18:02 הנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור עזריה

16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

15:00 זימבבואה: הנשיא רוברט מוגאבה ואשתו הודחו ממפלגת השלטון

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

סולידי להחריד - מי רוצה לקנות אג"ח בלי ריבית?

יניב קוניס, סמנכ"ל פיתוח עסקי וחינוך פיננסי בפסגות, מתייחס להנפקה הצפויה של משרד האוצר המריקני ולהשפעותיו על השוק
 | 
Share
השבוע צפוי משרד האוצר האמריקני להנפיק בפעם הראשונה מזה 17 שנים מוצר חדש - אגרות חוב בריבית משתנה (FRN) . - כיצד תיקבע בו הריבית ומהי הבשורה העיקרית שהוא מביא?
סוגי אגרות החוב שמנפיק האוצר האמריקני
סוגי אגרות החוב שמנפיק האוצר האמריקני

המוצר החדש מוצע על רקע העלייה החדה בתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב שהובילה לירידה בערכן של אגרות החוב בריבית קבועה. לעומתן, אגרות חוב בריבית משתנה נעדרות את אותו סיכון
מח"מ
מח"מ
משך חיים ממוצע של אג''ח. משך התקופה הממוצעת בשנים עד לקבלת התשלומים מהאיגרת.באיגרת שאינה משלמת ריבית המח''מ הוא משך התקופה עד לפדיון האיגרת. באיגרת המשלמת ריבית המח''מ תלוי במחיר האיגרת, בשיעור הריבית ובמספר הפעמים שהיא משולמת. לצפיה בנתוני אג"ח
, שכן גובה הקופון שהן משלמות מעודכן לעתים תכופות.


נדגיש כי עד כה, היצע מכשירי
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
בריבית משתנה בשוק בארה"ב הינו מצומצם למדי, וכולל בעיקר אגרות חוב של מוסדות פיננסיים עם סיכון אשראי לא מבוטל. כעת, גם המשקיעים הסולידיים יוכלו ליהנות ממכשיר שמתאים לצרכיהם.

סדרות ה-FRN שיונפקו השבוע יפרעו בעוד שנתיים ובדומה לאגרות חוב בריבית משתנה בישראל, מנגנון הריבית בהן יתבסס על תשואות המק"מ המקומי (T-bill). הקופון באג"ח יחולק אחת לרבעון, כאשר מדי יום תיצבר
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
על פי תשואת הסגירה של
מק"מ
מק"מ
מלווה קצר מועד המונפק על ידי בנק ישראל לתקופות של עד שנה.איגרת חוב זו אינה נושאת ריבית ואינה צמודה.האיגרת מנופקת בנכיון, כלומר, שער הקניה נמוך מהערך לפרעון. ההפרש בינהם מהווה את שעור התשואה של המק''מ.המק''מ משמש את בנק ישראל ככלי לביצוע המדיניות המוניטרית כגון קביעת שער הריבית לטווח הקצר והגדלת והקטנת כמות הכסף בידי הציבור.
אמריקני לתקופת פירעון של 13 שבועות.

מי ישקיע במוצר החדש?
מנגנון צבירת וחלוקת הריבית בסדרת האג"ח החדשה הותאם לצרכים של הקרנות הכספיות (Money Market) בארה"ב ולבנקים מרכזיים ברחבי העולם, שעיקר הביקוש למוצר זה צפוי להגיע מכיוונם. בנוסף, האוצר האמריקני קבע את המינימום לרכישת אגרת חוב בסדרה החדשה על 100 דולר בלבד, כך שגם משקיעים פרטיים יוכלו להשקיע במוצר כחלק מהרכיב הסולידי בתיק ההשקעות שלהם.

