רכישת מניות מהציבור - איתות חיובי לכלל המחזיקים

ד"ר גדעון בן נון, מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות, מפרט את היתרונות שעולים מרכישת מניות חוזרת מהציבור
 | 
רבוע נדלן -2.32% רבוע נדלן 11,390 -2.32% רבוע נדלן בסיס:11,660 פתיחה:11,650 גבוה:11,680 נמוך:11,340 תמורה:1,197,916 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: הודיעה לאחרונה על מהלך של רכישה חוזרת של מניות מהציבור (Buyback). פעולה זו אינה נראית במקומותינו דרך קבע, ומהווה לאמצעי להיטיב עם בעלי המניות. ישנן מספר דרכים להיטיב עם בעלי מניות, החל מדיבידנד או 'בעין', , ועוד. אחת הדרכים המוצלחות כדי להוסיף תועלת לבעלי המניות, הינה רכישה חוזרת של מניות. הדבר נפוץ מאוד בשוק המניות האמריקני, מהטעם הפשוט שרכישה חוזרת הינה מהלך שיש בו תועלת לכל בעלי המניות, בעלי השליטה והציבור. בשנתיים האחרונות רכישות חוזרות בשוק האמריקני תרמו קרוב ל-20% מהרווח למניה במדד S&P500. מחקרים בעולם מראים בבירור כי חברות רבות עברו למגמה חיובית כשנה לאחר פרסום ויישום של הצעות רכש.

רכישה חוזרת מוגדרת ומוסדרת גם בחוק החברות. הפעולה מהווה איתות חיובי של החברה כלפי בעלי המניות ושוק ההון כולו. ריבוע נדל"ן הודיעה על רכישה חוזרת חלקית, כשבכוונתה לקנות כ-7.8% מהון המניות המונפק, היכולים להתקרב לסכום של 160 מיליון שקל. ההצעה יוצאת לאחר תקופה של גאות במניה, כך שאין כאן מצב של "קנייה בזול" על ידי בעלי השליטה וניצול חולשה של בעלי המניות הקטנים. ההיפך הוא הנכון - מחיר המניה הכפיל עצמו במהלך 18החדשים האחרונים, מגמה ממנה נהנו כל המחזיקים במניה.

השוואת מחיר המניה למחירי מניות החברות הגדולות האחרות בענף יכולה להסביר את העיתוי של החברה בהצעת הרכש, המאפשרת לכלל המחזיקים ליהנות ממימוש נוח וסטרילי, ללא השפעה שלילית על המחיר בשוק, תוך הבעת אמון בחברה. אמון זה הוא תוצאה, בין היתר, גם של יתרות לחלוקה ותזרים מזומנים שאינם בסיכון. היחסים הפיננסים של המאזן תואמים את הממוצע בענף, יחס ההון העצמי למאזן, שהינו יציב ואף קבוע מזה כמה רבעונים, בעוד שמכפיל ההון של החברה נמצא בעלייה מתמדת ואף הגיע ל-1.14 לעומת 0.65 לפני שנה.

החשש, שרכישת המניות והפיכתן לרדומות על פי חוק עשויה להקטין את הסחורה הצפה, אינו מגובה במחקרים, שכן אלה דווקא מראים שביצוע מהלך זה תורם להגדלת הסחירות במניה. הגדלת הסחירות מעלה את העניין של גופי השקעה, קופות וקרנות השקעה והדבר עשוי לשפר את מצבם של כלל בעלי המניות, בוודאי הקטנים שבהם. יותר מכך, החזקת המניות על ידי החברה, בניגוד להחזקתן על ידי בעלי המניות, מהווה לנכס שניתן למוכרו בכל עת בשוק החופשי, לספק ונזילות למסחר במניה ולגייס הון חזרה אל החברה.

המהלך הנוכחי של הצעת הרכש אינו בא על חשבון הטבות אחרות, אלא מצטרף לחלוקת דיבידנד הנעשית במסגרת מדיניות דיבידנד שקופה ונדיבה בריבוע נדל"ן. לדוגמא, רק ב-3 השנים האחרונות החברה חילקה דיבידנד בסכום המצטבר ליותר מ-170 מיליון שקל, כך שבהצעת הרכש החברה מביאה ערך נוסף לכלל בעלי המניות שלה.

נכון שרכישה חוזרת מעלה לעיתים את השאלה בנוגע לפערי היתרונות בין בעלי המניות השונים, למשל, קרנות סל ומכשירים עוקבי מדד יחזיקו בנייר בפרופורציה קבועה ולא יתאימו את החזקתם. אלא שגם בעל מניות שלא ימכור לחברה את החזקותיו במסגרת ההצעה, יזכה ליהנות מיתרונות כתוצאה ממנה. ראשית, שווי החזקתו עולה, כיוון שהמחיר בהצעת הרכש מסמן יעד מחיר הגבוה בכ-29% מהמחיר ערב ההצעה. שנית, בעלי המניות מקבלים מסר של חיזוק לפיו בידם סחורה משובחת. שלישית, משקל החזקתו בהון הרשום של מי שלא מממש גדל ביחס למשקיעים שמסרו מניותיהם חזרה לחברה, ובכך הם למעשה מדוללים. כך שמכאן ואילך חלקם בפירות יקטן ואילו חלקם של אלו שלא מכרו לחברה - יגדל.

נקודות אלו סוגרות את הפערים, כך שגם מיעוט בעלי המניות שאינו משתתף בהצעת הרכש, נהנה מתמורה ישירה או עקיפה הכמעט זהה לזו של בעלי השליטה ושל שאר בעלי המניות שהשתתפו. בנוסף, יש לו פוטנציאל לרווח גדול יותר בעתיד. נראה כי הצעת הרכש מאזנת בצורה טובה את האינטרסים של כלל בעלי המניות. אפשר לומר כי הוויתור הפוטנציאלי העתידי של בעלת השליטה עלול בעתיד להיות גדול אף יותר ביחס לשאר בעלי המניות, ובעיקר לאלו שלא לקחו חלק.

נקודה אחרונה, מכיוון שהצעת הרכש מתייחסת לחלק מהמניות ולא נועדה כדי למחוק אותה מהמסחר, הדעת נותנת כי בעלי השליטה לא רוצים לפגוע במחזיקים האחרים אלא להטיב איתם ולאפשר לכל המחזיקים דרך לממש מעט מהחזקתם וליהנות מהעלייה במחירה, תוך חיזוק והבעת האמון במניה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה