13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:43 חיסול שי שירזי: מיכאל לוי הורשע בהריגה - וירצה 24 שנות מאסר

11:47 ביהמ"ש קבע: 4 חודשי מאסר למזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר יוסי וסרמן

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

09:14 איילת שקד: אין סיכוי שיאושר משפט חוזר ליגאל עמיר - יישאר בכלא >>

08:33 ביום שישי נקבע הדולר היציג בירידה של 0.1% ל-3.51 שקלים

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

ההבדל שבין חברות השקעה להחזקות יכול להופיע ברווח

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר, MORE בית השקעות, מדגיש את ההבדל שבין חברות השקעות לקבוצות החזקות, וכיצד הוא משפיע על המשקיעים
 |  2
Share
אישור חוק הריכוזיות, לרבות הפרק העוסק בהשטחת פירמידות השליטה, לא יורדים מכותרות העיתונים. סאגת העברת השליטה בקונצרן {אידיבי אחזקות} ואישור הסדרי החוב המתגבשים בחברות אלביט הדמיה (+1.39%) אלביט הדמיה 840 +1.39% 13:02 19/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי אלביט הדמיה בסיס:828.5 פתיחה:832.4 גבוה:840 נמוך:832.4 תמורה:12,277 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות ו פטרוכימיים (+3.7%) פטרוכימיים 723.9 +3.7% 11:46 19/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי פטרוכימיים בסיס:698.1 פתיחה:650.1 גבוה:723.9 נמוך:650.1 תמורה:21,074 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות , מגבירים אף הם את תחושת המיאוס של חברות ההחזקה בקרב הציבור.


אמנם, חוק הריכוזית עתיד להיכנס לתוקפו רק לקראת סוף השנה, אולם חלקים ממנו, כבר מיושמים בפועל. כמו למשל האיסור על הקמת פירמידות תאגידיות חדשות שגודלן יותר משתי "שכבות" של תאגידים ציבוריים. בעבר, התנהלו חברות ההחזקה במשק הישראלי כ"חברות הון", שכל מטרתן היה למשוך דמי ניהול ודיבידנדים מהחברות המוחזקות, ולגייס מציבור המשקיעים כספים בהיקפים גבוהים לצורך ביסוס והעמקת השליטה בהן. חוק הריכוזיות, שואף לשנות את שיטת העבודה של חברות ההחזקה הגדולות ע"י קביעת כללי משחק חדשים.

חשוב לציין, כי הבורסה באחד העם לא מבצעת הבדלה ענפית בין חברת החזקות לחברת השקעות. אך בין השתיים קיים הבדל מהותי ברור, חברת השקעות (Investment company) הינה חברה מבוזרת, בעלת תיק השקעות מגוון, אשר מאופיינת בהשקעה נמוכה בתשומות ניהוליות בחברות המוחזקות. לרוב, היא מחזיקה במניות מיעוט באותן החברות בהן היא משקיעה. דוגמא בולטת לחברה כזו היא מבטח שמיר (-1.01%) מבטח שמיר 7,424 -1.01% 13:17 19/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי מבטח שמיר בסיס:7,500 פתיחה:7,500 גבוה:7,500 נמוך:7,400 תמורה:95,419 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות , אשר מחזיקה במניות המיעוט בקונצרן המזון תנובה ובמניות חברת תפרון. מנגד, חברת החזקות (Holding company), שואפת לרכוש את גרעיני שליטה כדי להשפיע על פעילות החברות אשר בהן היא משקיעה. כדוגמת דיסקונט השקעות, חברה לישראל וקבוצת דלק.

שיטת "מסלול הכסף"
ככל שאופי החברה קרוב יותר לסיווג של חברת השקעות, כך לחברה אין שליטה על תזרימי המזומנים שהיא מקבלת מהשקעותיה (דמי ניהול ודיבידנדים). מנגד, חברה הקרובה באופייה לחברת החזקות, שולטת כמעט לחלוטין, בתזרים המזומנים שהיא מסוגלת למשוך מחברות הבנות שלה. חשוב להבין, אין עדיפות כלכלית לביצוע השקעה בחברת החזקות על פני חברת השקעות או להיפך. על ציבור המשקיעים לבחון כל השקעה לגופה על פי תמהיל החברות המוחזקות, ההתפתחות העסקית שלהן, גובה המינוף ותזרים המזומנים הצפוי מהן.

