ניהול תיק השקעות במעטפת של קופת גמל: רווח מתוך החיסכון

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של אתר Bizportal, בודק את כדאיות ניהול תיק ההשקעות מתוך קופת הגמל
 |  (3)
כל מי שקורא ועוקב אחרי הטורים יודע כי לקופת גמל יתרון בתחום המס על פני כל אלטרנטיבה. יתרון זה קיים בשני מקומות: פעולה של קניה ומכירה של ניירות במסגרת קופת הגמל פטורה מניכוי מס רווח הון, ועל כן הכסף שמנוהל הוא כסף ברוטו.

בנוסף, הסכום הצבור כולל פטור גם הוא ממס רווח הון. פטור זה איבד למעשה מהרלונטיות שלו בשנת 2008, אז נקבע כי הפקדה חדשה לקופת גמל איננה למטרה הונית אלא למטרת קיצבה - וזו מקבלת את הפטור ממס רווח ההון. יחד עם זאת, תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה הביא אפשרויות חדשות לניהול כספים במעטפת של .

התיקון קבע כי לאחר התחשבנות במס, במידה ויופקדו כספים לקופת גמל (כלומר כספים מה"נטו"), ואלה יהיו ניתנים למשיכה כקיצבה פטורה, ללא קשר לקצבאות אחרות העומדות לטובת החוסך החל מגיל 60. במידה ולזה האחרון קיצבת מינימום מקופה או ממעסיק, ניתן לבצע משיכה הונית ( קיצבה) של הכספים ותשלום המס יהיה בגובה של עד 15%.

כמו כן, נקבע כי במקרה פטירה עד גיל 75 יהיו המוטבים למשוך את הכסף ללא ניכוי מס רווח הון, ובמידה ומקרה הפטירה יהיה מאוחר מגיל 75 יהיו המוטבים זכאים להחליט האם ברצונם לדחות את הכספים לצורך קבלת קיצבה על שמם החל מגיל 60, שגם היא תהיה פטורה ממס, או לחילופין למשוך את הכסף בניכוי מס של 15% על הרווח.

כלומר עקב התיקון נפתח בפני החוסך אפשרות לשימוש במגן המס של הפטור במכירה וקניה של ניירות ערך. מדובר ביתרון גדול מאד על פני תיק מנוהל, שם כל פעולה בניירות ערך מחויבת במס רווח הון. בניה נכונה של תמהיל תיק, דרך קופת הגמל ושימוש בניהול במסגרת המסלולים הרגילים של קופת הגמל או בקופת גמל IRA, מאפשרת תפירת פתרונות מעניינים מאד לסוג מסויים של לקוחות. בראייה לטווח ארוך, קיים יתרון לניהול הברוטו בהשגת תשואה גבוהה מוחלטת ללקוח יותר מהאלטרנטיבות האחרות.

חשוב לציין כי לתנאים המצבטרים חשיבות גדולה בנזילות הכספים, מה שמחייב תכנון נכון ומקצועי. שימוש נכון במנגנון וביתרונות הגלומים בו יכול לתת תשואה גבוהה על הכסף לאורך זמן.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מעל גיל 75 לפטירת עמית
  בנצי 16/06/2014 21:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם אדם נפטר בגיל 80, המיסוי הוא על הרווח מגיל 75 או כל כלל הרווח ? אתה בטוח שאלה התקנות או שזו הפרשנות לתקנות?
  סגור
 • 1.
  ניהול תיק במסגרת
  שמואל 16/06/2014 13:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מר ירון שמיר הנכבד מה הדרך לנהל את תיק ניירות הערך במעטפת של קופת גמל ? איך ניתן לבצע את זה ?
  סגור
 • אתה יוך לנהל בניהול עצמי IRA
  חזי 16/06/2014 14:55
  הגב לתגובה זו
  3 1
  או מסלולי עם דמי ניהול נמוכים ללא דמי ניהול מההפקדות
  סגור