טעיוית שאנחנו עושים בדרך לפנסיה - כתבה רביעית

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, ממשיך בסדרת הכתבות שלו בנוגע לטעויות הנפוצות של הציבור החוסך לפנסיה
 |  (2)
בטורים הקודמים עסקנו בטעויות שאנחנו עושים בדרך לפנסיה. דנו בעלות הביטוח, בשילוב הפנסיוני הנכון ובעובדה, שהלקוח לא מנצל מספיק את הטבות המס שמעניקה המדינה לחסכון הפנסיוני בהפקדה ובמשיכה. הטור היום יעסוק באפיק אחר המשפיע מהותית על החסכון הפנסיוני - התשואה שאנו משיגים על הכסף שלנו.

ראשית, חשוב להדגיש, כי קיים הבדל גדול ברמת הסיכון שמומלץ לשקול בין השקעה לטווח ארוך לבין השקעה לטווח קצר. ידוע כי בהשקעה שטווח המימוש בה הוא קצר, לקיחת סיכון לצורך השגת גבוהה יותר היא בעייתית, ו"טווח התיקון", שלא תמיד עומד לרשות החוסך, יכול לפגוע בו ביכולת לממש באופן מקסימלי את החסכון שלו. החל משנת 2008 הההפקדות בכל אפיקי החסכון הפנסיוני מיועדות למשיכה בגיל פרישה, וככאלו הן מוגדרות מראש כחסכון לטווח ארוך.

מה משמעות התשואה?
לצורך הבנת משמעות התשואה לאורך זמן, ניקח חיסכון באופן שוטף בתשואות שונות:

מהטבלה ניתן לראות בברור, כי הבדל ב-1.5% בתשואה מידי שנה במשך 37 שנה, גורם לכך שהחסכון הצפוי גדול בכ-33%. חשוב לזכור, כי ברמת הריבית השוררת במשק קיימת בעיה לחוסך להשיג תשואה ריאלית מבלי להיחשף כלל לנכסי סיכון.

האם לבצע שינויים במסלולי ההשקעה במכשירים הפנסיונים? האם להחליף מנהלים?
אחת מהטעויות שהחוסך ה"רגיל" היא המרדף אחרי תשואות העבר. כאשר החוסך מזהה את הגופים המובילים ומבצע מעבר מאסיבי לאותו גוף מנהל, אנו רואים כי דווקא גופים אלו נכשלים בשנים קדימה. על כן מעבר מידי תקופה קצרה בין גופים מנהלים, נראה שלא תשיג את התוצאה המבוקשת.
יחד עם זאת, ישיבה לאורך זמן בלי לדעת מה קורה עם החסכון שלנו ובלי לתת לו תשומת לב (החשוב ביותר בחיינו), יביאו לכך שגם אם הגוף המנהל מפגר לאורך זמן בתשואות, החוסך לא יבצע פעולה נדרשת של שינוי.

לטובת החוסך עומדים היום אתרים אובייקטיבים לחלוטין, כדוגמת פנסיה נט והגמל נט, המאפשרים בדיקת תשואות ורמות סיכון לאורך זמן. ניתן לקבל בהם תמונת מצב על החסכון הפנסיוני שלו.

הערה לסיום, חשוב מאד להבדיל בין ניוד במכשירים, כקרן השתלמות וקופות גמל, לבין ניוד במוצר הפנסיה לבין ניוד במוצר הביטוח. הפשוטים ביותר לניוד הם מוצרי הגמל וההשתלמות, אשר אינם מכילים רכיב ביטוחי. על כן הרעה במצב בריאותו של החוסך אינה רלונטית ולא פוגעת ברכיב ביטוחי כלשהו.

בקרנות הפנסיה הניוד גם הוא כמעט חופשי לחלוטין, אך שם יש משמעות לשינוי במצב הבריאות. לעיתים, מעבר בין קרנות יכול לפגוע ברכיב הביטוחי של החוסך. הבעייתים ביותר לניוד הם ביטוחי המנהלים, אשר בחלקם מובנה מקדם קיצבה שהשתנה בין השנים. ניוד לא נכון במכשירי יכול לפגוע קשות במבוטח, לא רק בכיסוי הביטוחי שלו אלא גם בגובה הפנסיה שלו.


**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  העיקר לכתוב. הנושא לא חשוב
  dinurel 08/04/2014 23:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טעויות בדרך לפנסיה. הרבה לא חידשת. מזל שאינך גובה כסף בגין אותם מילים, ואולי כן ..
  סגור
 • 1.
  נכון ,אבל לא מספיק.... מצפים ליותר... (ל"ת)
  בנצי 08/04/2014 22:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור