18:02 הנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור עזריה

16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

15:00 זימבבואה: הנשיא רוברט מוגאבה ואשתו הודחו ממפלגת השלטון

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

פק"מ או קפ"מ? למשקיעים זה לא משנה

בני שהינו, מנכ"ל אלומות הון-ליין, מתייחס למוצר החדש מבית הרגולטור ולהשפעה שלו על הבנקים, הפיקדונות וציבור המשקיעים
 |  6
Share
בשבועות האחרונים אנו מתבשרים על מספר מהלכים של הרגולטור שמטרתם להיטיב עם הצרכנים ולקוחות הבנקים. אולם, מבט מעמיק מגלה, שלא תמיד מדובר בשינוי משמעותי עבור משקי הבית. "רפורמה צרכנית מרחיקת לכת", "הישג עצום לשוק ההון", "הבנקים בדרך לספוג פגיעה של 5 מיליארד שקלים בהכנסות" - כותרות העיתונים בישרו על לא פחות מדרמה בעקבות המוצר הפיננסי החדש ביוזמת רשות ניירות ערך - קרן הפיקדונות המלוות (קפ"מ). אלא, שבדיקת המוצר החדש מקרוב מגלה, כי המציאות אפורה מזה, ובעוד בתי ההשקעות צפויים להרוויח מהקפ"מ, הציבור הרחב לא צפוי לחוש אלא בשינוי מזערי, אם בכלל.


הכוונות היו כמובן טובות. הקפ"מ נועד להתחרות בפיקדונות המוכרים של הבנקים, המציעים
תשואה
תשואה
הרווח על השקעה, נמדד בדרך כלל באחוזים
כמעט אפסית. לפי היוזמה החדשה, כעת ניתן יהיה לבקש מפקיד הבנק או מנציג בית ההשקעות לפתוח עבורך חשבון קפ"מ, שכספיו יושקעו במק"מים של
בנק ישראל
בנק ישראל
הבנק המרכזי של מדינת ישראל. בנק זה אחראי על הפעילות המוניטרית כגון: הנפקת המטבע הישראלי, פיקוח על המערכת הבנקאית, פיקוח על השימוש במטבע חוץ, וביצוע פעולות בנקאיות של הממשלה
(מלווה קצר מועד) ובפיקדונות הבנקאיים. הריבית שנקבל על הקפ"מ אמורה להיות גבוהה יותר, ובנוסף כל לקוח יוכל לקצוב מראש את תקופת ההשקעה ואף למשוך את כספו אחת לשבוע.

כוונות לחוד ומציאות לחוד
בסביבת הריבית הקיימת, הקפ"מ לא באמת יוכל להציע
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
גבוהה משמעותית מהפיקדון הרגיל בבנק. ייתכן שנקבל עוד 0.25% מעבר למה שהפקדון הרגיל הציע לנו אבל השינוי יהיה בעיקרו קוסמטי. במלים אחרות, רוב החוסכים בפיקדונות יאלצו להמשיך ולהסתפק בתשואה מינימלית בטווח של 1.25%-1.5%, עד שבנק ישראל יעלה משמעותית את הריבית במשק.

בנוסף, יש לזכור, כי נכון להיום כבר קיימים מוצרים פיננסיים, המתחרים עם הפיקדונות של הבנקים. בראש ובראשונה, הקרן הכספית שהושקה בעשור הקודם מציעה תשואה גבוהה מעט יותר בזכות הסחירות שלה. אך כידוע, גם הקרן הכספית לא סחפה אחריה את ציבור המפקידים, וספק אם דווקא הקפ"מ, שהוא מלכתחילה מוצר סולידי יותר, יעשה זאת.

