עצמאות 2: יש איום ספציפי וברור כעת - צמצמו סיכון

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מסכם לכבוד החג את סיכוייהם של אזרחי מדינת ישראל להגיע לעצמאות כלכלית
 |  (78)
לאחר הפוגה די ממושכת מכתיבה, זה תמיד נחמד לחזור ולכתוב במיוחד לפני מועד כה חגיגי כמו יום העצמאות ה-66 של מדינת ישראל. יום העצמאות מסמל עבורנו חופש, עצמאות ועתיד טוב יותר, לכן נראה לי כי זהו עיתוי טוב לבחון, האם אנחנו נצבים לפני כל אלה גם במישור הכלכלי?

תגליות הגז הרבות והגדולות, הן בקידוח תמר והן בקידוח לוויתן, עושות רושם כמבטיחות לנו עצמאות אנרגטית עתידית. השנים האחרונות עושות רושם כאילו שעצמאותה הכלכלית של ישראל מקבלת משנה תוקף. היא הצליחה להתנהל בצורה מוצלחת למדי, דווקא בשעה שהזירה הכלכלית בעולם סערה.

משברים כלכליים בארה"ב ובאירופה פסחו עלינו, תהפוכות מדיניות במזרח התיכון עברו מעלינו, פשיטת רגל של מדינות קרובות גיאוגרפית אלינו נמנעו מלגעת בנו. קטר ההייטק הישראלי המשיך לדהור בעוצמה, והוכיח שמדינה קטנה ומוקפת אויבים עדיין יכולה ליצור טכנולוגיות ויישומים שכל העולם ירוץ ויקנה אותם. שוק ההון בישראל בכלל ושוק אגרות החוב בפרט ממשיכים לשדר עוצמה בלתי רגילה. עוצמתו של השקל הישראלי מוכיחה כי מדובר באחד המטבעות החזקים והיציבים בעולם בשנים האחרונות.

כל ההקדמה הזו צריכה למלא כל אחד ואחת מאתנו בגאווה גדולה, אבל כמו כל יהודי אני חייב להתמקד דווקא במה שלא בסדר, ואני לא מתכון לפטיש הפלסטיק המיתולוגי של יום העצמאות שעולה בערב החג 30 שקלים או הקצף שאנחנו או הרכבים שלנו "סופגים" מילדי השכונה. אני מתכוון לאותם האיומים הכלכליים האמיתיים הנמצאים כאן סביבנו, ומאיימים לפגוע באותה תחושה טובה המוזכרת לעיל.

שני האיומים הראשונים, ולדעתי העיקריים, קשורים זה לזה בצורה הדוקה, ובעצם מהווים את המנוע שדחף להיווצרות איומים נוספים על המשק הישראלי. אני כמובן מתכוון לשער הריבית ושער החליפין וחוזקו של השקל.
הריבית בארץ נמוכה כבר תקופה ארוכה. היא יוצרת עיוותים קשים בכל המשק הישראלי, ומובילה להיווצרות בועת מחירים בתחום הדיור ותחום האג"ח שמהווים איום ממשי לעתידו של כל משק בית בישראל.

מדוע איום?
התשובה לכך פשוטה - אנשים התרגלו לכך שאין עלות (לפחות לא עלות משמעותית) לכסף אותו הם לווים מנותני האשראי, וכך אנחנו מוצאים את עצמנו עם מחירי דיור גואים, שאינם מאפשרים לזוגות צעירים להגיע למצב בו הם יכולים לאפשר לעצמם דיור במחיר סביר או דיור בכלל. אנו רואים שמשקי הבית מתמנפים בהלוואות דיור אדירות לצד התנפחותו של שוק האשראי כולו - כל זה עקב הצורך של הבנקים לייצר סבירה על ההון בסביבת אפסית.

ובכן, למי ששכח הלוואות צריך לשלם, ולפעמים כשהריבית עולה ובעקבותיה התשלומים, ומצד שני מחירי הדירות יורדים - נוצרת בעיה. גם שוק החיסכון מושפע מאוד מהריבית הנמוכה - תשואה נמוכה בשוק החיסכון מובילה את המשקיעים להגדלת סיכון, ובכך לסיכון העתיד על חשבון ההווה. הבועה שהתפתחה בשוק הממשלתי והקונצרני בארץ מביאה לכך שכל אחד מאתנו עתיד לסבול בטווח הארוך מתקופה ארוכה של תשואות נמוכות על מרכיב החיסכון הפנסיוני שלנו. מצב כזה צפוי להחריף את המשבר בחיסכון הפנסיוני, ויחייב את המדינה בצעדים קיצוניים נוספים של העלאת גיל הפנסיה והקטנת הקצבה לחוסכים.

אני בטוח שבנק ישראל ער לעיוותים הקשים שיוצרת הריבית הנמוכה, אבל עושה רושם כי כרגע האיום השני המרכזי על המשק מדאיג את יותר, אני מתכוון לרצון שלו בהמשך הצמיחה בישראל, המונע בראש ובראשונה על ידי החברות המייצאות, כלומר בעיית שער החליפין, כמו גם יציבות מחירי הדירות ויציבות הבנקים.

