הנפקת חברת חשמל מביאה יתרונות רבים - אז למה לא להשקיע?

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר, MORE בית השקעות, מדגיש את יתרונותיהן של ההנפקות הצפויות של חברות ממשלתיות בכלל וחברת חשמל בפרט. האם כדאי להשקיע?
 |  (6)
בתחילת החודש, התבשרנו כי רשות החברות שכרה את שרותיה של חברת הייעוץ, מקינזי, לצורך גיבוש מתווה ההפרטה של החברות הממשלתיות. ע"פ הפרסומים, מתכננת רשות החברות הפרטה חלקית של 19 חברות ממשלתיות, בעיקר באמצעות הנפקתן החלקית בבורסה לניירות ערך. ברשימת החברות המועמדות להפרטה מופיעות, בין היתר, חברת החשמל, מקורות, רכבת ישראל, מע"צ, דואר ישראל, רפא"ל ועמידר.

הרעיון להנפיק את חברת החשמל אינו חדש. אולם, הנסיבות שנוצרו כעת בעקבות מצבה הכלכלי, ניהולה ותפקודה של חב' החשמל, מצריכות רפורמה מקיפה, אשר עשויות להפוך את חלום ההנפקה למציאות ממשית וברת ביצוע. להנפקת חב' חשמל, ע"פ מתווה וועדת יוגב, יתרונות רבים אשר ישפיעו בצורה ניכרת על המשק הישראלי.

- הקטנת התלות בציבור הצרכנים : בעבר, מימנה "חשמל" את פעילותה העסקית באמצעות העלאת תעריפי החשמל לצרכנים. הנפקת "חשמל", תחזק את מבנה ההון של החברה ותייצר משאבים כספיים חדשים לצורך מימון תכניות העבודה העתידיות, כגון הקמת תחנות כוח חדשות וביצוע פעילות ייזום בחו"ל.

- חיזוק הנהלת החברה . בנובמבר 2012, געשו כותרות העיתונים, בעקבות גילויה של טעות "זניחה", בהיקף של 1.4 מיליארד ש', בחישוב תזרים המזומנים של החברה. הנפקת "חשמל" תחזק את השדרה הניהולית, תוסיף מנגנוני פיקוח ובקרה על ההתנהלות המקצועית של קברניטי החברה ותגביר את רמת השקיפות של פעילות החברה.

- פתיחת משק החשמל לתחרות . כיום פועלים 13 יצרני חשמל פרטיים עם מטרה ברורה - לייצר חשמל ולפתח תחרות במשק החשמל. פיצול משק החשמל והפרדתו למקטעים עצמאיים, תוך יצירת מסה קריטית של ייצור על ידי יצרני החשמל הפרטיים, תגביר את התחרות ואולי אפילו תוביל להוזלה במחיר החשמל.

- ריסון עוצמת ועד העובדים . חברת החשמל מעסיקה כ-13 אלף עובדים וסוחבת על גבה חובות של עשרות מיליארדי שקלים. פתיחת משק החשמל לתחרות, תצריך את "חשמל" לבצע צעדי התייעלות נרחבים בקרב עובדי החברה, לרבות, הקטנת הוצאות השכר וביטול ההטבות המפליגות (חשמל בחינם), בניית תכניות פרישה מרצון וגיוס עובדים תחת הסכם קיבוצי חדש.

ע"פ מתווה ועדת יוגב, הפיכתה של חברת החשמל לחברה בורסאית, תהיה באמצעות הנפקת מניות בהיקף של 15% במתכונת דו שלבית. תחילה תתקיים ראשונית בהיקף של 7.5% מהון המניות במהלך שנת 2015, כאשר את 7.5% הנוספים, ינפיק משרד האוצר עד סוף שנת 2018. שווי השוק בו תונפק "חשמל" מוערך ב-80-70 מיליארד שקלים - תג מחיר הממצב את החברה כבעלת שווי השוק השני בגודלו בבורסה. המתווה המתוכנן יוצר סיטואציה מוזרה, בה נותרת מניית "חשמל" מחוץ למדדי המניות המובילים, בכך למעשה, השפעתה על שוק ההון מוגבלת ולא אפקטיבית.

נזכיר, כי ע"פ תקנון הבורסה, על מנת להימצא במאגר המניות ולהיכלל במדדי המניות המובילים, נדרש תנאי סף של שיעור החזקת הציבור בהיקף של 20% לפחות.

לסיכום, חברת החשמל מחזיקה בכל הנתונים להפוך למניית העם האולטימטיבית. לחברה יש מעל 2.5 מיליון לקוחות והיא מעניקה שירותים ל-2.2 מיליון משקי בית, הן בתחומי מדינת ישראל והן בתחומי הרשות הפלסטינית - דבר אשר ממצב אותה כבעלת השפעה מהותית בנוף העסקי והפוליטי בישראל.

הנפקת "חשמל", בהיקף של 15% מהון המניות, תתרום אמנם לחיזוק מבנה ההון של החברה, אך אי הכללתה במדדי המניות המובילים, תהפוך את ההשקעה במניית "חשמל" ללא אטרקטיבית. על , לבחון דרכים, לרבות שינוי חקיקה, אשר יכשירו את שילובה של מניית "חשמל" במאגר המניות ובמדדי המניות המובילים. בדרך זו, תבטיח מניית "חשמל" לבעלי המניות שלה, סחיר והוגן, ומחזורי מסחר גבוהים מצד הגופים המוסדיים, תעודות הסל והקרנות המחקות - כראוי למניית העם האולטימטיבית.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  למה לכבות תנור אם אפשר להדליק מזגן.... הגיע הזמן
  המוציא 19/03/2014 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לטפל בחוסר היעילות שגובל בשחיתות בכל הקשור להתנהלות המונופול שמספק לאזרחי המדינה חשמל ביוקר לטובת מימון הטבות והוצאות השכר המופלגות של העובדים
  סגור
 • 5.
  אפשר לזרוק את כל מסמכי הרפורמה לפח
  עובד חב' חשמל 19/03/2014 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרפורמה של יוגב לא תצא אל הפועל
  סגור
 • 4.
  למה לכבות תנור שאפשר להליק מזגן... כתבה חשובה שנוגעת
  המוציא 19/03/2014 13:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  באחת הרעות החולות של המשק הישראלי- מונופול החשמל שמתנהל בחוסר יעילות אשר גובל בשחיתות מוסרית , אספקת חשמל יקר ומתייקר למימון הוצאות שכר והטבות מופלגות לחברי המועדון.....
  סגור
 • 3.
  שווי חברת חשמל
  אחד העם 19/03/2014 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שווי שוק :75 מיליארד שווי כלכלי: 0
  סגור
 • 2.
  עוד מעט ינפיקו את פיקצ'ו
  יודי 19/03/2014 10:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צריך ללכת לתהליך בזהיקות רבה תוך ראייה מובהקת של טובת הציבור.
  סגור
 • 1.
  כתבה מצויינת,
  יודי 19/03/2014 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אני מקווה שיורידו את השכר והחשמל חינם לעובדים.
  סגור