המסקנה, הקפ"מ אולי יעביר חלק מכספי הפיקדונות מהבנקים לבתי ההשקעות, שיגזרו עליו קופון, אך מבחינת הציבור הרחב לא צפוי שינוי של ממש. פיקדונות הם פשוט לא אפיק השקעה מומלץ - אין זה משנה אם קוראים להם
פק"מ
פק"מ
פקדון קצר מועד. אפיק השקעה של הבנקים המסחריים
או קפ"מ. תפקיד הרגולטור איננו פתיחת תחרות האפיק המוגבל בכדי להיטיב עם בתי ההשקעות על חשבון הבנקים, אלא לסייע לחוסכים.החוסך הישראלי משקיע כיום בעיקר לפי שיקולים פסיכולוגיים ורגשיים. אלה דוחפים אותו להשקיע בפיקדונות בנקאיים מתוך פחד מהלא-נודע או לחלופין, להיגרר למשחקים ספקולטיביים בנדל"ן בעקבות הכותרות בתקשורת. בפועל, הנתונים מוכיחים חד-משמעית, כי התשואה הגבוהה ביותר נמצאת בכלל בשוק ההון. כדוגמא, תיק השקעות סולידי, ללא מניות, שהושקע במדד
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
כללי, המורכב מכשני שליש אג"ח ממשלתיות לסוגיהן, וכשליש
אג"ח קונצרנית
אג"ח קונצרנית
איגרת חוב המונפקת על ידי פירמות ומהווה כלי לגיוס כספים מציבור המשקיעים.רמת הסיכון של האיגרת נקבעת על פי החוסן הפיננסי של החברה המנפיקה ומקדימות תשלומי האיגרת על פני התחייבויות אחרות של החברה.
, עשה על פני חמש השנים האחרונות תשואה של 24% - כ-5% תשואה שנתית בממוצע. תשואה נאה, בסיכון נמוך יחסית, שהחוסכים בפיקדונות בבנקים יכולים רק להתקנא בה. אז למה הישראלים מדירים את רגליהם מערוץ ההשקעה שהוכיח את עצמו לאורך שנים כאטרקטיבי ביותר בשוק?

הפתרון לטווח ארוך הוא חינוך פיננסי. הקניית ידע מקצועי בנושאי חסכון, השקעות וניהול כספים תסייע להרגיע את החששות בקרב החוסכים, ותאפשר לציבור לנתב את כספו לאפיקים ראויים יותר משוק הפיקדונות המדשדש. המחלקה לחינוך פיננסי, שהקים לאחרונה משרד האוצר, היא צעד בכיוון הנכון, אך אין בו די. כדי לשנות באמת, נדרשת השקעה מסיבית בחינוך פיננסי - החל מבתי הספר, דרך המוסדות להשכלה גבוהה, וכלה במקומות העבודה. בכך, ולא בהשקת עוד פיקדון בנקאי, טמון הסיכוי להגן על העתיד הפנסיוני של הישראלים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

6 תגובות ב-6 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
6 ירון 10/02/2014 20:10 בני שהינו
חולה עליך ירון מהלמון
5 משה אופניק 10/02/2014 15:37 עוד עגל (ל"ת)
4 הנשר 10/02/2014 12:44 בקיצור עושה פרסומת לאג"ח קונצרניות
ומדוע לא הזכיר את גל הסדרי החוב שמחקו מאות מיליוני שקלים שלנו מאותן אג"ח קונצרניות?
3 אנונימי 09/02/2014 18:14 הכותב מתעלם מ-500 מיליארד ש"ח ששוכבים בפק"מ ב-0.01% ר'
נכון מול הפקדונות המתוחכמים מדובר בכסף קטו. אך תראו לכותב החכם את הדוח של מרכז המחקר של הכנסת מלפני כחודש וחצי, לפיו כ-500 מיליארד שקל חדש שוכבים ברצפת הבנקים כפק"מ (ריבית לבעל חשבון פרטי רגיל של 0.01% לשנה, ועד פקדונות בפר"י שמקבלים לבעל חשבון כאמור ריבית של 0.001% לשנה!!! מול אלה מדובר על שיפור התשואה באלפי אחוזים. טול קורה מבין עיניך.
2 astern 09/02/2014 18:04 24% בחמש שנים = 4.3% בשנה
לפי אפקט ריבית דריבית.
1 אנונימי 09/02/2014 17:43 שכחת קיזוז הפסדי הון
על רווחי פקמ תמיד ישולם מס!! על רווחי קפמ לא בהכרח כי הוא ני"ע ואפשר לקזז הרווחים עם הפסדי הון אחרים.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.