john snow (ל"ת)
  יגריט 22/06/2014 18:34
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 2.
  כתיבה יפה ומובנת גם לאזרח הפשוט. כל הכבוד (ל"ת)
  חמרמיר סלעים 22/06/2014 14:17
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 1.
  תותח , אהבתי מאוד את הכתיבה שלך (ל"ת)
  Tza 22/06/2014 13:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור