אבסורד הפנסיה -יש רגע שבו אתם הופכים לשבויים

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, בודק את יכולת הניוד של החוסך הפנסיוני עת הגיע לגיל פרישה
 |  (3)
אם נסתכל על שוק הפנסיה המקיפה בשנים האחרונות, אחת התופעות שיבלטו ביותר לעין הינה הירידה המתמדת בדמי הניהול. מודעות הציבור שעלתה, מודעות המעסיקים ומודעות העובד הפשוט לדמי הניהול בפנסיה שלו גבוהים היום יותר מתמיד, ועל כן ניתן לאמר שמגמה זו של ירידה בדמי הניהול כנראה ותימשך.

אם נסתכל על קרן הפנסיה הגדולה ביותר, מבטחים, נראה כי דמי הניהול מההפקדות עומדים היום בממוצע על כ-3.38%, כאשר דמי הניהול המקסימלים הם 6%. דמי הניהול מהצבירה עומדים בממוצע על 0.29% עם דמי הניהול מקסימלים שעומדים על 0.5% (מתוך נתוני פנסיה נט).

אבל הנחה זו נעלמת עם הגיע החוסך לגיל הפנסיה ומבקש לנצל את הכספים העומדים לרשותו. ולמה זה קורה? מכיון שיכולת קבלת ההחלטות של הפנסיונר בפוטנציה שואפת כמעט לאפס. בעולם שקוף ופתוח לתחרות דווקא כשהחוסך צבר את מירב נכסיו הפנסיונים, הגופים המשלמים מתגייסים ומנהלים תחרות לניהול כספי הפנסיה. אבל בעולם הפנסיוני כפי שהוא היום - התחרות כמעט ואינה קיימת.

בעקבות גובה הריבית השורר במשק ניוד לקרן פנסיה אחרת כמעט ואינו בא בחשבון בשל העובדה כי ניוד ויציאה מידית לפנסיה גורמים לגרעון לכל עמיתי הפנסיה, ועל כן נמנעות קרנות הפנסיה החדשות היום מלקבל מבוטחים המעונינים בפנסיה מיידית.

חברות הביטוח המבטיחות תוחלת חיים גם היום למבוטחים מעל גיל 60, אינן מוכנות להתפשר על דמי הניהול ובזה למעשה מסתיימות האלטרנטיבות של החוסך. פעמים רבות גם לא ברור לפנסיונר כי דמי הניהול שלו עלו. זו עובדה, כי בניגוד לחוסך בשוטף, נתונים אלו אינם שקופים לו והם משתקפים רק בגובה הקיצבה שנקבעה לו.

בניגוד להגיון הדורש התפתחות שוק משוכלל של קיצבאות בפרישה אשר יתחרה על דמי ניהול, מסלולי קיצבאות מיוחדים ומסלולים לאוכלוסיות מיוחדות (למה לדוגמא שמקדם קיצבה לאדם בריא יהיה זהה למקדם קיצבה לאדם חולה?) נוצר שוק מנוון אשר התוצרים בו זהים ואינם מגוונים ודמי הניהול בו זהים ומקסימלים.

בעיה נוספת, שברגע שלקוח התחיל לקבל פנסיה הוא למעשה הופך להיות לקוח "שבוי" ואינו יכול לנייד את כספיו. לפני כשבועיים הוציאה הממונה על שוק ההון חוזר הדן בדמי הניהול לפנסיונרים בקרנות פנסיה חדשות. אין ספק שמדובר על צעד ראשון וחשוב בנסיון לשכלל את שוק הקיצבאות ושוק הפרישה - כל זאת על מנת ליצור תחרות ולהעניק מוצר טוב יותר ונכון ללקוח.

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  פנסיה היא כמו משחק פירמידה
  איציק 03/06/2014 19:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשיפסיקו להאמין בה- מסכנים מי שנכנסו אחרונים
  סגור
 • 2.
  אנחנו שבויים בהרבה דברים
  siryusgo 03/06/2014 11:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  פנסיה: אין אפשרות לחבר את כל הפנסיות שפתחו לנו לחיסכון יחיד ביטוח מנהלים: אי אפשר לפדות את כל הסכום לפי מס שולי, ולברוח מביטוח מבזה, עם מנכל מושחת המעסיקים עושים מה שהם רוצים וגם הסוכן ביטוח
  סגור
 • 1.
  אין לי קרן פנסיה יש לי קופת גמל
  חזי 03/06/2014 10:40
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בפנסיה אני שבוי ואולי אני ויורשי אראה חלק קטן מהכסף שהפקרתי אצלם לעומת זאת בגמל כל מה שחסכתי שלי
  סגור