משחקי וולסטריט: משולש הדינמיקה בין הציפיות, ההנחיות והמציאות

מעיין אמסלם, אנליסט מניות חו"ל במגדל שוקי הון, בוחן את יחסי הכוחות בין ציפיות האנליסטים, הנחיות החברות והמציאות בוול סטריט
 |  (4)
הדינמיקה בין ציפיות האנליסטים, הנחיות החברה והתוצאות בפועל מכניסות הרבה מאוד רגש ופסיכולוגיה לעולם ההשקעות. בורסות ארה"ב הן ילד הפוסטר להבנת דינמיקה זו.

זה מזכיר לי קפיצה לגובה, כאשר המטרה היא לעבור מעל המוט ללא הפלתו. ברבעונים האחרונים נראה כי המוט מוצב נמוך יותר אחרי כל קפיצה. ביוני האחרון, תחזיות הצמיחה של רווחי חברות מדד ה-S&P 500 עמדו על 6.5% עבור הרבעון השלישי. אך כשתוצאות הרבעון השני החלו לזרום (בתחילת אוגוסט), רובן עקפו את ציפיות האנליסטים, אך החברות עצמן הנמיכו תחזיות לרבעון הבא.

כפועל יוצא מכך, האנליסטים הנמיכו גם הם את הערכותיהם לרמה שמשקפת צמיחה של 3% לרבעון השלישי, דהיינו מחצית מהרווח החזוי בסוף הרבעון השני. זה ממשיך ומשתפר - כשדוחות רבעון שלישי החלו להגיע, התוצאות בפועל "היכו" את ציפיות האנליסטים, היות ובפועל הרווחיות צמחה ב-3.8% והמשקיעים נהנו מהתרחבות מכפילים, למרות שנתוני הצמיחה נחלשו באופן יחסי ואבסולוטי. בסוף הרבעון הרביעי (31 בדצמבר) ציפיות האנליסטים לצמיחה ברווחי חברות ה-S&P 500 עמדו על 4.4%. ניתן להבחין כי כיום, האנליסטים הנמיכו את הציפיות לאפס אחוזי צמיחה.

בבואי לבחון , אחת השאלות שאני מברר היא מהי רמת הציפיות הגלומות במניה. אני בוחן זאת מכמה זויות. האינדיקציה הראשונה היא לראות מהם אחוזי המלצות הקניה, החזק ומכירה של האנליסטים המסקרים את המניה. אך נתון זה פשטני מדי, שכן המלצות אלו הן סובייקטיביות וכמעט ולא נמצא המלצות מכירה, אבל כן נוכל לראות שאם רובם אופטימיים - יהיה קשה להרוויח כסף.

אינדיקטור נוסף מלמד הוא תנועת אותן המלצות, כלומר העלאות / הורדות המלצה אחרונות והסיבה שגרמה להן - זה ישלים חלק מהתמונה, שכן ניתן להבין אם הטרנד הוא לכיוון האהבה או השנאה. הפרמטר המרכזי שאני בוחן לאחר שהקדשתי מספר ימים בניתוח החברה ודוחותיה הכספיים, הוא אותו משולש ציפיות. הערכות קונצנזוס האנליסטים של וול סטריט מול התוצאות בשנים האחרונות והנחיות החברה.

חשוב לזכור כי מחיר המניה מגלם, בין היתר, את פרופיל הצמיחה והרווחיות העתידיים, המכפיל מבטא את רמת הציפיות. לכן ניתוח מעמיק שכזה הוא הכרחי, במיוחד לאחר 5 שנים של . ייתכן והשיפור הצפוי כבר מגולם בתחזיות, וכפועל יוצא מכך ניתן להניח שרובו גם מגולם במחיר המניה. להערכתי המוט מוצב גבוה יותר בכל קפיצה והסיכוי להפילו גבוה יותר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כך עובדים עלינו...
  יואב 25/04/2014 11:55
  הגב לתגובה זו
  1 1
  נעלה את השוק ותוך כדיי ננמיך ציפיות אנליסטים ואז נכה את התחזיות ונעלה עוד את השוק ושוב נפרסם ציפיות נמוכות ונמשיך לדחוף את השוק למעלה ואז נכה את התחזיות.......
  סגור
 • 1.
  בחור מקצועי, אני קורא אותו באופן קבוע
  אנליסט 24/04/2014 09:41
  הגב לתגובה זו
  3 4
  כל הכבוד
  סגור
 • איך קבוע הוא חדש. (ל"ת)
  אמיר 25/04/2014 15:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • נכון
  אנונימי 29/04/2014 10:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפי ההגיון של הטוקבק ושל המאמר הרדוד, כנראה שהטוקבקיסט וכותב המאמר זה אותו בן אדם.
  סגור