מניות הדיבידנד: הצד הדפנסיבי של אפיק המניות

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר, MORE בית השקעות, בודק את התנהלות החברות שמחלקות דיבידנד וכדאיות ההשקעה בהן
 |  (4)
השבוע הודיע כי הוא מתמיד במדיניותו הנוכחית ומשאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.75%. הודעת הריבית לא הפתיעה את פעילי שוק ההון, שכן, דרך הפעולה בה נוקטת הוועדה המוניטארית בראשותה של ד"ר קרנית פלוג הינה המשך ישיר לקודמה בתפקיד פרופ' סטנלי פישר.

מהודעת הריבית ניתן ללמוד כי סביבת הריבית האפסית, הינה פועל יוצא של חולשתן של כלכלות גוש האירו וארה"ב, אשר מעיבות על פעילות הייצוא הישראלי. ע"פ הערכותינו, כל עוד תימשך חוסר יציבות בכלכלות המערב, כך תמשיך סביבת הריבית הנמוכה להישאר על כנה. מנקודת מבטם של פעילי שוק ההון, הנחת העבודה המתקבלת קשה עוד יותר. מחד, סביבת הריבית האפסית תורמת לירידה בתשואות לפדיון של סקטור האג"ח הקונצרני, ומגדילה את סיכוני ההשקעה באפיק זה. מאידך, מדדי המניות המובילים ממשיכים לשבור שיאים ומגבירים את חששות המשקיעים מפני מהלך של מימוש אפשרי. סיטואציה זו גורמת למנהלי ההשקעות לבחון אלטרנטיבות השקעה נוספות אשר יודעות לייצר רווחי הון תוך שמירת על רמת סיכון נמוכה.

מניות הדיבידנד
השקעה במניות זוכה להתעניינות גבוהה מצד פעילי אחד העם ומנהלי ההשקעות המוסדיים, אשר זוכים להכנסה שוטפת פטורה ממס על השקעתם ואף להגנה פוטנציאלית מפני התפרצות אינפלציונית. אחד הפרמטרים אשר מאותתים על כדאיות ההשקעה בחברה מסוימת הינו תשואת הדיבידנד. פרמטר זה מודד את היחס בין הדיבידנד במזומן למניה לבין מחירה של המניה. יש הגורסים, כי גבוהה, מצביעה על נמוך ביחס לערכה הכלכלי של החברה.

בשנתיים האחרונות אנו עדים למגמת עלייה במס' החברות הבורסאיות אשר הכריזו על חלוקת דיבידנד. ע"פ נתוני הבורסה, בשנת 2013, 177 חברות חילקו דיבידנד בהיקף כספי מצטבר של 18.7 מיליארד שקלים, זאת לאחר שבשנת 2012 חולקו 18 מיליארד שקלים ע"י 156 חברות (עלייה של 13%).

תשואת הדיבידנד הממוצעת בשנת 2013 עמדה על 2.9% (לעומת 3% אשתקד) הירידה בתשואה באה בהמשך לגידול בשווי השוק של החברות המחלקות. על אף ההנחה הקיימת, כי תשואת דיבידנד גבוהה לאורך זמן מהווה אינדיקציה חיובית לחברה בעלת חוסן כלכלי ויכולת מוכחת לייצור רווחים. יש לבחון היטב את הפעילות העסקית שקדמה להחלטה לחלק דיבידנד ואת שורת הרווח של החברות המחלקות:

- חלוקת דיבידנד על סמך רווח חד פעמי. יש להבדיל בין רווח מפעילות עסקית שוטפת לרווח חד פעמי שנוצר ממימוש החזקה או רווח הנובע משערוך של נכסי נדל"ן.

- חלוקה קבועה לאורך זמן. יש להעדיף חברות בעלות מדיניות דיבידנד מוצהרת. לרוב, מניות אלו נכללות במדד התל דיב המורכב מרשימת המניות בעלות תשואת דיבידנד מינימלית של 2% והיסטוריית חלוקת דיבידנד מצטברת של שנתיים לפחות.

- חלוקת דיבידנד בדרך של הפחתת הון. חברה אשר מבקשת לחלק דיבידנד צריכה לעמוד בפני מבחן כפול, מבחן יכולת הפירעון ומבחן הרווח. " מבחן יכולת הפירעון ", קובע כי חברה רשאית לחלק דיבידנד כל עוד לא קיים חשש שהחלוקה תמנע מהחברה לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות. " מבחן הרווח ", קובע כי חברה רשאית לחלק דיבידנד רק מתוך רווחיה, המוגדרים כ"יתרת העודפים".

אולם, במקרים מסוימים בהם מבחן הרווח לא מתקיים, בית המשפט רשאי לאשר לחברה חלוקת דיבידנד בדרך של הפחתת הון. ענקית התקשורת בזק 0% בזק 400 0% בזק בסיס:400 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מציגה תשואת דיבידנד של למעלה מ-20%. אך, חלק גדול מהתשואה מיוחס לתשלום דיבידנד מיוחד בגובה של 3 מיליארד שקלים שאושר במארס 2011 והתפרס על פני 6 פעימות של 500 מיליון שקלים כ"א.

לסיכום, השקעה במניות דיבידנד עשויה להוות פתרון אפקטיבי בתקופה של היעדר אלטרנטיבות השקעה בשוק ההון. השקעה במניות אלו, מקנה לתיק ההשקעות חשיפה דפנסיבית למדדי המניות המובילים. מדד התל-דיב רשת מתחילת השנה של 1.75%, כאשר מדד ת"א 25 רשם בתקופה זו תשואה של 4% בקירוב. בסופו של יום, חשוב לזכור כי תשואת הדיבידנד הינה נתון מתמטי בלבד, ואין לבסס כדאיות השקעה על סמך נתון זה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לי מורידים מס על כל דיבידנד (ל"ת)
  לא ברור ' פטור ממס 30/04/2014 20:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לא עדיף לקנות תעודת סל על מניות הדיבידנד? (ל"ת)
  דחבש 30/04/2014 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בטח.בטח.בטח (ל"ת)
  עקום 30/04/2014 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  בקרוב ייפסקו חלוקות הדיבידנד המוגזמות של בזק
  שוקי הון 30/04/2014 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היכונו לירידה בתשואת הדיבידנד הממוצעת
  סגור