החלת חוק מע"מ 0% צריכה להתחיל כבר מחר

אבישי מלכא, מומחה למיסוי נדל"ן ובכיר לשעבר ברשות המיסים, קורא לשר האוצר להקדים את אישור חוק מע"מ 0%, ומציין כי אי הוודאות היא הגורם שמקשה על שוק הנדל"ן
 |  (1)
שר האוצר, יאיר לפיד, חתום על חוק שטרם נכנס לתוקף וקובע 0% מע"מ לזכאים שונים לדירה ראשונה, כשבראשם זוגות צעירים שירתו בצה"ל או עשו שירות לאומי. כמו כן, לפיד קורא לקבלנים למכור דירות כבר עכשיו על מנת ולהשיג את ירידת המחירים הצפויה לטענתו. עד עכשיו לפיד בא לברך ויצא מקלל.

הבעיה הנוכחית של שוק הנדל"ן הישראלי היא אינה עליית מחירים או ירידת מחירים. בשביל ליצור מגמה של ירידת מחירים בשוק הנדל"ן הישראלי, אנשים צריכים לרכוש דירות. במצב הנוכחי ישנו קיפאון בעייתי בשוק הנדל"ן הישראלי בגלל שבעלי דירות וקבלנים לא ממהרים למכור דירות ונכסים בזול, ובמקביל חלק מהותי מהרוכשים מחכה להנחה שתגיע בעוד מספר חודשים.

דירות ונכסים שהיו נמכרים במחיר שוק בטווח של שבועות, עומדים כעת במשך חודשים ללא רוכשים במחיר המתקרב למחירי השוק. אותה הנחה שזוגות צעירים עתידים לקבל אמורה, על פי הערכות האוצר והמשקיעים, לחלחל לשאר השוק וכך נוצר לנו מצב שוק שנמצא עמוק מתחת לאפס, למרות חודשי הקיץ המתקרבים.

הסיבה העיקרית לבעיה היא הפער בין צפי הרוכשים להוזלת הנכסים לבין הערכות בעלי הנכסים והקבלנים ששוק הנדל"ן ישמור על רמת מחירים יציבה ללא ירידות או עליות מיוחדות. לקיפאון המדובר, שנובע בדירות במחיר ממוצע בשל צפי להורדת המיסוי, צריך להיות פיתרון מיידי. משרד האוצר צריך להודיע על החלת החוק רטרואקטיבית מתאריך מסוים. אם בשוק היו יודעים כי רכישה מקבלן בתחילת חודש יולי תזכה את הרוכש בהטבה שתעבור בכנסת לאחר פגרת הקיץ, אנחנו נראה חלק גדול מהרוכשים הצעירים באים ויורדים מהגדר כבר עכשיו. אף אחד מהרוכשים, ובצדק, לא מתכוון לשלם היום היום מע"מ על רכישת דירה, במקום לקבל את הפטור בעוד חודש או חודשיים.

מצד אחד, ההחלה המיידית של החוק שטרם עבר, אפשרית בשל אופי העסקה עם קבלנים בישראל. רוכש משלם לקבלן מקדמה של 7% מערך הדירה בעת חתימת חוזה הרכישה. תשלום המע"מ בפועל מבוצע ממילא לקראת מסירת המפתח של הדירה, ולכן החלה של מע"מ 0% כבר מתחילת חודש יוני או יולי, אין בה קושי מהותי ליישום, והיא אינה צפויה להיטיב עם משקיעים שממתינים עם רכישת הדירה.

מצד שני, 0% מע"מ הוא חוק בעייתי, בלשון המעטה. קבוצות לחץ רבות כמו קבוצות רכישה, יזמי תמ"א 38, בעלי דירות פרטיים, מיעוטים שלא שירתו בצבא ועוד מתנגדים לו. במידה והחוק לא יעבור, הרוכשים ייאלצו להתמודד עם המצב הרגיל ששורר בשוק הנדל"ן כבר מספר שנים, בו הרוכשים מחוייבים לשלם מע"מ על דירתם, גם אם היא דירה ראשונה לזוג צעיר ששירת בצבא.
פיתרון החלת מע"מ 0% באופן מיידי הוא פיתרון שיאפשר לרוכשים לא "לצאת פראיירים" מצד אחד, וישחרר את חסם אי הוודאות שמעיב בצורה קשה על שוק הנדל"ן המקומי, מצד שני.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  צודק!
  מצדיק 02/06/2014 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואללה הוא צודק!
  סגור