חלק לא מבוטל משיקולי הריבית של בנק ישראל נובעים מהרצון שלו למנוע המשך התחזקות של השקל. הוא קיבל החלטה ל"העדיף" את סיכון הריבית אל מול סיכון שער החליפין. אפשר בהחלט להבין את ההחלטה, אבל לא מוכרחים להסכים אתה.

ובכן, אם כך אני חוזר לשאלה עמה פתחתי את הדיון, האם אנחנו צפויים לעצמאות כלכלית בעתיד הנראה לעין?
התשובה לכך אינה פשוטה. לריבית הנמוכה לאורך תקופה כה ארוכה יהיה מחיר - ברגע שהריבית תתחיל לעלות, ואל תטעו לחשוב שזה לא יקרה, השאלה היחידה היא רק מתי - רוב הערכות מדברות על סוף השנה הנוכחית או השנה הבאה, אז יגלו שאי אפשר ללכת באוויר כמו דמות מסרט מצויר. מחירי הדירות יפגעו, תשלומי המשכנתא שלנו יעלו, החסכונות הפנסיוניים שלנו ינזקו, רק אז אולי נוכל לדעת מי מאתנו היה מספיק זהיר, מי מאתנו היה מספיק חכם להימנע מסיכונים משמעותיים עבור סיפוק זמני של תאוות הבצע הקיימת בכל אחד מאתנו.

אז מה עושים בינתיים בשוק על מנת לצלוח את התקופות קשות הצפויות לנו בעתיד?

ובכן אני איני איש בשורות כאן. אין פתרונות קסם לבעיות מסובכות. פשוט מקטינים סיכון - בתחום אגרות החוב עוברים להשקעות קצרות ובטוחות ברוב הכסף ומוותרים על סיכוי הזוי לרווחי הון נוספים, אי אפשר לסחוט עד אין סוף לימון משומש. בחלק קטן מהכסף משקיעים באגרות חוב של חברות בהן עדיין אפשר לקבל תשואות ראויות, ואם אתם לא מוצאים כאלו אין כל בושה לשבת על מזומנים. במידה ואתם בכל זאת מעוניינים בסיכון, עדיף סיכון בשוק המניות. ואם כבר שוק המניות, כדאי לפזר בין השוק המקומי לשוקי חו"ל.

אולי הכתבה אינה כל מה שרציתם לקרוא לקראת יום העצמאות, אבל לדעתי עדיף לומר את האמת כפי שאני רואה אותה על פני עצימת עיניים. ולא פחות חשוב, כל שינוי תמיד יוצר הזדמנויות חדשות לכל מי שהיה מספיק זהיר וסבלני.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(78):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 42.
  תודה רבה על המאמר המאיר וגם על התגובות לשואלים. התגעגנו (ל"ת)
  דורית 06/05/2014 22:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 41.
  אשמח לשמוע מה דעתך על נפטא ז לאור פרמיית ההמרה הנוחה (ל"ת)
  כיף שחזרת לכתוב 06/05/2014 20:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 40.
  אג"חים עם ריבית משתנה
  analyst 06/05/2014 20:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום מיכה. האם כדאי להשקיע היום באגחים עם ריבית משתנה? האם זה לא העדיף על קרן כספית? תודה
  סגור
 • 39.
  הבעת הערכה
  asikol1 06/05/2014 18:45
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מיכה היקר, טוב שחזרת לכתוב, מאד נהנה מניתוחיך השקולים והקלים להבנה. חג שמח!
  סגור
 • 38.
  אספן אגח ה
  יובל 06/05/2014 10:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום מיכה מה דעתך על האגח הנ"ל ועל עסקאות הרכישה האחרונות שביצעה החברה בנדל"ן ובסולאר. תודה
  סגור
 • 37.
  האם אפשר להשקיע באגחים שכבר ביצעו תספורת כמו אפריקה ,אל
  דודי 05/05/2014 17:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האם כדאי להשקיע באגחים של אלביט הדמיה שעברו תספורת . האם הבעלים החדשים יוכלו להחזיר את החוב המקוצץ . מה ההשפעה של ביטול מכירת גמידה על יכולת ההחזר של בעלי אלביט הדמיה . האם היתה ממליץ על רכישת אגח של אפריקה ?
  סגור
 • 36.
  למה בנק פועלים ולאומי לא מנפק אגחים חדשים ואם
  שרון 05/05/2014 16:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם ינפקו בקרוב
  סגור
 • 35.
  מיכה האם עדיף להתבצר במקמים או לרכוש אגח ממשלתי
  גלעד 05/05/2014 15:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במחמ בינוני ?? מה דעתך על מניות היתר בתל אביב ? האם יש עוד בשר לעליות ?
  סגור
 • אג"ח ממשלתי למח"מ בינוני
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 17:42
  הגב לתגובה זו
  3 1
  למשקיע פרטי, משקיע נטו, לדעתי אין כדאיות להחזיק אג"ח ממשלתי צמוד לטווח הבינוני כיוון שכיום מדובר על תשואה נטו אפסית לאותו המחזיק. אגב באג"ח שקלי לארבע שנים ההשקעה מניבה נטו כאחוז אחד בשנה לפני עמלות כלומר מדובר על תשואות אפקטיביות שאינן גבוהות ממה שתקבל במק"מ ואו בקרן שקלית אז מדוע צריך לקחת סיכון ?
  סגור
 • 34.
  אג״ח סאני
  דן 05/05/2014 13:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, האם לדעתך שינוי ההסכם של סמסונג עם סקיילקס צפוי לפגוע באפשרות של סאני לעמוד בהסדר? האם האג״חים של סאני מעניינים ברמות המחירים הנוכחיים?
  סגור
 • טען עוד
 • אג"ח סאני
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 17:38
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כיום מחירי האג"ח של סאני עומדים סביב 40 אגורות , מעט גבוה מכך, בכל תסריט שתבחר לאחר ההסדר הנכסים שיש לטובת המחזיקים באג"ח ( מלבד סקיילקס וכולל התמורה ממניות מובילאיי ולאחר ההנפקה הצפויה של החברה בארה"ב ) נעים סביב 30-40 אגורות לאג"ח ולכן האפסייד אמור להגיע מסקיילקס. לדעתי ההסדר בצפוי בסאני "קונה" זמן ובזמן הזה סקיילקס אמורה להקטין את החוב שלה למחזיקי האג"ח של סקיילקס כך שהשאיפה שלי שבסוף התהליך סקיילקס תישאר ללא חוב ורק עם הפעילות של סמסונג. אם זה אכן יצא לפעול אפשר יהיה לראות תמורה נוספת למחזיקי האג"ח של סאני כיוון שהפעילות הזו יכולה לשרת את חוב שיישאר של כ 150 מיליון ₪ . ולכן לדעתי ההשקעה באג"ח סאני היא השקעה לטווח ארוך של מספר שנים קדימה.
  סגור
 • 33.
  מיכה היקר - שכחת לענות לשאלתי מס' 21
  דוד 05/05/2014 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם כלל לא נמכרת, האם זה נכון שמחיר האגחים בשוק היום משקף את ההסדר ולא יהיה אפסייד? כלומר שכל מה שיקבלו הנושים במזומן ובמניות משתווה למחיר האגח בשוק. אשמח לשמוע מה אתה חושב
  סגור
 • התגובה התפרסמה בעיכוב קל , אפשר לראות אותה . (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 17:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 32.
  ישאל אגח
  רם 05/05/2014 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש שם תביעות על איזה דיבדנד כמה לדעתך עוד יתקבל שם?
  סגור
 • ישאל אג"ח
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתמול פגשתי את עו"ד גיא גיסין לפני אסיפת מחזיקי סאני ודיברנו מעט אודות ישאל ( גיא גיסין הוא המפרק של ישאל). הוא סיפר שהוא חוזר מדיון בבית המשפט בדיוק בנושא זה והבנתי ממנו שהשופט אישר את הבקשה של גיסין לעצור את הדיבידנד של כימיפל . מדובר במספר מיליוני ₪ נוספים עבור ישאל ועושה רושם שגיסין אופטימי בעניין זה. בנוסף הוא בוחן אפשרות של תביעות ( הוא טוב בתחום הזה). הבנתי ממנו שעד כה מחזיקי האג"ח קיבלו בשני תשלומים כ 10.5 אגורות. אם הפעולות שלו יצליחו אפשר לקוות להגיע לסה"כ תמורה סביב 20 אגורות לאג"ח.
  סגור
 • 31.
  השקעה
  אבנר 05/05/2014 12:55
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מר צרניאק היקר שלום וחג שמח לפני כחודשיים מכרתי את דירתי ואני עומד להשכיר דירה למשך שנה לפחות במצב הנוכחי אני כמובן רוצה לקחת כמה שפחות סיכונים איך לדעתך עלי לנהוג ואיך להשקיע ולקבל תשואה קטנה אבל עם ביטחון רב אני מזכיר שוב שזה כסף של דירת מגורי משפחתי בנוסף מעריך מאד את צורת חשיבתך ואת הידע המקצועי הרב שלך בתחום תודה מראש וחג שמח לך ולבני ביתך
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 17:25
  הגב לתגובה זו
  3 1
  תודה, מצטרף לאיחולים חג שמח לך ולבני משפחתך. בכסף של דירה אשר אני מניח שמיועד בעתיד להיות מושקע חזרה בדירה למגורים אסור לך להסתכן . הבעיה העיקרית מבחינתך היא שאי אפשר לקבל ריבית סבירה בבנק על הכסף , זה כמובן לאור הריבית האפסית במשק. אם אתה מסוגל לנהל מו"מ קשוח עם הבנק ולהגיע, במקרה של סגירת הכסף בפיקדון שקלי חודשי , לריבית שנתית סביב 0.65%-0.7% קח אותה, זה לא הרבה אבל זה בטוח. אפשרות נוספת הן הקרנות השקליות שיניבו לך תשואות סביב 0.5% בשנה והיתרון כאן שאסור לבנק לגבות דמי שמירה בקרן כספית ומכיוון שזו קרן נאמנות בהנחה שהאינפלציה תהיה אפילו סביב אחוז מדובר בתשואה שהיא כבר נטו.
  סגור
 • הבעת תודה
  אבנר 05/05/2014 18:57
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מר צרניאק היקר רב יקרות חן חן ושוב תודה
  סגור
 • 30.
  הכותב הכי מפוקס באתר
  עופר 05/05/2014 12:13
  הגב לתגובה זו
  2 1
  צנוע, מפוקס, וריאליסטי. שיהיה לך ולבני משפחתך חג שמח ותודה.
  סגור
 • תודה , יום עצמאות שמח גם לך. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 17:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 29.
  מיכה היקר - שאלה
  מתלבטת 05/05/2014 11:34
  הגב לתגובה זו
  1 2
  האם אתה סבור שגם מקרנות נאמנות באגח כדאי לצאת?
  סגור
 • השקעה באג"ח באמצעות קרנות נאמנות ותעודות סל
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 17:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כעיקרון אם התשואה באגרות חוב היא אפסית זה נכון בין בהחזקה ישירה ובין באמצעות קרנות נאמנות. אבל חשוב להבין כי כיום למחזיק פרטי יש יתרון בהשקעה באג"ח באמצעות קרנות נאמנות ואו תעודות סל לעומת השקעה ישירה הסיבה לכך הוא נושא המס.אגרות חוב רבות בגלל המחירים הגבוהים שלהן בעצן מניבות תשואות שליליות נטו למחזיקים פרטיים, ולכן מכיוון שבקרנות נאמנות התשואה הרלוונטית היא ברוטו לפני המס למשקיע פרטי כיום עדיף להחזיק קרן .אבל כאמור במקרה של ירידות באגרות חוב במקרה של עלייה בריבית לדוגמא תפסידי גם בהשקעה ישירה וגם באמצעות קרן נאמנות.
  סגור
 • השקעה באג"ח באמצעות קרן נאמנות. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 12:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 28.
  להבה
  אנונימי 05/05/2014 11:12
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מיכה שלום, אני מסכים עם הנאמר בכתבה היום רוב האגחים נסחרים הרבה מעל הפארי, השאלה שלי היא מה אחוז המזומן שאתם מחזיקים היום בלהבה?
  סגור
 • קרנות נאמנות
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 12:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בשתי הקרנות שלנו מרכיב המזומן ושווה המזומן הינו גבוה מאוד סביב 50%-60%. אגב לגבי שווה מזומן אני מתכוון לאג"ח בדירוג גבוה ואו אג"ח עם ביטחונות למח"מ מתחת לשנה ( מח"מ של חודשים ספורים). כאמור את התשואה אנחנו מקווים לספק במסגרת יתרת ההשקעות בקרן המורכבת מאג"ח של חברות אשר נבדקו על ידנו ועדיין מניבות תשואות טובות ( חלקן אפילו גבוהות מאוד כגון סקיילקס, ואפריקה).
  סגור
 • 27.
  קמן
  אנונימי 05/05/2014 11:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה לגבי קמן, יש סיכוי לראות שם כסף?
  סגור
 • קמן
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 12:03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני מאמין שאתה מתכוון למניה כיוון שלאג"ח הוגשה הצעת רכש לפני מספר חודשים ואני מקווה שהשתתפת במכירה במסגרת ההצעה. למניה לצערי אין שווי.
  סגור
 • 26.
  כל עוד אתה לא כותב הכל בסדר! אולי כדאי שמשיך כך...... (ל"ת)
  cvc 05/05/2014 10:56
  הגב לתגובה זו
  2 5
  סגור
 • .cvc, shut up. (ל"ת)
  thanks. 06/05/2014 10:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אם זה יעזור לך אין לי כוונה כרגע לכתוב ברצף ... (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 12:02
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 25.
  מיכה מה דעתך על השקעה בדולר
  דולר נרכש ב-3.5 05/05/2014 09:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בהסתכלות על שנה -שנה וחצי מהיום
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 10:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לצערי בטווח הזמן הקרוב אני מתקשה לראות את הדולר עולה משמעותית ביחס לשקל ( רק במקרה של אירוע חיצוני אפשר אולי לראות את הדולר עולה). אני מניח שבמקרה של משבר בשוק הדיור עם משבר בכלכלה אפשר יהיה לצפות להיחלשות השקל.
  סגור
 • 24.
  תענוג לקרוא את הכתבות שלך. תודה. (ל"ת)
  מוטי 05/05/2014 08:38
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • תודה ויום עצמאות שמח. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 10:34
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 23.
  כל נכון ומדויק (ל"ת)
  אייל 05/05/2014 07:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 22.
  א תודה בשם הרבה אנשים התגעגנו
  אורי 05/05/2014 05:22
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אני מושקע ברוב הכסף בחול ממזמן כי הגעתי למסכנה אין מסחר הוגן בארץ אגב משתדל בחב ענקיות כגון א אלרטיק ועוד ומקווה לטוב חג שמח לך
  סגור
 • תודה ויום עצמאות שמח גם לך (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 10:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 21.
  אידיבי
  xnh 05/05/2014 01:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם כלל לא נמכרת זה נכון שמחיר האגחים בשוק היום משקף את ההסדר ולא יהיה אפסייד. כלומר שכל מב שנקבל במזומן ובמניות משתווה למחיר האגח בשוק. אשמח לשמוע מה אתה חושב
  סגור
 • אידיבי אג"ח
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 12:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קשה לענות על השאלה בפשטות כיוון שהשווי למחזיקי האג"ח נגזר משווי המניות בשוק לאחר ההסדר. בגדול בגלל המבנה של ההסדר ( התלוי בהזרמות נוספות עתידיות של בעלי השליטה) המחירים היום בשוק להערכתי די משקפים את שווי התמורה הצפוי מיד לאחר ההסדר.
  סגור
 • 20.
  בגדול, מה צריך לקרות כדוי שאגחי סקיילקס יגיעו לשער
  יוסי 05/05/2014 01:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הפארי בשנתיים שלוש הקרובות למרות שנמנע כעת מסקיילקס לשווק את מוצרי סמסונג לחברות הסלולר. יש סיכוי שאי פעם נראה את אגחי סאני בקידומת 8 או 9
  סגור
 • סקיילקס אג"ח
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 10:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1-ראה תגובתי בנושא למגיבים 1,10 2- כפי שאמרתי מיטב מכרו , אני יכול להוסיף שאנחנו בלהבה הגדלנו החזקות באג"ח הארוכות ולכן אם תבדקו נתונים עדכניים תראו שקרנות מיטב מחזיקות עדיין אבל מדובר על קרנות שלהבה הינה מנהל ההשקעות שלהן. כפי שכתבתי אנחנו לקראת סוף המכירות בסדרות הארוכות. בחודש הבא צפוי תשלום ריבית משמעותי למחזיקים בסדרות הארוכות. במהלך 2014 נותר לסקיילקס תשלומי קרן בסך של 100 מיליון ₪ ( לאג"ח ד ולאג"ח 1) ולאחר מכן בשנים 2015- יוני 2017 ( מלבד פירעון קרן סופי לאג"ח ד בשנת 2015) רוב התשלומים קרן וריבית הם לסדרות הארוכות. עלייה במחיר מניית פרטנר בעתיד יחד עם תשלום דיבידנד על ידי פרטנר לדעתי יכולים להביא לכך שתראה את הקידומות שציינת ...
  סגור
 • 19.
  ההשפעה של מכירות מוצרי סמסונג ישירות למפעילים הסלולריים
  רן 05/05/2014 00:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על הכנסותיה ורווחיותה של סקיילקס. כמי שנהנה לקרוא את דעותיך. תוכל לספר לנו עד כמה הדבר קריטי לרווחיות סקיילקס. אני מתרשם שסקיילקס מתאמצת רבות לפתח ערוצי מכירה חלופיים וישירים, באמצעות הרחבת פריסת החנויות שבבעלותה ובאמצעות העמקת שווק לחנויות פרטיות כולל אתר אינטרנט מתקדם. האם יש בכוח אמצעים אלה לקזז או אף לבטל את אובדן ההכנסות מהמפעילים הסלולריים? אגב, לאחר עדכון ההסכם עם סמסונג החברה דיווחה בתקשורת שהפגיעה הצפויה לא מהותית. בתודה
  סגור
 • מכירות ותוצאות פעילות סמסונג
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 10:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על פי הדוחות השנתיים המכירות למפעילים הסלולריים היוו כ 60% מסך המכירות ואילו המכירות בשוק הפתוח היוו 40%. בסוף 2013 היחס נע סביב 50% . החברה תמשיך למכור גם בשנת 2014 למפעילים ויחד עם הגידול במכירות בשוק הפתוח ( גם על חשבון היבוא המקביל בגלל שיפור במחירים אותם סקיילקס מקבלת מסמסונג) הפגיעה במכירות ביחס לשנת 2013 , לדעתי, תהיה נמוכה מ 40% . למרות שהחברה שבה ומצהירה כי לא צפויה פגיעה ברווח להערכתי כן תהיה פגיעה ברווח אם כי בשיעור נמוך מהירידה במכירות ( בגלל המרווים הנמוכים מול המפעילים ושיפור בתנאי הסחר מול סמסונג).
  סגור
 • 18.
  בועת נדלן - הצעה לפתרון
  נו באמת 04/05/2014 21:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיכה, אם אני מסכם את רוח הדברים שכתבת: רמות הריבית הנמוכות הסטורית מאפשרות ללווים ללוות סכומים עצומים ביחס לכושר ההשתכרות בישראל. עלות בניה של דירה בבניה רוויה ~ 350K ש"ח ל- 120מ + מחסן ומרפסת - קל לראות זאת ברואבי כשאת חומרי הגלם וכח העבודה לא אחת מעבירים מצד זה של הגדר לשם. מחירי הדירות התמפחו כי אוצר המדינה גוזר סכומים שבעבר באותם מקומות היה קונה דירה שלמה 700K קרקע במקומות בהם דירה עלתה 650K לפני 6 שנים. הקבלנים שחלקם דוגר על קרקעות הסטוריות מגיעים ל-35-40% רווח גולמי על אותם פרויקטים ו-15-20% על פרויקטים חדשים. לבנקים זה הבטחונות ובטח אין אינטרס להפחית מחירים. ולכן, היחידי שיכול לעשות מעשה היום ולא להמשיך עם וסות מניות הבנקים עוד 3 שנים (סליחה דירות) הוא המדינה שתבנה באמצעות קבלנים דירות של 120מ חצי שעה מת"א וי"ם ב- 650K - אבל תעביר חקיקה שכל נכס במשכון כנגד משכנתא ישלם מס של 2% לאוצר המדינה - כך הריבית תהיה ~ 5-6%, הקונים יקנו נכס ב- 650k ודי ב- 150K הון עצמי. מי שלא ימשכן את הנכס יוכל להלוות בריבית קיימת - אבל לא יוכל לדרוש פנוי - האם הבנקים יקחו את הסכון? להלן הצעה לפתרון.