מה הריבית הצפויה למשקיעים?
סביר להניח שמי שיחזיק במוצר בעתיד הנראה לעין לא יתעשר ממנו. תשואת המק"מ ל-3 חודשים בארה"ב עומדת כיום על 0.04% בלבד, כך שמדובר במוצר דל
תשואה
תשואה
הרווח על השקעה, נמדד בדרך כלל באחוזים
, שמיועד למשקיעים שמעוניינים לשמור על כספם ממצב עולם של עליית תשואות. לשם השוואה, אג"ח ל-5 שנים בריבית קבועה מגלמת כיום ריבית שנתית של 1.6%, שיעור תשואה גבוה משמעותית מזה הצפוי באגרות החוב החדשות בריבית משתנה.
אילו תשואות ניתן לקבל היום בשוק האג"ח הממשלתי בארה"ב?
כמובן שהציפייה של אותם משקיעים ב-FRN, שברגע שהבנק הפדרלי יחליט להעלות את הריבית המוניטארית בארה"ב, תשואות המק"מ יתאימו עצמן למצב החדש. יחד עם זאת, תהליך זה אינו צפוי להתרחש בשנה הקרובה וייתכן מאוד שגם לא במהלך 2015. אמנם תשואות האג"ח הבינוניות והארוכות בארה"ב צפויות לעלות עוד השנה, אך הפד רמז לא פעם שתרחיש של העלאת הריבית בפועל יתממש רק כאשר הכלכלה האמריקנית תתייצב לחלוטין במונחים של צמיחה ותעסוקה. לאור העובדה כי אג"ח ממשלתיות בריבית קבועה בארה"ב לפירעון בעוד שנתיים נסחרות כיום בתשואה של 0.36%, אגרות החוב החדשות בריבית משתנה הן השקעה נחותה בטווח זמן של שנתיים מהיום. לכן, סביר להניח שפרט לאותם שלושה קהלי יעד מרכזיים למוצר: קרנות כספיות, בנקים מרכזיים ומשקיעים פרטיים סולידיים באופן קיצוני, לא נראה ביקוש אליו ממשקיעים נוספים.

בשורה למשלמי המסים בארה"ב
הנפקת אגרות החוב החדשות בריבית משתנה מביאה בשורה גם עבור משלם המיסים האמריקני. לאור העובדה כי אותן תשואות מק"מ בארה"ב עליהן מושתת מנגנון תשלום הריבית במוצר, נמצאות כיום ברמות אפסיות, עלויות המימון לממשל האמריקני יהיו נמוכות משמעותית ביחס לעלויות הנוכחיות שהוא נדרש לשלם במרבית אגרות החוב שהוא נוהג להנפיק. נכון לעכשיו, מדובר כאמור בפער של יותר מ-1.5% לשנה בין האג"ח בריבית משתנה לאג"ח בריבית קבועה ל-5 שנים ו-2.7% באג"ח ל-10 שנים.

לאור העובדה שהיקף החוב של ממשלת ארה"ב עומד כיום על לא פחות מ-16 טריליון דולר, מדובר בחיסכון משמעותי למשלמי המיסים בארה"ב. מכאן שהבשורה במוצר היא לאו דווקא מכוונת רק לשוק ההון, אלא גם למר ג'קסון מטנסי.

לסיכום, השבוע נראה אם המוצר החדש של ממשלת ארה"ב יזכה באמון המשקיעים. בינתיים, את הסנונית הראשונה לביקוש המתעורר לאגרות חוב בריבית משתנה קיבלנו בהודעתה של ברקליס בסוף השבוע האחרון כי תשיק בתחילת פברואר מדד חדש שיעקוב אחר אפיק זה. לכן, סביר שנראה בקרוב הנפקות נוספות של אג"ח אלו, ובמקביל הרחבות של סדרות קיימות מידי חודש. בהמשך, ייתכן ונראה יותר הנפקות של אג"ח קונצרניות בריבית משתנה בארה"ב, וכן יושקו מוצרי מדד על אפיק זה, כך שמגוון חלופות ההשקעה בשוק החוב האמריקני יתרחב באופן משמעותי.

יניב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי וחינוך פיננסי בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.