08:20 לאחר דחיית החנינה של עזריה - ריבלין סופג ביקורת קשה ברשת

08:15 אסיה: הניקיי יורד 0.5%, שנחאי יורד 0.5%

08:14 גרמניה: מרקל נכשלה בהקמת קואליציה - האירו מגיב

18:02 הנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור עזריה

16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

כיצד הפכה סין את שוק אספקת הגז הטבעי בצינור לשוק של קונים?

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, מציגה את שינויי הכוחות של המדינות השולטות בשוק האנרגיה העולמית
 |  9
Share
המגעים למכירת הגז הטבעי מרוסיה לסין הפכו בשני העשורים האחרונים לאחת הסאגות הרפטטיביות בענף האנרגיה. בעיתונות הפיננסית כבר נכתב, כי המשא ומתן המייגע בין יצואנית האנרגיה מספר 1 בעולם לצרכנית האנרגיה הצומחת ביותר, דומה להתכתשות עיקשת על גובה המוהר בין שתי חמולות יריבות.


זה לא שהצדדים חסכו במאמץ להתקדם להסכמה. במהלך העשור הייתה תנועה לא מועטה בין מוסקבה לבייג'ין. משלחות גרנדיוזיות באו והלכו, מזכרים בילטראליים נחתמו - אך העסקה לא מומשה. כעת, נראה כי היא קרובה לצאת לפועל יותר מאי פעם, וההסבר לכך נובע מסיבה אחת ויחידה: באחרונה חל שינוי במאזן הכוח בין הקונים למוכרים בענף, ונראה שצד הכלה חושש.

כידוע, מעל ל-50% מתקציב המדינה הרוסי נשען על סקטור האנרגיה, ואף שעיקר ההכנסות הגיעו עד כה ממכירת נפט, יחס זה עשוי להשתנות בשנים הקרובות, בשל כמה גורמים מרכזיים:

חברות הנפט הרוסיות ניצבות בעשור הנוכחי בפני השקעה רחבת היקף בתשתיות, שחלקן הוזנחו שנים רבות. תוכניות פיתוח של מאגרי פצלים ומיזם הנפט הארקטי צפויות להתבטא בהוצאות עתק. נציין, כי הממשלה הרוסית מעודדת יוזמות אלו בתמריצי מיסוי, והצפי הוא שההכנסות בתקציב ממכירות הנפט עשויות לרדת משמעותית בטווח הבינוני.

בנוסף לכך, המדיניות הפיסקאלית המרחיבה והעלויות של אולימפיאדת סוצ׳י יוצרים לחצים פיסקאליים. לרוסיה יש רזרבות מט"ח של כחצי טריליון דולר אמנם, אך בל נשכח שהיא זקוקה למחיר נפט של כ-100 דולרים לחבית כדי לאזן את התקציב. אלא שעולם הנפט השתנה בשנה האחרונה, ומי שיקבע ככל הנראה את רמות המחירים בעשור הקרוב, תהיה דווקא ארצות הברית, שהפכה למעצמת אנרגיה. האיום הגדול ביותר על תעשיית הנפט הרוסית כיום, הוא הידוק התחרות בענף. להחלטה האמריקנית לייצא גז, נפט ותזקיקים בהיקפים גדולים עשויה להיות השפעה דרמטית. כך, למרות שבשנת 2013 רוסיה עברה את ערב הסעודית בהיקף הפקת נפט, נראה כי המפתח לוויסות נמצא כיום בוושינגטון.
הגורמים האלה מטילים ללא ספק לחץ רב על סקטור הגז הרוסי, והמתח ששורר בין גזפרום ללקוחותיה האירופיים, כתוצאה ממשקעי ההתנהלות המונופוליסטית, דוחף אותה לחפש שווקים בדרום מזרח אסיה. בשנה שעברה, סימן הממשל הרוסי לסקטור את המטרה - סגירת חוזים ארוכי טווח עם סין, יפן והודו.אולם סין, שב-2013 הפכה ליבואנית הנפט הגדולה בעולם, מנהלת אג׳נדה משלה בתחום האנרגיה. המדיניות הזו היא כמובן חלק מתוכנית כוללת לטווח רחוק, וסין ממאנת לחתום על עסקאות לאספקת גז מהרוסים, למרות המחיר האקולוגי הכבד שהיא משלמת על השימוש בפחם. האסטרטגיה של סין בתחום האנרגיה, היא שילוב של מיזוגים ורכישות ברחבי העולם עם בחירה זהירה וקפדנית של ספקים לפרויקטים ארוכי טווח. דבר זה בולט בעיקר בתחום הגז הטבעי - שם מדובר בהשקעות אזוריות שיוצרות קשרים גורדיים ארוכי טווח עם הספקים.

כצפוי, תהליך בחירת הספקים של סין הוא איטי ובררני, כאשר
מאזן
מאזן
דו''ח המפורסם אחת לרבעון על ידי חברות
הכוח הפוליטי מהווה מעין "פוליסות
ביטוח
ביטוח
אמצעי להבטחת תשלום פיצויים על ידי גוף כלשהו במקרה אסון כגון: אובדן רכוש כתוצאה משריפה/ גניבה או במקרה של אובדן חיים.הביטוח מתאפשר באמצעות הפקדת כספים למבטח, המשמשים בעיקרם לפיצוי נפגעים בעת אסון.
ביטוח
״ ייחודיות לאספקה רציפה וארוכת טווח במחירים שמתאימים לסין.
כך, אין זה מפתיע שהספקית הראשית של הגז הטבעי לשוק האנרגיה הסיני, היא דווקא טורקמניסטאן שבאסיה התיכונה. הרפובליקה הסובייטיות לשעבר, בת 5.5 מיליון תושבים, מדורגת במקום הרביעי בעולם בהיקף עתודות הגז הטבעי, אחרי אירן, רוסיה וקטאר. טורקמניסטאן מחזיקה במאגר Galkynysh, השני בגודלו בעולם המוערך בכ-600 TCF (בערך פי 30 מלוויתן).

טורקמניסטאן מייצאת גז לסין החל משנת 2006. בשנת 2012 נאמד היקף היצוא לסין בכ-20 BCM בשנה. על-פי חוזי הרחבה, שנחתמו, כאשר המשא ומתן עם רוסיה ממשיך להתנהל, סין יכולה להכפיל את היקף היבוא שלה מטורקמניסטאן בשנים הקרובות ולהגיע ל-65 BCM עד לשנת 2020.
מעניין כי מדיניות הפיזור הייחודית של סין מתבטאת לא רק בבחירה זהירה של ספקים, אלא גם בבחירה לא פחות זהירה של תוואי לצינורות Central Asia Pipe Line שמובילים את הגז. בעוד הצינור הראשון עובר דרך קזחסטאן ואוזבקיסטאן, צינור ההרחבה המתוכנן צפוי לעבור דרך טג'יקיסטאן וקירגיסטאן - שתי מדינות פחות יציבות ויותר עניות באסיה התיכונה.

ההשפעה הסינית הגוברת באסיה התיכונה מתקבלת כנראה במוסקבה, שרואה באזור את שטחי ההשפעה ההיסטוריים שלה ברגשות מעורבים, אך כיוון שמהצד השני ניצבות אירן ואפגניסטן, המעורבות הסינית היא ללא ספק הרע במיעוטו.

אם נחזור לנושא בו התחלנו, הרי שאין ספק, כי יחסי הכוחות בין רוסיה לסין במשא ומתן על מכירת הגז הולכים והופכים ל"שוק של קונים". רוסיה עדיין מנסה לסגור חוזה למכירת 40 BCM בשנה ב-30 השנים הקרובות. המחיר יצטרך להתחרות במחיר הטורקמני של 3.4 דולר ל-mmBtu בפי הבאר. ככל הנראה, גזפרום תתקשה לקבל מסין את רמת המחירים שהיא מקבלת באירופה, ווהבחירה של סין בטורקמניסטאן כספקית הגז המרכזית שלה רק בתחילת הדרך.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

