ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

"שנת הדוב" של הריבית לא בהכרח תמתין לסוף החורף

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, מזרחי טפחות, מציע לדרג הרגולטורי ב-ECB לבחון את גובה הריבית בשנית - מהן ההשפעות על השוק באירופה?
 |  1
Share
רבים תולים את הריביות המזעריות במדינות המפותחות, באינפלציה הנמוכה והפוחתת, שברוב המקרים נמצאת הרבה מתחת ליעד האינפלציה. בהקשר זה, גוש האירו הוא דוגמא מצוינת - הריבית שם ירדה ל-0.25%, רמתה הנמוכה אי פעם, ויש הערכות כי תרד ל-0% או פחות מכך ו/או תתוגבר על ידי רכישת ני"ע על ידי הבנק המרכזי, (בדומה למהלכים שנקטו הבנקים המרכזיים בארצות הברית, בריטניה ויפן). הסיבה, רצון להמריץ את הפעילות הכלכלית המקרטעת ולהקטין את האבטלה הגבוהה (12%), תוך ניצול הקריסה ברמת האינפלציה בגוש.


בחישוב 12 החודשים האחרונים, אותה
אינפלציה
אינפלציה
מצב בו מתרחשות עליות מחירים של מוצרים ושרותים. תופעת האינלפציה מחלישה את ערכו של המטבע ואת כח הקנייה של האזרחים. מצב הפוך ממצב של דיפלציה.
ירדה מ-0.7% בחודש פברואר ל-0.5% בחודש מארס, רק 0.25% מהיעד הרשמי העומד על כ-2%. התוצר הפוטנציאלי של הגוש גבוה משמעותית מהתוצר בפועל, הכלכלה המקומית רחוקה מעקומת התמורה, אין שם לחצי מחירים ואיש לא רואה שינוי בתקופה הנראית לעין - "שנת הדב" של הריבית תימשך.

האמנם? נשמע הגיוני, אך בטור זה אני טוען, שמדיניות הריבית הנמוכה צריכה להתחשב לא רק במדדי המחירים לצרכן, אלא גם במדדי מחירים נוספים, לרבות מחירי בתים וני"ע, היות והם מצביעים על גידול בהכנסות משקי הבית מרכוש. הכנסות אלו עשויות לשמש בהמשך להוצאות מוגדלות על מוצרים ושירותים, מה שיגרור עלייה עתידית, שעלולה להיות מפתיעה ומהירה בקצב האינפלציה. כתוצאה מכך, "שנת הדב" תסתיים הרבה לפני סוף החורף.

במקביל, הריבית מצידה נוטה להגיב מעט ולאט לשינויים פתאומיים וזריזים: הבנקים המרכזיים יבקשו להשתכנע כי קצב האינפלציה אכן עלה מדרגה, טרם ינקטו צעדים שעלולים להקשות על ההתאוששות השברירית. לכן, עלול להתברר בדיעבד כי הריבית הייתה נמוכה מדי. כמו כן, ראוי להבדיל בין הקצב הכולל של האינפלציה לקצב עליית המדד, ללא מוצרי מזון ואנרגיה (ליבת האינפלציה), היות ולריבית זיקה קטנה יותר למוצרים אלו.

האם הכללת אותם מדדים מעמידה סימני שאלה סביב היכולת למשוך זמן רב
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
כה נמוכה? להערכתי, כן. בגוש האירו, מדד מחירי הדירות כרה תחתית באמצע השנה שעברה, אך ברבעון השלישי שינה כיוון ועלה 2.4% (בקצב שנתי) בהשוואה לרבעון השני. מדינות הפריפריה, כגון אירלנד וספרד, הן בין המתאוששות. לגבי שוק המניות, מדד S&P Euro 350 עלה 16.6% ב-12 החודשים האחרונים ו-8.1% ב-6 החודשים האחרונים. בשני השווקים, הדיור והמניות, ההערכות הן כי העליות תימשכנה. באשר לאינפלציה עצמה, המדד ללא מזון ואנרגיה עלה 0.8% - אמנם קצב נמוך, אך גבוה מזה של המדד הכללי.בישראל המצב דומה.
מדד המחירים לצרכן
מדד המחירים לצרכן
מדד לעלות סל צריכה של שרותים ומוצרים של
עלה 1.2% ב-12 החודשים האחרונים ובנק ישראל מעריך כי בחודשים הבאים עלייתו עשויה להיות נמוכה מ-1% (הרף הנמוך של יעד האינפלציה). מנגד, מדד המחירים של הדירות בבעלות דייריהן עלה ב-6.2% בתקופה זו (ואף בקצב מהיר יותר בחודשים הקודמים), בד בבד עלה מדד ת"א 25 16.0%. גם אצלנו, אין כעת הערכות כי מגמות המחירים בשני השווקים ישנו כיוון (להוציא את נושא ההשלכות של מע"מ 0% על רכישת דירות חדשות מקבלן, ככל שיתקדם). עם זאת, להבדיל מגוש האירו, אצלנו עלה המדד ללא מזון ואנרגיה (ויקרות ופירות) פחות מ-0.5% בשנה האחרונה.

בשורה התחתונה, הנתונים שהבאתי בהחלט צריכים לגרום למקבלי ההחלטות המוניטאריות באירופה, היכן שהריבית נמוכה כל כך, להיות עירניים ודרוכים. גם אצלנו נחוצה זהירות. הריבית הנמוכה כבר די הרבה זמן כאן, אך דווקא בשל כך, אין להתייחס אליה כמובנת מאליה ובטח אין "להתרגל" אליה.

*לדאבוני, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של
הרשות לניירות ערך
הרשות לניירות ערך
מוסד הפועל מטעם מדינת ישראל והוקם על פי חוק ניירות הערך 1968, מוסד זה מפקח על פעילות הבורסה לניירות ערך בתל אביב, בנושאים כגון מתן אישור לתשקיפים, פיקוח על ענף קרנות הנאמנות, ופיקוח על יועצי ההשקעות ומנהלי התיקים.
אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

תגובה אחת בדיון אחד

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
1 איש 10/04/2014 17:49 מה עם שעור האבטלה? (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.