ההבדל שבין חברות השקעה להחזקות יכול להופיע ברווח

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר, MORE בית השקעות, מדגיש את ההבדל שבין חברות השקעות לקבוצות החזקות, וכיצד הוא משפיע על המשקיעים
 |  (2)
אישור חוק הריכוזיות, לרבות הפרק העוסק בהשטחת פירמידות השליטה, לא יורדים מכותרות העיתונים. סאגת העברת השליטה בקונצרן {אידיבי אחזקות} ואישור הסדרי החוב המתגבשים בחברות אלביט הדמיה -1.84% אלביט הדמיה 598.2 -1.84% אלביט הדמיה בסיס:609.4 פתיחה:600 גבוה:625.7 נמוך:580.3 תמורה:53,216 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ו פטרוכימיים -0.24% פטרוכימיים 465.2 -0.24% פטרוכימיים בסיס:466.3 פתיחה:444 גבוה:444 נמוך:444 תמורה:93 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , מגבירים אף הם את תחושת המיאוס של חברות ההחזקה בקרב הציבור.

אמנם, חוק הריכוזית עתיד להיכנס לתוקפו רק לקראת סוף השנה, אולם חלקים ממנו, כבר מיושמים בפועל. כמו למשל האיסור על הקמת פירמידות תאגידיות חדשות שגודלן יותר משתי "שכבות" של תאגידים ציבוריים. בעבר, התנהלו חברות ההחזקה במשק הישראלי כ"חברות הון", שכל מטרתן היה למשוך דמי ניהול ודיבידנדים מהחברות המוחזקות, ולגייס מציבור המשקיעים כספים בהיקפים גבוהים לצורך ביסוס והעמקת השליטה בהן. חוק הריכוזיות, שואף לשנות את שיטת העבודה של חברות ההחזקה הגדולות ע"י קביעת כללי משחק חדשים.

חשוב לציין, כי הבורסה באחד העם לא מבצעת הבדלה ענפית בין חברת החזקות לחברת השקעות. אך בין השתיים קיים הבדל מהותי ברור, חברת השקעות (Investment company) הינה חברה מבוזרת, בעלת תיק השקעות מגוון, אשר מאופיינת בהשקעה נמוכה בתשומות ניהוליות בחברות המוחזקות. לרוב, היא מחזיקה במניות מיעוט באותן החברות בהן היא משקיעה. דוגמא בולטת לחברה כזו היא מבטח שמיר -0.99% מבטח שמיר 6,471 -0.99% מבטח שמיר בסיס:6,536 פתיחה:6,536 גבוה:6,532 נמוך:6,340 תמורה:175,834 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , אשר מחזיקה במניות המיעוט בקונצרן המזון תנובה ובמניות חברת תפרון. מנגד, חברת החזקות (Holding company), שואפת לרכוש את גרעיני שליטה כדי להשפיע על פעילות החברות אשר בהן היא משקיעה. כדוגמת דיסקונט השקעות, חברה לישראל וקבוצת דלק.

שיטת "מסלול הכסף"
ככל שאופי החברה קרוב יותר לסיווג של חברת השקעות, כך לחברה אין שליטה על תזרימי המזומנים שהיא מקבלת מהשקעותיה (דמי ניהול ודיבידנדים). מנגד, חברה הקרובה באופייה לחברת החזקות, שולטת כמעט לחלוטין, בתזרים המזומנים שהיא מסוגלת למשוך מחברות הבנות שלה. חשוב להבין, אין עדיפות כלכלית לביצוע השקעה בחברת החזקות על פני חברת השקעות או להיפך. על ציבור המשקיעים לבחון כל השקעה לגופה על פי תמהיל החברות המוחזקות, ההתפתחות העסקית שלהן, גובה המינוף ותזרים המזומנים הצפוי מהן.

על אף הסנטימנט השלילי שחווה הסקטור, ניתן עדיין לזהות חברות בחובן פוטנציאל להצפת ערך והן נסחרות עמוק מתחת לשווי הנכסי שלהן:

אלקו החזקות : החברה הינה אחת מחברות ההחזקה הוותיקות בבורסה. החברה פועלת בתחומי האלקטרו-מכניקה, ייצור ושיווק מוצרי צריכה, ניהול מקבצי דיור בארה"ב ופעילות נדל"ן בארץ ובעולם. בתחום האלקטרו- מכניקה, פועלת החברה באמצעות חב' אלקטרה, המנהלת בין השאר, פרויקטים למבנים ותשתיות (מערכות מיזוג אויר, מים ומעליות).

בתחום מוצרי הצריכה, החברה עוסקת ביבוא והפצה של מוצרי חשמל והפעלת רשתות הקמעונאות כמו שקם אלקטריק, מחסני חשמל, אייס ואוטו דיפו. לאחרונה החברה עברה רה-ארגון במהלכו סגרה פעילויות מפסידות. עיקר האפסייד בחברה טמון בפעילות הנדל"ן בארה"ב. שם, באמצעות חב' לנדמרק, מחזיקה החברה כ-34% מקרן הריט LATA, אשר מתפעלת למעלה מ-24 אלף יחידות ברחבי דרום מזרח ארה"ב עם שיעורי תפיסה ממוצעים של 95%.

על פי הערכות, קרן הריט LATA, צפויה לצאת בשנה הקרובה להנפקה בבורסה האמריקנית. מהלך זה, במידה ויצא אל הפועל, יתרום להצפת ערך משמעותית לשווי אלקו החזקות.

כלל ביוטכנו -2.37% כלל ביוטכנו 308.6 -2.37% כלל ביוטכנו בסיס:316.1 פתיחה:316.1 גבוה:317.5 נמוך:305 תמורה:181,952 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: לוגיה: הינה זרוע מדעי החיים של כלל תעשיות ושל קבוצת Access, לחברה פורטפוליו רחב ומגוון של מוצרים בניסויים קליניים מתקדמים. תחום פעילותה של החברה נחשב לתחום מסוכן יחסית, דבר אשר הוביל את החברה לרשום הצלחות מעטות לצד כישלונות צורמים. אולם, התקופה הקרובה צפויה להיות מבחן דרך משמעותי בפעילות החברה.

לסיכום, אישור פרק הפירמידות בחוק הריכוזיות הינו הליך מבורך אשר יוסיף רבות לרמת השקיפות. הניסוח המחמיר של סעיפי החוק, ממחישים באופן מהימן את סלידת הציבור מ"תרבות הכוחניות" של החברות הגדולות. יחד עם זאת, קיומן של חברות החזקה הינו דבר הכרחי למשק מתפתח, חברות ההחזקה הבינלאומיות משמשות כצוהר להזרמת כספים למשק הישראלי ואף תורמות להגברת החשיפה של התעשייה הישראלית לשווקים נוספים בעולם.

ניסיון העבר מלמד, כי פעילי שוק ההון נוטים לתמחר סקטורים באופן גורף, מבלי לבחון באופן פרטני את החברות המרכיבות אותו. על אף הסנטימנט השלילי, ניתן לאתר בשוק ההון המקומי, חברות החזקה והשקעות יציבות ומעניינות אשר לא ייפגעו מהוראות החוק המתגבש. חברות אלו, צפיות לרשום הצפות ערך נאות עבור ציבור המשקיעים בהן.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  למה בכלל צריך חברות החזקה? (ל"ת)
  אני רק שאלה 26/02/2014 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כלל ביו -לא יורדת מהכותרות (ל"ת)
  שוקי הון 26/02/2014 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור