לא רק על דירות, הנה עוד תחום שצריך להוריד בו מע"מ

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, דן בחשיבותו של מס ערך מוסף בכלכלה המקומית, והאם חישובו הנוכחי עדיין נכון לימינו אנו?
 |  (4)
אחד המיסים היעילים במדינת ישראל הוא מס ערך מוסף (להלן - מע"מ). מדובר בשיעור של 18% המוטל אוטומטית כחלק מהמחיר על כמעט כל המוצרים והשירותים, להוציא מכירת פירות וירקות ושירותי תיירות חוץ.

כל אימת שנעשים שינויים במערכת המיסים או שמעלים את שיעור המע"מ, מתעוררות מחדש השאלה, האם השיטה הנהוגה בישראל היא השיטה הנכונה? כממונה על הכנסות המדינה בעבר, תמכתי בשיעור מע"מ אחיד על כלל המוצרים והשירותים. ראינו במע"מ הישג ישראלי, ובעצם האחידות של שיעור המס יתרונות גדולים, הן בתחום הגביה והן בתפישה הבסיסית הקובעת את עקרונותיו.

כפי שכולנו יודעים, המע"מ בנוי כך שבסופו של חשבון מי שמשלמו הוא הצרכן הסופי. מסיבה זו, הוא מהווה מרכיב משמעותי מאוד בעלות של מוצרים חיוניים, כגון מוצרי מזון ותרופות, ועצם המחשבה של הטלת מס על מוצרים אלה מעוררת תמיד מחדש ספקות.

במהלך השנים שיניתי את גישתי, והגעתי למסקנה כי ראוי לבחון שינויים מבניים במע"מ. שינויים אלה חייבים להיות מושפעים משיקולים חברתיים יותר מאשר משיקולי יעילות המס. בארצות אירופה מקובלים שיעורים שונים של מע"מ לקבוצות מוצרים שונות על פי הקריטריון של חיוניות המוצר לציבור הרחב. ישנם שיעורים שונים וברמות שונות, ועל אף כל זאת השיטה עובדת. השוני בין שיעורי המע"מ לא יוצר בעיות מורכבות שאי אפשר להתגבר עליהן. אם כן, אולי מותר אף ללמוד מהם.

נכון, שיעור מס אחיד הוא הרבה יותר נוח, אבל אסור שנוחות מערכת הגביה תגבר על שיקולים חשובים יותר, כמו הוזלת מחירי מוצרי המזון והתרופות לציבור הרחב. אנו מעניקים פטור מוחלט מתשלום מע"מ על ירקות ופירות, אך מנגד, מטילים את מלוא המע"מ בשיעור של 18% על לחם, עגבניות ואורז. אין לכך שום הצדקה. אין כיום שום סיבה מדוע לא נבחן מחדש את הפטורים המוחלטים והצדקתם, ומנגד, נשקול את הפחתת שיעורו של המע"מ על כל הקטגוריה של מוצרי מזון ותרופות. כל זאת, מבלי שנעשתה הבחנה אילו מוצרי מזון הם מוצרים לצריכה עממית ואילו מטעמים שניתן לכנותם איכותיים או יוקרתיים. חלוקה פנימית כזו של מוצרי מזון תקשה מאוד על תפעול גביית המס. לא יהיה נכון להחליט מהו מוצר המזון החשוב יותר ומה הפחות חשוב, כאשר, בעצם טבעו, הוא מהווה מוצר מזון.

שיעור המע"מ הוא גבוה, ומייקר מאוד את מחירי המזון. הוא עומד בסתירה לשאיפה המרכזית בכלכלה שלנו כיום להוריד את מחירי מוצרי המזון השונים, ואף להפחית את יוקר המחיה, עבור כלל האוכלוסיה. תמיד ניתן לנהל ויכוח נוקב מה חשוב יותר ופחות, אילו מוצרים צריכים להיכלל במסגרת הקטגוריה של מע"מ נמוך ברמה של 6% ואילו לא. ישנם מודלים רבים ושונים בארצות האיחוד האירופי, אך אין צורך לחפש את המודל הטוב ביותר - הוא לא קיים - אם הצבנו את המטרה של הפחתת מחירי המזון כמטרה מרכזית במדיניות הכלכלית, לא נוכל יותר להתעלם מהמשקל של המע"מ על עלות מחירי המזון בישראל.

יש לכך כמובן השלכות תקציביות, אבל בהחלט אפשר לאזן בין קבוצות השירותים והמוצרים עליהם יש פטור מוחלט ממע"מ, לבין האפשרות של קביעת רמת מע"מ נמוכה לכלל מוצרי המזון הראויים לכך.

אני מאמין כי הנהגת שתי רמות של מע"מ כיום לא תפגע ביעילות המס. צריך לזכור שרק לפני שנים אחדות הונהג מהלך של דיווח מקוון לרשויות המס על כל עסקה ועסקה הנעשית במגזר העסקי. היום זו עדיין לא חובה המוטלת על כל העסקים, אבל המגמה היא להרחיב דיווח מקוון זה, ובוודאי שהמהלך האמור יתרום רבות למיגור האפשרויות של העלמות המס או יצירת חשבוניות מס פיקטיביות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  18% מע"מ על עגבניות? (ל"ת)
  ??? 12/05/2014 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  ביטול מע"מ לא יוריד מחירים,אלא רק ילך למוכרים
  שישקו 12/05/2014 14:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדינה של גזלנים
  סגור
 • 2.
  רק בתנאי שהשמאי יקבע מחיר מקסימום למוצרים, כדי להבטיח
  אפשרי אבל - 12/05/2014 12:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שהמוצרים ימשיכו להימכר באותו מחיר כמו היום ולא יעלו את מחירם אפילו באגורה (כי אחרת ינצלו את זה שהצרכן הסופי משלם פחות כדי להעלות את המחיר מראש)
  סגור
 • 1.
  לין
  דייב 12/05/2014 10:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  די באמת נמאס לשמוע ממנו..מידי פעם צץ מצייץ ונעלם ומאומה לא קורה כי אין לו השפעה והוא כבר שנים נמצא בתפקיד שהוא אינו זז ממנו אז עדיף שתיקה
  סגור