עזבו את הכותרות, האם דו"ח הלמ"ס על כלכלת ישראל אכן כ"כ מאכזב?

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, מזרחי טפחות, מתייחס לצד החיובי שבפירסומי הלמ"ס האחרונים בנוגע לתמ"ג בישראל
 |  (7)
נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיהם התוצר המקומי הגולמי של מדינת ישראל גדל ב-2.8% במחצית השנייה של השנה, התקבלו באכזבה באמצעי התקשורת הכלכליים, היות ומדובר בקצב הגידול הנמוך ביותר בשנים האחרונות. כשקראתי את התגובות, נזכרתי מיד בפרק האחרון של ארץ נהדרת, בו מציע צ'רלי למיקו לנצל את ההזדמנות, להוציא דרכון ולהגר לספרד, אך הילד מסרב בטענה כי יש שם אבטלה של 30% - הכל, מתברר, יחסי.

אינני רואה סיבה לחוסר שביעות הרצון מהנתונים. כלכלת ישראל מתקדמת בקצב יציב, עקבי, מהיר דיו כדי להתבטא בשיפור בשוק העבודה, אך מדוד דיו כדי לא ללבות לחצי מחירים, שעה שהריבית נמוכה כל כך. ראוי לזכור, המדדים המקובלים של הפעילות הכלכלית בישראל משרטטים תמונה נוחה: המדד המשולב למצב המשק עלה ב-0.2% בחודש דצמבר. לפי , קצב זה מעיד על צמיחה יציבה של המשק בתקופה האחרונה.

בהערכת המנהלים במאזן הפעילות הכוללת, חלה הטבה קלה בחודש ינואר לעומת דצמבר, לפי סקר הערכת מגמות בעסקים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. סקירת אורות אדומים ונדל"ן של משרד האוצר על מצב המשק מצביעה על המשך השיפור בפעילות הריאלית ועל גידול בהיקף גביית המיסים. בשוק העבודה, נכתב בה, גדל שיעור המועסקים במשרה מלאה - נקודת תורפה תעסוקתית שטוענת שיפור.

כאמור, קצב הגידול בתוצר עמד על 2.8% במחצית השנייה, מעט פחות מאשר במחצית הראשונה, אך קרוב מספיק לרף ה-3%. בנוסף, ההשקעה בנכסים קבועים בענפי המשק גדלה ב-16% - נתון מעודד, הפועל להגדלת תוצרו העתידי של המשק. ההוצאה לצריכה פרטית לנפש, מדד לרמת החיים המצרפית, רשמה עלייה נוספת של 2.3%, בדומה למחצית הראשונה. הייצוא חש ברפיון בסחר החוץ העולמי ובאיתנות השקל, לכן ירד 1%. אך ניתן לשאוב עידוד מכך שברבעון האחרון של השנה הייתה בו עלייה של 21.5% (אם כי נתונים במדירות רבעונית נוטים להיות תנודתיים ואפשר שיתוקנו משמעותית בהמשך).

תנועות ההון הישירות של תושבי חוץ אל תוך ישראל (השקעות ריאליות) הסתכמו לפחות ב-12.4 מיליארד דולר בשנה שעברה, בהמשך להשקעות של 9.5 מיליארד דולר לפני שנתיים. נתונים אלו ואחרים מראים עד כמה מוערכת הפעילות הכלכלית המקומית בחו"ל.

וכך, בסיכומו של עניין, זה הכל עניין של תיאום ציפיות. המשק הישראלי מתרחב בקצב מניח את הדעת ושומר על יציבות. כך רואים זאת קברניטיו, כך אנו מצטיירים בחו"ל וזו גם הערכתי האישית.

קצב גידול התוצר נכון והולם משק הנמצא בהרחבות בת קיימא, בלי להסתכן בלחצי מחירים/ לחצים אלו עלולים לצוץ על רקע גורמים שונים, כגון שיעור הבלתי מועסקים הנמוך, השקל המתוסף, הגידול המהיר בכמות אמצעי התשלום במשק (כ-16% ב-12 החודשים האחרונים) ו/או זעזועים מדיניים - ביטחוניים.

ההתרחשויות במשקים המתפתחים והמתעוררים מדגימות היטב חשש זה. בחודשי הקיץ, כשהסתמן שהבנק המרכזי של ארה"ב יצמצם את תכנית רכישות האג"ח, תושבי החוץ מיהרו לצאת ולהצטייד באג"ח ממשלתיות אמריקניות, כדי ליהנות מתשואות הפדיון שצפויות לעלות שם. הדבר שב על עצמו כשהתכנית יצאה לפועל. כפועל יוצא, פוחתו המטבעות של המדינות הללו, זנקו שיעורי האינפלציה והריביות החלו לעלות. כלכלת ישראל בוגרת ומתקדמת מרוב המדינות הללו, אך רגישותנו לזעזועים אינהרנטית - אל לנו להסתכן בלחצי מחירים מבית.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הבעיה היחידה ש - 1% מהצמיחה היא מהגז
  אלון 18/02/2014 21:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה שאומר בפועל הצמיחה לנפש היא 0, שזה לא ממש מעודד
  סגור
 • 5.
  לא מספיק
  רונן 18/02/2014 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 3
  ואמנם ישראל מוערכת כמעצמת טכנולוגיה אבל לא מספיק ,בגלל שיש הרבה אנטישמים שלא מכירים בנו ולא משנה מה נייצר...
  סגור
 • 4.
  אני אוהב את רונן
  הבורר 18/02/2014 02:28
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אמיתי, אני משתדל לעקוב אחר תגובותיו.. ואני אוהב את זה שהוא תמיד משתדל לתת תמונה אמיתית, ללא אינטרסים ,ובנוסף מדבר על נושאים מעניינים ...תמשיך ובהצלחה רונן
  סגור
 • 3.
  אמת
  הבורר 18/02/2014 02:24
  הגב לתגובה זו
  1 3
  ישראל נחשבת כמעצמת הייטק למגיב מס 1 לך תמכור בייגלה עם שומשום...
  סגור
 • 2.
  הכותב
  חרדי 17/02/2014 18:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הפעם הכותב , עקבי.. סוף סוף מבינים מה אומר..
  סגור
 • 1.
  עוד אחד שחי בחלום. המשק קורס ! (ל"ת)
  הנשר 17/02/2014 13:26
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור
 • מי חי בחלום? הכותב או המגיב?
  noamro 17/02/2014 14:37
  הגב לתגובה זו
  4 4
  דווקא הכותב מציג תמונה שקולה ולא מתלהמת.
  סגור