על אף הסנטימנט השלילי שחווה הסקטור, ניתן עדיין לזהות חברות בחובן פוטנציאל להצפת ערך והן נסחרות עמוק מתחת לשווי הנכסי שלהן:

אלקו החזקות : החברה הינה אחת מחברות ההחזקה הוותיקות בבורסה. החברה פועלת בתחומי האלקטרו-מכניקה, ייצור ושיווק מוצרי צריכה, ניהול מקבצי דיור בארה"ב ופעילות נדל"ן בארץ ובעולם. בתחום האלקטרו- מכניקה, פועלת החברה באמצעות חב' אלקטרה, המנהלת בין השאר, פרויקטים למבנים ותשתיות (מערכות מיזוג אויר, מים ומעליות). בתחום מוצרי הצריכה, החברה עוסקת ביבוא והפצה של מוצרי חשמל והפעלת רשתות הקמעונאות כמו שקם אלקטריק, מחסני חשמל, אייס ואוטו דיפו. לאחרונה החברה עברה רה-ארגון במהלכו סגרה פעילויות מפסידות. עיקר האפסייד בחברה טמון בפעילות הנדל"ן בארה"ב. שם, באמצעות חב' לנדמרק, מחזיקה החברה כ-34% מקרן הריט LATA, אשר מתפעלת למעלה מ-24 אלף יחידות ברחבי דרום מזרח ארה"ב עם שיעורי תפיסה ממוצעים של 95%. על פי הערכות, קרן הריט LATA, צפויה לצאת בשנה הקרובה להנפקה בבורסה האמריקנית. מהלך זה, במידה ויצא אל הפועל, יתרום להצפת ערך משמעותית לשווי אלקו החזקות.

כלל ביוטכנו (-0.22%) כלל ביוטכנו 316.9 -0.22% 13:59 19/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי כלל ביוטכנו בסיס:317.6 פתיחה:317.6 גבוה:320.3 נמוך:315.7 תמורה:61,637 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות לוגיה: הינה זרוע מדעי החיים של כלל תעשיות ושל קבוצת Access, לחברה פורטפוליו רחב ומגוון של מוצרים בניסויים קליניים מתקדמים. תחום פעילותה של החברה נחשב לתחום מסוכן יחסית, דבר אשר הוביל את החברה לרשום הצלחות מעטות לצד כישלונות צורמים. אולם, התקופה הקרובה צפויה להיות מבחן דרך משמעותי בפעילות החברה.

לסיכום, אישור פרק הפירמידות בחוק הריכוזיות הינו הליך מבורך אשר יוסיף רבות לרמת השקיפות. הניסוח המחמיר של סעיפי החוק, ממחישים באופן מהימן את סלידת הציבור מ"תרבות הכוחניות" של החברות הגדולות. יחד עם זאת, קיומן של חברות החזקה הינו דבר הכרחי למשק מתפתח, חברות ההחזקה הבינלאומיות משמשות כצוהר להזרמת כספים למשק הישראלי ואף תורמות להגברת החשיפה של התעשייה הישראלית לשווקים נוספים בעולם.

ניסיון העבר מלמד, כי פעילי שוק ההון נוטים לתמחר סקטורים באופן גורף, מבלי לבחון באופן פרטני את החברות המרכיבות אותו. על אף הסנטימנט השלילי, ניתן לאתר בשוק ההון המקומי, חברות החזקה והשקעות יציבות ומעניינות אשר לא ייפגעו מהוראות החוק המתגבש. חברות אלו, צפיות לרשום הצפות ערך נאות עבור ציבור המשקיעים בהן.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

2 תגובות ב-2 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
2 אני רק שאלה 26/02/2014 21:06 למה בכלל צריך חברות החזקה? (ל"ת)
1 שוקי הון 26/02/2014 14:02 כלל ביו -לא יורדת מהכותרות (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.