על המשפט המרגיז בעניין ההחלטה על מע"מ 0%

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, על תהליך החקיקה בכנסת ישראל - האם היועצים המשפטיים הם הקובעים האמיתיים?
 |  (11)
כשקראתי את התבטאויותיו של עו"ד אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי בממשלה, בוועדה לענייני ביקורת המדינה, חשתי אי נוחות רבה ותחושה עמוקה שמשהו השתבש באיזון מערכת היחסים שבין הפקידות לנבחרי הציבור.

התבטאויות כגון "איננו מסכימים לעמדת שר האוצר שצריך לתת העדפה מוחלטת ליוצאי צבא", כפי שנאמרו לקהל המשתתפים בישיבת הוועדה לביקורת המדינה, הם לא רק עניין שבסגנון. שכן, מה שקובע את הסגנון ומעצבו זוהי בדרך כלל גישתו הבסיסית של הדובר.

כנסת ישראל, המייצגת את נבחרי העם, אינה כפופה לחוות דעתו של אף יועץ משפטי. לא יועצים משפטיים המצויים בתוכה, ואף לא יועצים משפטיים או פקידות בכירה של משרד המשפטים. היועצים חייבים אמנם להביע את דעתם במסגרת של דיון שיש בו היבטים משפטיים, אבל שום יועץ משפטי במדינת ישראל אינו יכול לקבוע איזה חוק תחוקק כנסת ישראל ועל פי איזה תכנים.

עו"ד ליכט אמר, בזו הלשון: "איננו מסכימים לעמדת שר האוצר, שצריך לתת העדפה מוחלטת ליוצאי צבא", ייתכן מנימוקים חוקתיים או מנימוקים אחרים, אולם הוא חייב להבין שכאשר הוא מתבטא כך, הוא חורג מתחומי סמכותו, וההכרעה היא של כנסת ישראל ולא של פקידות משרד המשפטים. ישנם רק שני מוסדות במדינת ישראל המוסמכים להחליט אם חוק כלשהו הינו חוקתי או בלתי חוקתי, ואלה הם כנסת ישראל וביהמ"ש העליון.

חוק יסוד כבוד האדם וחירותו עיצב את התפישה החוקתית של ישראל, על פיה ניתן לביהמ"ש העליון את כוח הבקרה השיפוטית על חוקי הכנסת. החוק מגדיר את זכויות היסוד שאפשר לגרוע מהן רק על פי המבחנים הקבועים בחוק זה. אלא שמעבר לרשימת הזכויות היסוד הספציפיות, יש מסגרת של פרשנות רחבה יותר. כאן אנו נמצאים בתחום הפרשנות הרחב ולא בתחום ההגדרה הספציפית של הזכויות.

מתן העדפה מוחלטת ברכישת דירות ליוצאי צבא שהקדישו 3 שנים מחייהם לשירות הצבאי ולאחר מכן תקופה ארוכה מאוד במילואים, ולפעמים תוך תנאי קיום קשים וסיכון חייהם, היא בעיניי מאוד חוקתית, ומהווה פיצוי חלקי בלבד לעוול אי-חוקתי, אשר, משום מה, אנו מאמצים ללא מוסר כליות משפטי נוקב. אולם גם דעתי האישית אינה הקובעת.

ביטוי כמו "פטור ממע"מ עד 600 אלף ש' לא יהיה", בסגנון כה החלטי, מעיד על שיבוש מוחלט של גבולות סמכות הפקידות לעומת הסמכות והאחריות של נבחרי הציבור. נושא משרה, בכיר ככל האפשר, לא יכול להצהיר כי חקיקה לא תהיה, שכן הוא לא זה שנבחר על ידי הציבור לעצב את התכנים של חוקי מדינת ישראל.

כנראה ומתפתחת תופעה דו-כיוונית מסוכנת: מצד אחד מוענק כוח רב מדי ליועצים המשפטיים. מצד שני, ישנו צמצום שיקול דעת של נבחרי הציבור והתבטלות בפני חוות דעת משפטיות. אין זה עניינו של משרד המשפטים לקבוע מה המחיר המרבי של דירה אשר בגינו יינתן פטור ממע"מ לאלה שלא שירתו בצבא, ואין הוא צריך להיות מעורב בשיקולים כלכליים של רמות מחירים. נושאים אלה הם באחריותם של משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון, ואם הם אמורים לקבל ביטוי בחקיקה, הם גם עוברים לאחריותה של הכנסת.

אין בכל האמור לעיל כאילו לרמוז שיועצים משפטיים אינם צריכים לבטא את מיטב דעתם המשפטית. אנו חיים במדינת חוק, והשאלה המרכזית היא שאלה של איזון. אולם כמדובר בהליך חקיקתי, האחריות המלאה מוטלת קודם כל על הממשלה ועל הכנסת. ההחלטה מה חוקתי ומה לא חוקתי נתונה לשיקול דעתם, תוך שימוש בכל חוות הדעת שעמדו בפניהם. ההכרעה הסופית אם חוקיותו של חוק מותקפת היא רק ברשותו של ביהמ"ש העליון.

