ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

אנטרופי היא לא הרגולטור: הגבלת דירקטורים היא פגיעה בחופש העיסוק

שלומי תורג'מן, עו"ד מומחה להגבלים עסקיים ומגשר בסכסוכים בין בעלי מניות, דן בצורך האמיתי של חברת אנטרופי ותוהה האם הוא הכרחי
שלומי תורג'מן, צילום: אופיר הראל
בשל מבנהו של שוק ההון בישראל, הגופים המוסדיים בעלי החזקות בכ-100 מהחברות הציבוריות המובילות בישראל. למרות שלרשות הגופים המוסדיים עומדים אמצעים רבים בדרך לקבלת החלטה מושכלת, ביחס לכל הצבעה, כגון מערכות מחקר, אנליסטים, ניסיון מצטבר של עשרות שנים בשוק ההון, צוותי הנהלה בגופים המוסדיים ועוד. תהא דעתם אשר תהא, ותהא מקצועית ככל שתהא, ברגע ההצבעה הרוב המוחלט של הגופים המוסדיים "מתיישר" ומצביע בהתאם להחלטתה של חברת הייעוץ אנטרופי. זו האחרונה בעלת מונופול בתחום, וראוי כי ייעשה מעשה - לדעתי אנטרופי בכלל מיותרת.

חברת אנטרופי מעוררת עניין חדש ומוגזם. הפעם בחרה להגביל את כהונתו של דירקטור ללא יותר משישה דירקטוריונים במקביל. מה לא נאמר על משרת הדירקטור, לדוגמא נשמע כי הם "אוכלי בורקסים", אך זו משרה מקצועית וחשובה ביותר. ברוב המקרים, חברות יעדיפו דירקטור מנוסה, שיוכל לסייע בקבלת החלטות, ויצביע לטובת החברה על פי שיקול דעתו המקצועי.

אנטרופי התבלבלה - היא הרגולטור היחיד בשוק ההון. רשות חשובה ומקצועית זו, בחרה שלא להגביל את מספר כהונות הדירקטור. כאילו אין מספיק רגולציה, אנטרופי התעוררה עם רעיון חדש שמשמעותו רגולציה על הדירקטורים עצמם.

כמובן שאנטרופי תטען שיותר משש כהונות במקביל אינן מאפשרות לדירקטור לבצע את עבודתו. אך טענה זו בלתי מבוססת. במציאות, לא כך הדבר - אותם דירקטורים מקצועיים עמוסים בפועל הרבה פחות מעורכי דין, רואי חשבון או יועצים שונים כמו יועצים ארגוניים או יועצי תקשורת שמטפלים במקביל במספר רב של לקוחות. כמו שלא יעלה על הדעת להגביל את מספר הלקוחות של עורכי דין, רואי חשבון או יועץ כלשהו, כך לא יעלה על הדעת, שאנטרופי תבחר לעצמה קבוצת התייחסות ותחיל עליה רגולציה משלה - הדירקטורים ייפגעו בהכרח מה"תקנה" החדשה שהחילה אנטרופי על הגופים המוסדיים. העניין הוא שהדירקטורים עצמם לא יוכלו לנהל את מלחמתם, משום שהחברות "יתיישרו" עם ההמלצה.

הנחת היסוד של אנטרופי ביחס לדירקטורים - כי הם רשלנים - ועל מנת להקטין את רשלנותם סבורה החברה שהגבלת הכהונה תסייע. הנחת יסוד זו היא מופרכת ולא מכובדת. רשלן הוא רשלן, וזה לא משנה אם הוא יכהן בדירקטוריון אחד כשיתרשל או במספר דירקטוריונים. דירקטור מעולה הוא דירקטור מעולה, והוא יכול לתרום לכל אכסניה בה יישב. זהו פופוליזם זול ומיותר.

אנטרופי, גוף מיותר ממילא, חרגה כאן מסמכותה והחליטה לפגוע, מעל ראשם של הגופים המוסדיים, ישירות בסקטור מסוים ומכובד - הדירקטורים. אין כאן רגולציה על חברות, יש כאן צעד חסר פרופורציה של מונופול ייעוץ כנגד בעלי מקצוע ספציפיים. יש להניח, כי הגופים המוסדיים כדרכם, יבחרו שלא לעשות שימוש בידע הרב המצוי בידיהם, ולקבל שוב את המלצת הגוף המיותר הקרוי אנטרופי על מנת שלא להיקלע למחלוקת. ההנחיה הזו לא צודקת ולא חכמה. היא עומדת בשום אמת מידה חוקית, ואין לה אח ורע בעולם. דווקא אלה שחברים במספר דירקטוריונים, שלושה, שישה או יותר, הם ככל הנראה הדירקטורים הטובים ביותר, המבוקשים והמועילים ביותר לעסקי החברות שהם חברים בדירקטוריונים שלהן.


***הכותב הוא עו"ד מומחה להגבלים עסקיים ומגשר בסכסוכים בין בעלי מניות
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  אתה יכול להיות הסנגור של אולמרט - דברי הבל (ל"ת)
  רר 31/03/2014 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  עשית כותרות על דיבורי שטויות זה פשע
  דירקטור שמבין 31/03/2014 10:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חבל שאתה מחפש רק כותרות בדרך זו שאתה מכניס את המילה אנטרופי לדעה המפורסמת שלך....אמירות חסרות אחריות שכאלה מצביעות על כך שאינך מבין דבר וחצי דבר
  סגור
 • 6.
  אנטרופי, טוב היה אם לא נולדה בכלל. על המוסדיים לבדוק
  אנונימי 31/03/2014 10:18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ללמוד ולקחת את האחריות המלאה על עצמם על ידי עובדיהם המקצועיים והמוכשרים !!
  סגור
 • 5.
  דיעה ב-6 פסקאות בלי כל נתונים שיהוו בסיס
  michaelsos 30/03/2014 17:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קודם יורה את החץ, ואז מצייר את הבול-מטרה.
  סגור
 • 4.
  הוא צודק!!!
  מצדיק 30/03/2014 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  דירקטור מומחה יכול לייעץ בהצלחה למספר חברות במקביל!
  סגור
 • 3.
  Directors should concentrate on one or two jobs and do
  Nonsense 30/03/2014 15:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  Properly this is very serious responsibility and you can't have too many.
  סגור
 • 2.
  הרגולטורים מושחתים
  אזרח ישראלי 30/03/2014 12:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צריך יותר גופים כמו אנטרופי ואמון הציבור. יש מועדון הון שילטון מסריח ששולט ברגולציה בכל הענפים והלוואי גוף כמו אנטרופי גם בתחום הבריאות והמזון.
  סגור
 • 1.
  עודף הרגולציה הורס את השוק! לקדם את חוק עודף הרגולציה:
  רגולציה = שחיתות! 30/03/2014 12:30
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כל פקיד רגולציה האחראי לעודף רגולציה, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין, דינו שלוש שנות מאסר. עודף רגולציה היא מצב בו התועלת מהרגולציה אינה משמעותית יותר גדולה מעלותה למשק. חובת ההוכחה לכך תהא על הפקיד (אם לא ניתן להוכיח כך - זו עודף רגולציה). נראה הרבה פקידים בכלא או הרבה רגולציה מבוטלת. כך או כך - המשק והשוק יחזרו לצמוח.
  סגור