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 10:20
  הגב לתגובה זו
  3 2
  1- נכון אנשים נוטלים משכנתאות אשר כיום הם חושבים שהם יכולים לעמוד בהחזרי במשכנתאות על ההלוואות , הבעיה היא שהריבית כיום נמוכה ולכן הלווים לא לוקחים בחשבון את העלייה בעתיד בגודל ההחזר כאשר הריבית תעלה ואז יכולת ההשתכרות שלהם תהיה נמוכה ביחס להחזר המשכנתא. 2-אגב לדעתי עלות הבניה של דירה בת 120 מטר ( כולל עלות של שטחי שירות ושטחים ציבוריים הינה כ 3000-4000 ₪ למטר וזה לפני מע"מ) הבעיה היא שעלות הקרקע במרכז מהווה כ 50% מעלות הדירה וזה מטורף כיוון שבעולם בדרך כלל הקרקע מהווה כ 10%-30% בלבד מעלות הדירה.
  סגור
 • 17.
  סאני
  אמיר 04/05/2014 21:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה שלום רב. האם יש מידע על הסדר החוב בסאני? מהם לוחות הזמנים, והאם מתווה ההסדר הוא כפי שפורסם בזמנו ( הנפקת 2 סדרות חדשות וכו'..)? בזמנו נאמר שממתינים לסיום ההסדר בסקיילקס. תודה רבה וטוב שחזרת
  סגור
 • תגובה.
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1- תודה ויום עצמאות שמח. 2- ראה תשובתי למגיב 1 בדיוק בעניין זה. מבנה ההסדר אינו צפוי להשתנות.
  סגור
 • 16.
  הגדלת היצע הדירות יעורר את הכלכלה
  גדי כ. 04/05/2014 21:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגדלת היצע הדירות יעורר את הביקושים העקיפים בכלכלה ולכן חובה לבנות יותר דירות לאוכלוסיות שונות ובפרמארים שונים. דירות של 2,3,4,5 חדשרים כאשר ההתמקדות היא לא על יוקרה אלא על פשטות אך איכות כמו ריצוף זול וכולי. זה יכול להוזיל את עלויות הדירה בעשרות אלפי שקלים ואולי 100 אלף שקל!!!
  סגור
 • 15.
  אין לו מושג מתי ואם הריבית תעלה!
  קליפ 04/05/2014 21:01
  הגב לתגובה זו
  0 4
  להניח,מתי שהוא,בעשור הקרוב....אולי תעלה הריבית...לא רציני!!!
  סגור
 • נכון אין לי מושג ....
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:47
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אבל זה לא משנה כלל את העובדה ש"תשואה", אם לקרוא למה שמקבלים כיום ברוב האפיקים שציינתי תשואה בכלל , אפילו מתקרבת להצדיק את הסיכון בהשקעה באפיק שהינו כה רגיש לסיכון של עלייה בריבית. כאמור כל אחד ייעשה את מה שמתאים לו.
  סגור
 • 14.
  חג שמח מיכה (ל"ת)
  אנונימי 04/05/2014 19:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תודה. יום עצמאות שמח (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 13.
  טוב לשמוע ממך מיכה,פטרוכימיים אגח ארוכות שווה קניה?
  אלון 04/05/2014 19:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש בטוחות השאלה אם מניות בזן שוות קניה במחיר זה? הכוונה ל-ב ו-ג
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה. כיום ההשקעה באג"ח פטרוכימיים היא בעצם השקעה במניית בזן. לשם קבלת החלטה מושכלת ישנה חשיבות רבה ליכולת לבצע הערכה כלכלית טובה לגבי מצבה הנוכחי של בזן. אני איני אנליסט המתמחה בתחום זה ולכן אין לי מספיק מידע עדכני לגבי מצבה של בזן כרגע. מידע שיאפשר לי להחליט האם מדובר בהשקעה אטרקטיבית בעיתוי הנוכחי. לכן לדעתי השקעה כיום באג"ח אלו מיועדת לאנשים שמבינים בתחום או לכאלו המוכנים לקחת סיכון משמעותי על מנת לזכות בתשואה גבוהה.
  סגור
 • 12.
  טוב לקרוא אותך שוב!
  קוראת קבועה 04/05/2014 18:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מקווה שתכתוב לעיתים יותר קרובות. חג עצמאות שמח!
  סגור
 • תודה- יום עצמאות שמח גם לך. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 11.