***כותב רשימה זו כיהן כיו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  הפקידים שמנהלים את המדינה
  משה מהדואר 16/06/2014 11:39
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זו בדיוק הצרה שלנו. נתנו לכמה פקידים לנהל פה את כולם. הם לכל היותר יועצים לשר ולא מכתיבי המדיניות. כל אחד שלמד קצת מבוא לכלכלה ויודע לחשב מע"מ חושב שהוא שר האוצר.
  סגור
 • 7.
  הכל. כל גובניק שישבבקריה ןגירד את הביצים 3 שנים מגיע לו
  שרות בצבא זה לא חזות 16/06/2014 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מע"מ 0. יה 0 1.
  סגור
 • 6.
  לין
  דייב 16/06/2014 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קשקשן גדול שלא מפסיק לחזור על מה שכבר שמענו
  סגור
 • 5.
  חוק מטופש שיהיה בכייה לדורות
  עינת 16/06/2014 08:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מהיכן יגיע בדיוק הכסף למימון החוק??? מעוד מיסים . אינני מוכנה לשלם מס עבור החוק הזה וכנל בוגר צבא שחי בשכירות ויענש בעוד מיסים . מוטב שיתנו לכל חייל 50 אלף על כל שנה ששרת בצבא כשהוא משתחרר וכל אחד יעשה בכספו כחפצו.והדתיים אם הם רוצים כסף זה שילכו לשרת בצבא.
  סגור
 • 4.
  חונטת הפקידים והמשפטנים חונקת את המשק!
  רגולציה = שחיתות! 15/06/2014 17:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כל דבר פה - עוד פקיד ועוד פקיד.
  סגור
 • 3.
  נכון, אבל
  שמואל 15/06/2014 16:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מר אוריאל לין, כמעט כל מילה במקום. טיעונים נכונים בהחלט. בשנים האחרונות עקב ואקום בהנהגה, הפקידות, ככל שתהי בכירה, מרשה לעצמה יותר ויותר, וחוסמת על ידי כך החלטות של נבחרי הציבור. פקידים אלו, בעיקר מתחום המשפט, שוכחים שהם לא נבחרים. אבל, הם משמשים כמסננת ראשונה, לפני המסננת העיקרית הנקראת בג"ץ. והכותב נותן לבג"ץ את הקרדיט במספר מקונות. אם לבג"ץ מותר לפסול חוקים אז מדוע שפקידי משפט לא יעסקו בכך, בפסילת/מניעת חוקים. יש להם ממי לקחת דוגמא.
  סגור
 • 2.
  צודק ב100%
  astern 15/06/2014 16:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אהרון ברק הפך את ישראל לדיקטטורה, עם מקום נרחב (עדיין) של החלטות דמוקרטיות. הוא פשוט ביצע מהפכה שלטונית, בדיוק כמו באוקראינה או במצרים, אבל בלי אף ירייה אחת. לפני כן ישראל היתה דמוקרטיה, עם מגבלות משפטיות. כעת היא דיקטטורה, עם איים של דמוקרטיה.
  סגור
 • 1.
  מה שלא חוקתי בחוק הזה הוא האפליה הקשה כלפי חלק מהציבור
  כנסו 15/06/2014 15:53
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מי שבאמת הופלה ונזרק לכלבים בחוק הזה הוא מי ששירת בצבא ועושה מילואים, אבל כל "חטאו" שקנה דירה כמה חודשים לפני שלפיד החליט על הפטור ממע"מ. מדוע שהמדינה תעניק הטבה כספית גדולה למי ששירת וקנה ב- 2014 ולא תעניק את אותה הטבה בדיוק (בזיכוי מס למשל) למי שקנה דירה ראשונה בחייו בשנת 2013??? שירתתי בצבא, אני עושה מילואים כבר יותר מ-10 שנים, למה לשלול ממני את ההטבה ולתת לי להיחנק עם המשכנתא בלי שום עזרה שאותה המדינה נותנת לכל חברי? שמישהו מחברי הכנסת ירים את הכפפה ויחוקק הטבה מקבילה, של מענק בגובה 100-200 אלף ש"ח, לזוגות שעומדים בתנאי הזכאות וקנו דירות ב-2013 (שאין מחלוקת שהם לא נהנו מעליית מחירי הדירות המטורפת של השנים האחרונות, בעיקר 2005-2010).
  סגור
 • בנוסף ההטבה הזו לא הייתה חוסכת לך גרוש
  יניב תנאי 16/06/2014 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתנאים של היצע נמוך מביקוש, הורדת מיסוי לא תוריד מחירים. המחירים יהיו לעולם המחירים המירביים שהקונים יסכימו לשלם, ואם הסכמת לשלם X עם מע"מ, אתה תשלם עכשיו X בלי מע"מ גם כן. והקבלן יודע את זה. המצב היה שונה אם היו קבלנים שחוששים להישאר עם דירות לא מאוכלסות, ואז הייתה להם מוטיבציה להוריד מחירים. אופציה אפשרית הייתה למשל לקבוע שכל קבלן אשר מציע למכירה לפחות X דירות, יזכה את הקונים ממנו בהקלה במע"מ, ואז הבנייה הייתה מואצת.
  סגור
 • כי אז יבקשו גם מי שקנה ב-2012, וגם מי שקנה ב-2011 וכו'
  יניב תנאי 16/06/2014 16:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובדיעבד, המדינה תצטרך להחזיר את כל המע"מ שקיבלה על רכישת דירות מאז 1948, ותקרוס. תהיה רציני.
  סגור
 • קנית? סימן שיכלת, אנחנו לא יכולים, תתחדש! (ל"ת)
  זוג צעיר 15/06/2014 19:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור