18:02 הנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור עזריה

16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

15:00 זימבבואה: הנשיא רוברט מוגאבה ואשתו הודחו ממפלגת השלטון

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

צדק חברתי עם חברות המסחר הבינלאומי: הקלות מס לכולם

עמית שליט, שותף באשכול המיסים, מנהל מחלקת מחירי העברה בפירמת ראיית החשבון BDO זיו האפט, מתייחס לקהל היעד של ההקלות במס ומציע להרחיב את המוטבים
 | 
Share
כידוע, הטבות מס ניתנות על פי החוק לעידוד השקעות הון, בתנאים מסויימים, לחברות אשר מייצרות את מוצריהן בישראל ומייצאות אותם לחו"ל. כמו כן, פורסם לאחרונה, כי רשות המיסים צפויה להקל את נטל המס על חברות ישראליות, כגון טבע (+8.77%) טבע 4,801 +8.77% 16:24 19/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי טבע בסיס:4,414 פתיחה:4,835 גבוה:4,848 נמוך:4,774 תמורה:42,016,847 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות , אשר הינן בעלות קניין רוחני. אנו מברכים על כך, שכן לריכוזו של קניין רוחני בישראל בידי חברות מקומיות יש יתרונות רבים (מייצרות תעסוקה ועוד). אך יחד עם זאת, קולן של חברות המסחר הבינלאומי, אשר משלמות מס בשיעור מלא, אינו נשמע.


בעוד שעל פי עיקרי החוק לעידוד השקעות הון, ניתנות הטבות מס לחברות ישראליות המייצרות את מוצריהן בישראל ומייצאות אותם לחו"ל, חברות ישראליות אשר קונות את מוצריהן בחו"ל ומוכרות אותם בחו"ל אינן זכאיות להטבות מס (על הרווח הנוצר מפעילות המסחר).

בהנחה ומדינת ישראל רוצה לעודד העסקת עובדים בישראל בפעילות מוטת חו"ל, מה ההבדל בין חברה ישראלית יצרנית, המעסיקה עובדי ייצור בישראל ומייצאת מוצריה לחו"ל, לחברה מסחרית בישראל אשר מייצרת בסין ומוכרת את מוצריה באירופה (כאשר המוצרים אינם משונעים לישראל)? אין הבדל

החברה היצרנית מעסיקה עובדי ייצור והחברה המסחרית מעסיקה עובדי שיווק ותוכנה (למשל לאחזקת אתר האינטרנט המשמש לסחר). כמו שמדינת ישראל ביקשה לעודד את היצואן המקומי המעסיק עובדי ייצור בישראל, אל מול היצרן - היצואן הזר המעסיק עובדים במדינת תושבותו, כך ראוי לעודד את חברות המסחר הבינלאומי הפועלות בישראל (קונות מוצרים במדינה זרה א' ומוכרות אותם במדינה זרה ב'), אל מול חברות המסחר הבינלאומי בחו"ל.

לכן מן הראוי שמדינת ישראל תעודד, הן את מעסיקי עובדי הייצור והן את מעסיקי עובדים המבצעים פעילות סחר בינלאומית (פעילות אשר אינה קשורה במכירת מוצרים לתושבי ישראל).

כיום מתקיימת תחרות עולמית בין מדינות רבות על ליבם של המשקיעים. מדינות רבות באירופה מציעות שלל הטבות מס למשקיעים זרים שיקימו בתחומן פעילות כזו או אחרת (למשל שיעורי
מס חברות
מס חברות
סכום אותו נדרשת לשלם חברה על ההכנסה החייבת. בשנת 2007 ירד שיעור המס ועומד על כ-29%.
הנעים סביב ה-10% במדינות כמו בשוויץ, קפריסין אירלנד וכדומה). גם מדינת ישראל השכילה לעודד חברות ישראליות יצרניות המייצאות לחו"ל בשיעור מס חברות נמוך, וכעת אנו מתבשרים כי חברות ישראליות בעלות קניין רוחני תהיינה זכאיות להטבות כאלו ואחרות. אנו מציעים לשקול להטיב גם עם חברות מסחר בינלאומי מסויימות אשר מוצריהן לא עברו דרך ישראל - בדומה להטבה עם חברה יצרנית המייצאת לחו"ל כך יטיבו עם חברות קניין רוחני וגם (בתנאים מסויימים) עם חברות אחזקה ישראליות המחזיקות חברות זרות.מדובר בעיקר בחברות מסחר בינלאומי ישראליות, אשר אינן מייצרות בישראל, אלא קונות מוצרים בחו"ל ומוכרות אותם ללקוחות בחו"ל, באמצעות רשת האינטרנט או צוות שיווק ומכירות מוכשר אשר פועל מישראל (בפועל המוצר נשלח ישירות מהספק הזר ללקוח הזר ואינו עובר דרך מדינת ישראל).

חברות אלו מעסיקות עובדים בישראל, אולם גם שהצורך בקיומה של החברה כישראלית הינו קטן, שכן כאמור, המלאי אינו עובר בישראל. חברות אלו חוות תחרות עזה מצד מתחרים בחו"ל, ונאבקות מידי יום על קיומן והישארותן במדינת ישראל.

קבוצת חברות אלו נחלקות לשתי קבוצות משנה עיקריות
קבוצה א' - חברות מסחר בינלאומי אשר הינן בבעלות מקומית.
קבוצה ב' - חברות מסחר בינלאומי אשר הינן בבעלות תושב חו"ל ומהוות חלק מקבוצה רב לאומית גדולה ומשקלן היחסי בקבוצה הרב לאומית קטן.

חברות קבוצה ב' אשר הינן חלק מקבוצה רב לאומית נתונות למנוף לחץ נוסף שני והוא הנהלת הקבוצה רב לאומית, הנבחנת על ידי המשקיעים השכם וערב, שמחפשת לקצץ בהוצאות ככל שאפשר, בין השאר בהוצאות המס. לכן, ככל שהחברה הישראלית מבצעת פונקציות של חברת מסחר בלבד (כאשר המלאי אינו עובר במדינת ישראל), מופעל לחץ גדול על ההנהלה הישראלית מצד הנהלת הקבוצה הרב לאומית להעביר את פעילותה של חברת המסחר הישראלית למדינות דלות מס בהשוואה למדינת ישראל.

תמריץ שלילי נוסף לקיומן של חברות מסחר בינלאומי ישראליות בא מצד מס ערך מוסף. לאור פס"ד סטנלי גורפל (ביהמ"ש העליון), ניתן להסיק לגבי עסקאות שמבצעות חברות אלו כי אינן מוכרות כעסקאות חייבות במע"מ. המשמעות הינה שלא ניתן לנכות מס תשומות, ובכלל זה על הוצאות התקורה בארץ.

למותר לציין כי מדינת ישראל מרוויחה מקיומן של חברות מסחר בינלאומי (תעסוקה, מס חברות ועוד). לאור האמור לעיל, ועל מנת להקל על הישרדותן של חברות המסחר הבינלאומי שצויינו לעיל, אנו ממליצים לקברניטי המשק לנהוג גזרה שווה בין פועלי הייצור ועובדי המסחר, ולהעניק את אותן הטבות מס הניתנות לחברות המייצרות בישראל ומייצאות לחו"ל, לחברות אשר רוכשות מוצרים מספק בחו"ל ומוכרות את המוצרים ללקוחות בחו"ל, כאשר המלאי לא עבר בישראל.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.