  שלום מיכה. תוכל לעדכן מה מצב ההסדר בדוראה? תודה. (ל"ת)
  יעקב 04/05/2014 18:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • דוראה
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוראה- מחזיקי אג"ח ג קיבלו תשלום חלקי ( סדר גודל של 10 אגורות) לגבי המחזיקים האחרים הכסף יושב אצל הנאמנים כי לא היה רוב לאישור הרולינג של מס הכנסה לגבי התשלום ( אנחנו בלהבה החזקנו באג"ח ג ולכן היה באג"ח זה את הרוב הדרוש). כיום ישנם דיונים בבית המשפט לגבי ההצעות של מנורה לרכוש לרכישת חלקה של דוראה בפרויקט השוקולד ברוסיה ( עד כה ההצעות היו נמוכות מדי לטעמם של המחזיקים ולמרות הניסיונות של המפרקים כן למכור את הפרויקט למנורה) . במידה ותהיה מכירה יהיה תשלום נוסף למחזיקי האג"ח. הבעיה היש שהמחזיקים מאמינים כי שווי הפרויקט גבוה משמעותית מהסכום שהוצע ( סביב 4.5 מיליון ₪ ) . עושה רושם שלאחר שתתקבל הערכת שווי בית המשפט יפסוק לגבי המכירה.
  סגור
 • 10.
  סקיילקס
  משקיע להבה 04/05/2014 16:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מיכה ברוך שובך נא עדכון על מצבה של סקיילקס מדוע הנייר לא פורץ ולמה האופציה נסחרת במחיר כל כך נמוך (הונפקה ב 55 אג'). כמו כן מה קורה בגזרת סאני. חג עצמאות שמח לך ולכל העובדים המסורים של להבה.
  סגור
 • יום עצמאות שמח גם לך
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לגבי סאני אנא קרא את תשובתי למגיב 1. סקיילקס- בעקבות השינוי בהסכם עם סמסונג חלק מהמחזיקים המוסדיים העיקריים חיסלו את האחזקות שלהם בסדרות הארוכות של סקיילקס. בעצם שני המחזיקים הגדולים ילין ( להערכתי הם חיסלו את כל האחזקות בסדרות ז-ט ) ומיטב ( להערכתי סיימו בימים האחרונים למכור את האחזקות שלהם בסדרות ח,ט ונותרה להם עוד כמות קטנה בסדרה ז). זו הסיבה ללחץ באגרות החוב הארוכות. מעניין אותי לראות מה יקרה עם סיום המכירות שלהם ( מדובר על גופים אשר החזיקו כ 60 מיליון אגרות חוב בעבר ). האופציה ירדה חזק כיוון שקרנות נאמנות רבות חייבות למכור את האופציות שהן קיבלו במסגרת ההסדר כיוון שאסור להן על פי התשקיף שלהן להחזיק במניות. אני מאמין כי לאחר ביצוע התשלומים בסוף השנה לסדרות ד וסדרה 1 יפחת הלחץ בקרב המחזיקים מאוד ( כיוון שבשנים 2015-2016 עיקר התשלומים של החברה יהיה למחזיקי הסדרות הארוכות).
  סגור
 • 9.
  בסר אירופה ט
  הענק 04/05/2014 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה קורה אם אגח הנל
  סגור
 • לצערי אני לא יכול לעזור כאן. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  מטיס קפיטל אגח ?
  רם 04/05/2014 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יודע מה קורה עם מטיס קפיטל אגח ופטרוגרופ אגח?
  סגור
 • לצערי אין לי מה לספר לגבי מצב המחזיקים באג"ח אלו (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  אולימפיה אגח
  רם 04/05/2014 15:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה קורה שם? אני אשמח לעדכון, נאנט נראית במצב טוב ואפילו מחלקת דיבדנדים, יש צפי למשהו מתישהו?
  סגור
 • אולימפיה אג"ח
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אולימפיה- אכן כפי שציינת,בעקבות תשלום דיבידנד על ידי נאנט התקבל בקופות המפרק של אולימפיה סכום של כ 6.5 מיליון ₪. ונותרה כמובן ההחזקה בנאנט. אני מניח לאחר שיצטבר סכום נוסף יהיה אפשר לחלק כסף למחזיקי האג"ח. המפרק מעדיף להמתין עם המכירה של נאנט כרגע.
  סגור
 • 6.
  מלרג ,דוראה,אולימפיה,פטרו גרופ
  כבש 04/05/2014 15:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האם תוכל לעדכן לגבי אגח אלו כי לא ראינו שקל ...
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פטרו גרופ ומלרג- אני לא "בעניינים" בחברות אלו. דוראה- מחזיקי אג"ח ג קיבלו תשלום חלקי ( סדר גודל של 10 אגורות) המחזיקים האחרים הכסף יושב אצל הנאמנים כי לא היה רוב לאישור הרולינג של מס הכנסה לגבי התשלום ( אנחנו החזקנו באג"ח ג ולכן היה באג"ח זה את הרוב הדרוש). כעת ישנם דיונים בבית המשפט לגבי ההצעות של מנורה לרכוש לרכישת חלקה של דוראה בפרויקט השוקולד ברוסיה ( עד כה ההצעות היו נמוכות מדי לטעמם של המחזיקים ולמרות הניסיונות של המפרקים כן למכור את הפרויקט למנורה) . במידה ותהיה מכירה יהיה תשלום נוסף למחזיקי האג"ח. אולימפיה- בעקבות תשלום דיבידנד על ידי נאנט התקבל בקופות המפרק של אולימפיה סכום של כ 6.5 מיליון ₪. ונותרה כמובן ההחזקה בנאנט. אני מניח לאחר שיצטבר סכום נוסף יהיה אפשר לחלק כסף למחזיקי האג"ח.