9 תגובות ב-8 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
8 עודדיה8 23/02/2014 23:20 בושה חחח החליפה את זר מכלל
חחח
7 ח 23/02/2014 20:56 חבל על ההטעיות שלך (ל"ת)
6 עודי 23/02/2014 20:52 אם את לא יודעת --אנא האל תכתבי ואל תטעי ציבור
כתבה מגוחכת שלה שאין לה ידיים ורגליים ומנסה שהסיק מהפרט אל הכלל . סין צריכה הרבה מאוד גז . אז יש לה חוזה בזול עם טורקמניסטן לפי 3.4 דולר בפי הבאר , כמובן שעד שזה מגיע לסין בצינור שהוא ארוך ועל חשבון סין זה יוצא יותר . אבל זה חוזה ל 20 BCM בלבד . והנה אני מצאתי כתבה הרבה יותר מקצועית ומקיפה שבו סין קונה מקטר גז נוזלי במחיר של 18.77 דולר ליחידה נכון למאי 2013 . המחיר הממוצע זה המחיר החשוב , והמחיר הממוצע שבו קונה סין בצינור הוא 8.76 דולר ליחידה , ולאור הביקושים המחיר כנראה כבר יותר גבוה . והמחיר הממוצע הולך לעלות והרבה כי חוזים ישנים במחירים נמוכים הולכים להסתיים . הנה הקשור לכתבה http://www.reuters.com/article/2013/07/03/column-russell-china-gas- idUSL3N0F904C20130703 והנה הקשור לדיסאינפורמציה של האנליסטית המאוד טיפשה שמטעה אנשים http://www.bizportal.co.il/article/380518 הצטרפו לשירות החזרי המס של טלנירי - לחצו לפרטים נוספים
5 קרלוס 23/02/2014 20:24 לצינוק המושחתים האלה (ל"ת)
4 הנביא מוחמד 23/02/2014 19:37 אלה פריד את מטעה יש סיבה ???
זאת אותה אנליסטית שנתנה לרציו יעד 20 שהיא היתה 24 וטענה שיש אי ודאות גדולה אם לוויתן אי פעם יוציא גז . מי ששמע לאנליסטית הזאת הפסיד 100 אחוז רווח ברציו . היא שינתה את ההמלצה שלה רק אחרי שרציו התחילה לעלות וזה היה כבר מאוחר מידי למשקיעים . כלומר גז שיכול להימכר בין 150 מיליארד דולר בתרחיש הכי נמוך לבין 250 מיליארד דולר בתרחיש אופטימי ישאר לנצח באדמה . אם זה ההגיון שלה אז היא לא יכולה להיות אנליסטית . ברור שלוויתן יהפוך למאגר מייצר גז אחרת למה כבר עשו 5 קדוחים והשקיעו 3 מיליארד שקל בכל הכתבה הזאת יש מסר סמוי ודיסאינפורמציה היא מדגישה את המחיר שטורקמניסטן מוכרת לסין שהוא נמוך 3.4 דולר וגם פה צריך להדגיש שזה בפי הבאר . אבל היא לא מספיק מבינה שמה שחשוב זה המחיר הממוצע שבוא סין קונה את הגז שהוא קרוב ל 9 דולר . היא גם משווה את לוויתן ל 600 TCF שיש בטורקמינסטן זהיא אחת מ 4 המדינות עם הכי הרבה עתודות גז בעולם . אפילו כבר בארהב שהגז הוא זול יחסית המחיר כבר מעל 6 דולר . והרבה מפעלים זוללי אנרגיה חוזרים לארצות הברית מסין בגלל החיסכון באנרגיה . בקיצור כתבה שיש בה אינטרסים ???
3 שמרית 23/02/2014 18:24 טורקיה היא לא סין
טורקיה צריכה את הגז שלנו, והיא לא דומה לסין. בגלל זה הצינור לטורקיה יותר חשוב לטורקים מאשר לישראל.
2 ידידיה 23/02/2014 17:29 באירופה המחיר 12$ ל BTU וזה מה שקובע באיזור (ל"ת)
1 יריב 23/02/2014 15:59 הסינים קונים בתורקמניסטאן ב 3.4 ותשובה מוכר לנו ב 6?
וזה עוד גז שלנו...
ידידיה 23/02/2014 17:30 זה בפי הבאר.-זה הבדל גדול וגם פה באיזור ההשוואה לאירופה
באירופה המחיר 12$
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.