  סגור
 • 5.
  קונה מחוץ לבורסה אגח לא סחיר של דוראה,אולימפיה,טאו ועוד
  קונה אגח 04/05/2014 15:34
  הגב לתגובה זו
  2 2
  גם מלרג,לידקום,לנדמרק,סיאלו,גילאון,נידר . מוכר כמגן מס. עסקה תמורת מזומן. פרטים נוספים במייל: DOR123DORI@WALLA.COM
  סגור
 • בכמה אתה קונה מלרג? (ל"ת)
  יונתן 06/05/2014 20:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אשמח
  דני 04/05/2014 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה השער?
  סגור
 • 4.
  ראיתם את ההודעה מהיום של פולאר תקשורת? רווח ענק.
  מניה ספציפית 04/05/2014 15:10
  הגב לתגובה זו
  3 3
  החברה פרעה לאחר הסדר את חובות האג"ח. העיסקה מכניסה לחברה את הסכום שהוא כל שווי החברה עם רווח גדול. לדעתי זו הזדמנות שעוד לא הובנה. ג.נ. קניתי בגבוה היומי וגם אם ירדה מאז היא תעלה המון. תבדקו ותחליטו. לא המלצה. דעה מאוד מושכלת.
  סגור
 • 3.
  פטרוכימים. האם שווה?
  שואל את מיכה 04/05/2014 15:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חג עצמאות שמח.
  סגור
 • פטרוכימיים אג"ח
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יום עצמאות שמח. כיום ההשקעה באג"ח פטרוכימיים היא בעצם השקעה במניית בזן. אין לי מספיק מידע עדכני לגבי מצבה של בזן כרגע על מנת להחליט האם מדובר בהשקעה אטרקטיבית בעיתוי הנוכחי. אנחנו כמעט ולא מחזיקים באג"ח של פטרוכימיים ( מלבד בקרן להבה משולבת ).
  סגור
 • 2.
  ובכל זאת מה דעתך על טאואר ו' ?
  ההוא משם 04/05/2014 15:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמדומני שהסיכון לאג"ח טאואר ירד מאוד ואכן האג"ח נסחר מעט מעל הפארי אולם עדיין יש 7% תשואה והפרמיה רק 30% כך שזה אג"ח עם סיכוי לרווח הון באם המניה תעלה ויש לה סיכוי טוב לעלות.
  סגור
 • טאואר ו
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כידוע אסור לי לענות על שאלות שעשויות להיתפס כהמלצה ( לכאן או לכאן) מה שאוכל לומר הוא רק מה שאנחנו בלהבה עשינו. ראשית התפיסה שלנו היא שההשקעה בטאואר מסוכנת והיא מיועדת למשקיע באג"ח בסיכון. למרות זאת כל ההסכמים האחרונים ( לדוגמא המיזם עם פנסוניק)מפחיתים את הסיכון למחזיקי האג"ח. ולכן התשואה הגבוהה כפי שציינת יחד עם הפרמיה להמרה היחסית נמוכה ( שצפויה להשתפר העת תשלום הריבית בחודש הבא) הביאו אותנו לרכוש באג"ח ו.
  סגור
 • 1.
  סאני
  אילן 04/05/2014 14:42
  הגב לתגובה זו
  4 1
  מיכה, מזמן לא עידכנת מה קורה עם סאני. איך מתקדם הסדר החוב? איזה התפתחויות מעניינות קרו בחודשים האחרונים (סקיילקס). נשמח לעדכון.
  סגור
 • אג"ח סאני, סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 05/05/2014 09:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סאני- אתמול נערכה אסיפת עדכון של מחזיקי אגרות החוב של סאני.האסיפה כונסה לבקשת חברת להבה. העדכון הייתה העילה ללחוץ על בעלי התפקידים השונים להאיץ את עבודתם. אלו לוחות הזמנים אשר נמסרו במהלך האסיפה. בתחילת שבוע הבא צפויה להתפרסם חוות הדעת של המומחה מטעם בית המשפט. מיד עם פרסום חוות הדעת יפנה הנאמן לבית המשפט על מנת לקבל אישור לזימון אסיפות מקדימות של הנושים ובעלי המניות לצורך אישור ההסדר . צריך פרק זמן של 35 יום לצורך כינוס אסיפת בעלי מניות. לאחר האישור מטעם המחזיקים ובעלי המניות בית המשפט יאשר את ההסדר ובעקבותיו תכונס אסיפה נוספת לצורך אישור סופי של ההסדר. אני רוצה לקוות שנצליח לסגור את הכול עד סוף יוני. סקיילקס- בסוף חודש פברואר סמסונג כפתה על סקיילקס לשנות את ההסכם ביניהן . הזיכיון של סקיילקס הוארך עד לסוך שנת 2020 אבל סקיילקס איבדה את הבלעדיות למכור את מכשירי סמסונג החדשים למפעילים הסלולריים. שינוי זה להערכתי צפוי בטווח הזמן הבינוני לנגוס בנתח מכירות של כ 50% ( פחות מכך ברווח). בדוח הכספי השנתי שפורסם בסוף מרץ רו"ח הסירו את הערת העסק החי מדוחות החברה בעקבות ההסכם ופריסת החוב.
  סגור